Μετάβαση στο περιεχόμενο

comic που εχω φτιάξει


petroos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όσον αφορά την ανορθογραφία σου, για να το πω όσο πιο ελαφρά και ανώδυνα μπορώ, έχε υπ' όψη σου ότι δείχνει και κάποια στοιχεία της προσωπικότητάς σου είτε εσύ το αντιλαμβάνεσαι είτε όχι...

Επειδή συμφωνώ σχετικά με το σχόλιο σου περί της υπερβολικής χρήσης του μαύρου, θα κάνω μια παύση εδώ γιατί νομίζω οτι γίνεσαι πολύ αυστηρός. Και ολίγον καυστικός.

 

Η ανορθογραφία απο μόνο της δεν σημαίνει παντελώς τίποτε. Σίγουρα δεν μπορεί να δείξει έλλειψη καλλιέργειας και μόρφωσης, εφόσον μπορεί να συνδεέται με δυσλεξία, ενώ έχω γνωρίσει διάφορους κατα καιρούς τελείως ανορθώγραφους αλλά κατα τα άλλα μια χαρά ανθρώπους, μη σου πώ και γνωστικούς.

 

Επίσης, παιδιά, τα σχόλια σας περι "με χαλάει να βλέπω λάθος ορθογραφία στα κόμικς μου" είναι άκυρα. Ο καλλιτέχνης ασχολείται με το σχέδιο, άντε και το σενάριο. Με την επεξεργασία και τη διόρθωση λαθών ασχολείται ο editor.

 

Είτε κάνουμε κριτική μόνο στο καλλιτεχνικό προιόν είτε τα σχολιά μας σταματούν να είναι κριτική. :nek:

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πρώτα απ όλα πρέπει να ευχαριστήσω τον Akihabara εγκατέστησα το λογισμικό και δεν τίθεται θέμα πια για την ορθογραφία οπότε βγαίνουμε όλοι από την δύσκολη θέση,ευχαριστώ και εσάς για την μέχρι τώρα κατανόηση και χαίρομαι που μπορούμε πια να ασχοληθούμε με πιο εποικοδομητικές συζητήσεις ελπίζω κανείς να μην κρατάει κακία και να τα λέμε όλοι μαζί πράμα πού είναι το καλύτερο,να είστε καλά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  5000 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ok φιλε petroos μονο και μονο που μπηκες στο κοπο και εγκατεστησες λογισμικο για τα ορθογραφικα λαθη σου αξιζει :respect: ανουσια κινηση αλλα και παλι :respect: και απο οτι φαινεται το χρησιμοποιεις σωστα σε αντιθεση με αλλους πχ εγω :P

Ας συζητησουμε για τα κομικς σου τωρα.... :beer:

Επεξεργασία από ConB
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Ας κάνω μερικά σχόλια για το κόμικς:

Πρώτη σελίδα

τα στοιχεία

1ο καρέ μια φιγούρα (Α) περπατάει σε κάποιον χώρο

2ο καρέ βλέπουμε ένα κοντινό πλάνο κάποιου χαρακτήρα (Β)

3ο καρέ εμφανίζεται από μπροστά ο Α χαρακτήρας

4ο καρέ ένα πολύ κοντινό σε ένα χέρι

5ο καρέ ένας άλλος χαρακτήρας-ιππέας, ο Β εμφανίζεται σε απροσδιόριστο χώρο

 

Νομίζω πως υπάρχει ένα προβληματάκι αφήγησης, αφενός γιατί στο δεύτερο καρέ βλέπουμε το κοντινό ενός προσώπου

χωρίς να ξέρουμε πού βρισκόμαστε, άρα το δεύτερο καρέ είναι αποπροσανατολιστικό για τον αναγνώστη.

Πρέπει να πάμε στη δεύτερη σελίδα για να καταλάβουμε ότι ο Β-ιππέας είναι μέσα σ' αυτή την πηγή-κολυμβήθρα, αυτό έπρεπε να το αντιληφθεί ο αναγνώστης από το τελευταίο καρέ της πρώτης σελίδας, με κάποιο σχεδιαστικό τέχνασμα

Στη δεύτερη σελίδα είναι σαφώς κατανοητή η δράση στα 4 καρέ, αν και στο 3 δεν πολυφαίνεται τι γίνεται, ο Β-ιππέας σκαρφαλώνει γραπωμένος στο δάχτυλο του άλλου; Στα τελευταία καρέ καταργείς την κλίμακα που εσύ δημιούργησες τεράστιος ο ένας/ελάχιστος ο άλλος, γιατί στο πρότελευταίο καρέ ο ιππέας και ο άλλος φαίνονται στο ίδιο μέγεθος...

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ο δεύτερος ιππέας μπορεί να εμφανίζεται ξαφνικά, αλλά όταν στις ιστορίες κάποιος σπεύδει προς βοήθεια του άλλου (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα) πάντα εμφανίζεται ξαφνικά.

 

Όμως το δεύτερο καρέ δεν αποπροσανατολίζει καθόλου. Η αλλαγή σε πολύ κοντινό μίας κακιασμένης φάτσας δείχνει ακριβώς αυτό που θέλει να πει: μια επικείμενη απειλή και μπελάδες για τον πρωταγωνιστή. Για μένα, είναι αποδοσμένο όπως ακριβώς πρέπει.

 

Πολύ καλή δουλειά :best:

 

Και επειδή κάθε καλοπροαίρετο σχόλιο / κριτική είναι καλοδεχούμενo σε αυτό το φόρουμ:

 

Ας κάνω μερικά σχόλια για το κόμικς:

 

:):beer:

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Ο δεύτερος ιππέας μπορεί να εμφανίζεται ξαφνικά, αλλά όταν στις ιστορίες κάποιος σπεύδει προς βοήθεια του άλλου (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα) πάντα εμφανίζεται ξαφνικά.

 

Όμως το δεύτερο καρέ δεν αποπροσανατολίζει καθόλου. Η αλλαγή σε πολύ κοντινό μίας κακιασμένης φάτσας δείχνει ακριβώς αυτό που θέλει να πει: μια επικείμενη απειλή και μπελάδες για τον πρωταγωνιστή. Για μένα, είναι αποδοσμένο όπως ακριβώς πρέπει.

 

Πολύ καλή δουλειά :best:

 

Και επειδή κάθε καλοπροαίρετο σχόλιο / κριτική είναι καλοδεχούμενo σε αυτό το φόρουμ:

 

 

 

:):beer:

όπως βλέπεις, Πέτρο, δημιουργείται τόσο μπλέξιμο σε μόνο δύο σελίδες, αφού ο figolfin βλέπει ότι υπάρχει και δεύτερος ιππέας που σπεύδει να βοηθήσει τον πρώτο.

Όσο για το δεύτερο πολύ κοντινό πλάνο, επιμένω ότι είναι ατυχές, γιατί δεν υπάρχει συνάφεια με το πρώτο καρέ. Αν μετά το πρώτο καρέ ακολουθούσε ένα καρέ όπου θα ο αγριωπός τύπος θα παρατηρούσε από κάποια γωνία σε κάποιο ψηλό σημείο ή και στο ίδιο ύψος αυτόν που πλησιάζει και μετά γυρνούσε η κάμερα και βλέπαμε το κοντινό που έχει σχεδιάσει ο Πέτρος, τότε θα είχε κάποιο νόημα ύπαρξης, αλλά τώρα δεν κολλάει, δυστυχώς υπάρχει ασυνέχεια και ασυνέπεια.

Επιπλέον, θα μπορούσε να το εκλάβει κανείς ως κοντινό αυτουνού που προχωράει, κάτι που στη συνέχεια αποδεικνύεται ότι δεν είναι.

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είναι ενδιαφέρον το ότι η πλοκή γίνετε κατανοητή όσον αφορά την ιστορία αλά με έναν αφηρημένο τρόπο,από ότι κατάλαβα το βασικό πρόβλημα είναι ότι συγχέονται οι χαρακτήρες,εδώ νομίζω είναι χρήσιμο να ξεκαθαρίσω τι γίνετε στην ιστορία,είναι δυο οι χαρακτήρες ο πρώτος,ο ιππότης φαίνεται στα πρώτα δυο καρέ το πρώτο πανοραμικό το δεύτερο κοντινό στο πρόσωπο στο τρίτο καρέ εμφανίζετε ο αλός χαρακτήρας ο μάγος καθισμένος μπροστά σε αυτό που μοιάζει με κολυμπήθρα,στο επόμενο το χέρι του μάγου ανακατεύει το υγρό στο οποίο αντανακλάτε η μορφή του ιππότη στο τελευταίο καρέ της πρώτης σελίδας βλέπουμε τον ιππότη να βρίσκετε σε ένα περιβάλλον που έχει αλλάξει λόγο των όσων κάνει ο μάγος(ξόρκια) η δεύτερη σελίδα αρχίζει με μια δύνη από την οποία ξεπροβάλει το δάχτυλο του μάγου το καρφώνει και ανεβαίνει μαζί του (στο 3το καρέ όπως είπες pomakos)τελικά μέσα από αυτό που χρησιμοποιούσε ο μάγος σαν πύλη,την κολυμπήθρα,από την οποία βγαίνει ο ήρωας και σκοτώνει τον μάγο στα 2 τελευταία καρέ,είναι ένα κόμικ που μου βγήκε σχέδιο με το σχέδιο χωρίς να έχω προσχεδιάσει το πώς θα είναι οι σελίδες και χωρίς να έχω σκεφτεί την ιστορία,θα προσπαθήσω να δουλεύω πιο μεθοδικά τα κόμικ μου σιγά σιγά για να διαβάζονται καλύτερα μέχρι τώρα προσέγγιζα το όλο θέμα λίγο χαοτικά στο πνεύμα της εξάσκησης και του πειραματισμού μέχρι να προσεγγίσω ένα ικανοποιητικό για μένα επίπεδο στο συνολικό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αυτή είναι η πρώτη μου απόπειρα να φτιάξω το κόμικ βάζοντας τα σχέδια σε μια σελίδα μόνο που λόγο του σχήματος των καρέ αναπόφευκτα από ένα σημείο και μετά χανόταν ο προσανατολισμός του αναγνώστη με αποτέλεσμα να μην ξέρει πιο καρέ είναι το επόμενο που ακολουθεί,αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που ασχολήθηκα ξανά μαζί του wizzard.jpg

έτσι ίσος σχηματίσετε μια καλύτερη ιδέα για το πώς έφτασα στο τελικό αποτέλεσμα

:):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είναι ενδιαφέρον το ότι η πλοκή γίνετε κατανοητή όσον αφορά την ιστορία αλά με έναν αφηρημένο τρόπο,από ότι κατάλαβα το βασικό πρόβλημα είναι ότι συγχέονται οι χαρακτήρες,εδώ νομίζω είναι χρήσιμο να ξεκαθαρίσω τι γίνετε στην ιστορία,είναι δυο οι χαρακτήρες ο πρώτος,ο ιππότης φαίνεται στα πρώτα δυο καρέ το πρώτο πανοραμικό το δεύτερο κοντινό στο πρόσωπο στο τρίτο καρέ εμφανίζετε ο αλός χαρακτήρας ο μάγος καθισμένος μπροστά σε αυτό που μοιάζει με κολυμπήθρα,στο επόμενο το χέρι του μάγου ανακατεύει το υγρό στο οποίο αντανακλάτε η μορφή του ιππότη στο τελευταίο καρέ της πρώτης σελίδας βλέπουμε τον ιππότη να βρίσκετε σε ένα περιβάλλον που έχει αλλάξει λόγο των όσων κάνει ο μάγος(ξόρκια) η δεύτερη σελίδα αρχίζει με μια δύνη από την οποία ξεπροβάλει το δάχτυλο του μάγου το καρφώνει και ανεβαίνει μαζί του (στο 3το καρέ όπως είπες pomakos)τελικά μέσα από αυτό που χρησιμοποιούσε ο μάγος σαν πύλη,την κολυμπήθρα,από την οποία βγαίνει ο ήρωας και σκοτώνει τον μάγο στα 2 τελευταία καρέ,είναι ένα κόμικ που μου βγήκε σχέδιο με το σχέδιο χωρίς να έχω προσχεδιάσει το πώς θα είναι οι σελίδες και χωρίς να έχω σκεφτεί την ιστορία,θα προσπαθήσω να δουλεύω πιο μεθοδικά τα κόμικ μου σιγά σιγά για να διαβάζονται καλύτερα μέχρι τώρα προσέγγιζα το όλο θέμα λίγο χαοτικά στο πνεύμα της εξάσκησης και του πειραματισμού μέχρι να προσεγγίσω ένα ικανοποιητικό για μένα επίπεδο στο συνολικό αποτέλεσμα.

 

 

Κοιτώντας το καλύτερα, τώρα κατάλαβα ότι ο ιππότης είναι ένας απλά φαίνεται σαν δύο, επειδή είναι κίνηση. ;best:

 

Το δεύτερο καρέ νόμιζα ότι ήταν ο μάγος και όχι ο ιππότης. ΟΚ δεν πειράζει. Τουλάχιστον είναι το ίδιο επιβλητικό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χά. Το ύφος μου θυμίζει ολίγον χαρακτικό, γκραβούρα. Μου αρέσει.

 

Απ'οτι καταλαβαίνω, ο μάγος βάζει το χέρι του μέσα σε μια χύτρα που το κάνει να εμφανιστεί στο σημείο που είναι ο ήρωας, και του επιτίθεται. Αυτός αντιστέκεται, σκαρφαλώνει πάνω στο δάκτυλο και εμφανίζεται στο εργαστήρι του μάγου και τον σκοτώνει. Δύσκολο να καταλάβεις τι γίνεται, αλλά αυτή η σύγχυση είναι πιθανόν εσκεμμένη.

 

Μια ερώτηση... Αν ο ιππότης ξαναπηδήξει με τα μούτρα μέσα στη χύτρα για να γυρίσει σπιτάκι του, θα βγει μεγενθυμένος; Ή θα σφηνώσει με τα μούτρα σε μια κάθετη στάση στη χύτρα και θα περιμένει να έρθει καμιά καθαρίστρια να τον ξεσφηνώσει; Χαχαχ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χά. Το ύφος μου θυμίζει ολίγον χαρακτικό, γκραβούρα. Μου αρέσει.

 

Απ'οτι καταλαβαίνω, ο μάγος βάζει το χέρι του μέσα σε μια χύτρα που το κάνει να εμφανιστεί στο σημείο που είναι ο ήρωας, και του επιτίθεται. Αυτός αντιστέκεται, σκαρφαλώνει πάνω στο δάκτυλο και εμφανίζεται στο εργαστήρι του μάγου και τον σκοτώνει. Δύσκολο να καταλάβεις τι γίνεται, αλλά αυτή η σύγχυση είναι πιθανόν εσκεμμένη.

 

Μια ερώτηση... Αν ο ιππότης ξαναπηδήξει με τα μούτρα μέσα στη χύτρα για να γυρίσει σπιτάκι του, θα βγει μεγενθυμένος; Ή θα σφηνώσει με τα μούτρα σε μια κάθετη στάση στη χύτρα και θα περιμένει να έρθει καμιά καθαρίστρια να τον ξεσφηνώσει; Χαχαχ!

Χαχαχα :) Ευχαριστώ πολύ Tightwad Duck,ναι αυτή είναι η ιστορία ακριβός αν και θα προτιμούσα να είναι πιο ευδιάκριτο το τι γίνετε,δεν πειράζει στα επόμενα κόμικ :) Για να απαντήσω και στην ερώτηση:με τον θάνατο του μάγου η χύτρα απενεργοποιείτε οπότε πιθανόν θα πρέπει να το κόψει με τα πόδια χαχα :P:)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κοιτώντας το καλύτερα, τώρα κατάλαβα ότι ο ιππότης είναι ένας απλά φαίνεται σαν δύο, επειδή είναι κίνηση. ;best:

 

Το δεύτερο καρέ νόμιζα ότι ήταν ο μάγος και όχι ο ιππότης. ΟΚ δεν πειράζει. Τουλάχιστον είναι το ίδιο επιβλητικό :)

Σε ευχαριστώ πολύ,σκέφτηκα ότι θα ξεχωρίζει ο ιππότης από το κράνος αλά επειδή φοράει και ο μάγος κουκούλα και δεν μεσολαβούν άλλα καρέ ώστε να αφομοιώσει ο αναγνώστης τα χαρακτηριστικά του ήρωα,απ ότι τώρα συνειδητοποιώ,το μάτι ταυτίζει τις φιγούρες,με κάποιον τρόπο έπρεπε να τούς διαχωρίσω τονίζοντας περισσότερο κάποιες ιδιαιτερότητες στον καθένα . :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Πέτρο, μία τελευταία παρατήρηση και σ' αφήνω στην ησυχία σου. Μην ξεχνάς ότι κόμικς σημαίνει αφήγηση, κόμικς δεν είναι ωραίες εικόνες που τις αραδιάζεις όπως να 'ναι δίπλα-δίπλα, χρειάζεται σενάριο και σκηνοθεσία (καλά, ας μη μου αραδιάσετε τώρα εκατό παραδείγματα παρανοϊκών, ανισόρροπων και συνειρμικών κόμικς, το ξέρω υπάρχουν και τέτοια :) )

Αν κάνεις ένα κόμικς που αφηγείται μια ιστορία παντελώς ακατανόητη από τον αναγνώστη ή όπως διαπιστώνεις στη συγκεκριμένη ιστορία άλλα κατανοώ εγώ, άλλα κάποιος άλλος, άλλα ήθελες να κάνεις εσύ, ο δημιουργός, άλλα τελικά έκανες κι εσύ άλλα απ' αυτά που σκεφτόσουν και στο τέλος όλοι καταλάβαμε διαφορετικά πράματα, αλλά δεν βγαίνει στο χαρτί η "ιστορία" του κόμικς, ε τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα στη συγκεκριμένη αφήγηση και στο συγκεκριμένο κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12487
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  258
  • Reputation:   1259
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέτρο, να θυμάσαι ότι όλα όσα λέμε τα λέμε με διάθεση να βοηθήσουμε έναν συνάδελφο καλλιτέχνη... (έχω ακούσει εγώ!!! :crying: :crying: )

 

 

Στην εποικοδομητική κριτική λοιπόν... :angel:

 

 

Βλέπω πως σε πολλά καρέ σου το μαύρο φόντο πραγματικά "τρώει" τους χαρακτήρες και τα αντικείμενα που συνυπάρχουν στο καρέ... πχ στο 6ο καρέ (το κάτω αριστερά) που ο χαρακτήρας σού κυριολεκτικά δεν ξεχωρίζει από το φόντο.

 

 

Θα μπορούσες λοιπόν ή να κάνεις το φόντο σου λίγο πιο ανοιχτόχρωμο περιμετρικά από τον χαρακτήρα σου ή (αυτό που προτιμώ εγώ) να αφήσεις ένα άσπρο λεπτό περίγραμμα γύρο από τον χαρακτήρα σου έτσι ώστε να τονίζετε και να ξεχωρίζει η σιλουέτα του καθαρά...

 

Δες πχ και την εικόνα παρακάτω, πρόσεξε πως η δεξιά φιγούρα φαίνεται κάπως καλύτερα από την αριστερή...

 

post-12487-0-90931900-1332871471_thumb.jpg

 

Ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια και συνέχισε να ζωγραφίζεις :dj:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Με ολα αυτα που ειπατε μπερδευτηκα τελικα! :lol::collapse: σχετικα με το πια ειναι η σωστη ερμηνεια της ιστοριας,θελει μελετη το πραγμα...γενικα το σχεδιο εχει ωραιες γραμμες αλλα ειναι καποια θεματακια..ας πουμε εκει που τρεχει ο ιπποτης(μαλλον που τρεχει το αλογο που καβαλικευει ο ιπποτης,οι γραμμες στο φοντο που διασταυρωνονται και πλεκονται νομιζω οτι δεν δινουν καλο αποτελεσμα,οριζοντιες και παραλληλες νομιζω οτι θα εδειχναν καλυτερα και την κινηση...μετα το μαυρο το ειπαμε ολοι να μην το ξαναπω και αυτα που ειπε ο Πομακος για τη ροη και τη σκηνοθεσια σιγουρα ειναι κατι που πρεπει να δουλεψεις και αυτο μαλλον γινεται με storyboard,δηλαδη πριν αρχισεις την ιστορια μπορεις να κανεις ενα προχειρο σε ενα αλλο χαρτι για να πειραματιστεις με τα καρε,τη θεση των φιγουρων κτλ και μετα τη μεταφορα αυτων των πληροφοριων στην κανονικη σελιδα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

α,επισης αυτο με τα μαυρα,βασικα εχω την αισθηση οτι κανεις πολλες γραμμες ενω δεν χρειαζονται και μετα κατα το μελανωμα,ενωποιουνται και καποιες και παραμαυριζει η κατασταση,ας πουμε το χερι του μαγου που ανακατευει το νερο στο τεταρτο καρε ειναι καθαρο και νομιζω οτι ειναι συνετη η χρηση των γραμμων,που ειναι τουλαχιστον στο φοντο λεπτες,οπου ειναι να βαλεις πολλες γραμμες τουλαχιστον ας ειναι λεπτες για να μην το λασπωνουν,οπως πχ λασπωνει στο τελευταιο καρε που μαχαιρωνει το μαγο που με δυσκολια διακρινεται η κινηση! Φανταζομαι οτι το προσχεδιο με μολυβι θα δειχνει πολυ πιο ωραιο,αλλα με τη μελανη θα πρεπει να παραλλειψεις τις περιττες γραμμες και να κρατησεις τις πιο ουσιαστικες! ;)

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ νομίζω ότι δεν σας αρέσουν τα μαύρα γιατί είστε όλοι σας ρατσιστές. Ω, ναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Πιστεύω πως το ασπρόμαυρο σχέδιο, με μαύρο μελάνι, χωρίς γκρίζους τόνους, ράστερ, λαζούρες, ακουαρέλες κλπ. είναι πολύ, πολύ δύσκολο. Αν και έχει πολύ καιρό που δεν έχω πιάσει να διαβάσω Κόναν, υπήρχαν κατά καιρούς σχεδιαστές του Κόναν που ήταν πολύ σούπερ στα μελάνια. Επίσης, Πέτρο, αν θέλεις να δεις μελάνια που σκοτώνουν από ποικιλία γραμμών, εντάσεις, ποιότητες και τόνους μόνο με γραμμοσκίαση νομίζω ότι ο Sergio Toppi είναι απλά θεός!!! Δες επίσης πως χρησιμοποιεί τα λευκά στη σελίδα του. Αν και έχει απίστευτες λεπτομέρειες στα σχέδιά του και βαρυφορτωμένα όσο δεν πάει μερικές φορές και όμως είναι τόσο μάστορας που η οργάνωση της σελίδας του δείχνει τελικά ανάλαφρη και τελείως απελευθερωμένη, από καρέ που μπλοκάρουν τα μεγάλα του σχέδια και τις φιγούρες του.

Έπεσα τυχαία πάνω σε ένα ελληνικό φόρουμε που είχε θέμα για τον Τoppi, έχει πολλές εικόνες του, αξίζει να το δείτε έχει όλες του τις ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στη Βαβέλ!!!

http://www.esoterica...p?TOPIC_ID=9001

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σίγουρα με βοηθήσατε πολύ παιδιά,συμφωνώ στα περισσότερα και για αρχή με τον pomakos,το κακό αρχίζει με ένα σκηνοθετικό λάθος οπού μετά από ένα πολύ μακρινό πλάνο που δεν διακρίνετε ο χαρακτήρας ακολουθεί ένα πολύ κοντινό στο πρόσωπο και αμέσως μετά ένα ολόσωμο το άλλου χαρακτήρα,ο οποίος έχει ομοιότητες με τον προηγούμενο (καλυμμένο κεφάλι).Το αποτέλεσμα είναι η μετάβαση να μοιάζει με γκρο πλαν που στην συνέχεια ανοίγει με ζουμ άουτ,συγχέοντας έτσι τους χαρακτήρες και αντί να πετύχω την ζητούμενη αντίθεση με την αντιπαράθεση των χαρακτήρων βγαίνει ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να είναι ένα τρικ ταύτισης των χαρακτήρων,που θα λειτουργούσε όμως,μόνο μετά από μια σαφή διευκρίνιση για το ποιος είναι ποιος,αντίθετα δεν δίνω κανένα στοιχείο πριν,τελικά αυτό που συμβαίνει όταν ξεκαθαρίζει ότι δεν είναι ο ίδιος χαρακτήρας είναι να μένεις με μια εντύπωση ότι εμφανίζονται άσχετοι χαρακτήρες από το πουθενά δίνοντας την αίσθηση ότι θα μπορούσε σε κάθε καρέ ο χαρακτήρας που εμφανίζετε να είναι και διαφορετικός,λειτουργεί σαν στοιχείο ανάγνωσης του κόμικ αποπροσανατολίζοντας εντελώς,όσον αφορά τα σκούρα,ναι,θα μπορούσα να τα κάνω και πιο φωτεινά,θα το έχω υπόψη μου να μην μπουκώνω τόσο πολύ το σχέδιο με τα μαύρα εκτός αν θέλω να δημιουργήσω εσκεμμένα αυτή την αίσθηση προσπαθώντας να μην χάνονται στο μαύρο ζωτικά στοιχεία της εικόνας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πιστεύω πως το ασπρόμαυρο σχέδιο, με μαύρο μελάνι, χωρίς γκρίζους τόνους, ράστερ, λαζούρες, ακουαρέλες κλπ. είναι πολύ, πολύ δύσκολο. Αν και έχει πολύ καιρό που δεν έχω πιάσει να διαβάσω Κόναν, υπήρχαν κατά καιρούς σχεδιαστές του Κόναν που ήταν πολύ σούπερ στα μελάνια. Επίσης, Πέτρο, αν θέλεις να δεις μελάνια που σκοτώνουν από ποικιλία γραμμών, εντάσεις, ποιότητες και τόνους μόνο με γραμμοσκίαση νομίζω ότι ο Sergio Toppi είναι απλά θεός!!! Δες επίσης πως χρησιμοποιεί τα λευκά στη σελίδα του. Αν και έχει απίστευτες λεπτομέρειες στα σχέδιά του και βαρυφορτωμένα όσο δεν πάει μερικές φορές και όμως είναι τόσο μάστορας που η οργάνωση της σελίδας του δείχνει τελικά ανάλαφρη και τελείως απελευθερωμένη, από καρέ που μπλοκάρουν τα μεγάλα του σχέδια και τις φιγούρες του.

Έπεσα τυχαία πάνω σε ένα ελληνικό φόρουμε που είχε θέμα για τον Τoppi, έχει πολλές εικόνες του, αξίζει να το δείτε έχει όλες του τις ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στη Βαβέλ!!!

http://www.esoterica...p?TOPIC_ID=9001

Ναι τους ξέρω τούς σχεδιαστές που φιλοξενούσε το περιοδικό Βαβέλ με αυτό μεγάλωσα τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα πολλές φορές το καθένα,συμφωνώ με όσα λες και πάντα αυτοί οι σχεδιαστές αποτελούν μέτρο για να αξιολογώ την δουλειά μου. :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Α,το ειδα κ εγω πολυ καλο το παραδειγμα του Πομακου,το ειχα ακουστα το ονομα του σχεδιαστη αλλα δεν ειχα δει καρε του,επεισης πολλα στοιχεια που μ αρεσουν οσον αφορα τη χρηση ασπρου μαυρου ειναι στο σιν σιτυ του Φρανκ Μιλλερ.Απ οτι εχω καταλαβει σε αυτο το ειδος ασπρομαυρων που εχουν μονο ασπρο και μαυρο,κανουν πραγματα που σαν εικονογραφιση καποιες φορες ειναι ακομη και λαθος εχω την εντυπωση(οσον αφορα το φωτισμο) αλλα που λειτουργουν πολυ καλα στο κομικ.

http://tylerjamescomics.blogspot.com/2009/03/my-writing-process-part-vi-beat-it.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μου αρέσουν πολύ οι σχεδιαστές που αναφέρατε είναι από τους αγαπημένους μου μαζί με Andrea Pazienza,Alberto Breccia,Paolo Bacilieri και άλλους,από τους "έγχρωμους" μου αρέσουν λιγότεροι,και ξέρω και λιγότερους όπος τον Simon Bisley και τον Massimo Mattioli

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πέτρο, να θυμάσαι ότι όλα όσα λέμε τα λέμε με διάθεση να βοηθήσουμε έναν συνάδελφο καλλιτέχνη... (έχω ακούσει εγώ!!! :crying: :crying: )

 

 

Στην εποικοδομητική κριτική λοιπόν... :angel:

 

 

Βλέπω πως σε πολλά καρέ σου το μαύρο φόντο πραγματικά "τρώει" τους χαρακτήρες και τα αντικείμενα που συνυπάρχουν στο καρέ... πχ στο 6ο καρέ (το κάτω αριστερά) που ο χαρακτήρας σού κυριολεκτικά δεν ξεχωρίζει από το φόντο.

 

 

Θα μπορούσες λοιπόν ή να κάνεις το φόντο σου λίγο πιο ανοιχτόχρωμο περιμετρικά από τον χαρακτήρα σου ή (αυτό που προτιμώ εγώ) να αφήσεις ένα άσπρο λεπτό περίγραμμα γύρο από τον χαρακτήρα σου έτσι ώστε να τονίζετε και να ξεχωρίζει η σιλουέτα του καθαρά...

 

Δες πχ και την εικόνα παρακάτω, πρόσεξε πως η δεξιά φιγούρα φαίνεται κάπως καλύτερα από την αριστερή...

 

post-12487-0-90931900-1332871471_thumb.jpg

 

Ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια και συνέχισε να ζωγραφίζεις :dj:

Φίλε Akihabara πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου,είδα και αυτό από Pazienza και κατάλαβα ότι αυτή η τεχνική,ιδικά στις λεπτομέρειες είναι ακόμα και απαραίτητες σε κάποιες περιπτώσεις pazz1.jpg

:best::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22815
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  17
  • Reputation:   110
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4599 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To 1o comic ειναι αρκετα καλο για τα ελληνικα δεδομενα κατα την ταπεινη μου αποψη.

Το 2ο ειναι λιγο extreme για τα δικα μου γουστα αλλα αν συνεχισεις ετσι σιγουρα θα πας αρκετα μπροστα.

Συγχαρητηρια και παλι.

:yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

H πρώτη μου δημοσίευση του κόμικ μου cannibal control department στο Ashcan Oddities issue 1,ευτυχώς είχα κάνει τις διορθώσεις που εντόπισα σε προηγούμενο post ashcancover1.jpg

και το link από το σημείο που διανέμετε http://comics.drivethrustuff.com/product/101066/Ashcan-Oddities-Issue-1

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμ, πολύ καλό αλλά χαλάει την όλη παρουσίαση η αδιάφορη γραμματοσειρά. Εσύ την έβαλες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χμμ, πολύ καλό αλλά χαλάει την όλη παρουσίαση η αδιάφορη γραμματοσειρά. Εσύ την έβαλες;

Το εξώφυλλο το έφτιαξε ο άνθρωπος που έκανε και την έκδοση,απ όσο ξέρω,εξολοκλήρου,ο Steve Galvin,έχει και μια δικιά του ιστορία μέσα.Δεν έκανα τίποτα άλλο,μόνο την ιστορία που του παραχώρησα για το τεύχος και την είχα φτιάξει από πριν.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

πολυ καλα!μπραβο κ εις ανωτερα...αυτο αν καταλαβα καλα ειναι σαιτ που αγοραζεις downloads,οι συνεργατες σου ειναι ξενοι?εννοω το υπολοιπο τιμ...καλη συννεχεια με επομενες δημοσιευσεις! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

πολυ καλα!μπραβο κ εις ανωτερα...αυτο αν καταλαβα καλα ειναι σαιτ που αγοραζεις downloads,οι συνεργατες σου ειναι ξενοι?εννοω το υπολοιπο τιμ...καλη συννεχεια με επομενες δημοσιευσεις! ;)

Ευχαριστώ πολύ.Ναι απ ότι κατάλαβα και εγώ,το drive thru comics είναι διαδικτυακό κομιξάδικο που διαθέτει τα κόμικς σε ψηφιακή μορφή,σε λίγο καιρό έχει σκοπό να το κυκλοφορήσει και σε έντυπη μορφή για αποστολή κατά παραγγελία,μάλλον μέσο άλλου site.Όλα τα άτομα ξένοι είναι,ο Steven που έκανε την έκδοση το εξώφυλλο και το οργάνωσε γενικότερα είναι Ιρλανδός,υπάρχει και κάποιος άλλος,σεναριογράφος μιας ιστορίας στο περιοδικό,με ελληνικό επώνυμο,λογικά απλά έχει κάποια καταγωγή από Ελλάδα και μέχρι εκεί. :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  60
  • Reputation:   383
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τελικά η έγχρωμη ιστορία μου cannibal control department είναι αυτή που δημοσιεύτηκε,αυτή που έχω στο deviantart.Έχουν ίδιο τίτλο οπότε δεν κατάλαβα σωστά πιο κόμικ εννοούσε.Καλύτερα,είναι και η τελευταία μου δουλειά.Σήμερα το κατέβασα και το διαπίστωσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.