Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να γραφτώ σε ιδιωτικό ΙΕΚ για comics? [ Θα ήθελα τη γνώμη σας ]


eikonikos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  17876
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  212
  • Reputation:   802
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Καλημέρα παιδιά,

Παρόλο που είμαι μηχανικός,ασχολούμαι με σκίτσα, τώρα έκανα σκέψεις

να γραφτώ σε ιδιωτικό ιέκ με ειδικότητα εικονογράφος-σκιτσογράφος,

πχ( ιεκ Παστέρ, ιεκ Ιντεργκραφικο κλπ) ώστε να αποκτήσω και τυπική

εκπαίδευση στα κόμικς και να μάθω περισσότερα τεχνικά θέματα.

Θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο να το κάνω αυτό;

 

Υπάρχει κανείς που πήγε σε ιεκ να μου πει γνώμη;

Είναι μεγάλο το κόστος χρημάτων και χρόνου;

Βέβαια είμαι δεσμευμένος με μεταπτυχιακό τώρα, και ίσως δεν προλαβαίνω να πηγαίνω και στα ΙΕΚ

αλλά το σχεδιάζω και για αργότερα, μετά από 3 χρόνια να πάω για να μάθω καλύτερα το χόμπυ μου.

Εσείς τι γνώμη έχετε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολυς χρονος και χρημα για ενα χομπυ.Ξανασκεψουτο καλυτερα.Το πιθανοτερο ειναι οτι θα το μετανιωσεις :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

:hi:

άλλο εικονογράφος-σκιτσογράφος και άλλο κόμικς.

δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανείς που να κάνει κόμικς. Ακόμα και ο Ακτο που κοκορεύεται πως κάνει κόμικς δεν σου δίνει πολλά... περισσότερο σου παίρνει! Επίσης υπάρχει και ο Ορνεράκης που σίγουρα θα σε καλύψει στο θέμα "εικονογράφος-σκιτσογράφος" αλλά από κόμικς δεν κάνει πολλά και ούτε είναι και τόσο φθηνός. Αλλά από φίλο μου που πήγε σε ιεκ τα λεφτά του (αν και λιγότερα απ όσα θα έδινε σε άλλη σχολή) τα έκλαψε επειδή πολύ απλά δεν έμαθε τίποτα. Το μάθημα σχεδίου ήταν στυλ "η χαρά του παιδιού"... απλά σχεδιάζανε ό,τι γουστάρανε μέχρι να περάσει η ώρα...

 

αν θες οποσδήποτε να κάνεις κάποια μαθήματα συμβουλεύω να πας πρώτα μια βόλτα από Ορνεράκη και να δεις με πόσα χρήματα μπορείς να κάνεις κάποια συγκεκριμένα από τα μαθήματά του (όχι όλο του το πρόγραμμα)

 

...αλλά και πάλι τα λεφτά είναι πολλά

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ σε όλα με τον Γιώργο΄, αλλά θέλω να συμπληρώσω,ότι άλλό σκιτσογράφος ,άλλο εικονογράφος και άλλο κόμικ...αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο και τα δύο πρώτα συμβάλλουν τα μέγιστα για το τρίτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8822
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  18
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ θα σου 'ελεγα ότι καλύτερα να εστιάσεις σε αυτό που σε ενδιαφέρει. Αν, ας πούμε, βρίσκεις ότι το σχέδιο σου είναι άτεχνο καλύτερα να μην αρχίσεις από μια ''σχολή''

κόμικς αλλά να κάνεις μαθήματα σχεδίου που τις πληροφορείες τους μπορείς να βρείς με φθηνο τρόπο. Υπάρχουν βιβλιαράκια για όλη την γκάμα σχεδίου, από ανατομία,

σύνθεση, χρώμα που είναι πολύ χρήσιμα αν μπορέσεις και εσύ να είσαι πειθαρχικός και εργατικός απέναντι στον εαυτό σου. Τα κόμικς ,πάλι, μαθαινονται καλύτερα

διαβάζοντας τα με όσο πιο δυεισδητικό τρόπο μπορείς. Αν υπάρχει κάποιος σχεδιαστής που σε εμπνέει ίσως είναι η καλύτερη περίπτωση να τον ''αγγαρέψεις'' να σου πεί

κάποια πράγματα. Μερικά μαθήματα θα σου στοιχήσουν λιγότερο απτο να γραφτεις σε κάποια σχολή που θα έχει μαθήματα που δεν θα σε ενδιαφέρουν αλλά θα τα

πληρώνεις έτσι και αλλιώς... ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95098
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά...!

 

Είναι μία τέχνη που δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχει αντίκρισμα σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης...!

 

Από ότι κατάλαβα πρόκειται για χόμπυ μιας και είσαι Μηχάνικος και μάλιστα κάνεις και το Μεταπτυχιακό σου (προφανώς ένας από τους στόχους σου είναι να πιάσεις δουλειά σε μία τεχνική εταιρεία),οπότε θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ αν είσαι διατεθιμένος να δώσεις κάποια,διόλου ευκαταφρόνητα χρήματα μόνο για το χόμπυ σου...!

 

Αν πάλι θέλεις να διαθέσεις αυτά τα χρήματα,θα πρότεινα κάποια σεμινάρια (ψάξε μήπως κι ο Δήμος σου έχει τέτοια) ή κάποια μελέτη από βιβλία γραφιστικής και σχεδίου...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εδώ πάντως που είμαι εγώ, στο Αγρίνιο, αρχίζει από φέτος να λειτουργεί τμήμα ΚΟΜΙΚΣ στο καλλιτεχνικό εργαστήρι του δήμου :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

και στην Ηλιούπολη που είμαι εγώ,ο δήμος έχει κάθε χρόνο λίγα τμήματα στα οποία παραδίδουν μαθήματα σχεδίου!Βέβαια είναι λίγες οι θέσεις οπότε ακόμα και για εκεί χρειάζεσε μέσο :reap:

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Οπως και οι περισσοτεροι προλαλλησαντες,eikonike κι εγω δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο και το χρημα,επειδη το κομιξ δεν νομιζω οτι περιοριζεται σε ακαδημαικου τυπου μαθηματα αλλα ειναι θεμα εξασκησης και υποκειμενικης αισθησης του τι ειναι ωραιο κομικ.Απο οτι εχω δει δεν υπαρχει η ακολουθια σπουδες-πτυχιο-εργασια που ακολουθειται σε αλλους τομεις,αλλα παιζει ρολο το ποσες ωρες θα ξοδεψεις μονος σου πανω στο χαρτι.

Νομιζω εκτος των αλλων οτι ειναι μοναχικο αθλημα,επειδη θελει μεγαλη συγκεντρωση για να ταιριαξεις σεναριο με καρε,σκηνοθεσια ,κινησεις και λεπτομερειες,ειναι κατι τοσο συνθετο που οταν σε κοιταει καποιος σε κομπλαρει και δεν αποδιδεις ,τουλαχιστον ετσι νιωθω εγω,οποτε με βλεπει καποιος να σχεδιαζω κανω αηδιες.

 

Βεβαια στο σχεδιο υπαρχουν καποιες βασεις και θα σε ωφελουσαν καποια μαθηματα.Το ελευθερο σχεδιο σε φροντιστηριο κοστιζει 100-150 ευρω και μαθαινεις πολλα αλλα εξαρταται και ποσο καλο θα ειναι το φροντιστηριο που θα πας.Και μετα βεβαια θα πρεπει να προσαρμοσεις αυτα που θα μαθεις στη μικρογραφια των κομιξ.

 

Εναλλακτικα με βιβλια, η tutorials απο το ιντερνετ,η ρωτωντας αλλους σχεδιαστες... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.