Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απολύθηκε ο Τ. Αναστασίου από τα ΝΕΑ [ Η επιστολή του σκιτσογράφου στην ΕΣΗΕΑ ]


mits63

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Διαβάστε εδώ σχετικά με την απόλυση του Τάσου Αναστασίου από τα ΝΕΑ.

Όταν αρχίσουν να λογοκρίνουν τους σκιτσογράφους τα πράγματα αγριεύουν!

 

 

Σε απολύσεις προχώρησε για άλλη μια φορά ο Δημοσιογραφικός Όμιλος Λαμπράκη. Αυτό μάλιστα έγινε την τελευταία μέρα του Σεπτεμβρίου, προκειμένου να μπορέσουν να απολύσουν με απόλυτα νόμιμο τρόπο και άλλους εργαζομένους στις αρχές Οκτωβρίου, χωρίς να υπάρχουν νομικά κωλύματα.

Ανάμεσα στους δέκα συνολικά απολυμένους, είναι και ο γνωστός σκιτσογράφος Αναστασίου, ο οποίος είχε τοποθετηθεί σε πολιτική καραντίνα εδώ και καιρό. Ακολουθεί η επιστολή του, προς την ΕΣΗΕΑ:

 

''Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Εργάζομαι από 10ετίας στα «Νέα» ως σκιτσογράφος-γελοιογράφος και κατά την περίοδο αυτή η διεύθυνση της εφημερίδας ενέκρινε τη δημοσίευση χιλιάδων πολιτικών γελοιογραφιών μου, χωρίς κάποια λογοκριτική διάθεση. Η κατάσταση αυτή άλλαξε άρδην μετά την ανάληψη της διεύθυνσης από τον κ. Μεμή, ο οποίος περιόρισε τη δημοσίευση των σκίτσων μου στο ελάχιστο, «κόβοντας» ό,τι δεν συναινούσε με την κυβερνητική πολιτική. Παράλληλα ειδοποιήθηκα μέσω τρίτων «να ρίξω νερό στο κρασί μου» – προφανώς για να εξασφαλίσω ένα ευνοϊκό για εμένα εργασιακό καθεστώς.

 

Το δημοσιογραφικά απαράδεκτο καθεστώς πολιτικής λογοκρισίας και φίμωσής μου επιδεινώθηκε εδώ και έξι μήνες περίπου, με τον πλήρη αποκλεισμό μου από κάθε δημοσίευση. Αυτό συνέβη όταν μου προτάθηκε ανεπισήμως να παραιτηθώ (με αποζημίωση) κι εγώ φυσικά αρνήθηκα. Έκτοτε, δεν έχει δημοσιευτεί ούτε μία από τις γελοιογραφίες που ανελλιπώς παραδίδω στη σύνταξη καθημερινά.

 

Ακολούθησε συνάντηση με τον κ.Μεμή, κατά την οποία μου ανακοίνωσε την απόφασή του να με απολύσει – ενώ υποστήριξε ότι οι γελοιογραφίες μου δεν δημοσιεύονται… για να συνηθίσω. Ως κύρια αιτία της επικείμενης απόλυσής μου επικαλέστηκε τους συνήθεις οικονομικούς λόγους, στη συνέχεια όμως της συζήτησής μας τόνισε ότι στις τρέχουσες συνθήκες πολιτικής έντασης δεν μπορεί η εφημερίδα να «αντέξει» αντιπολιτευτικές τοποθετήσεις.

 

Ως προς τους προαναφερόμενους «οικονομικούς λόγους» της επικείμενης απόλυσής μου, αξίζει να σας ενημερώσω ότι το τιμ της εφημερίδας έχει ενισχυθεί προσφάτως με νέα τοποθέτηση συναδέλφου-σκιτσογράφου.

 

Με βάση τα παραπάνω σας ζητώ:

Να ενεργήσετε έτσι ώστε να τερματιστεί το καθεστώς δημοσιογραφικής μου φίμωσης και πολιτικής μου δίωξης και να αποκατασταθούν οι παλαιές ομαλές εργασιακές συνθήκες. Αυτό είναι το κύριο αίτημά μου.

 

Να ενεργήσετε έτσι ώστε να αποτραπεί η απειλούμενη απόλυσή μου – μια απόλυση με καθαρά πολιτικά κίνητρα, που δεν τιμά κανέναν και παραπέμπει σε άλλες εποχές και σε άλλου είδους καθεστώτα.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς.''

 

Τάσος Αναστασίου

 

Επεξεργασία από DJO
Προστέθηκε το κείμενο
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

στεναχωριέμαι όχι για την απόλυση αλλα γιατι διαβάζω ειδήσεις σχετικά με λογοκρισία σε σκιτσογράφους το 2011... στην Ελλάδα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8822
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  18
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η λογοκρισία, υποτίθεται ότι σταμάτησε κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 80. Το οποίο είναι '' ότι βλέπει η πεθερά'' γιατί ακόμα και σε χώρους πιο

προοδευτικούς από τις εφημερίδες, λογοκρισία κρατούσε και κρατεί καλά. Ο φασισμός του ανεγκέφαλου συντηρητισμού, την έπεσε μέχρι και

στα παπιά, σε κοινωνικές παρατηρήσεις και κριτικές θα έμενε άπραγος;...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κάποτε με ρώτησε ένας φίλος μου γιατί εκδίδει κάποιος εφημερίδα. Του απάντησα για να ενημερώνει τον κόσμο. Μου απάντησε για να περνάει την άποψή του.

 

:)

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα του Αναστασιου τον απολυουν επειδη ηταν καυστικες οι γελοιογραφιες του,οποτε υπαρχουν και γελοιογραφιες που δεν σατυριζουν τους εχοντες την εξουσια?πως αλλιως θα μπορουσε να ειναι μια γελοιογραφια ωστε να μην θιγει τους κρατουντες και συγχρονως να βγαζει γελοιο και να εχει καποιο νοημα? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95136
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δυστυχώς έτσι γίνεται...!

 

Όταν η αλήθεια πάει κόντρα με τα ΜΜΕ,τόσο το χειρότερο γι'αυτήν...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.