Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι να διαβάσω από Marvel & DC? [ Αρχάριος ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

κατ'αρχάς προτιμώ να το έχω στα χέρια μου και να το διαβάζω με την ησυχία μου... από την άλλη το σκαναρισμένο είναι εμφανώς φτηνότερο :) Και μπορείς να διαβάσεις πολλά περισσότερα έτσι. Και μπορείς και να γλυτώσεις τα λεφτά σου στην περίπτωση που δεν σου αρέσει. Μερικές φορές όμως, κάποια πράγματα πρέπει να τα έχεις στα χέρια σου... :)

 

Από εκεί και πέρα, επειδή είχα πέσει στο τριπάκι του "πόσο αξίζει αυτό το τεύχος" και επειδή και το παραμικρό τσάκισμα ρίχνει την τιμή στα τεύχη (ειδικά στα αμερικάνικα, όπου οι άνθρωποι είναι σοβαροί και σου λένε "μάγκα, να σου δώσω τόσα λεφτά, αλλά μόνο άμα είναι πραγματικά άθικτο"... σε αντιδιαστολή με τους έλληνες, όπου όσοι δεν είναι σε αυτό το φόρουμ (γιατί εδώ έχει πέσει εκπαίδευση στο θέμα :) ) αδυνατούν να κατανοήσουν πως άλλο πράμα το άθικτο Κόμιξ 1 (και όταν λέμε άθικτο, εννοούμε άθικτο, οπότε αυτό το τσάκισμα στη ράχη δεν το κάνει άθικτο...) και άλλο το χιλιοτσακισμένο....), στα ξένα κόμικ, δεν πολυεπιθυμώ τα τεύχη. Και όπως είμαι και λίγο χύμα και ακατάστατος τύπος, ομολογώ ότι τελικά προτιμώ τα σκληρόδετα. Και επειδή το καλό πράγμα αναγνωρίζεται, συνολικά προτιμώ τις πολυτελείς εκδόσεις :)

 

Όλο αυτό όμως είναι και λίγο θεωρητικό... Είναι σα να με ρωτάς άμα προτιμάω μια Λαμποργκίνι ή το Χιουντάι Άξεντ 16ετίας που έχω :) well.... το 16ετίας μπορώ να πληρώσω :) Και την κάνει τη δουλειά του μια χαρά και είμαι πλήρως ικανοποιημένος, φτου να μην το ματιάσω το αμαξάκι μου :)

 

Για αντιπαραβολή, δεν αγοράζω σκληρόδετα ξένα κόμικ συνήθως. Τα TPB έρχονται σαφώς φτηνότερα. Όταν όμως πετυχαίνω το άλλο με 140 σελίδες και σκληρόδετο στα 14 ευρώ (και είναι και κόμικ που πραγματικά θέλω).... εεεεε....... το τσιμπάω. δεν το λυπάμαι :)

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

κατ'αρχάς προτιμώ να το έχω στα χέρια μου και να το διαβάζω με την ησυχία μου... από την άλλη το σκαναρισμένο είναι εμφανώς φτηνότερο :) Και μπορείς να διαβάσεις πολλά περισσότερα έτσι. Και μπορείς και να γλυτώσεις τα λεφτά σου στην περίπτωση που δεν σου αρέσει. Μερικές φορές όμως, κάποια πράγματα πρέπει να τα έχεις στα χέρια σου... :)

 

Από εκεί και πέρα, επειδή είχα πέσει στο τριπάκι του "πόσο αξίζει αυτό το τεύχος" και επειδή και το παραμικρό τσάκισμα ρίχνει την τιμή στα τεύχη (ειδικά στα αμερικάνικα, όπου οι άνθρωποι είναι σοβαροί και σου λένε "μάγκα, να σου δώσω τόσα λεφτά, αλλά μόνο άμα είναι πραγματικά άθικτο"... σε αντιδιαστολή με τους έλληνες, όπου όσοι δεν είναι σε αυτό το φόρουμ (γιατί εδώ έχει πέσει εκπαίδευση στο θέμα :) ) αδυνατούν να κατανοήσουν πως άλλο πράμα το άθικτο Κόμιξ 1 (και όταν λέμε άθικτο, εννοούμε άθικτο, οπότε αυτό το τσάκισμα στη ράχη δεν το κάνει άθικτο...) και άλλο το χιλιοτσακισμένο....), στα ξένα κόμικ, δεν πολυεπιθυμώ τα τεύχη. Και όπως είμαι και λίγο χύμα και ακατάστατος τύπος, ομολογώ ότι τελικά προτιμώ τα σκληρόδετα. Και επειδή το καλό πράγμα αναγνωρίζεται, συνολικά προτιμώ τις πολυτελείς εκδόσεις :)

 

Όλο αυτό όμως είναι και λίγο θεωρητικό... Είναι σα να με ρωτάς άμα προτιμάω μια Λαμποργκίνι ή το Χιουντάι Άξεντ 16ετίας που έχω :) well.... το 16ετίας μπορώ να πληρώσω :) Και την κάνει τη δουλειά του μια χαρά και είμαι πλήρως ικανοποιημένος, φτου να μην το ματιάσω το αμαξάκι μου :)

 

Για αντιπαραβολή, δεν αγοράζω σκληρόδετα ξένα κόμικ συνήθως. Τα TPB έρχονται σαφώς φτηνότερα. Όταν όμως πετυχαίνω το άλλο με 140 σελίδες και σκληρόδετο στα 14 ευρώ (και είναι και κόμικ που πραγματικά θέλω).... εεεεε....... το τσιμπάω. δεν το λυπάμαι :)

 

 

:cheers5:

 

Εμενα νταξει δεν θα με χαλουσε να επερνα τομο με πολλα τομακια μεσα αλλα θα μου αρεσε περισσοτερο να τα εχω ολα σε τευχακια γιατι δινεις 20€ κα περνεις τον τομο αλλα για να μαζεψεις τα αλλα θελει περισσοτερη προσπαθεα και το αποτελεσμα ειναι πιο ωραιο!

Επεξεργασία από Θλιμμενος Μπουφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όσο αφορά τα σκαναρισμένα πάντως, μπορείς να περάσεις μια «βόλτα» από τις ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ και να ελέγξεις τα σκαναρίσματα παλαιότερων Ελληνικών τευχών από Marvel & DC που υπάρχουν για να πάρεις ιδέες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4683 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φίλε germanicus 19 κατά την φτωχή και ταπεινή μου άποψη πιστεύω ότι τον κατατόπισες καλύτερα απ'όλους μας!Άψογος... :clap2: Έχεις παιδιά?(Από κάπου πρέπει να πηγάζει αυτό)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5603
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

να πω και γω την γνωμη μου παρε την εγκυκλοπαιδια της μαρβελ και ντι σι που εβγαλε η ανουμπις, και θα μπεις στο κλιμα ευκολα :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17165
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  53
  • Reputation:   403
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το λεω επειδη ειμαι 16 χρονων και δεν βρησκω λεφτα ευκολα οπως εσεις και πρεπει να βγαλω την βδομαδα με 10ε και αν τα 5 τα δωσω για κομικ τοτε την πατησα.. :crying::crying::crying::trixes::trixes:

 

 

 

΄Φίλε καλοπροαίρετο σχόλιο : μακάρι να ξαναήμουν 16 με 15 ευρώ. :crying: και να γύρναγα ξανά στην πλατεία, με το φοβερό καροτσάκι του σούπερ μάρκετ (κλεμμένο εννοείται (ή δανεισμένο πιο πολιτικά ορθός όρος), γεμάτο με κόμιξ για ανταλλαγές.

 

Επίσης για να μην την πατήσεις περιμένοντας να συμβεί, δεν βρίσκει κανείς "μεγάλος" σε ηλικία ευκολα λεφτά... τουλάχιστον όχι αυτοί που έχουν τέτοια χόμπυ και σίγουρα όχι νόμιμα.

Το αποδίδω σε λάθος διατύπωση φίλε μου αλλά γέλασα αυθόρμητα όταν το διάβασα :cheers3::pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

΄Φίλε καλοπροαίρετο σχόλιο : μακάρι να ξαναήμουν 16 με 15 ευρώ. :crying: και να γύρναγα ξανά στην πλατεία, με το φοβερό καροτσάκι του σούπερ μάρκετ (κλεμμένο εννοείται (ή δανεισμένο πιο πολιτικά ορθός όρος), γεμάτο με κόμιξ για ανταλλαγές.

 

Επίσης για να μην την πατήσεις περιμένοντας να συμβεί, δεν βρίσκει κανείς "μεγάλος" σε ηλικία ευκολα λεφτά... τουλάχιστον όχι αυτοί που έχουν τέτοια χόμπυ και σίγουρα όχι νόμιμα.

Το αποδίδω σε λάθος διατύπωση φίλε μου αλλά γέλασα αυθόρμητα όταν το διάβασα :cheers3::pray:

 

Δεν ειναι για γελια και με τιποτα δεν θα ηθελα να χασω αυτην την ηλικια για τα κομικσ και δεν ειπα κατι τετοιο..

Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να επενδισω πολλα σε αυτα και το ξερεις..

Οταν εσυ ησουν μικρος δεν ξερω τι εκανες μπορει να ειχες περισσοτερα λεφτα,δεν εχω ιδεα,αλλα η αληθεια για την σημερινη νεολεα ειναι αυτην που ειπα :D

 

Και επισης μην λες οτι ενας μεγαλος δεν βρισκει ευκολα λεφτα γιατι δουλευει και μπορει να βαλει στην ακρη αρκετα λεφτα να περνει 2-3 κομικ την εβδομαδα αν οχι τη μερα..

Επεξεργασία από Θλιμμενος Μπουφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Παιδια τελικα πηρα τα Flash #5 & 6 αλλα δεν τα εχω διαβασει ηδη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  21668
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θλιμμένε Μπούφε για Marvel θα σου έλεγα εκτός από το Civil War και House of M που σου είπαν οι άλλοι συναγωνιστές

να ρίξεις και μια ματιά σε New Avengers για δράση και ιντριγκα. Δεν επίσης τη σειρά με το invasion των skrulls - είναι πολύ καλά

γεμάτα δράση. Αυτά στα Αγγλικά βέβαια μια και εδώ πολλά δεν έχουν μεταφραστεί ακόμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.