Μετάβαση στο περιεχόμενο

YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΡΚΑΣ 2015
Σχέδιο εξωφύλλου:
Αρκάς
Εκδοτική:
ΕΘΝΟΣ Α.Ε. Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
28-12-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Ημερολόγιο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
14.5 x 21.0
Σελίδες:
216
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Συνεχίζοντας τις αρπαχ... εχμ, την όμορφη παράδοση, το Έθνος κυκλοφορεί ένα ακόμη ετήσιο ημερολόγιο με πρωταγωνιστές τους ήρωες του Αρκά. Είναι το τρίτο κατά σειρά μετά τα αντίστοιχα των ετών 2013 και του 2014, παραμένοντας στο ίδιο ακριβώς ύφος, μέγεθος και ποιότητα με τα προηγούμενα. Η αλήθεια είναι ότι αυτή την φορά μπορεί να μην έχουμε τις γνωστές απειλές ότι θα καταστραφεί ο κόσμος όπως στα τέλη του 2012, αλλά ευτυχώς η Ελληνική πολιτική σκηνή φρόντισε να μην απομακρυνθούμε από τα γνωστά προκηρύσσοντας πρόωρες εκλογές εν μέσω γιορτών, έτσι ώστε να υπάρχει τουλάχιστον ελαφρώς το αίσθημα ότι ο κόσμος μεν ασφαλής αλλά η Ελλάδα επιτέλους μπορεί να αφουγκραστεί τις φωνές των απανταχού κινδυνολόγων και να οδεύσει προς την καταστροφή, λυτρώνοντας μας από αυτό το αιώνιο ερώτημα πότε και πως θα έρθει το τέλος. Θα μου πεις τι σχέση έχουν όλα αυτά με το ημερολόγιο; Καμία ή μήπως το περιεχόμενο του έρχεται να σας αλαφρώσει την ψυχή από τα προβλήματα και την ανασφάλεια με μία καθημερινή δόση γέλιου; Τι περιμένετε λοιπόν, ανοίξτε το ημερολόγιο και ξεφυλλίστε τις σελίδες του για να φτιάξετε το κέφι σας.
 
Παραθέτω λοιπόν την πρώτη επίσημη ανακοίνωση, που μας προετοίμαζε για την καθημερινή ανάταση της διάθεσης μας γιατί κάποιοι είτε δεν έχουν πεισθεί ακόμη, είτε πάλι δεν με άκουσαν και για τρίτη συνεχόμενη χρονιά θα κάνουν παρέα στον κόκκορα λόγω των ψυχολογικών τους προβλημάτων επειδή έχασαν αυτό το μοναδικό ημερολόγιο. Kαλά μην φοβάστε τόσο πολύ, λογικά ως ορίζει η παράδοση σύντομα θα βρεθεί στα περίπτερα ως αυτόνομη κυκλοφορία με εκτιμώμενη τιμή περί τα 4,90€ (5,90€ την πρόπερσι και 4,90€ πέρυσι).
 
yoshi_Arkaw2015E8nosadv.jpg
 
Λοιπόν, επειδή δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα και επειδή κάθε τι που λέω παραμένει διαχρονικό και κλασικό, ενώ όπως έλεγαν και οι αρχαίοι εμού (δικοί μου ρε) πρόγονοι, η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως...
παρότι λοιπόν το είπα και ενημέρωσα το κοινό του παρόντος διαδικτυακού τόπου (και όχι τοπίου), μερικοί είμαι σίγουρος πάλι είχαν το θράσος να το ξεχάσουν και να μην το πάρουν τελικά. Ως ορίζει λοιπόν η παράδοση, η καλύτερη τιμωρία είναι να σας χτυπάνε για μία ακόμη φορά εκεί που πονάτε και ποιος είναι ο καλύτερος σε αυτό; ΕΓΩ :nek: και πως θα γίνει αυτό; Μα κλασικά τρίβοντας σας στην μούρη ξανά και ξανά το νέο υπέρτατο απόκτημα του νέου έτους (που ως συνήθως αποκτήθηκε βέβαια στο τέλος του προηγούμενου αλλά ας το βάλουμε στην άκρη αυτό).

Που ακριβώς είναι η μούρη σας; Εδώ απέναντι από την οθόνη του υπολογιστή/ταμπλέτας/smartphone/smartTV/εκτυπωμένηςσελίδαςάχρηστεαντιοικολόγε/κλπ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ (XA!!! ΦΑΤΗΝ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΣ): :p3:

ARKASHMDMDP_0001.jpg  ARKASHMDMDP_0001z.jpg

 
Ένα - για μία ακόμη φορά - εξαιρετικής ποιότητας και - για μία ακόμη φορά - (σχεδόν) μοναδικής αισθητικής, ΚΑΡΑ-συλλεκτικό (λέμε τώρα) έγχρωμο, σκληρόδετο άλμπουμ - ημερολόγιο με τις αγαπημένες μας φιγούρες του Αρκά. Η διαφήμιση δεν αναφέρει πόσες σελίδες είναι και σιγά μην τις μετρούσα δηλαδή, αλλά θα βάλω χοντρικά 216 όπως τις άλλες χρονιές να είμαι μέσα (άμα κάποιος τρελός κάτσει και τις μετρήσει και τις βρει λιγότερες ή περισσότερες ενημερώνει... βρέθηκε κάποιος; ωραία - τέλεια... να βοηθήσω και εγώ; 24, 58, 125, 198, 167, 208, 98, 36, ουπς σε μπέρδεψα; Σόρυ, πάμε πάλι από την αρχή; :P)
Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι και έχει τις γνωστές χρήσιμες για τους περισσότερους πληροφορίες όπως:
- Προσωπικά στοιχεία (στην περίπτωση που ακόμη δεν θυμάστε ποιος είστε και όχι δεν είστε ο Μέγας Ναπολέων - ούτε ο Μέγας Αλέξανδρος)
- Αλφαβητικό Ημερολόγιο (εορτών βάση ονομάτων σε μία κάποια σειρά λέει, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι εννοεί... :P)
- Μηνιαίο Ημερολόγιο (για να βλέπετε ποιος γιορτάζει κάθε μέρα, ώστε να συνεχίσετε για μία ακόμη χρονιά την αποφυγή επαφής μαζί του αυτή την μέρα... και όχι μόνο)
Αναλυτικά το ημερολόγιο χωρίζεται σε σειρά ανά μήνα ως εξής:
ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ - ΜΑΛΛΙ ΜΕ ΜΑΛΛΙ (2014)
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ - ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ (1992)
ΜΑΡΤΙΟΣ - ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΝΕΡΑ (2011)
ΑΠΡΙΛΙΟΣ - ΚΑΣΤΡΑΤΟ (1996)
ΜΑΪΟΣ - ΙΣΟΒΙΤΗΣ (Ο) (1989)
ΙΟΥΝΙΟΣ - SHOW BUSINESS (1983)
ΙΟΥΛΙΟΣ - ΖΩΗ ΜΕΤΑ (Η) (2000)
ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ - ΞΥΠΝΑΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΩΟ!.. (1986)
ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ - ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΙ (ΟΙ) (2009)
ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ - ΚΟΚΚΟΡΑΣ (Ο) (1982)
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ - ΚΑΣΤΡΑΤΟ (1996)
ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ - ΖΩΗ ΜΕΤΑ (Η) (2000)
- Δισέλιδο πλάνο για το έτος 2015 (για να δείτε με μια ματιά τα τριήμερα και τις αργίες που φέτος προσωπικά αδιαφορώ αν είναι βολικές ή όχι)
- Δισέλιδο πλάνο για το έτος 2016 (για να δούμε πως θα μας κάτσουν οι αργίες το επόμενο έτος, αν δεν έχει έρθει η καταστροφή ακόμη)
- Το ημερολόγιο σε σχεδόν τεσσάρων με πέντε ημερών (αν είναι ΣΚ) ανά δισέλιδο.
Σε κάθε σελίδα χοντρικά έχει μία έγχρωμη σε πρώτο φόντο παράσταση ή καρεδάκια από τους ήρωες του Αρκά. Φέτος για να περιορίσουν όσο μπορούν τους βέβηλους που θα θελήσουν να γράψουν σε αυτό, πρωτοτυπούν και πολλές φορές τα σχέδια του δημιουργού πιάνουν όλη την μέρα ή σχεδόν και την σελίδα, μην αφήνοντας σας πολλά περιθώρια από το να αγοράσετε άλλο ημερολόγιο για να γράφετε τελικά αυτά που θα θέλατε να γράψετε σε αυτό αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!
- Στο τέλος του μετά την ολοκλήρωση του σωτήριου αυτού έτους έχει επιπλέον:
- Τηλεφωνικό κατάλογο (14 σελίδες)
- Ενννέα σελίδες για Σημειώσεις.

Βρε μπας και έχει περισσότερες σελίδες το φετινό; Ποιος τις μετρούσε; Α, ναι εσύ... κάτσε να σε βοηθήσω μία: 24, 58, 125, 198, 167, 208, 98, 36, ουπς σε μπέρδεψα; Σόρυ, πάμε πάλι από την αρχή; :P
 
Λοιπόν ας βάλω και τα τυπικά για όσους κατάφεραν και έφτασαν μέχρι εδώ ως μία μικρή επιβράβευση του κουράγιου σας. Η ημερομηνία κυκλοφορίας ήταν η 28η Δεκεμβρίου 2014. Εκδότης η ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΘΝΟΣ Α.Ε., τιμή 4,25€ για το ημερολόγιο το οποίο συνοδευόταν από μεγάλου μεγέθους παπιε ντε κωλ. Είπαμε ότι είναι έγχρωμο και σκληρόδετο, έχει 216 σελίδες (υποθέτω, δεν βάζω τίποτα δικό μου στην φωτιά) και ότι είναι διαστάσεων 14,5 x 21,0 x 1,5 (ράχη) εκατοστά και βάρους 345 γραμμαρίων (αυτά τα έκανα copy/paste από το παλιό ημερολόγιο, είναι πρωί και βαριέμαι αφάνταστα να τα επιβεβαιώσω). Φέτος κάπου πρέπει λογικά να έχει και το νούμερο του διαβόλου αλλά από πέρυσι το κρύβουν καλά και δεν μπορώ να το βρω, καθώς κάτω από το μαλλί μου δεν μπορώ να ψάξω δεν βάζω λοιπόν ISBN άμα το βρει κανείς εδώ είμαστε (ψάξε - ψάξε δεν θα το βρεις... :P).

Τέλος κλείνοντας δεν μπορώ να κρύψω από εσάς την μοναδική αγάπη που μου τρέφει ο Αρκάς, άλλωστε τόσα σπίτια έχω βοηθήσει τον άνθρωπο να χτίσει...

yoshi_arkascalender2013_arkas13.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  80
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  80
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιρετική παρουσίαση λεπτομερέστατη και πραγματικά αν κάποιος δεν το πήρε και είπε οκ μωρέ σιγά θα πάρω του χρόνου. Μετά την ανάγνωση της παρουσίασης σίγουρα θα ζηλέψει αυτούς που το πήραν :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Εξαιρετική παρουσίαση λεπτομερέστατη και πραγματικά αν κάποιος δεν το πήρε και είπε οκ μωρέ σιγά θα πάρω του χρόνου. Μετά την ανάγνωση της παρουσίασης σίγουρα θα ζηλέψει αυτούς που το πήραν :)

 

:beer:

Εγώ είχα πάρει το ημερολόγιο 2013 αλλά το 2014 και το 2015 δεν τα πήρα... :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12911
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ είχα πάρει το ημερολόγιο 2013 αλλά το 2014 και το 2015 δεν τα πήρα... :crying:

 

Για τα προηγούμενα δεν ξέρω,αλλά το ημερολόγιο του 2015 θα το βρεις σίγουρα προς πώληση αυτόνομο στα περίπτερα κάποια στιγμή...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  425
  • Reputation:   4684
  • Achievement Points:  427
  • Days Won:  2
  • With Us For:  3976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επανακυκλοφορεί με το έθνος του Σαββάτου και δίνει δωράκι κι ένα τεύχος λουκυ λουκ. :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αναλυτικότατη και εμπεριστατωμένη παρουσίαση. Βρίθει πληροφωριών και πινελιών πολύ καλού χιούμορ. Χαίρομαι που περιλαμβάνει αποσπάσματα από περισσότερες σειρές του Άρκα σε σχέση με το περσυνό.

Must have για καμμένους με τον Άρκά και μη!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Πήγα χθες, μου είπαν να έρθω σήμερα!

Πήγα σήμερα, μου είπαν ότι έπρεπε να είχα πάει χθες!!

 

Είναι να τρελαίνεσαι!! :trixes:

 

Κι έτσι, αντί γι' αυτό, πήγα και αγόρασα το "Άσπονδος σκύλος" . :yes::)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12911
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μιας και δεν βλέπω να κυκλοφορεί,ας βάλω το εσώφυλλο του υπέροχου αυτού ημερολογίου με όλους του ήρωες παρόντες...! :D

 

post-20685-0-61232400-1442566858_thumb.jpg

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ...! ;)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΑΡΚΑΣ 2015

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.