Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ - ΑΠΟΡΙΕΣ (Κυρίως ιστορικοί και στρατιωτικοί όροι)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:D Η απορία μου είναι εντελώς άσχετη με τις απορίες του υπόλοιπου thread αλλά σκέφτηκα να τη θέσω κι εδώ μιας και πολλοί ασχολούνται με σχέδιο και ίσως κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει.

 

Μιλάμε για ζωγραφική και ψηφιακό σχέδιο.

context: "Edge is the transition between two shapes. It doesn’t have to be an edge of a volume. The shapes within the volume have edges too.

The types of edges range from sharp to extremely soft, with an infinite amount in between. But to simplify it we’ve come up with 4 types of edges: sharp, firm, soft, and lost."

 

Μου λείπουν τα είδη των edges. Τα οποία edges, προς το παρόν, τα αποδίδω ως ακμές.

Αν έχει κάποιος διαβάσει/διδαχθεί αντίστοιχη ορολογία στα ελληνικά ή έχει να κάνει κάποια εμπειρική πρόταση, θα του είμαι ευγνώμων αν μοιραστεί τις γνώσεις του. :beer:

Το όριο του περιγράμματος ίσως?

Ή διεπιφάνεια?

Το διεπιφάνεια είναι για στερεά όπως και το edge

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ευχαριστώ Μάκη! Αλλά μάλλον δεν διατύπωσα σωστά την απορία μου. Διόρθωσα και το αρχικό post.

Με ενδιαφέρουν τα είδη των edges (sharp, firm, soft, and lost). 

Αλλαγή των ακμών δέχομαι αν υπάρχει ολοκληρωμένη πρόταση: πχ «soft edge = απαλή οριογραμμή».

 

Ένα παράδειγμα: προς το παρόν το lost edges το έχω σαν σβησμένες ακμές, γιατί δημιουργούνται όταν έχεις ήδη ζωγραφίσει ένα αντικείμενο και σβήνεις το κομμάτι του περιγράμματος που δεν θες να φαίνεται για εικαστικούς λόγους. 

 

Κατά βάση ελπίζω να υπάρχει αντίστοιχη ορολογία στα ελληνικά και αν υπάρχει ελπίζω να τη γνωρίζει κάποιος από εδώ μέσα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.