Μετάβαση στο περιεχόμενο

BLACK SUMMER [ WARREN ELLIS - JUAN JOSE RYP ]


KONNOS

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

post-25002-0-08502000-1420488962_thumb.jpg

Το Blck Summer είναι μια μίνι σειρά 8 τευχών (0-7) που εκδόθηκε απο τον Ιούνιο του 2007 ως τον Ιούλιο του 2008 απο την Avatar Press.To σενάριο είναι του Warren Ellis και η εικονογράφηση του Juan Jose Ryp.
 

post-25002-0-18455400-1420488966_thumb.jpg

Η ιστορία ξεκινά 3 Ιουλίου του 2003 όταν ο υπερ-ήρωας John Horus μπαίνει στο Λευκό Οίκο και δολοφονεί τον πρόεδρο των ΗΠΑ και ανακοινώνει την πράξη του αυτή στους δημοσιογράφους."Η κυβερνησή του ήταν διεφθαρμένη,ο πόλεμος στο Ιράκ άδικος και τον σκότωσα για να σας ελευθερώσω" λέει (όχι ακριβώς έτσι αλλά δεν έχω μπροστά μου το πρωτότυπο αυτή τη στιγμή) ο Horus.Βέβαια η πράξη του δεν έχει την θετική αντίδραση που περίμενε κι έτσι απο τη μια στιγμή στην άλλη ο υπερ-ήρωας γίνεται ψυχοπαθής εγκληματίας και τρομοκράτης και τον κυνηγούν όλες οι υπηρεσίες της Αμερικής.
Δυστυχώς δεν κυνηγούν μόνο αυτόν αλλά και όλη την ομάδα του (τους Seven Guns) οι οποίοι δεν ξέρουν τίποτα.Να σημειώσω εδώ οτι οι Seven Guns δεν είναι ακριβώς οι υπερήρωες όπως τους ξέρουμε απο τη Marvel και την DC.Είναι τύποι που τις δυνάμεις τους τις πήραν με τη βοήθεια της τεχνολογίας και οι στολές τους πιο πολύ παραπέμπουν σε στρατιωτικές στολές.
 

post-25002-0-29978200-1420488974_thumb.jpgpost-25002-0-93874600-1420488978_thumb.jpg

Το συγκεκριμένο κόμικ (όπως και πολλά κόμικς,βιβλία,ταινίες τα τελευταία χρόνια) καταδικάζει τον φανατισμό και τους τύπους που κατέχουν (όπως νομίζουν) την απόλυτη αλήθεια,είτε αυτοί είναι το κράτος,είται ο στρατός και η αστυνομία ή ακόμα και οι υπερ-ήρωες.

post-25002-0-01106600-1420488981_thumb.jpgpost-25002-0-90250600-1420488981_thumb.jpgpost-25002-0-33455700-1420488983_thumb.jpg

Ο Ellis πρίν χρόνια δημιούργησε ένα υπερ-ηρωικό κόμικ το The Authority οπου μιλούσε για παρόμοια θέματα.O Ellis αποχώρησε απο το Authority λόγο φόρτου εργασίας και αργότερα και απο την ίδια την εταιρία (Wildstorm).Κατα τη γνώμη μου στο Black Summer ο Εllis μας δείχνει πώς σκόπευε να τελειώσει το Authority απλά με μια νέα ομάδα.

post-25002-0-62002800-1420488984_thumb.jpgpost-25002-0-31229100-1420488985_thumb.jpg

Περισσότερες πληροφορίες:
Αvatar Press
wikipedia

 

Για περισσοτερο Warren Ellis :

 

Ελληνικες Εκδοσεις :

 

IRON MAN - EXTREMIS

 

Ξενες Εκδοσεις:

 

TRANSMETROPOLITAN

 

AUTHORITY

 

PLANETARY

 

Οrbiter

 

DESOLATION JONES

 

CRECY

 

FELL

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κατα τη γνώμη μου στο Black Summer ο Εllis μας δείχνει πώς σκόπευε να τελειώσει το Authority απλά με μια νέα ομάδα.

 

Ενδιαφέρουσα άποψη. Δεν είχα κάνει ποτέ μου τέτοια σύνδεση. Θα μπορούσε πάντως.

 

Ωραίο κομικάκι. Όχι κάτι το φοβερό και τρομερό, αλλά με διασκέδασε αρκετά. Το σκιτσάκι έχει τις ιδιαιτερότητες του σκίτσου της Avatar. Μερικές φορές νομίζω πως όλα τα κάνουν οι ίδιοι :D

 

:thanks: KKKK

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δε γνώριζα για το σενάριο σχεδόν τίποτα. Στις διαφημίσεις του μου φάνηκε ότι είναι μια σαχλαμαροφανφάρα που συνιθίζει ο Warren Ellis (ένα καλό κόμικ - τρία κάτω του μετρίου). Μη με ρωτήσετε τι μου άρεσε και τι δε μου άρεσε δικό του, απλά με κουράζει. Το συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Στο κάτω κάτω μπαίνω στο σαιτ και για να μάθω νέα πράγματα.

 

Από τα αγαπημένα μου όνειρα είναι και η θέα του πτώματος του GBJR. Μετά τα σεξουαλικά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα επιτέλους και ομολογώ ότι δεν ήταν καθόλου άσχημο! Καλό! Για ενήλικο κοινό που αντέχει και λίγο σπλάτερ παραπάνω (οχι ότι έχει κάτι το τρομερό, το Ultimatum είναι ο άρχοντας της σπλατεριάς μπροστά του :P ). Μου θύμισε λιγάκι Watchmen χωρίς σενάριο και μόνο μάχες (δεν έχω διαβάσει Authority, που πρέπει να είναι κλάσσεως ανώτερο από αυτό).

 

Διαβάστε το. Why not. Αλλά για αγορά δε θα το πρότεινα (γιατί θα γίνει γνωστό λόγω της ταινίας.) και ομολογώ ότι περίμενα λίγο καλύτερη ιστορία. Όχι ένα ξέφρενο νταβαντούρι πυροβολισμών, διαμελισμών κλπ. Το τέλος είναι κλασσικά...

 

 

ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε, όμως με το τζαμάτο στυλ του Tom Noir. :P

 

 

 

6+/10 από μένα. :cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.