Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αγάπη μου για τα κομικ.


gregorios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Απορίες!!!!!!!!

Στα channels ,όταν επιλέγουμε το μαύρο μόνο σε αυτό αφήνουμε την ένδειξη με το ματάκι?

Στα levels ανεβοκατεβάζουμε το μαύρο από το opacity?

Η ένδειξη selective colour που βρίσκεται?

Ξέρω σου φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά είμαι ένας ψιλοάσχετος...έχω όμως επαγγελματική συνείδηση ;):efxaristo:

στα channels ναι πρέπει μόνο το μαύρο να έχει ματάκι, ουσιαστικά τα channels είναι οι διαχωρισμοί των χρωμάτων που θα βγουν για την εκτύπωση, υπόψιν θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το info (window/info) θα ανοίξεις τα levels (συντόμευση control+l στο pc) θα κάνεις μία μετατροπή (φρόντισε να είναι τσεκαρισμένο το preview για να βλέπεις την αλλαγή, τα τρία βελάκια που έχει ελέγχουν αριστερά τους σκούρους τόνους, στο κέντρο τους μεσαίους και δεξιά τους ανοιχτούς, όταν πηγαίνεις τα βελάκια προς τα δεξιά σκουραίνουν τα πάντα, δεν θέλεις αυτό, εσύ ουσιαστικά πρέπει να κινήσεις το μεσαίο βελάκι προς τα αριστερά) με το σταγονόμετρο όπου θα ακουμπάς πάνω στην εικόνα σου σε ένα σημείο μαύρο θα βλέπεις στο info κάτι σαν

45/30

40/38

20/10

100/80

βάζω στην τύχη τα νούμερα το πρώτο δείχνει τι ήταν το χρώμα πριν και το δεύτερο τι θα γίνει αφότου πειράξεις τα levels

 

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς από το "opacity"

 

"Selective color"

image/adjustements/selective color

και εκεί επιλέγεις τα μαύρα και από κάτω έχεις επιλεγμένο το absolute

καλή επιτυχία

Επαναλαμβάνω υπάρχουν πολλοί τρόποι να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα αυτός που σου περιγράφω είναι κάτι που χρησιμοποιώ εγώ και είναι αρκετά εύκολος

Προσοχή τις αλλαγές που θα κάνεις σώζε τες με άλλο όνομα μην καταστρέψεις κανένα αρχείο και τρέχα γύρευε μετά...

[/font]

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ πολύ που μου τα έγραψες αναλυτικά,ελήφθη όβερ!!!!! :cheers3::efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Μ αρεσει η τεχνικη σου στο μελανι,με πενακι το κανεις?μου αρεσει ο διαχωρισμος των καρε,η αναλογια μαυρου ασπρου,μια χαρα, πιστευω οτι θα μπορουσε να εκδοθει τουλαχιστον απο εικονογραφικης πλευρας γιατι το σεναριο δεν το ξερω.Στεκεται πιστευω, δεν εχω κατι αρνητικο να σου πω...συνεχισε! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :cheers3: Τα μελάνια τα κάνω με μαρκαδοράκια pigma micron και staedtler pigment liner κυρίως.Αλλά από εκεί και πέρα πειραματίζομαι με ότι μαρκαδοράκι πέσει στα χέρια μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μερικές εργασίες μου από την σχολή μου,προ αμνημονεύτων χρόνων(1992-94)post-13516-1309380535035_thumb.jpgpost-13516-13093805593199_thumb.jpgpost-13516-13093805837224_thumb.jpgpost-13516-13093806021077_thumb.jpgpost-13516-13093806265343_thumb.jpgpost-13516-13093806779607_thumb.jpgpost-13516-13093806995374_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

πολυ ωραιες εικονογραφησεις,το εχεις το χρωμα,εγω δυστυχως κανω απαισια χρωματα και δεν εχω καταλαβει το λογο.

Στα σχεδια σου εδω φαινονται τα επιπεδα,οι ογκοι και το βαθος πολυ καλυτερα απο το κομιξ που φτιαχνεις.Θα σου προτεινα να τα προσαρμοσεις αυτα τα στοιχεια κ στο νεο σου κομιξ,αλλα μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα γιατι το εχεις ηδη προχωρησει. :thinking: Απλα αφου μπορεις να κανεις και αυτο το πιο περιγραφικο και απαλο σκιτσο προσαρμοσε το στο επομενο σου κομιξ ωστε να ανεβει η ποιοτητα του σχεδιου σου!(ετσι πιστευω θα βελτιωσεις και την ανατομια που σου εχουν κανει παρατηρηση καποια αλλα παιδια).Βεβαια αυτο σημαινει πιο αργη παραγωγη.

Το νεο σου κομιξ οπως σου ειχα πει μου αρεσει σαν συνολικο πακετο αλλα το σχεδιο στις φιγουρες ειναι λιγο σκληρο και τα κορμια δεν εχουν σωστη υφη.Παρολα αυτα επαναλαμβανω οτι σαν συνολικο πακετο θεωρω τη δουλεια σου εκδοσιμη.Η γνωμη μου ειναι να συνεχισεις με το ιδιο στυλ μεχρι να τελειωσεις το εργο σου και να αλλαξεις καποια πραγματα ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ την επομενη δουλεια σου.Στο ΜΕΣΟΔΙΑΣΤΗΜΑ αυτο σου προτεινω να προπονηθεις πολυ σε πιν απς και εικονογραφισεις κανα δυο μηνες και σε σωματα για να ξαναβρεις το χερι σου και μετα να ξαναξεκινησεις κομικ.

Στο λεω επειδη φαινεται οτι το ειχες το καλυτερο σχεδιο και ειναι κριμα να μην το χρησιμοποιεις.

Ολα αυτα εντελως καλοπροαιρετα επειδη εκτιμω την δουλεια σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου φίλε μου και νιώθω ότι είσαι καλοπροαίρετος.Ξέρω που χωλαίνω ,είναι εντοπισμένα τα λάθη,αλλά όπως είπες και εσύ,πρέπει να συνεχίσω το κόμικ στο ίδιο στυλ τώρα πια,αν και όσο προχωράνε οι σελίδες υπάρχει σταδιακή βελτίωση,αλλά με μέτρο.Έτσι ώστε να μην νομίζει κάποιος διαβάζοντας το,ότι το σχεδίασαν διαφορετικά άτομα. :cheers3::thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-13516-13094602750909_thumb.jpgάλλη μια σελίδα που μόλις τελείωσα τον χρωματισμό της.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4996 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γρηγορη :best: ωραια υφη, αποχρωσεις και εναλλαγες εχεις δωσει στα χρωματα !!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Γρηγορη :best: ωραια υφη, αποχρωσεις και εναλλαγες εχεις δωσει στα χρωματα !!!!

οι απόψεις διίστανται, οι διαφορετικές τονικότητες κάνουν κακό στη συγκεκριμένη σελίδα, εφόσον είναι νύχτα.

Ο φλούο μοβ ουρανός στο 4ο καρέ με τον αερογράφο σκοτώνει, είναι πάρα πολύ έντονος και άσχετος με τα υπόλοιπα καρέ

στο 5ο καρέ το καφετί μπαγκράουντ επίσης δεν δικαιολογείται.

Νομίζω ότι σε μια σελίδα όπου έπρεπε να βάλεις πολλά μαύρα το φοβήθηκες.

Η παλέτα σου είναι ασυνεπής και ανομοιογενής. Δεν μπορεί μέσα σε μια σελίδα που είναι νυχτερινή να αλλάζουν οι αποχρώσεις τόσο πολύ, διαταράσσουν νομίζω την ομαλή αφήγηση.

Επέτρεψε μου να σου προτείνω έναν πολύ απλό τρόπο που δουλεύουν αρκετοί εικονογράφοι και μπορείς να τον δοκιμάσεις.

Στο Photoshop βάζεις σε multiply mode το layer με τα μαύρα, το σχέδιο, κάνεις ένα καινούργιο layer που είναι κάτω από το σχέδιο σε normal mode εκεί ρίχνεις με τον κουβά ένα βασικό χρώμα, ας πούμε ένα σκούρο μπλε για τη νύχτα και εκεί πάνω σιγά σιγά χτίζεις τους ανοιχτότερους τόνους έτσι θα υπάρχει μία βασική χρωματική ομοιογένεια στη σελίδα.

Αν θέλεις κάτι να είναι και πάνω από το σχέδιο και να το καλύπτει βάζεις νέο layer πάνω από το layer του σχεδίου πλέον, όπου βάζεις τα ψιμίθια σου, τα πολύ έντονα φώτα κ.ο.κ.

Νομίζω το brush αερογράφος είναι από τα χειρότερα που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος. Ο αερογράφος θέλει συγκεκριμένο σχέδιο για να λειτουργήσει, γιατί δίνει μια μορφή όγκου στο χρώμα και στις περισσότερες φορές φαίνεται σαν τσόντα σε σχέση με το σχέδιο το οποίο μοιάζει εντελώς επίπεδο.

Στο σχεδιαστικό κομμάτι επίσης μου φαίνεται προβληματική η σελίδα. Έχεις δύο πρώτα πλάνα σε δύο καρέ όπου από την κεντρική φιγούρα δείχνεις μόνο το κούτελο...

Αν θέλεις να εστιάσεις στη λαβή του σπαθιού πρέπει να βρεις άλλο σκηνοθετικό τρικ και άλλη σύνθεση για να λειτουργεί, ωστόσο σε κάθε περίπτωση πρέπει να δείχνεις την έκφραση του επιτιθέμενου χαρακτήρα όχι το μέτωπο του.

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για την κριτική σου!Με τα περισσότερα θα συμφωνήσω μαζί σου,κυρίως για τα χρώματα,αν και μου αρέσει να παίζω με τις αποχρώσεις.Έχουν σοβαρή βάση όλα αυτά που είπες για το χρώμα, αλλά στην τελική,κατάλαβες ότι είναι νύχτα παρ'όλο που δεν έχω βάλει καν λόγια!Αυτό και από μόνο του είναι θετικό!Τώρα για το στήσιμο των φιγούρων,θα διαφωνήσω για τους εξής λόγους

1. Δεν ξέρεις το σενάριο, οπότε δεν μπορείς να βγάλεις ολοκληρωμένη άποψη.

2. Δεν έχεις δει την επόμενη σελίδα,οπότε δεν ξέρεις το μπορεί να ακολουθήσει ώστε να συμπληρώνει την προυγούμενη σελίδα.

3. Επίσης πιστεύω ότι έτσι αυξάνω την δραματικότητα της σκηνής γιατί ο αναγνώστης θα θέλει αμέσως να πάει στην επόμενη σελίδα για να δει την πλοκή, γιατί του δημιουργούνται ερωτηματικά.

 

Πάντως, πραγματικά χαίρομαι για την κριτική που μου κάνεις και για τις συμβουλές που μου δίνεις,γιατί τα περισσότερα από αυτά που με συμβουλεύεις είναι επικοδομητικά και δείχνουν κάποιον που ενδιαφέρεται να βοηθήσει!

Επίσης αν έχω καταλάβει καλά,είσαι επαγγελματίας οπότε μετράει ακόμα πιο πολύ η γνώμη σου.

Τέλος το γεγονός ότι παρακολουθείς την δουλειά μου,με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί πάει να πει ότι βλέπεις κάτι θετικό σε αυτήν. :thanks::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για την κριτική σου!Με τα περισσότερα θα συμφωνήσω μαζί σου,κυρίως για τα χρώματα,αν και μου αρέσει να παίζω με τις αποχρώσεις.Έχουν σοβαρή βάση όλα αυτά που είπες για το χρώμα, αλλά στην τελική,κατάλαβες ότι είναι νύχτα παρ'όλο που δεν έχω βάλει καν λόγια!Αυτό και από μόνο του είναι θετικό!Τώρα για το στήσιμο των φιγούρων,θα διαφωνήσω για τους εξής λόγους

1. Δεν ξέρεις το σενάριο, οπότε δεν μπορείς να βγάλεις ολοκληρωμένη άποψη.

2. Δεν έχεις δει την επόμενη σελίδα,οπότε δεν ξέρεις το μπορεί να ακολουθήσει ώστε να συμπληρώνει την προυγούμενη σελίδα.

3. Επίσης πιστεύω ότι έτσι αυξάνω την δραματικότητα της σκηνής γιατί ο αναγνώστης θα θέλει αμέσως να πάει στην επόμενη σελίδα για να δει την πλοκή, γιατί του δημιουργούνται ερωτηματικά.

 

Γρηγόρη, σύμφωνοι δεν ξέρω το σενάριο και δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί και τι ακριβώς γίνεται και εσύ είσαι ο δημιουργός και εσύ αποφασίζεις, απλώς εγώ κάνω παρατηρήσεις κι εσύ βγάζεις συμπεράσματα, όπως κι εγώ βγάζω συμπεράσματα από αυτό που βλέπω. Όπως έγραψα πριν θεωρώ προβληματικό το να μην δείχνεις το πρόσωπο του χαρακτήρα που είναι σε πρώτο πλάνο, γιατί ούτως ή άλλως δεν θέλεις να τον κρύψεις αφού στο επόμενο καρέ τον βλέπουμε en face, και στο μεθεπόμενο από το πλάι και πίσω.

Επίσης ενώ ο μελαχρινός χαρακτήρας είναι πρώτος και τον ακολουθεί ένας ξανθός, όταν φτάνουν στα βράχια ξαφνικά ο ξανθός χαρακτήρας είναι μπροστά από τον μελαχρινό, σαν να τον προσπερνάει και να πηδάει μπροστά του με κίνηση προς τα αριστερά (2ο καρέ). Τέλος πάντων περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, θα μου πεις, απλώς αυτά για μένα είναι λίγο ασυνεπή χωροχρονικά.

Επαναλαμβάνω πως η κριτική μου είναι ενός δημιουργού κόμικς προς έναν δημιουργό κόμικς, για τον απλούστατο λόγο ότι επιμένεις να ασχολείσαι ενώ τα είχες παρατήσει για καιρό και ίσως έμεινες λίγο πίσω σε τεχνικά ζητήματα, φωτοσοπιές κ.λπ. Και επίσης δεν χρειάζεται καθένας μόνος του να προσπαθεί να ξαναανακαλύψει τον τροχό... (όπως κι εγώ παιδευόμουν στο παρελθόν). Απάνω και τους φάγαμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4996 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

... Όπως έγραψα πριν θεωρώ προβληματικό το να μην δείχνεις το πρόσωπο του χαρακτήρα που είναι σε πρώτο πλάνο, γιατί ούτως ή άλλως δεν θέλεις να τον κρύψεις αφού στο επόμενο καρέ τον βλέπουμε en face, και στο μεθεπόμενο από το πλάι και πίσω.

Επίσης ενώ ο μελαχρινός χαρακτήρας είναι πρώτος και τον ακολουθεί ένας ξανθός, όταν φτάνουν στα βράχια ξαφνικά ο ξανθός χαρακτήρας είναι μπροστά από τον μελαχρινό, σαν να τον προσπερνάει και να πηδάει μπροστά του με κίνηση προς τα αριστερά (2ο καρέ)....

:thinking: Ισως να ειναι μια ομαδα ατομων που ετοιμαζονται για επιθεση των οποια τα πρωσοπα δε χρειαζεται να φαινονται μια και κανενας απο αυτους να μην εχει "πρωταγωνιστικο" ή σημαντικο ρολο στην υποθεση περα απο αυτη που εξελισσεται σ'αυτη και την επομενη σελιδα και να εχει σημασια να φαινεται η κινηση τους!!!

 

Και με την ευκαιρια οι συμβουλες σου γενικα ειναι παντα πολυ χρησιμες...να τις δινεις πιο συχνα οποτε μπορεις δηλαδη :best::)

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το γεγονός ότι ένας δημιουργός κόμικ,με κρίνει σαν δημιουργό κόμικ, με χαροποιεί ιδιαίτερα μιας και ποτέ δεν υπήρξα επαγγελματικά τουλάχιστον...

Αλήθεια τουλάχιστον βλέπεις προοπτικές να κάνω τίποτα?

Το φώτοσοπ πριν μερικους μήνες το πρωτοέπιασα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Το γεγονός ότι ένας δημιουργός κόμικ,με κρίνει σαν δημιουργό κόμικ, με χαροποιεί ιδιαίτερα μιας και ποτέ δεν υπήρξα επαγγελματικά τουλάχιστον...

Αλήθεια τουλάχιστον βλέπεις προοπτικές να κάνω τίποτα?

Το φώτοσοπ πριν μερικους μήνες το πρωτοέπιασα...

στο επαγγελματικά γελάω και ξαναγελάω...

τι εννοείς να κάνεις αφού κάνεις ήδη

γι' αυτό λέω δεν χρειάζεται βγάλεις τα μάτια σου μόνος σου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εντάξει αυτό που κάνω εδώ, δεν ξέρω καν αν θα έχει ευρύτερη αποδοχή...βέβαια από την άλλη το γουστάρω με τρέλα,οπότε δεν νομίζω να με πτοήσει και κάτι,περισσότερο να με πορώσει θα έλεγα!!!Πάντως εσύ συνέχισε όποτε ποστάρω κάτι,να μου λες τα κακώς κείμενα,μου κάνει σίγουρα καλό,άσχετο αν λόγω εγωισμού πολλές φορές μπορεί να τσαντίζομαι(περισσότερο με τον εαυτό μου).

Πιστεύω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να αποκτήσω και την πολυπόθητη γραφίδα έτσι ώστε να δουλεύω καλλίτερα τον χρωματισμό.

Κάποια στιγμή βέβαια θέλω να ξαναεπιχειρίσω στα αγαπημένα μου ακρυλικά(μάλλον στο εξώφυλλο).

:respect::cheers3::thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Εντάξει αυτό που κάνω εδώ, δεν ξέρω καν αν θα έχει ευρύτερη αποδοχή...βέβαια από την άλλη το γουστάρω με τρέλα,οπότε δεν νομίζω να με πτοήσει και κάτι,περισσότερο να με πορώσει θα έλεγα!!!Πάντως εσύ συνέχισε όποτε ποστάρω κάτι,να μου λες τα κακώς κείμενα,μου κάνει σίγουρα καλό,άσχετο αν λόγω εγωισμού πολλές φορές μπορεί να τσαντίζομαι(περισσότερο με τον εαυτό μου).

Πιστεύω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να αποκτήσω και την πολυπόθητη γραφίδα έτσι ώστε να δουλεύω καλλίτερα τον χρωματισμό.

Κάποια στιγμή βέβαια θέλω να ξαναεπιχειρίσω στα αγαπημένα μου ακρυλικά(μάλλον στο εξώφυλλο).

:respect::cheers3::thanks:

καλά, τα σχόλια δεν τα κάνω γιατί είμαι κάνας σπασίκλας, γραφικός, απλώς λέω τη γνώμη μου, εφόσον τα ανεβάζεις στο φόρουμ, άλλωστε αυτό δεν είναι το νόημα ενός φόρουμ;

Από προσωπική διαστροφή πιστεύω ότι κολακείες και γλειψίματα είναι περιττά, δεν βοηθάνε κάποιον δημιουργό, πέρα από το να ανέβει σε ένα καλάμι, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται και η επιβράβευση, αλλά νομίζω ότι όταν σου επισημαίνει κάποιος τα αδύναμά σου σημεία μπορείς να προχωρήσεις και να βελτιωθείς, όχι όταν θα σου πει "είσαι θεός, είσαι καταπληκτικός, είσαι τέλειος, φοβερός κλπ, κλπ" χωρίς επιπλέον να αιτιολογεί προς τι ο υπερβάλλον ενθουσιασμός

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

χμ,βλεπω οτι εχεις μερες να ποσταρεις κατι νεο,δεν πιστευω να σε πτοησαν οι παρατηρησεις,επειδη εισαι απο τους λιγους που κανουν τοσο μεγαλο προτζεκτ 100 σελιδων ειχε ενδιαφερον να βλεπουμε την εξελιξη.Ανυπομονω να δω κατι νεο εδω. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να με πτοήσουν οι παρατηρήσεις?????Ίσα ίσα που μου αρέσουν οι παρατηρήσεις και με βελτιώνουν...άλλωστε δεν πτοούμε τόσο εύκολα.

Σύντομα θα ποστάρω ,απλά λόγο πολύ δουλειάς(οικοδομή) αυτή την περίοδο δεν έχω τον χρόνο που θέλω. :beer::beer::beer:

Επεξεργασία από gregorius
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Λεω μηπως το παρακαναμε με τις κριτικες...καταλαβα τοτε,οντως μετα απο την οικοδομη δυσκολα συνδυαζεται και το σχεδιο,οπως και να χει περιμενω τη συνεχεια. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το παρακάνατε καθόλου φίλε pit1983...συνεχίστε έτσι!

Άλλη μια φρέσκια σελίδαpost-13516-13098069800277_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Λοιπον μ αρεσει πολυ το φεγγαρι στο δευτερο καρε.παρατηρησεις:1)στο πεμπτο καρε το κεφαλι του πολεμιστη ειναι κακοσχεδισμενο και με λαθος προοπτικη(στραβοπατημενο προς τα κατω και δεξια)και επισης 2)αν ειναι ο ιδιος με αυτον του τελευταιου καρε δεν μοιαζει επειδη στο ενα καρε εχει πλατυ προσωπο και στο δευτερο μακροστενο.3)ενταξει στο 5 και 6 καρε δεν εβαλες κατι στο φοντο αλλα στο 7 και τελευταιο νομιζω οτι ειναι καλο να βαλεις κατι επειδη φαινεται πολυ αδειο τρια καρε στη σειρα να εχουν μονο αυτον τον πολεμιστη.Το στησιμο των καρε ειναι καλο παντως και χρωματικα αρκετα καλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Αυτο που αρχιζω να φοβαμαι ειναι μηπως εχασες τον ενθουσιασμο σου λογω των πολλων σελιδων.Αληθεια ποσο καιρο το δουλευεις και ποσες σελιδες εχεις κανει?

:thinking:

Ειναι κατι που το παθαινω κ εχω οταν παρατραβαει κατι το χαλαω στο τελος.και αυτο το λεω επειδη ειδα τις παλιες σελιδες και τις συγκρινα με τις καινουριες και βλεπω οτι οι τελευταιες ειναι αρκετα πιο στασιμες και δεν εχουν εντυπωσιακες συνθεσεις.

Αν και βελτιωνεσαι στα χρωματα στους ουρανους και τα φεγγαρια,αντιθετα στις φιγουρες δεν βλεπω προοδο.Και κυριως στις κινησεις των φιγουρων επειδη ειναι πολεμικο και παιζει ρολο να πολεμανε θεαματικα και να δινεις στα κορμια κλισεις,κινησεις και περισσοτερο στυλ.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω...μου φαινεται οτι ξοδευεις λιγο χρονο κατα τη σχεδιαση και περισσοτερο στην επεξεργασια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μέχρι τώρα έχω κάνει 30 σελίδες αλλά φαντάσου ότι είχα σχεδιάσει 40 πριν από αρκετό καιρό και τις πέταξα όλες με σκοπό να τις επανασχεδιάσω από την αρχή...δεν τα παρατάω εύκολα.Απλά όπως σου είπα,έχω πολύ φόρτο εργασίας και διάφορα άλλα προβληματάκια που με έχουν κρατήσει λίγο πίσω.Άσε που τον χειμώνα που μας πέρασε ήμουν άνεργος ,οπότε είχα όλο τον χρόνο υπέρ μου.Το ότι έχω "πέσει" λίγο σχεδιαστικά το έχω εντοπίσει και εγώ και λίαν συντόμως θα διορθωθεί.Η Αλήθεια είναι ότι έριξα περισσότερο βάρος στην επεξεργασία όπως εντόπισες και εσύ,αλλά όπως σου προείπα ,παλεύω φιλότιμα σε πολλά και διαφορετικά μέτωπα και προσπαθώ να σταθώ αξιοπρεπώς σε όλα.

Αυτά τα ολίγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Γρηγόρη, θα ποστάρω κάτι για να φανεί τι εννοώ με τον χρωματισμό, το έκανα με το ποντίκι γιατί εδώ που είμαι δεν έχω ταμπλέτα, οπότε είναι λίγο άρπα κόλλα.

Πρέπει να σκεφτείς λίγο τις βασικές αρχές των χρωμάτων που φαντάζομαι ότι θα τα είχες μάθει όταν σπούδαζες, π.χ. συμπληρωματικά χρώματα, πηγή φωτισμού κτλ. Πρέπει να αποφασίζεις π.χ. που βρίσκεται η πηγή του φωτισμού σε κάθε καρέ, ήδη από τα μολύβια της σελίδας και από το μελάνωμα, δυστυχώς δύσκολα διορθώνονται χοντρά λάθη στο χρωματισμό της σελίδας στον υπολογιστή ή στο χέρι. Οι φωτοσκιάσεις στο στιλ σχεδίου που δουλεύεις είναι καθοριστικές για τους όγκους των μορφών και του χώρου, δεν έχουν διακοσμητικό χαρακτήρα, εσύ λίγο τα μπερδεύεις κάποιες φόρες.post-7515-13099584782848_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σωστός!!!!!!!!!!!Έπιασα το νόημα,πολύ καλό το χρώμα στο καρεδάκι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-13516-1309989146591_thumb.jpgμόλις την ξεφούρνισα από το φώτοσοπ...ουφ δεν βλέπω την ώρα να πιάσω στα χέρια μου γραφίδα!Το ποντίκι είναι πολύ πακέτο!!! :beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Πολυ ομορφο!Εχει δραση,κινησεις και καλυτερο σχεδιο,ειδικα στην κουκουβαγια του τελευταιου καρε πολυ καλη σχεδιαση!Βασικα στο σχεδιο σου δεν μ αρεσει πολυ ο τροπος που σχεδιαζεις τους ανθρωπους,τα υπολοιπα ωραια τα αποδιδεις.Και μου αρεσει και το χρωμα και η πετυχημενη χρηση του μαυρου!Πολυ καλη χρωματικη ισσοροπια κατα τη γνωμη μου,μπραβο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

καλησπέρα σε όλους!!!!!!

Σήμερα θα ποστάρω μια από τα ίδια? Όχι ακριβώς.

Στις παρακάτω σελίδες,λετερινγκ και μπαλουνς έχει κάνει ο ConB!!! :clap2::respect:

Περιμένουμε εναγωνίως την κριτική σας παίδες!!! :beer::beer::beer:post-13516-13117933912635_thumb.jpgpost-13516-13117934271122_thumb.jpgpost-13516-13117934772564_thumb.jpgpost-13516-13117935146317_thumb.jpgpost-13516-1311793561099_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πραγματικα πολυ ωραιο!!!!

 

Ειναι αληθεια οτι τι κειμενο απο τον υπολογιστη δεν φαινετε πολυ καλο αλλα δεν εχει σχεση!

 

 

:respect::respect::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.