Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΟΡΓΟΥΕΛ
Σενάριο/Kείμενα:
Κρίστεν Πιερ
Σχέδιο:
Βερντιέ Σεμπαστιέν
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
09-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό
Μέγεθος:
29.0 x 22.0
Σελίδες:
160
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Νεβε Κλαίρ
Πρωτότυπος τίτλος:
George Orwell
ISBN:
9786180215434
Ονομαστική τιμή:
19,90 €

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ORWELL_0001.jpg  ORWELL_0001z.jpg

 

206503010_ORWOUEL(7).thumb.jpg.be7a342607ec558da3400f82e5579bf8.jpg1578593073_ORWOUEL(8).thumb.jpg.736aea90228b3dff084697789e4df81a.jpg1112645322_ORWOUEL(9).thumb.jpg.07ad3b6f2343a07062d4482ed37123cf.jpg

Δύο από τους σημαντικότερους δημιουργούς κόμικ στη Γαλλία διεισδύουν στον κόσμο ενός από τους μεγαλύτερους συγγραφείς του 20ού αιώνα.
 Η βιογραφία του Τζορτζ Όργουελ κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Μίνωας και η ασυνήθιστη ζωή του ανθρώπου που βρισκόταν πάντα μπροστά 
από την εποχή του «ξεδιπλώνεται» με έναν απολαυστικό graphic novel τρόπο σε 160 σελίδες, σε μια συλλεκτική σκληρόδετη και αριθμημένη
 έκδοση πεντακοσίων αντιτύπων, διαθέσιμη και σε μαλακό εξώφυλλο. Αποτέλεσμα της δημιουργικής συνεργασίας του συγγραφέα κόμικ Κριστέν Πιέρ 
και Σεμπαστιέν Βερντιέ, σε μετάφραση Κλαιρ Νεβέ, η πένα και το πνεύμα του Τζορτζ Όργουελ που πέρασαν στην αιωνιότητα χάρη στο «1984»,
 αποτυπώνονται μέσα από το πενάκι και τα σχέδια των βραβευμένων δημιουργών κόμικ. 

851081515_ORWOUEL(1).thumb.jpg.30a01d783ca4521049007f2b88e3abfd.jpg

Φοιτητής στο Ίτον, αστυνομικός στη Βιρμανία, μαχητής στον ισπανικό εμφύλιο στο πλευρό των αντιφρανκιστών και,
 ταυτόχρονα, εχθρός του σταλινισμού, δημοσιογράφος με έρευνες που προκάλεσαν μεγάλο θόρυβο. Ο προφητικός συγγραφέας που προανήγγειλε,
 πριν 70 χρόνια, τον έλεγχο των ΜΜΕ και του διαδικτύου αλλά και την πρόσβαση τρίτων σε προσωπικά δεδομένα. Ο εκκεντρικός διανοούμενος με τον συναρπαστικό βίο, 
ο Έρικ Άρθουρ Μπλαιρ, γνωστός με το συγγραφικό ψευδώνυμό του Τζορτζ Όργουελ, οι ιδέες και στιγμές-σταθμοί της ζωής του απεικονίζονται μέσα από περίτεχνα καρέ 
που μεταφέρουν τους αναγνώστες στην εποχή και το έργο του.

21361671_ORWOUEL(2).thumb.jpg.f967516c9fbd1f1f624cd999f704892b.jpg729410772_ORWOUEL(3).thumb.jpg.c9fef6a3675275f1a3163efa77a6e119.jpg

 

https://www.athensvoice.gr/culture/book/684511_tzortz-orgoyel-syllektiko-graphic-novel-apo-tis-ekdoseis-minoas

 

Περιεχόμενα:

-ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1. Ο ΟΡΓΟΥΕΛ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΟΥΕΛ
-ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2. Ο ΜΠΛΕΡ ΕΠΙΝΟΕΙ ΤΟΝ ΟΡΓΟΥΕΛ
-ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3. Ο ΟΡΓΟΥΕΛΙΚΟΣ ΟΡΓΟΥΕΛ
-ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΟΡΓΟΥΕΛ
-ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Με τη συμμετοχή των: Αντρέ Ζιλιάρ, Ολιβιέ Μπαλέζ, Μανί Λαρσενέ, Μπλιτς, Χουάνχο Γκουαρνίδο και Ένκι Μπιλάλ

 

Eυχαριστούμε για την διαθεση του κομικ τον φιλο @nikos99

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  35903
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1470 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο Όργουελ σε κόμικ;

Τέλειο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Με μία λέξη: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ (περίεργο που κάποιος φίλος ή φίλη της εδώ παρέας μας, δεν έχει έως τώρα αναφερθεί κριτικά σε αυτή τη συναρπαστική δημιουργία).

 

Οι δύο καλλιτέχνες ξεδιπλώνουν ιδανικά το "φιλμ" της ζωής του πρωτοπόρου συγγραφέα, από την παιδική του ηλικία μέχρι το πρόωρο τέλος, παραθέτοντας μάλιστα αυτούσια αποσπάσματα του έργου του, σε μία απολαυστική σχεδιαστική αλληλουχία, διανθισμένη από χρήσιμες και εύστοχες επισημάνσεις, που μυούν τον αναγνώστη σε όλες τις ιδιαίτερες πτυχές της πολυκύμαντης πορείας αυτού του σπάνιου ανθρώπου. Θα δώσω τα συγχαρητήριά μου σε όλους ανεξαιρέτως τους συμμετέχοντες σε αυτή την επική (τολμώ να τη χαρακτηρίσω) δημιουργία, μαζί με την παρότρυνσή μου προς κάθε γνήσιο λάτρη της "9ης Τέχνης", αλλά και κάθε ρέκτη της ιστορικής αλήθειας, να το εντάξει στη συλλογή του. :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το αγόρασα σήμερα αλλά πήρα τη σκληρόδετη έκδοση. Αυτή εδώ είναι η paperback, σωστά; Για να ξέρω αν μπορώ να τη προσθέσω στη συλλογή μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Το αγόρασα σήμερα αλλά πήρα τη σκληρόδετη έκδοση. Αυτή εδώ είναι η paperback, σωστά; Για να ξέρω αν μπορώ να τη προσθέσω στη συλλογή μου.

Ακριβως, η paperback ειναι στην παρουσίαση 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2063
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πήρα από το παζάρι την σκυλοδετη έκδοση με 8 ευρω. 

 

Πολύ ωραίο κόμικς που σου δείχνει κάποιες από τις πιο σημαντικές στιγμές στην ζωή του συγγραφέα. Η αφήγηση ήταν καλή και υπήρχε η ιδιαιτερότητα ότι υπήρχαν αναφορές στις ιστορίες του συγγραφέα, καθώς επίσης περιγραφές από τα γεγονότα με τα πραγματικά λόγια του Όργουελ.

 

Το σχέδιο ήταν και αυτό πολύ όμορφο και οι γραμμές του πολυ  καθαρές. Δεν με χάλασε καθόλου που ήταν ασπρόμαυρο. Οι σελίδες που είχαν κομμάτια από τα μυθιστορήματα του Ουργελ είχε η κάθε μία διαφορετικό σχέδιο και χρωματισμό.

 

Η σκληρόδετη έκδοση που πήρα , ήταν απλά πανέμορφη. Σκληρό σαγρε εξώφυλλο και χοντρο χαρτί. Η έκδοση είναι αριθμημένη και βγήκε σε 500 αντίτυπα. Εγώ έχω το 310. 

 

Το συγκεκριμένο πάντως νομίζω δείχνει λίγο και την δυναμική μας σαν αγορά. Ένα πολύ όμορφο κόμικ, για έναν από τους πιο γνωστούς συγγραφέες σε μια πολυτελή σκληρόδετη έκδοση, σε 500 μόνο αντίτυπα και αντί να γίνει sold out , καταλήγει μετά από 3,5 χρόνια σε παζάρι με 8 ευρώ, που είμαι σίγουρος όταν θα περάσω μέσα στην βδομάδα θα βρω ακόμα αντίτυπα. Ξέρω ότι είχε κυκλοφορήσει και η έκδοση σε μαλακό εξώφυλλο, αλλά σε κάνει να απορείς. Σε μια χώρα με 10μυρρια πληθυσμό , εδώ και 4 χρόνια δεν έχουν βρεθεί 500 άτομα να αγοράσουν μια τέτοια έκδοση; 

Επεξεργασία από Lelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.