Μετάβαση στο περιεχόμενο

Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Κωνσταντίνος Σκλαβενίτης
Σχέδιο:
Κωνσταντίνος Σκλαβενίτης
Hμερ. έκδοσης:
03-12-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
76
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5116-31-6
Ονομαστική τιμή:
6,95€

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42


 

Άλλη μία δουλειά του πολύ φιλικού κι ευγενέστατου Κωνσταντίνου Σκλαβενίτη μεταφέρεται στο χαρτί,αυτή την φορά από την JEMMA...!Η έκδοση "Εικόνες στα σύννεφα" έκανε την εμφάνισή της στο 2ο Athenscon...!

 

Το εν λόγω κόμικ είχε δημοσιευθεί για πρώτη φορά σε συνέχειες στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ,το 2015,ενώ το δεύτερο κεφάλαιο εμφανίστηκε στο socomic.gr...!

 

Η ιστορία αποτελείται από 5 κεφάλαια...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν έχω διαβάσει το Σαν Όνειρο (που υποπτεύομαι ότι μοιάζει αρκετά) και το αγόρασα στο AthensCon για το ωραίο σχέδιο και την καλή του τιμή. Δεν ήξερα τι να περιμένω λοιπόν.

Προ ολίγου, το άνοιξα με την πρόθεση να διαβάσω μερικές σελίδες. Το τέλειωσα στο άψε-σβήσε. Εικαστικά πανέμορφο και με ονειρική ροή. Ένα πράγμα που μου αρέσει πολύ να βλέπω σε κόμικς είναι η έμμεση ή άμεση αναφορά στα είδωλα του δημιουργού και να εντοπίζω τις επιρροές του. Και με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα ότι μέσα από τις σελίδες του «παρελαύνουν» ο Moebius, ο Manara, ο Pratt, ο Giardino, ο Toppi, ο ο ο... Ένα κόμικ διαφορετικό, ποιητικό, που μπορεί να διαβαστεί και να ξαναδιαβαστεί. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω διαβάσει το Σαν Όνειρο (που υποπτεύομαι ότι μοιάζει αρκετά) και το αγόρασα στο AthensCon για το ωραίο σχέδιο και την καλή του τιμή. Δεν ήξερα τι να περιμένω λοιπόν.

Προ ολίγου, το άνοιξα με την πρόθεση να διαβάσω μερικές σελίδες. Το τέλειωσα στο άψε-σβήσε. Εικαστικά πανέμορφο και με ονειρική ροή. Ένα πράγμα που μου αρέσει πολύ να βλέπω σε κόμικς είναι η έμμεση ή άμεση αναφορά στα είδωλα του δημιουργού και να εντοπίζω τις επιρροές του. Και με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα ότι μέσα από τις σελίδες του «παρελαύνουν» ο Moebius, ο Manara, ο Pratt, ο Giardino, ο Toppi, ο ο ο... Ένα κόμικ διαφορετικό, ποιητικό, που μπορεί να διαβαστεί και να ξαναδιαβαστεί. :)

θα συμφωνήσω με τον Geotrou :)

μου αρεσει παρα πολύ το σχεδιαστικό υφος κι η σκηνοθεσία του Σκλαβενίτη, όπως κι ο χρωματισμός :best:

Απο τα αξιόλογα κομικς του φετινου Con, που μου άρεσε όμως ενα κλικ παρακατω σεναριακά απο το "Σαν Ονειρο"

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25913
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  82
  • Reputation:   976
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

H Εφημερίδα των Συντακτών για τις Εικόνες στα Σύννεφα (καρέ - καρέ 18/01)

 

post-25913-0-88896800-1484759177_thumb.jpg

 

και το λινκ http://www.efsyn.gr/arthro/oneira-af-ypsiloy

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όμορφο κόμικ σχεδιαστικά με έναν συνδυασμό επιρροών όπως λέει και ο Γιώργος. Αν και δεν είδα τους περισσότερους απ'όσους αναφέρει, ο Πραττ και ο Μανάρα τιμώνται αρκετά στο αέρινο σχέδιο. :)

 

Σίγουρα αυτό που το αναδεικνύει είναι η ροή (διαβάζεται σε λεπτά), το σκίτσο και ο διακριτικός χρωματισμός. Το σενάριο είναι μια εξιστόρηση εμπειριών οπότε φτιάχτηκε για να μην έχει αρχή-μέση-τέλος, απλά δεν είναι my cup of tea. :)  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

είναι μια εξιστόρηση εμπειριών οπότε φτιάχτηκε για να μην έχει αρχή-μέση-τέλος, απλά δεν είναι my cup of tea. :)

 

Αυτή ακριβώς είναι η εντύπωση που μου άφησε αυτό το κόμικ τελειώνοντάς το. Σχεδιαστικά είναι πανέμορφο. Μου άρεσε (αρέσει γενικά) τόσο το αφαιρετικά λιτό σχέδιό του (Σκλαβενίτη), όσο και ο τρόπος που ήταν στημένες οι σελίδες. Είχε ροή, με σωστή αφήγηση -αν και τα κείμενα σε μερικά μπαλονάκια χωρίζονταν κάπως άτσαλα, και παρότι δημοσιεύθηκε αρχικά σε συνέχεις (πράγμα που με ξένιζε) λειτουργεί συνολικά σαν ολοκληρωμένο βιβλίο :)

 

Πολύ ωραία δουλειά :) Είμαι σίγουρος πως ο Manara θα ήταν περίφανος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Άλλη μια όμορφη δουλειά που αποδείχθηκε πιο ενδιαφέρουσα απ'ότι περίμενα, αφού βρίσκεται πολλά σκαλιά πάνω από το Σαν Όνειρο, που προηγήθηκε, με το οποίο μοιράζεται παρόμοια αφηγηματική φόρμα και αισθητική. Πρόκειται για ένα πολύ λογικό επόμενο βήμα.

 

Το κομμάτι της εικονογράφησης είναι αναμφίβολα το δυνατό σημείο του άλμπουμ αλλά και σεναριακά προσφέρει πολύ περισσότερα από μια συρραφή ιστοριών. Για 'μένα η αφήγηση λειτούργησε ως κάτι ενιαίο, απόλαυσα ιδιαίτερα τη ροή των εικόνων και αν εξαιρέσεις κάποιους μικρούς ενδοιασμούς που είχα στους διαλόγους (μόνο σε σημεία) θεωρώ πως είναι ένα από τα καλύτερα άλμπουμ που κυκλοφόρησαν το 2016.

 

Οι επιρροές από Milo Manara είναι εμφανείς αλλά και πάλι μόνο σε σημεία και κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζονταν καθώς έτσι και αλλιώς ο Σκλαβενίτης μπορεί να σχεδιάσει δικές του όμορφες γυναίκες. Προσωπικά, βρήκα περισσότερες ομοιότητες στην αισθητική του με τα κόμικς του Φώτη Πεχλιβανίδη αλλά και πάλι θεωρώ ότι διατηρεί ένα προσωπικό στυλ και, για να είμαι ειλικρινής, η δουλειά του Σκλαβενίτη μου αρέσει περισσότερο καθώς αποφεύγει τη στηλισαρισμένη- για τα γούστα μου- αισθητική του τελευταίου. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει και για τα χρώματα, που έδεναν απόλυτα με το περιεχόμενο.Επίσης, καταφέρνει να αποφύγει πολλές από τις κακοτοπιές των ενδοσκοπικών/αυτοβογραφικών κόμικς.

 

Το Εικόνες στα Σύννεφα δεν είναι ένα κόμικς για όλους αλλά σίγουρα θα αρέσει σε όλους αυτούς που απολαμβάνουν πιο "εσωτερικές" δουλειές. Περιμένω μια ακόμα καλύτερη συνέχεια, γιατί όχι και σε άλλο αφηγηματικό είδος.  

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.