Μετάβαση στο περιεχόμενο

CLAYMORE [ NORIHIRO YAGI ]


Marsiana

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

post-11903-0-13911200-1338949653_thumb.jpg

 

Το Claymore είναι μια σκοτεινή ιστορία φαντασίας, δημιουργός της οποίας είναι ο Norihiro Yagi. Η σειρά έκανε το ντεπούτο της στο ,ανενεργό πλέον, Monthly Shonen Jump το Μάιο του 2001 ενώ σήμερα δημοσιεύεται στο περιοδικό Jump Square. Οι τόμοι εκδίδονται στην αγγλική γλώσσα από τη Viz Media. Η σειρά κυκλοφόρησε επίσης και ως anime.
Είναι ένα αρκετά δυνατό manga, με όμορφο σχέδιο, δραματική πλοκή και έντονες μάχες.


Λίγα λόγια για το περιεχόμενο:
Σε ένα κόσμο όπου τέρατα, γνωστά ως Yoma, τρέφονται με ανθρώπους και ζουν ανάμεσά τους μεταμφιεσμένα σε αυτούς, η μόνη ελπίδα της ανθρωπότητας είναι μια νέα διασταύρωση πολεμιστών, οι Claymores. Μισοί άνθρωποι, μισοί τέρατα, αυτοί οι πολεμιστές με τα ασημένια μάτια διαθέτουν υπερφυσική δύναμη αλλά είναι καταδικασμένοι να παλεύουν με τα άγρια ένστικτά τους για να μη χάσουν οριστικά την ανθρώπινη φύση τους.

Κάποιοι Βασικοί Χαρακτήρες:


Claire
post-11903-0-92046000-1338949650_thumb.jpg


Είναι η πρωταγωνίστρια της σειράς. H Claire είναι μια Claymore, κατά το ¼ Yoma. Ενώ είναι αρκετά ήρεμη σαν χαρακήρας κατά βάθος είναι έντονα παθιασμένη με αυτό που κάνει. Κυρίως γιατί ο στόχος της είναι η εκδίκηση.


Raki
post-11903-0-33573100-1338949658_thumb.jpg


Ο Raki είναι ένα νεαρό αγόρι του οποίου οι γονείς σκοτώθηκαν από ένα Yoma. Η Claire τον έσωσε από το τέρας, το οποίο είχε μεταμφιεστεί στον αδερφό του. Νιώθοντας πως της χρωστάει τη ζωή του και μην έχοντας πλέον οικογένεια, της ζητάει να την ακολουθήσει στα ταξίδια της ως μάγειράς της.

Πηγές:
Wikipedia
Claymore Vol. 1, Viz Media

 

[mal type=manga id=583]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks:

 

από τα άνιμε που μου άρεσαν περισσότερο (αν και εχω διαβασει ότι στο τέλος διαφοροποιείται πολύ από τη σειρά) :best:

 

με την πρώτη ευκαιρία θα ασχοληθώ και με το manga!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

αμα σου πω οτι πριν τρεις μερες ειχα το διλημμα να παρω ή οχι το πρωτο volume απο το bookdepository...

αποφασισα να το παρω. Με βοηθησε και η παρουσιαση μιας και δεν εχω ιδεα για τη σειρα(Αυτα που παιρνω σε μανγκα προτιμω να μην τα εχω ξαναδιαβασει ή δει εκτος του ναρουτο και του one piece) οποτε θα το παρω μαζι με ενα fairy tail , 1 bakuman , 1 one piece και σκεφτομαι να παρω και δυο bleach...δεν εχω ξανασχοληθει με το bleach...αξιζει;;λεω να παρω τα 42-43?ειναι καλα? παντως το claymore το εχουμε σιγουρακι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Καλή επιλογή να πάρεις το Claymore! :best: Είναι ένα πολύ καλό manga που συνδυάζει το φανταστικό με την περιπέτεια, το δράμα και το μυστήριο (δε θα πω άλλα για να μη πετάξω κανένα spoilerάκι!). Εμένα πάντως, που διαβάζω One Piece, Fairy Tail και Naruto, μου άρεσε πολύ.

 

Τώρα για το Bleach τι να πω... Μαζί με το One Piece είναι τα αγαπημένα μου. Έχει πολλούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες, πιασάρικο story και φοβερό σχέδιο. Αλλά μην πάρεις προχωρημένα τεύχη. Πάρε τεύχη από την αρχή ή διάβασέ το online. Δε θα βγάλεις άκρη αλλιώς και μπορεί να μη σου αρέσει κιόλας. Άσε που τα πρώτα κεφάλαια είναι πολύ ωραία!

Επεξεργασία από Marsiana
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

διαβασα κατι περιληψεις...ξερω πανω κατω ποιοι ειναι οι χαρακτηρες κτλ απλα το πρωτο μερος στη soul society με τη συνομοσια και την αποστολη να σωσουν τη rukia μου φανηκε αδιαφορο , ενω η μαχη με ulqiorra & aizen μου φανηκε καλυτερη (παντα απο περιληψεις στη βικιπεδια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωραίο αφιέρωμα...! :D

 

Είναι από τις πρώτες σειρές που αντίκρυσα όταν ασχολήθηκα με μάνγκα, και από αυτές που έχω μονίμως... στο μάτι. :P Λογικά μέσα στο καλοκαίρι θα το ξεκινήσω. Είχα δει λίγο από το anime αλλά μου τη δίνει να αλλάζει η κατάληξη και να μην είναι όλη η ιστορία "αυθεντική", οπότε δεν το συνέχισα. Σίγουρα όμως θα ξεκινήσω να αγοράζω τα τομάκια από τη Viz όπου να 'ναι...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μέτριο anime, καλό manga. Δυστυχώς δεν πούλησε το anime στην Ιαπωνία και αναγκάστικαν να το τελειώσουν χαζά και άδοξα, χωρίς να ακολουθήσει μέχρι "τέλους" το manga. So, manga is worth money, buy it! ^.^

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Claymore Vo.1: Η Clare είναι ένα Claymore, μισή άνθρωπος - μισή Yoma(τέρας).
 Στο 1ο μέρος αναλαμβάνει μια αποστολή (με αμοιβή) να εξοντώσει ένα Yoma που έχει σκοτώσει αρκετούς χωρικούς ενός χωριού. Εκεί γνωρίζει κι ένα ορφανό αγόρι, τον Raki. 
Στο 2ο μέρος τα βάζει με 5 Yoma και γνωρίζουμε κι έναν συνεργάτη της που συλλέγει τις αμοιβές.
Στο 3ο μέρος σώζει τον Raki, το αγόρι από το 1ο μέρος και δείχνει κάποιο ενδιαφέρον γι'αυτόν , πράγμα που κάποιοι θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν.
Στο 4ο συναντά μια φίλη της , επίσης Claymore, αλλά έχει μια δυσάρεστη αποστολή...
 Απλό σχέδιο αλλά ευανάγνωστο, με καλές σκηνές μάχης. Χτίζει τον κόσμο του σιγά-σιγά και δεν φορτώνεται η ιστορία με πολλές πληροφορίες από την αρχή.Διαβάζεται γρήγορα και ευχάριστα. 
Έχει ομοιότητες με το Berserk αλλά μου άρεσε περισσότερο.

Βαθμός: 9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Claymore Vol.2: Όλος ο τόμος είναι μια ιστορία που θα τελειώσει στον επόμενο.

Στο 5ο μέρος η Clare ταξιδεύει με τον Raki στη Rabona, μια άγια πόλη γεμάτη με ναούς. Η αποστολή της είναι φυσικά να εξολοθρεύσει ένα Yoma αλλά δεν πρεπει να γίνει αντιληπτή γιατί το είδος της δεν είναι ευπρόσδεκτο.
Στο 6ο μέρος δύο φρουροί την καταλαβαίνουν και ξεκινά ένα κυνηγητό στις σκεπές. Λιγο αδιάφοροι οι χαρακτήρες τους.
Στο 7ο μέρος το Yoma επιτίθεται στους 2 φρουρούς, αλλά η Clare τους σώζει. Ο ένας τους, ο Galk δέχεται τη βοήθειά της ενώ ο άλλος, ο Sid, είναι επιθετικός απέναντί της.
Στο 8ο μέρος η Clare ανακρίνει τους πάντες στον κεντρικό ναό , ακόμη και τους πεσβύτερους ιερείς. Κεφάλαιο με αρκετή αγωνία.
στο 9ο μέρος το Yoma αποκαλύπτεται και επιτίθεται στο Raki. Η Clare με τους δύο φρουρούς δίνουν μεγάλή μάχη να τον σώσουν αλλά αυτό το Yoma είναι το μεγαλύτερο που συναντήσαμε έως τώρα...
-Ωραία η προσθήκη της αγίας πόλης αν και οι χαρακτήρες που εισάγονται είναι άχρωμοι. Εξακολουθεί να έχει γρήγορη ροή με αρκετές μάχες.
Βαθμός: 8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.