Jump to content
Sign in to follow this  
GeoTrou

AUTUMNLANDS: TOOTH & CLAW [ KURT BUSIEK - BENJAMIN DEWEY ]

Recommended Posts

δη.jpgSCN_0004.jpg
Στις αρχές του Νοεμβρίου κυκλοφόρησε από την Image το πρώτο τεύχος μιας νέας σειράς. Το όνομα αυτής Tooth & Claw. Πρόκειται για μια σειρά fantasy, σε σενάριο του Kurt Busiek, σχέδια του Benjamin Dewey και χρώματα της Jordie Bellaire. Το πρώτο τεύχος μάλιστα είχε διπλάσιο αριθμό σελίδων από το στάνταρ αμερικανικό τεύχος και δεν περιείχε διαφημίσεις, κάτι που ίσως δείχνει ότι η Image ήταν εξαρχής κάτι παραπάνω από σίγουρη για την επιτυχία του κόμικ.

Η ιστορία εκτυλίσσεται σε ένα φανταστικό κόσμο, ο οποίος κατοικείται από ανθρωπόμορφα ζώα. Στο πρώτο τεύχος φαίνεται ότι ο πρωταγωνιστής είναι ένας νεαρός σκύλος, αν και δίνεται ιδιαίτερο βάρος και σε άλλους χαρακτήρες, από τους οποίους σημαντικότερος είναι ένας θηλυκός φακόχοιρος-μάγισσα. Παρότι είναι εύκολο να βρει κανείς την υπόθεση του κόμικ, θα προτιμούσα να μην δώσω παραπάνω στοιχεία, ώστε να μη χαθεί η ομορφιά του.
SCN_0003.jpg
Το πιο αδύναμο στοιχείο του Tooth & Claw είναι ίσως το σχέδιο. Όχι πως είναι κακό, ίσα-ίσα που ταιριάζει πολύ στην ατμόσφαιρα του κόμικ. Απλά συγκρινόμενο με το σενάριο και το χρωματισμό, θα ήθελα κάτι καλύτερο. Ο Busiek έχει κάνει εξαιρετική δουλειά σε επίπεδο world building και χαρακτήρων, κάτι που από μόνο του κάνει το κόμικ ενδιαφέρον. Τόσο η ιστορία, όσο και οι διάλογοι το ανεβάζουν πολλά σκαλοπάτια, με αποτέλεσμα η ιστορία να διαβάζεται νεράκι, να σε γεμίζει και να ζητάς κι άλλο. Τα χρώματα της βραβευμένης με Eisner Bellaire ζωντανεύουν τον κόσμο του κόμικ μ' έναν υπέροχο τρόπο.
SCN_0008.jpg
Πιστεύω ότι πρόκειται για ένα απίθανο κόμικ, το οποίο θα απασχολήσει αρκετά την κομιξοκοινότητα. Ίσως να έρθουν και κάποια βραβεία ή έστω υποψηφιότητες, αλλά είναι νωρίς να μιλάμε για κάτι τέτοιο ακόμα. Όπως και να 'χει το προτείνω σε κάθε φαν του fantasy, αλλά και σε όσους δεν έχουν επαφή, αλλά θέλουν να δοκιμάσουν κάτι ποιοτικό από το είδος αυτό. Βαθμολογία: 8/10

Περισσότερα κόμικς από τον Kurt Busiek :

Edited by GeoTrou
  • Like 24

Θυμίζει Μπλάκσαντ το στήσιμό του...? :thinking:

• Like 2

Η μόνη σχέση που έχω με το Blacksad (δυστυχώς) είναι ένα-δυο ξεφυλλίσματα που έχω κάνει στη Λέσχη. Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος που έχει διαβάσει και τα δύο.

• Like 3

Το εξωφυλλο ποιος το εχει κανει;

Ο μονος λογος που δεν το γκουγκλαρω, ειναι για να παρω πισω το αιμα μου,

απο τις απειρες κατα καιρους ερωτησεις σου :devil:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:PPP: :PPP: :PPP: :PPP: :PPP:

• Like 3

:lol: :lol:

Εγώ αυτό που ξέρω είναι αυτό που λένε στο χωριό μου: ρωτώντας γίνεσαι MoM!  :oscar:

Λοιπόν, τα εξώφυλλα είναι επίσης του Dewey. Στο δεύτερο τεύχος πάντως έχει κάνει ένα υπέροχο variant ο Alex Ross.

ToothClaw2_CVRB.jpg

edit: και μιας και μιλάμε για εξώφυλλα, ορίστε και του δεύτερου τεύχους

SCN_0006.jpgSCN_0005.jpg

Edited by GeoTrou
  • Like 5

αν και λόγω copyright έβγαλαν ξανά το 1ο τεύχος με νεο τιτλο "the automnlands".

Πολυ καλή παρουσίαση για ένα ενδιαφέρον κόμικ που σιγουρα κάποια στιγμή θα τσεκαριστεί!

:beer:

• Like 5

1. Ίσως θα ήταν καλύτερα να μετονομαστεί σε Autumnlands: Tooth & Claw, καθώς πλέον κυκλοφορεί με αυτόν τον τίτλο.
  2. Διάβασα σήμερα το τρίτο τεύχος. Συνεχίζει σε πολύ καλά επίπεδα, αν και ίσως είναι κατώτερο των δύο προηγούμενων. Νέα δεδομένα όμως, τελείως απρόσμενα, κρατούν υψηλά το ενδιαφέρον.  :yahoo:

• Like 6

Θυμίζει Μπλάκσαντ το στήσιμό του...? :thinking:

Η μόνη ομοιότητα είναι τα ανθρωπομορφικά ζώα. 

• Like 3

Να το διαβάσετε! Είναι πολύ καλό! :up:

• Like 5

Βλέπω ότι η σειρά έχει σταματήσει στο τεύχος 14. Σε κάποια σάιτ το βγάζει completed αλλά στην image απλά το δείχνει ως τελευταίο μέχρι στιγμής (βγήκε το 2017). Ξέρουμε κάτι; Έχει τελειώσει στο 14; 

:thanks: 

• Like 4

Προσωπικά την παρακολουθούσα μέχρι το #10, αλλά δεν έχω ιδέα τι έγινε. Ίσως τη βαρέθηκαν πολλοί, όπως κ εγώ :P 

• Like 3

Καλά και συ για 4 τεύχη την σταμάτησες; :PPP:

• Like 2
  • Funny 1

Γιατί ήξερα ότι θα λήξει εκεί; :lol: 

• Funny 3

Σύμφωνα με το κείμενο του Busiek στο #14, υποτίθεται πως η σειρά θα συνεχιστεί και ότι απλώς κάνει διάλειμμα αλλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι νεώτερο... Το συγκεκριμένο storyline πάντως κλείνει με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί ολόκληρη η σειρά να σταματήσει εδώ, αν το αποφασίσουν. Θα ήθελα πάντως να δω συνέχεια... 

Edited by CitizenX
  • Like 3
  • Thanks 1