Μετάβαση στο περιεχόμενο

DOCTOR WHO:THE FORGOTTEN


DrTroy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   179
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5984 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

forgotten.jpg

Τον Αύγουστο, η αμερικάνικη εκδοτική εταιρεία IDW θα κυκλοφορήσει το πρώτο τεύχος του Doctor Who: The Forgotten, μια καινούρια μινι-σειρά κόμικ στην οποία πρωταγωνιστεί ο 10ος γιατρός (David Tennant) και η Μάρθα Τζόουνς, και εμπεριέχει αναδρομικές ιστορίες από τους προηγούμενους 9 γιατρούς. Ο σεναριογράφος είναι ο Tony Lee, που έγραφε προηγουμένως για το περιοδικό Doctor Who Magazine το strip "F.A.Q." (DWM #369-#371). Σχεδιαστής είναι η Αμερικανίδα καλλιτέχνιδα Pia Guerra 220px-PiaGuerra,_signing.JPG, γνωστή από τη δουλειά της στο Vertigo comic Y: The Last Man. Η Guerra έχει αυτοχαρακτηριστεί ως τρελή οπαδός του Doctor Who (απόδειξη αποτελεί το studio της).

tour15.jpgtour10.jpg

Εξώφυλλα για τη σειρά θα κάνει ο Nick Roche.

 

ΥΠΟΘΕΣΗ

Ο Ντόκτορ βρίσκεται σε ένα παράξενο μουσείο αφιερωμένο σ'αυτόν και χωρίς να υπάρχει ίχνος από το TARDIS. Μαζί με τη Μάρθα πρέπει να κατανοήσουν τι συμβαίνει, αλλά υπάρχει ένα μικρό εμπόδιο... ο Ντόκτορ έχει χάσει τις μνήμες του από όλες τις προηγούμενες ενσαρκώσεις του! Με αντικείμενα σχετιζόμενα με κάθε προηγούμενη ενσάρκωση στην κατοχή του, ο 10ος γιατρός πρέπει να τα χρησιμοποιήσει για να ξαναβρεί την μνήμη του πριν να είναι αργά...

 

Δείγμα από τις σελίδες του κόμικ:

DW102_sm.jpgDW103_sm.jpgDW104-05_sm.jpgdwinks7_sm.jpgdwinks9_s.jpgdwinks4-5_sm.jpgDrWhoTF3_sm.jpgDrWhoTF2_sm.jpg

 

Στο Comic Book Resources υπάρχει συνέντευξη του σεναριογράφου Tony Lee για το εγχείρημα τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7159
  • Reputation:   27237
  • Achievement Points:  7494
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαλαρά από τις αγαπημένες σειρές επιστημονικής φαντασίας!! Βέβαια όπως έχει γίνει σήμερα καλύτερα να απέχω... :/ Το κόμικ είναι ευχάριστη έκπληξη! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Thank you Dr. Troy!

 

Btw, ξέρουμε από πόσα τεύχη θα αποτελείται αυτή η μίνι σειρά;

 

(πειράζει που μου άρεσε τρελλά ο προηγούμενος doctor - ο Eccleston - και όχι αυτός ο τελευταίος; )

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   179
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5984 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

big_forgotten.jpg

 

Η σειρά θα ολοκληρωθεί σε 6 τεύχη και το κάθε κόμικ στοιχίζει 2.80 GBP σύμφωνα με αυτό το site!

 

Θα συμφωνήσω sneaker μαζί σου. Ο Eccleston ήταν κλάσης ανώτερος από τον Τennant, αλλά μετα από τρία χρόνια τον συνήθισα. Το ζήτημα είναι ότι ο επόμενος που θα αντικαταστήσει τον Tennant θα έχει big shoes to fill in!

Και δεν μ'αρέσουν καθόλου οι υποψήφιοι αντικαταστάτες!Robert Carlyle,Jason Statham και James Nesbitt.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Άντε γεια! Και ο Statham και ο Carlyle είναι πολύ καλοί ηθοποιοί αλλά για Dr. Who ??? No way! Τον τρίτο δεν τον ξέρω αλλά από photos που είδα... δε μου γέμισε καθόλου το μάτι...

 

 

Πάντως εδώ και καιρό έχω μια απορία. Υποτίθεται ότι ο κάθε doctor μπορεί να αλλάξει μέχρι 13 φορές. Τώρα βρίσκονται στον 11ο. Μετά από δυο ηθοποιούς ακόμα τι θα κάνουν;

 

:confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82156
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πάντως εδώ και καιρό έχω μια απορία. Υποτίθεται ότι ο κάθε doctor μπορεί να αλλάξει μέχρι 13 φορές. Τώρα βρίσκονται στον 11ο. Μετά από δυο ηθοποιούς ακόμα τι θα κάνουν;

 

Στο Doctr Who - The Movie (1996) αναφέρει ότι μπορεί να ξαναγενηθούν έως 30 φορές (λες να άκουσα λάθος; thirty-thirteen? ). Τώρα η κάθε παραγωγή κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας που πρέπει να τηρήσουν.

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Από τη wikipedia:

 

The serial The Deadly Assassin established that a Time Lord can regenerate twelve times, for a total of thirteen incarnations.

 

A, και τελικά έκανα λάθος, δεν είναι ο ενδέκατος αυτός αλλά ο δέκατος. Και πιο συγκεκριμένα:

 

1. First Doctor, played by William Hartnell (1963?1966)

2. Second Doctor, played by Patrick Troughton (1966?1969)

3. Third Doctor, played by Jon Pertwee (1970?1974)

4. Fourth Doctor, played by Tom Baker (1974?1981)

5. Fifth Doctor, played by Peter Davison (1981?1984)

6. Sixth Doctor, played by Colin Baker (1984?1986)

7. Seventh Doctor, played by Sylvester McCoy (1987?1989, 1996)[41][42][43]

8. Eighth Doctor, played by Paul McGann (1996)

9. Ninth Doctor, played by Christopher Eccleston (2005)

10. Tenth Doctor, played by David Tennant (2005?)

 

 

Πάντως στο ίδιο άρθρο λέει ότι παρά τις 12 φορές που μπορεί να κάνει regenerate, υπάρχει ένας άλλος Time Lord που έχει καταφέρει να παρακάμψει αυτόν τον περιορισμό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν κι εγώ είμαι υπέρ Christopher Eccleston θα μπορούσα ίσως να δω τον Jason Statham ως Ντόκτορ.

(Έχω αρχίσει να ταυτίζομαι με τους καραφλούς νομίζω.)

 

Άσε που πρέπει να τα κατεβάσω όλα και να τα δω απο την αρχή διότι κάπου χάθηκα στην αλλαγή απο τον προηγούμενο στον τωρινό.

 

Καλό ακούγεται το κόμικ σε ευχαριστούμε Drtroy !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7159
  • Reputation:   27237
  • Achievement Points:  7494
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά και οι τρείς είναι καλοί ηθοποιοί αλλά θα μπορούσα να σκεφτώ τον James Nesbitt ως τον ιδανικότερο. Έχει παίξει στο "Ματωμένη Κυριακή" ("Bloody Sunday") (2002) του Paul Greengrass και στο "Εκατομμύρια" ("Millions") (2004) του Danny Boyle και ήταν καταπληκτικός!! Εγώ πιστεύω του πάει ο ρόλος του Dr. Who! Αν κι εγώ έχω μείνει στον "Tom Baker" από τότε που παιζόταν Ελλάδα την δεκαετία του '80..! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   179
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5984 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τι μου θύμισες τώρα Mandrake!Tom Baker αξεπέραστος!

Παρασκευή απόγευμα ΕΡΤ2 το έβλεπα φανατικά. Ακόμα θυμάμαι χαρακτηριστικά το

(με το σκουλήκι στο διάστημα) και το Genesis of the Daleks (με την πρώτη εμφάνιση του Davros) που με είχαν τρομοκρατήσει...

τώρα βέβαια μόνο γέλιο σου προκαλούν εκείνα τα εφέ.

 

Mε την ελεύθερη δορυφορική τηλεοράση το Super channel Superchannel1987.jpg κάθε Σάββατο έδειχνε από τις 6 το πρωί κινούμενα σχέδια και τελείωνε στις 11.30 με Doctor Who! Τελευταίο Σάββατο πριν γίνει συνδρομητικό και διεκοπή η ελεύθερη μετάδοσή του,θυμάμαι ότι είχα μείνει με την απορία αν τελικά οι μούμιες στραγγάλισαν τη Sarah Jane στο Pyramids of Mars!

 

Kαι ένα φεγγάρι το MEGA στις αρχές του '90 έδειχνε κάθε Σάββατο πρωί το saga του Doctor Who:

που αποτελείτο από 6 τετραμερείς ιστορίες και δεν έδειξε την τελευταία! :moutra2:

 

Πάντως έκπληξη μου προκαλεί ότι το BBC ακόμα δεν έχει αξιώσει να κυκλοφορήσει όλη την εποχή Tom Baker σε dvd!

 

To όνομα του Tom Baker μπήκε στις τότε συζητήσεις για να αναλάβει το ρόλο του Doctor Who λόγω της ερμηνείας του σ'αυτή τη σειρά!

Και έτσι ξεκίνησαν όλα...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7159
  • Reputation:   27237
  • Achievement Points:  7494
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά είσαι απίστευτος! Που τα'χες πετύχει αυτά; Βλέπω για 1990 στο Mega ενώ δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο... Στην ΕΡΤ2 φυσικά το έβλεπα κι εγώ αλλά πάνε πολλά χρόνια... Δε θυμάμαι, φυσικά, πόσες σαιζόν πέξανε τότε αλλά η φοβερή ιστορία σε συνδιασμό με την ανατριχιαστική μουσική στην εισαγωγή δεν με ξεκολούσε από την τηλεόραση! Το έβλεπα φανατικά επίσης αλλά θυμάμαι ελάχιστα. Ακόμη και τους Dalek. Θυμάμαι το σκηνικό με τις μούμιες! Ένα επεισόδιο με έναν λαβύρινθο όπου υπήρχε νομίζω κάτι σαν μινόταυρος που πρέπει να πετούσε δέσμες ενέργειας απ'τα κέρατα, το θυμάσαι; Σκόρπιες εικόνες... Πλέον πρέπει να τ'αναζητήσω τα επεισόδια οπωσδήποτε. Αν φιλοτιμηθεί καμιά εταιρία διανομής να τα φέρει ποτέ στη χώρα μας θα προβώ ΣΙΓΟΥΡΑ σε αγορά!

 

Εν τω μεταξύ σε VHS δεν είχε έρθει ποτέ Ελλάδα (αλλά θα μου πεις πάλι..ποιά τηλεοπτική σειρά είχε έρθει εκτός κάποιων κινουμένων σχεδίων; ) οπότε δε μπόρεσα να τα παρακολουθήσω απο'κει και πέρα... Είναι από τις μακροβιότερες σειρές που έχουν βγει ποτέ και συγχαρητήρια στο B.B.C. ΚΑΙ για την παραγωγή αυτή! Στο link "Tom Baker 'Dr. Ahmed el Kabir' " που έδειξες πέτυχα ένα που είναι μαζί με τον John Cleeze στα related! Απρόσμενη έκπληξη! :) Ευχαριστώ για τις θύμισες!! :thanks: Αν και ξεφύγαμε λίγο... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   179
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5984 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μου έχεις τρελάνει τις συνάψεις!!!! Το θυμάμαι αν και αμυδρά...άντε να φρεσκάρουμε λίγο τη

μας!The horns of Nimon λεγόταν η ιστορία!

 

Μήπως να αρχίσουμε νέο topic για να μην ξεφεύγουμε; Doctor Who:Tom Baker era :thinking:

:lol:

 

Χαίρομαι που βρήκα και άλλον whovian :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7159
  • Reputation:   27237
  • Achievement Points:  7494
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι λες τώρα; Αυτός ήτανε που έλεγα!! :respect: Όσο για τις συνάψεις σου αφαιρώ την πλακέτα της προφορικής σου μνήμης και το καπάκι των υποκατάστασων συναισθημάτων. Δε θα μπορείς πια ούτε να μιλάς ούτε και να καις τις διόδους σου, ηλίθιο παλιοσίδερο! :mafia: Χαχα! Ε φτιάξε κανένα Μεταμπούνκερ να μπούμε να τα πούμε (νομίζω πως υπάρχει κάπου). Αν και δεν θυμάμαι πολλά επαναλαμβάνω... Εδώ θυμάμαι ελάχιστα επεισόδια απ'το "Το Μυστήριο Της Παρασκευής" ("Friday The 13th") ('87-'90) που ήταν και μεταγενέστερο. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   179
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5984 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όσο για τις συνάψεις σου αφαιρώ την πλακέτα της προφορικής σου μνήμης και το καπάκι των υποκατάστασων συναισθημάτων. Δε θα μπορείς πια ούτε να μιλάς ούτε και να καις τις διόδους σου, ηλίθιο παλιοσίδερο!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

28.jpg M'έβαλες σε σκέψεις και σε τριπάκι!Για τον Tom Baker ρε γαμώτο!

 

Όσο για το Friday the 13th the series μου άρεσε το σήμα της σειράς! Κάθε Παρασκευή βράδυ στον ANT1 για να μην ξεχνιόμαστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.