Μετάβαση στο περιεχόμενο

SILAS COREY [ FABIEN NURY, PIERRE ALARY ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ντετέκτιβ. Κατάσκοπος. Δολοφόνος. 

Είναι.

 

Ήρωας? Απατεώνας?

Εξαρτάται από το ποιος πληρώνει

 

Couv_178964.jpg Couv_181261.jpg

 

Αυτά λέει στο οπισθόφυλλο. Και δεν είναι και τόσο ψέμματα :)

 

nury_original.jpg Photo_2602.jpg

 

Δημιούργημα των Fabien Nury στο σενάριο και Pierre Alary στο σχέδιο. Δεν τους ξέρω τους κύριους. Ο δεύτερος έχει ένα μπλογκάκι όπου ανεβάζει σκίτσα του άμα θέλετε να πάρετε μια ιδέα. Ο πρώτος βλέπω ότι έχει γράψει και τα Il etait une fois en France και Tyler Cross. Δεν τα έχω διαβάσει. Τα έχω δει όμως στο τόπικ BD GEST' ART [ Τα καλύτερα BD's της χρονιάς από το bdgest.com ] Εκεί είχα δει και το Silas Corey. Άρα μάλλον θα είναι καλούλης. Τουλάχιστον :) Βλέπω επίσης ότι η Humanoids έχει επιλέξει να μεταφράσει στα αγγλικά κάποια από το I am Legion. (... σε σκιτσάκια του John Cassaday παρακαλώ....) Τέλος, έχει συνεργαστεί με τον Xavier Dorison (Troisieme Testament) σε 2 ταινίες (imdb)

 

P00005.jpg

 

Είμαστε στο Παρίσι την άνοιξη του 1917. Α Παγκόσμιος Πόλεμος. Κάποιος κάνει κάτι. Κάποιος εξαφανίζεται. Κάποιοι ζητάνε από τον Silas Corey να τον βρει. Λεφτά να πέφτουν και αυτός θα είναι συνεργάσιμος :)

 

P00021.jpg P00022.jpg

 

Οτιδήποτε παραπάνω θα ήταν spoiler. Να παρατηρήσω ότι το background των ιστορικών χαρακτήρων (όπως του Georges Clemenceau) είναι ακριβές. Εάν απλώς τον έχετε ακουστά και δεν θυμάστε λεπτομέρειες, να σχολιάσω ότι εξέδιδε την εφημερίδα που δημοσίευσε το "Κατηγορώ" του Emil Zola (υπόθεση Ντρέυφους). Αυτό ως προς τα προ του πολέμου. Ως προς τα υπόλοιπα, θα δείτε στο κόμικ :)

 

Ωραία γκρι περιπετειούλα. Δεν υπάρχει άσπρο. Ούτε μαύρο. Ο ρυθμός σε κρατάει μέχρι και το τέλος του δεύτερου τόμου όπου και ολοκληρώνεται η συγκεκριμένη περιπέτεια.

 

Από τα ποστ στο blog του Alary τεκμαίρω ότι ετοιμάζουν κι άλλη περιπέτεια.

 

Εάν δεν διαβάζετε γαλλικά, κάποια καλόπαιδα το έχουν ήδη σκανομεταφράσει στη γλώσσα του Λόρδου Μαουντμπατεν, οπότε μπορείτε να το απολαύσετε με το Earl Grey σας και με μπισκότα. 

 

:cheers5:

 

Περισσοτερα κομικς του Fabien Nury :

 

Tyler Cross

 

IL ETAIT UNE FOIS EN FRANCE

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω διαβάσει το δεύτερο τόμο ακόμα. Στον πρώτο χάνει σε αρκετά σημεία τον ρυθμό του... 

 

Όταν το βρίσκει είναι αρκετά εντυπωσιακό ως σενάριο, αλλά πάλι, ίσως υπερπεριπλέκει τα πράγματα. Το σχέδιο είναι πολύ καλό, και το χρώμα είναι τέλειο και αναδεικνύει το κόμικ απ'την αρχή ως το τέλος του.

Επεξεργασία από Λόρδος Σκρούτζινγκτον
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν το διαβασα ακόμα, αλλά ψηθηκα και το κατεβασα :)

 

και το πρόμο βίντεο :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O δεύτερος τόμος λύνει τα περισσότερα προβλήματα του πρώτου. Καλός ρυθμός, πιο απλοποιημένο σενάριο. Είναι πολύ καλός.

 

Αν και...

 

Μάλλον αδιάφορος ο Αquilla. Είναι το αρχέτυπο κακού του στυλ Μοριάρτυ. Θα μπορούσε να είναι πολύ πιο καλογραμμένος.

 

Και ο Σίλας είναι λίγο-πολύ ο κλασσικός ιδεαλιστής που θέλει να το παίξει κυνικός.

 

ΥΓ

40x29Td.png

 

Επεξεργασία από Λόρδος Σκρούτζινγκτον
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

περί Aquilla

 

 

θα διαφωνήσω :) δεν είναι καν κακός :) πατριώτης είναι. Απλώς είναι στην απέναντι όχθη :) και αυτό το βρίσκω στα υπέρ του κόμικ

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Για μένα, he is crossing the line όταν σκοτώνει μερικές ντουζίνες άμαχους ώστε να προκαλέσει αντιπερισπασμό. Ούτως ή άλλως, κάθε σοβαρός κακός δεν κάνει ότι κάνει επειδή "Μουαχαχαχαχα λατρεύω την κακία". Κάνει κάποιο μικρό ή μεγάλο ηθικό λάθος, αλλά ο συλλογισμός του παραμένει "λογικός" στα μάτια του αναγνώστη μέχρι το τέλος.

 

Άλλο αρνητικό του στοιχείο είναι ότι δεν εξελίσσεται καθόλου ως χαρακτήρας, μέχρι το τέλος, οπού ξαφνικά ανακαλύπτουμε ότι έχει κόρη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστο, με καποια προβλήματα ρυθμου και με τον δευτερο τόμο να υπερτερει σαφως του πρωτου :)

 

Θα συμφωνήσω με όλα τα σχόλια του Tightwad :)

 

Γενικα, μια χαρα αναγνωσμα για τα χριστουγεννα :P

 

:thanks: για την παρουσιαση :germ:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διαβάστηκε και η 2η ιστορία με συνολικό τίτλο Le Testament Zarkoff (Η διαθήκη Ζαρκόφ). Η σκατόγρια της πρώτης ιστορίας είναι ετοιμοθάνατη και ο Σίλας Κόρεϊ μπλέκεται με το αζημίωτο στη διαδοχή της.

 

Τα χαρακτηριστικά της σειράς έχουν επαρκώς αναλυθεί παραπάνω, ας μην επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια. Η πρώτη ιστορία ήταν αρκετά περίπλοκη και φορτωμένη για τα γούστα μου. Αυτή είναι ότι πρέπει. Όχι αχρείαστες αρκουδιές, πέραν των απαραίτητων σε μία περιπέτεια κατασκοπίας. Σταθερός και επαρκής ρυθμός. Σχετικά λίγοι πρωταγωνιστές και φυσιολογικά objectives για να παρακολουθείς, ιστορικές πινελιές (αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι μου αρέσει και τόσο, πάντως δίνει πρόσθετο ενδιαφέρον). Αυτή τη στιγμή δεν έχω αντιληφθεί να υπάρχει στα εγγλέζικα, φαντάζομαι όμως ότι αυτό δε θα αργήσει να συμβεί, η σειρά είναι από τις αγαπημένες κοινού και κριτικών στη Γαλλία.

 

Αυτό που δε βλέπω να σχολιάστηκε ιδιαίτερα είναι το πάρα πολύ καλό σκίτσο του Alary. Είναι σαφώς dessin comique παρά τα υπέροχα αστικά κυρίως τοπία και τις λεπτομέρειές τους. Εδώ ένα ρεαλιστικό σχέδιο δε θα βοηθούσε πιστεύω. Είναι απολύτως ταιριαστό με το σενάριο και συμβάλλει καθοριστικά στο άψογο αποτέλεσμα. To οποίο είναι ένας Γάλλος Bond του τέλους του Α'ΠΠ.

 

ΥΓ Στη genesis υπάρχει το γαλλικό για όποιον θέλει απλά να το χαζέψει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχει βγει ηδη σκαναρισμενη στα αγγλικα. Η ιστορία ειναι καλύτερη απο την πρωτη, αλλά και πάλι, χωρις να με ενθουσιαζει. Μια ευχαριστη κατασκοπικη περιπετεια :)

Σωστος ο Kurdy, εξαιρετικό το σχέδιο του Alary, ξεχασα να το σχολιασω πρωτυτερα :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβάστηκε και το δεύτερο δίτομο. Σε scanlation στη γλώσσα του Charlie Chaplin φυσικά :) Δυνατό κόμικ με κυρίαρχη ατέλεια το ότι είχα την αίσθηση πως ο ρυθμός του και η διάρκειά του ήταν τέτοια ώστε να γυριστεί ταινία. Κακό αυτό? Όχι απαραίτητα. Απλώς ένοιωσα αυτό το "έχουν στο μάτι να βγάλουν γκαφρά κι από αλλού" και κάπου με χάλασε :) 

 

Από εκεί και πέρα, ορμώμενος από την κουβέντα χθες/προχθές που είχα με τον Σταύρο στο Αννα Φρανκ για το πως θέλω κόμικ που λαμβάνουν χώρα σε "εξωτικές"/ασυνήθιστες εποχές, μπήκα εδώ για να του γράψω ένα "ρε συ, να βλέπεις? βλέπεις πόσο κερδίζει αυτό εδώ το κόμικ που λαμβάνει χώρα σε μια περίεργη φάση όπως η εποχή αμέσως μετά το τέλος του ΑΠΠ?". Και βλέπω τον Σταύρο να γράφει "ιστορικές πινελιές (αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι μου αρέσει και τόσο, πάντως δίνει πρόσθετο ενδιαφέρον)" :lol::lol::lol: Οπότε τώρα αναγκάζομαι να ζητήσω αποσαφήνιση για το πως γίνεται να λέει ταυτόχρονα και ότι δεν του αρέσει τόσο αλλά και το ότι δίνει πρόσθετο ενδιαφέρον :D Δεν ξέρω εάν in the end of the day αυτό το "εξωτική εποχή" είναι απλώς μια παράμετρος στην οποία διαφωνούμε (happens) ή εάν εντέλει συμφωνούμε :lol:

 

:cheers5: 

 

 

edit 7αράκι με τρελή άνεση, θα το έβλεπα εάν το γύριζαν σε ταινία, δεν έχει τρελές απαιτήσεις από τον αναγνώστη, έχει ρυθμό, διασκεδάζεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τι δε μου αρέσει στις ιστορικές πινελιές; Την τάση να μπαίνουν σε κάμεο ρόλους διασημότητες ή το κόμικ να κατέχει ρόλο Σκρατ και τελικά να ευθύνονται οι κομικ ήρωες για τις μεγαλύτερες στιγμές της ιστορίας. Είμαι επιφυλακτικός σε αυτό το τρεντ και την προσέγγιση. Αλλά όντως μπορεί να δώσει κάποιο πρόσθετο ενδιαφέρον σε μία υπόθεση εάν γίνει σωστός χειρισμός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.