Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα βιβλία Τερζόπουλος διαθέτουν παλιά τεύχη


tryfev

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πραγματικά καταστάσεις για γέλια και για κλάματα... Κυρίως για το δεύτερο. Αλλά σε τέτοιες εποχές δεν υπάρχουν λεφτά ούτε για χαρτομάντηλα...

 

"Φίλτατε" Κύριε (λέμε τώρα) Τερζόπουλε...

 

Δεκαετίες ολόκληρες σε σε εκ-τιμούσαμε... Μας γαλούχησες... Μας μεγάλωσες... Μας έμαθες να διαβάζουμε... Φυσικά ,εννοείτε, όχι με το αζημίωτο... Γιατί ανθρωπέ μου μας συμπεριφέρεσαι έτσι? Δεν είμασταν τόσα χρόνια σωστοί απέναντί σου? Τότε γιατί έκανες λάβαρό σου την έννοια "αρπαχτή"? Δε λέω... Κρίση έχουμε... Ανάγκη χρημάτων έχουμε όλοι... Αλλά δε φέρεσαι έτσι καλέ μου ,σχήμα λόγου, άνθρωπε... Δε πας να κοροιδέψεις  το χέρι που σε ταίζει ακόμα...  Ο Έλληνας δεν είναι διάνοια... Αλλά δεν είναι και χαζός όμως... Είχες την πολύ καλή ιδέα για το διαδυκτιακό κατάστημα... Κοίτα να μας πείσεις όμως... Γιατί μέχρι τώρα έχεις πετύχει το αντίθετο... Η δική μου γνώμη συνοψίζεται στο "ναι μεν αλλά".

 

Φίλε Γιάννη, συνυπογράφω λέξη προς λέξη όλο το ποστ σου, εκτός από το "όχι" που μπήκε κατά λάθος πριν από το "με το αζημίωτο" κι εκείνο το έρμο το εννοείται που άλλαξε φωνή, πρόσωπο και αριθμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  400
  • Content Count:  4315
  • Reputation:   34213
  • Achievement Points:  4439
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διορθώθηκε... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!!! :D

:beer:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Διορθώθηκε... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!!! :D

 

:beer:

 

Κατά το ήμισυ μόνο Γιάννο μου. Το "εννοείτε" αντί "εννοείται" παραμένει αμετακίνητο :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33638
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλλά δε φέρεσαι έτσι καλέ μου ,σχήμα λόγου, άνθρωπε... 

Έλεος. 

 

Το όλο θέμα είναι ότι ανέβασε σε μερικά τεύχη τις τιμές; Αν όχι, για ποια αρπαχτή μιλάμε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2124
  • Reputation:   20723
  • Achievement Points:  2160
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Έλεος. 

 

Το όλο θέμα είναι ότι ανέβασε σε μερικά τεύχη τις τιμές; Αν όχι, για ποια αρπαχτή μιλάμε;

To οτι μας δουλευουν ομαδικως εκει περα, ειναι το θεμα. Ξανα διαβασε το θεμα απο την αρχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33638
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια χαρά το διάβασα. Ακολουθούμε το ίδιο παράδοξο με αυτό που ακολούθησε την παύση του ΜΜ (αυτό πάει και σαν απάντηση στο "δεν είμαστε καλοί πελάτες;" ). Ότι και καλά, η επιχειρηματική δυσδιαχείρηση είναι ηθικό σφάλμα.

 

Πρόταση: Να σταυρώσουμε τον Τέρζο δίπλα στον George Lucas.

Επεξεργασία από Βρασίδας Χλέμπουρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2124
  • Reputation:   20723
  • Achievement Points:  2160
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μια χαρά το διάβασα. Ακολουθούμε το ίδιο παράδοξο με αυτό που ακολούθησε την παύση του ΜΜ (αυτό πάει και σαν απάντηση στο "δεν είμαστε καλοί πελάτες;" ). Ότι και καλά, η επιχειρηματική δυσδιαχείρηση είναι ηθικό σφάλμα.

 

Πρόταση: Να σταυρώσουμε τον Τέρζο δίπλα στον George Lucas.

Το οτι παρελαβαν στοκ απο χονδρεμπορο (αναθεμα το στοκ) και το οτι δεν διαθετουν ηλεκτρονικο συστημα διαθεσιμοτητας των τευχων, κυριως καυτηριαζουμε. Αλλά επειδη κλασικα θα το παιξεις αντιρρησίας, δεν το προχωραω γιατι δε θα σε πεισω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33638
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, ωραία, όπως είπα: "η επιχειρηματική δυσδιαχείρηση είναι ηθικό σφάλμα" ;

 

Δεν θεωρώ ότι δικαιολογείται αυτή η λογική ακόμα και εν θερμώ (ιδιαίτερα τα απερίγραπτα σχόλια περί "ανθρώπου"), αλλά ευελπιστώ τουλάχιστον στο μέλλον να ανακαλέσετε. 

Επεξεργασία από Βρασίδας Χλέμπουρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  400
  • Content Count:  4315
  • Reputation:   34213
  • Achievement Points:  4439
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κατά το ήμισυ μόνο Γιάννο μου. Το "εννοείτε" αντί "εννοείται" παραμένει αμετακίνητο :mafia:

Δε θυμάμαι να το επισήμανες πριν... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3808 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Θλίβομαι πραγματικά, που ενώ ήταν στην κορυφή του ελληνικού τύπου και δεν είχε ανταγωνισμό, κατάφερε με τις πρακτικές του όχι μόνο να κλείσει την εταιρία, αλλά και στο ξεψύχισμα να μην λέει να μετανοήσει!! Κρίμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Γιάννη, συνυπογράφω λέξη προς λέξη όλο το ποστ σου, εκτός από το "όχι" που μπήκε κατά λάθος πριν από το "με το αζημίωτο" κι εκείνο το έρμο το εννοείται που άλλαξε φωνή, πρόσωπο και αριθμό.

 

 

Δε θυμάμαι να το επισήμανες πριν... :D

 

Δεν διάβασες καλά το ποστ μου, Γιάννο μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φαίδωνα, εδώ κάνεις σίγουρα λάθος. Υπερασπίζεσαι χαμένη υπόθεση, ερχόμενος σε αντίθεση με όλους σχεδόν τους φίλους που ανέβασαν ποστ εδώ μετά το "φιάσκο" τής Terzopoulos Books (στο εξής Τ.Β.). Δεν πρόκειται για δυσδιαχείριση αλλά για απαράδεκτη μεταχείριση συλλεκτών, αγοραστών, πελατών, όπως θέλεις πες το, από το περίσσευμα ή το υστέρημα τών οποίων έγινε ό Τερζόπουλος ό,τι έγινε.

 

Βγάζουν μια "δημόσια προκήρυξη" (έτσι τη λέμε στα νομικά) και την στέλνουν με mail τουλάχιστον σε όλα τα μέλη τής ΤΒ (εμένα μού την έστειλαν δύο φορές), ενώ την ανεβάζουν και στο facebook. Ασφαλώς αναφέρουν ότι μερικά από τα τεύχη που διαθέτουν τα έχουν σε λίγα αντίτυπα, αλλά αυτό δεν τους απαλλάσσει γιατί:

 

Πρώτον, μας προτρέπουν να τα προσθέσουμε στο καλάθι τών αγορών μας χωρίς να μας ενημερώνουν τη στιγμή που πατάμε το κουμπί ότι τα τεύχη αυτά δεν είναι πια διαθέσιμα.

 

Δεύτερον, μας ζητούν να πληρώσουμε την αξία τους συν τα τέλη αποστολής, αμέσως, με πιστωτική κάρτα, πράγμα που εγώ απέφυγα μόνο και μόνο γιατί ανέκυψε κάποιο διαδικαστικό ζήτημα με την κάρτα μου. Και αν δεν είχα την πρόνοια να τηλεφωνήσω την άλλη μέρα το πρωί και να μάθω ότι η παραγγελία μου τελούσε υπό την αίρεση τής διαθεσιμότητας τών τευχών η οποία δεν ήταν δεδομένη, θα πήγαινα στην Τράπεζα, θα στεκόμουν στην ουρά και θα κατέθετα, στο λογαριασμό που μου είχε υποδειχθεί, την αξία τής παραγγελίας. Και αν μου απαντήσει κάποιος, "μα θα σου επέστρεφαν τα λεφτά", εγώ θα ανταπαντήσω "και ποιος σας λέει πως θέλω να "δανείσω" έστω και για μια δυο μέρες, λεφτά στην Τ.Β"; Και αν εγώ -ή κάποιος άλλος- είχα παραγγείλει όχι 3 αλλά 30 ή 50 τεύχη, το ποσό δεν θα ήταν 11 αλλά 111 ή 211 ευρώ.

 

Τρίτον, μου στέλνουν mail στο οποίο χαρακτηρίζουν την παραγγελία μου ως "επιβεβαιωμένη".

 

Πριν ξεκινήσουν μια τέτοια "εκστρατεία" λοιπόν, όφειλαν να έχουν εγκαταστήσει ένα σύστημα -και σίγουρα υπάρχουν τέτοια- ελέγχου, με απόλυτη σειρά προτεραιότητας, τών παραγγελιών το οποίο θα ενημερωνόταν αυτοστιγμεί για την διαθεσιμότητα κάθε τεύχους και θα έβγαζε αμέσως και πριν πατήσει ο επόμενος υποψήφιος αγοραστής το κουμπί, την ένδειξη ότι το τεύχος δεν είναι πλέον διαθέσιμο. ΄Ετσι ούτε χρήματα θα εισέπρατταν ούτε θα δημιουργούσαν στους υποψήφιους αγοραστές δικαίωμα προσδοκίας, όπως το λέμε εμείς οι νομικοί.

 

Και αν αυτό ήταν αδύνατον ή ιδιαίτερα δαπανηρό, όφειλαν να μην δέχονται προπληρωμές αλλά να απαντούν με mail σε όσους παράγγειλαν, ότι η παραγγελία τους θα οριστικοποιηθεί μετά την εκκαθάριση, κατά σειρά προτεραιότητος, όλων τών παραγγελιών και την επιβεβαίωση ότι τα τεύχη που παράγγειλαν είναι στη διάθεσή τους, και με το mail με το οποίο θα ανακοίνωναν την οριστικοποίηση, να τους ζητούν να πληρώσουν με πιστωτική κάρτα ή κατάθεση στον λογαριασμό τους ή αντικαταβολή, το αντίτιμο τών τευχών που παράγγειλαν συν τα όποια έξοδα. 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σημερα εκανα μια παραγγελια καποιες w.i.t.c.h. Δεν ξερω τι θα γινει αν θα τα εχουν τελικα η' οχι.Ζητησα παντως να πληρωσω αντικαταβολη.Χτες εστειλα ενα e-mail για να ρωτησω αν ειναι διαθεσιμα ακομα,για να μην μπω στην διαδικασια να φτιαξω λογαριασμο και να παραγγειλω ασκοπα.Η απαντηση ηταν αυτη.

 

"Καλησπέρα σας!

Επειδή ο όγκος των παραγγελιών είναι πολύ μεγάλος, η ιστοσελίδα μας ανανεώνεται συνεχώς.
 
Μπορείτε να επισκεφθείτε ξανά την ιστοσελίδα μας και να δείτε αν τα τεύχη που αναζητάτε είναι ακόμη διαθέσιμα..."  Φυσικα εκει διαθεσιμα τα δειχνει,αλλα ετσι τα δειχνει ολα ειτε υπαρχουν ειτε οχι συμφωνα με αυτα που λετε..Και ποιες ειναι οι προνομιακες τιμες για τα μελη,αφου τα πουλανε την κανονικη τους τιμη; :shit2:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Σημερα εκανα μια παραγγελια καποιες w.i.t.c.h. Δεν ξερω τι θα γινει αν θα τα εχουν τελικα η' οχι.Ζητησα παντως να πληρωσω αντικαταβολη.Χτες εστειλα ενα e-mail για να ρωτησω αν ειναι διαθεσιμα ακομα,για να μην μπω στην διαδικασια να φτιαξω λογαριασμο και να παραγγειλω ασκοπα.Η απαντηση ηταν αυτη.

 

"Καλησπέρα σας!

Επειδή ο όγκος των παραγγελιών είναι πολύ μεγάλος, η ιστοσελίδα μας ανανεώνεται συνεχώς.
 
Μπορείτε να επισκεφθείτε ξανά την ιστοσελίδα μας και να δείτε αν τα τεύχη που αναζητάτε είναι ακόμη διαθέσιμα..."  Φυσικα εκει διαθεσιμα τα δειχνει,αλλα ετσι τα δειχνει ολα ειτε υπαρχουν ειτε οχι συμφωνα με αυτα που λετε..Και ποιες ειναι οι προνομιακες τιμες για τα μελη,αφου τα πουλανε την κανονικη τους τιμη; :shit2:

 

 

΄Εχεις χίλια δίκια, Γιώτα μου.

 

Σωστή η επιλογή τής αντικαταβολής με μόνη τη διαφορά ότι σε επιβαρύνει με άλλα 2,5 ευρώ. 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όλες οι σύγχρονες υλοποιήσεις ιστοσελίδων e-shop, δίνουν την δυνατότητα να βάλεις ποσότητα και να μην το δείχνει διαθέσιμο όταν τελειώσει η ποσότητα που έχεις ορίσει, ακόμα και δεν έχεις συνεργαστεί με κάποια τράπεζα για να γίνει αυτόματα η ανάληψη από την κάρτα σου και δουλεύεις με επιβεβαιώσεις της παραγγελίας και άλλους τρόπους πληρωμής (αντικαταβολές, κατάθεση σε λογαριασμό κ.λ.π). Αυτά από πείρας.

 

Οπότε είτε βαριούνται εκεί στην Τ.Β. να μετράνε το εμπόρευμα και να το καταχωρούν - μιας και μέχρι πρόσφατα το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να πάρουν καινούργια από την αποθήκη - ή έπεσαν side deals στο τραπέζι για την διάθεση των κομματιών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.