Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όποια σελίδα κι αν γυρίσεις ένα Έλληνα θα βρεις [ Μαλανδράκης Άρης, Ελευθεροτυπία:Ε τ. 57, 1992 ]


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι δυο πρώτες σελίδες:

 

post-1271-1179495463_thumb.jpg post-1271-1179495481_thumb.jpg

 

 

Όλο (6 σελίδες) σε μορφή .cbr : opoia_petra_kian_sikwseis.zip

 

Οδηγίες για ναυτιλλομένους:

 

Ανοίγουμε το αρχείο .zip και κάνουμε extract το αρχείο .cbr όπου θέλουμε. Το .cbr διαβάζεται με το cdisplay

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

1.Και ξαφνικά μου δημιουργείται η απορία. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι ο Ρασταπόπουλος βασίζεται/εμπνέεται από τον Ωνάση και απ'ότι βλέπω αυτή την εκτίμησή μου τη συμμερίζονται και άλλοι στο διαδίκτυο. Πως στο δαίμονα όμως ξεκίνησε αυτή η φιγούρα μέσα δεκαετίας 30??? Τότε ακόμα ο Ωνάσης ήταν απλά ένας πλούσιος, τίποτα περισσότερο... Κοιτάζοντας την ιστορία του Ρασταπόπουλου διαπιστώνω ότι πρωτοεμφανίζεται (ανώνυμα) ως ένας μεγιστάνας ταινιών στο ΤενΤεν στην Αμερική (1932). Οκ, καταλαβαίνω το γιατί να επιλέξει ένα τέτοιο επάγγελμα τότε ο Herge. Εν συνεχεία η φιγούρα αποκτά υπόσταση και ουσία στα Πούρα (1934) και στον Λωτό (1936), χωρίς όμως να έχει κάποια εμφανή σχέση με τον Ωνάση. Η σχέση νομίζω ότι γίνεται εμφανής στην αμέσως επόμενη εμφάνιση του, μετά από κάποια χρόνια στην Ερυθρά θάλασσα (1958), χρονιά που ήδη ο Ωνάσης είναι παγκοσμίως γνωστός (συν τοις άλλοις το 54 πήρε τον έλλεγχο του καζίνο στο Μόντε Κάρλο, ένας παραπάνω λόγος για να τον ξέρει ένας γαλλόφωνος). Προσωπικά "διάβασα" το "gorgonzola" ως συσχετισμένο με την Κάλλας, αλλά τώρα που το ψάχνω διαπιστώνω ότι ναι μεν γνώρισε την Κάλλας το 57, δεσμό μαζί της όμως σύναψε το 59 (οπότε ήμουν λάθος). Και πάλι όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επέλεξε το 32/34 να βαφτίσει τον ζάμπλουτο Έλληνα... Εκτός εάν είναι μέρος του revamp που έκανε ο Herge αργότερα (και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω πότε ακριβώς έγινε...) και στα αρχικά των 34/36 είναι ανώνυμος. Αυτή τη στιγμή ομολογώ ότι δεν θυμάμαι ακριβώς τον χαρακτήρα του Ρασταπόπουλου στα πρώτα 2 οπότε ίσως απλά να ήταν μια έμπνευση ενός πλούσιου επιτυχημένου εμπόρου...

 

Μια άλλη εκδοχή τώρα που το σκέφτομαι (ξεχνάω το όνομα... σε -ωφ νομίζω έληγε) είναι εκείνος ο επιτυχημένος έμπορος όπλων.... (αυτή τη στιγμή δεν μιλάω για τον Αβέρωφ ;) )....

 

2. Πλάκα έχει το Demetrius... είναι σε ένα Charlie Mensuel του 79. Κάτι που θα μπορούσε να τους είχε εμπνεύσει είναι το Mask of Dimitrios του Eric Ambler απτο 39 που έγινε και ταινία το 44 (θυμίζω ότι ο Ambler είναι υπεύθυνος για το βιβλίο που έγινε ταινία με τον τίτλο Τοπ Καπί απτον Ντασέν με την Μελίνα). Φυσικά υπάρχει πάντα και το κλασσικό αίμασανδάλιχλαμύδαΠάσχα Demetrius and the Gladiators του 54 :)

 

3. Μικρή ένσταση για το πως κατέληξε η WW στην Γη (δεν έδωσε εντολή σε *αυτή* η Αφροδίτη). Απορία για τη σχέση Άρη-Άξονα. Ξανά, δεν είναι από τα κόμικ που έχω διαβάσει. Η μόνη αναφορά που βρίσκω είναι ότι ο Άρης προσπαθούσε να επιμηκείνει τον πόλεμο, οπότε μπορεί υπό αυτό το πρίσμα να ισχύει η αναφορά. Δεν ξέρω όμως.

 

4. Ποιός είναι αυτός ο "Δολοφόνος" ωρέ αδέρφια απ'όπου έρχεται και το σχετικό καρέ???... Καταλάβε κανείς καμία παραπομπή στο κείμενο???? έχασα κάτι?... anyhow. Ξέρει κανείς από ποιό κόμικ έρχεται η εικόνα?

 

5. Γιατί νομίζω ότι αυτά τα τσιγάρα τα κάπνιζε πράκτορας της Borduria???? Αν θυμάμαι καλά ήταν ένας με ξυρισμένο κεφάλι (σήμα κατατεθέν των εν λόγω πρακτόρων).... Ένα αυτό. Σε δεύτερο επίπεδο, Συλδάβια=Σκόπια?!?!?!?!?...... πρώτη φορά που βλέπω αυτό τον συσχετισμό... Είναι που είναι φανταστικές χώρες και η Συλδάβια και η Μπορντούρια, αλλά δεν έχω ξαναδεί κάποιον να αναφέρει τα Σκόπια ως επηρροή για τη δημιουργία αυτής της χώρας. Θα μου πεις βέβαια, τι πουλάει το 1992? ε? ε? ;) ... anyhow...

 

6. Ωραίο αφιερωματάκι, είχε τον χαβαλέ του, αλλά ρε αδέρφια, πείστηκε κανείς σας ότι "όποια σελίδα κι αν γυρίσεις ένα Έλληνα θα βρεις"? :D κακό πράγμα οι "πιασιάρικοι" τίτλοι.

 

:thanks: bonadrug! αστείρευτο το αρχείο σου (και πραγματικά εκπληκτικό ότι κράτησες δημοσίευμα του Κάρπετ από αθλητική εφημερίδα!!!!)

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27015
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ για την παρουσίαση, το "ανέβασμα" και φυσικα για τις λοιπές πληροφορίες που αναζητήσατε! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.