Μετάβαση στο περιεχόμενο

CRIMINAL [ Marvel/Icon - Ed Brubaker + Sean Phillips ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και ρωτάω. Πόσο κακό μπορεί να είναι ένα κόμικ που στα extra του 5ου τεύχους έχει μια συζήτηση μεταξύ των Brubaker - Ellis - Rucka και μερικών ακόμα δημιουργών γύρω από το αγγλόφωνο Neo-Noir? Η οποία συζήτηση "προλογίζεται" από αυτό:
 

Criminal5_031_032.jpg

(Lee Marvin - Point Blank / ? - ? / Michael Caine - Get Carter / Elliott Gould - The Long Goodbye)

όχι και τόσο, ε? ;)

Από το προσωπικό site του Brubaker:
"Ελισσόμενο σε ένα κόσμο με μπαρ γεμάτα καπνό και πισώπλατα μαχαιρώματα, το Criminal θα είναι διαφορετικό από οιοδήποτε άλλο κόμικ στα ράφια σήμερα.

Ο Brubaker υπόσχεται οιαδήποτε ιστορία υπό τον ήλιο. «Μια από τις προθέσεις μου για αυτή τη σειρά, ήταν να δημιουργήσω ένα βιβλίο που θα μπορούσε να χειριστεί οιαδήποτε ιστορία θα ήθελα να πω. Οι χαρακτήρες του βιβλίου είναι ένα σύνολο από απατεώνες, ένας πορτοφολάς, ένας επαγγελματίας δολοφόνος και ένας διεφθαρμένος μπάτσος για ξεκίνημα, που ο κάθε ένας γίνεται το επίκεντρο του κόμικ ανά διάφορες στιγμές. Με αυτόν τον τρόπο μπορώ να αφηγηθώ μια ένοπλη ληστεία, να το συνεχίσω με μια ιστορία εκδίκησης, και μετά με μια δραπέτευση, χρησιμοποιώντας συνέχεια τους ίδιους χαρακτήρες. Και καθώς ξεδιπλώνεται η κάθε ιστορία, το μυστηριώδες παρελθόν που τους συνδέει φανερώνεται και έτσι οι αναγνώστες μπορούν να παρακολουθούν το παζλ της μπερδεμένης ιστορίας να συμπληρώνεται»"


Για την ώρα έχουν βγει 5 τεύχη που ολοκληρώνουν και το πρώτο story-arc "Coward". Πόση σχέση έχουν με τις προαναφερθείσες ταινίες? Από άποψη ποιότητας, δεν τις φτάνουν. Θα ήμουν ιερόσυλος εάν έλεγα κάτι τέτοιο.

Ίσως πάλι και να μην το λέω για να μη με κατηγορήσετε για ιερόσυλο :) (και η Πυθία λιγότερο παραμύθι πούλαγε ;) ) Τσιμπήστε το και διαβάστε το. Pas mal. Pas mal...

Από το προσωπικό site και πάλι μπορείτε να κατεβάσετε ένα μικρό preview (trailer το αποκαλεί και όντως το κόμικ είναι αρκετά κινηματογραφικό στη ροή του) σε pdf.
:beer:
 

Criminal1.jpgCriminal2.jpgCriminal3.jpg
Criminal4.jpgCriminal5.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστω για την παρουσιαση σου germanicus19 :thanks:

Παντα εχουν ενδιαφερον οι αναφορες σου :respect:

Στην υγεια σου! :beer:

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Έτυχε πρόσφατα να αγοράσω τα τεύχη 7 και 8...Χθες βρήκα λίγο χρόνο και κατάφερα να τα διαβάσω,οπότε ας κάνω και εγώ μερικά υποκειμενικά σχόλια...Καλό σενάριο,σχέδιο που προσωπικά μου άρεσε,στυλ "ούτε-κρύο-ούτε-ζέστη",με χάλασε λίγο το μέγεθος της γραμματοσειράς,και όπως δυστυχώς συμβαίνει σε τέτοιου genre πονήματα,υπήρχαν αρκετά κλισέ...Παρόλα αυτά,διαβάζεται ευχάριστα σε 10 λεπτά(φταίνε και οι μετρημένες 22 σελίδες "καθαρής" ιστορίας)...Για να μην κουράζω,let me bottom-line it for you...Μπήκε στις σειρές που από εδώ και πέρα θα παρακολουθώ... :)

Άλλο ένα σημείο που μου φάνηκε όμορφο,είναι ότι εξώφυλλο και οπισθόφυλλο συγκροτούν μια ενιαία εικόνα...Σκέφτομαι κάτι κάδρα που είχα πάρει από το IKEA,να τα χρησιμοποιήσω... :thinking:

:beer:

Επεξεργασία από NickDeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εκδίδεται νέος τόμος τον Ιούνιο.

 

post-3787-1269470348,4_thumb.jpg

 

CRIMINAL vol. 5: The Sinners TPB

From the acclaimed and award-winning team of Ed Brubaker and Sean Phillips.

The New York Times listed CRIMINAL as one of the best books of the year, and THE SINNERS is a perfect place to find out why.

TRACY LAWLESS returns to star in a tale of vigilante justice and twisted betrayal as the streets of his old home town start to box him in like never before. Made Men are being killed all over the city, and since criminals don't go to the cops for help, only Tracy can solve these murders... if he can survive long enough.

Featuring an introduction by best-selling crime novelist Ian Rankin (the Rebus series).

144 PGS. / Mature Content .... $15.99

ISBN: 978-0-7851-3229-5

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα τον 1ο deluxe τόμο, τον οποίο γλυκοκοιτούσα για πολύ καιρό. 

 

Είναι εκπληκτικό το πως δημιούργησε όλο αυτό τον κόσμο ο Brubaker και πως έχει καταφέρει να πει τόσες διαφορετικές ιστορίες (κάτι που ήταν ο σκοπός του). Υπάρχουν τόσοι, διαφορετικοί χαρακτήρες που με κάποιον τρόπο θα συνδέονται μεταξύ τους. 

 

Το αστέρι όμως δεν είναι ο Brubaker με τα εξαιρετικά του σενάρια που σε κρατάνε σε αγωνία, τους διαλόγους που σε βάζουν για τα καλά στην εποχή ή στο κλίμα, τους μονολόγους που είναι απλά γ@μ@τοι ή την πληθώρα διαφορετικών και πολύπλευρων χαρακτήρων, αλλά ο Philips. Υπάρχουν μερικοί σχεδιαστές που είναι γεννημένοι για κάποιο συγκεκριμένο στυλ. Ο Philips είναι γεννημένος για το crime. 

 

Παρά την λίγη επαφή που έχω με το είδος σε οποιοδήποτε μέσο, χαλαρά από τα αγαπημένα μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το criminal ειναι εκπληκτικο,περυσι διαβασα και τις δυο deluxe εκδοσεις αλλα για να πω την αληθεια βαζω πιο πανω το σεναριο στο συγκεκριμενο κομικ απο το artwork(το οποιο ειναι θαυμασιο οπως κ το coloring)αλλα θα μπορουσε να το ειχε σχεδιασει και ο Lark και δεν θα αλλαζαν και παρα πολλα.Οπως και να χει διαβασε και το επομενο. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το criminal ειναι εκπληκτικο,περυσι διαβασα και τις δυο deluxe εκδοσεις αλλα για να πω την αληθεια βαζω πιο πανω το σεναριο στο συγκεκριμενο κομικ απο το artwork(το οποιο ειναι θαυμασιο οπως κ το coloring)αλλα θα μπορουσε να το ειχε σχεδιασει και ο Lark και δεν θα αλλαζαν και παρα πολλα.Οπως και να χει διαβασε και το επομενο. :best:

 

 

Ήθελα να κάνω ξεκάθαρο ότι λάτρεψα την όλη συνεισφορά του Brubaker, απλά έμεινα από το art γιατί δένει τόσο ωραία και επειδή εγώ είμαι τύπος που προτιμά σενάριο, αλλά το artwork του Philips μου έκανε ένα κλικ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Koίτα θα διαβάσεις το δεύτερο τόμο και θα καταλάβεις πόσο καλό είναι και το σενάριο. Μην ξεχνάς ότι τις ιδέες και τις οδηγίες για το σχεδιασμό τις δίνει ο σεναριογράφος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τελειωσα τον πρωτο τομο απο την Deluxe εκδοση . Καταπληκτικο κομικ . Σε ολους τους τομεις , σεναριο , σχεδιο και χρωματισμο. Οι χαρακτηρες ειχαν βαθος , δεν ηταν μονοδιαστατοι απλοικοι του στυλ αγαπησα μια τυπισσα - την σκοτωσαν - θα τα κανω ολα λιμπα. Μου αρεσε το πως ο Brubaker καταφερε να συνδεσει ολους αυτους τους χαρακτηρες . Απο τις τρεις ιστοριες δυσκολο να ξεχωρισω καποια. Αλλα αν θα επρεπε οπωσδηποτε να πω αγαπημενη , θα ηταν η Lawless. Σαν εκδοση ειναι παρα πολυ καλη και εχει αρκετα extras , αρθρα αναγνωστων, αρθρα απο τους δημιουργους , επιπλεον artwork. Απο τα καλυτερα κομικ που εχω διαβασει . 10/10 kwtsoκλιμακα . :)

 

Μοναδικο παραπονο : Ο Phillips κανει λιγο πολυ ολες τις γυναικες ιδιες :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

δεν ηταν μονοδιαστατοι απλοικοι του στυλ αγαπησα μια τυπισσα - την σκοτωσαν - θα τα κανω ολα λιμπα.

 

Sin City. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κάτω τα χέρια από τον Marv :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Kαι μολις τελειωσα τον δευτερο deluxe τομο ( οκ μου πηρε λιγο καιρο :P ) και μπορω να πω οτι ειναι σιγουρα και με διαφορα το καλυτερο noir κομικ που εχω διαβασει. Δεν λεω και στον πρωτο τομο ειχε ιστοριαρες αλλα ο δευτερος ειναι ακομα καλυτερος ! Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους :) kwtsoκλιμακα 10/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Kαι μολις τελειωσα τον δευτερο deluxe τομο ( οκ μου πηρε λιγο καιρο :P ) και μπορω να πω οτι ειναι σιγουρα και με διαφορα το καλυτερο noir κομικ που εχω διαβασει. Δεν λεω και στον πρωτο τομο ειχε ιστοριαρες αλλα ο δευτερος ειναι ακομα καλυτερος ! Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους :) kwtsoκλιμακα 10/10 :)

 

 

Ποιά ιστορία σου άρεσε περισσότερο; Λένε ότι η καλύτερη είναι εκείνη με τον τύπο που γυρνάει σπίτι του και είναι η μισή σχεδιασμένη σαν παλιό Archie comic αλλά εγώ θεωρώ την προηγούμενη , αυτή με τον σκιτσογράφο σαν την καλύτερη ιστορία στο σύμπαν του criminal.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Οντως η καλυτερη και για μενα ειναι το Bad Night με τον σκιτσογραφο :) Αν επρεπε να διαλεξω συνολικα top 3 ιστοριων θα διαλεγα :

 

Βad Night

 

Coward

 

Last of The Innocent

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.