Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΤΑΤΖΟ
Σενάριο/Kείμενα:
Tchibemba
Σχέδιο:
Tchibemba
Hμερ. έκδοσης:
1994
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 27.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μαρία Ανδρεαδάκη
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
960-321-066-8

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

 

 

Άλλη μια σειρά της ΜΑΜΟΥΘ, η οποία έμεινε στο 1 και μοναδικό τεύχος, χωρίς να μας δώσει συνέχειες. Κυκλοφόρησε το 1994, με τίτλο "Τα Μυστήρια της Νίκης" ("Les Mysteres De La Victoire"). Kειμενογράφος και σχεδιαστής είναι ο Tchibemba.

 

Aπ' το site της ΜΑΜΟΥΘ:

 

"Ο Τάτζο ένας νεαρός πυγμάχος ετοιμάζεται για τους αγώνες πυγμαχίας και πολλοί είναι αυτοί που περιμένουν απο τη νίκη του την αναγνώριση και τη δόξα. Ο Τάτζο όμως νιώθει ότι η παραδοσιακή γυμναστική δεν του αρκεί για να τα βγάλει πέρα και απευθύνεται στους μάγους για να βρεί βοήθεια. Αφού περάσει την αναγκαία μύηση έρχεται η μέρα της μάχης, όπου η αρχή του αγώνα τον βρίσκει να χάνει με φανερή διαφορά. Την κρίσιμη στιγμή έρχονται στο νού του τα λόγια των πνευμάτων και σε μια αλλαγή τακτικής καταφέρνει να αλλάξει το αποτέλεσμα προς όφελος του."

 

Μέγεθος 21χ27.5, 48 έγχρωμες σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

να και ένα "πρόσφατο" Μαμούθ που δεν έχω δει ποτέ μου... (αν και το έχω πετύχει ως τίτλο σε διάφορα σημεία).

 

Λοιπόν είναι άκρως συζητήσιμο για το αν αυτός ο τίτλος είναι μετάφραση ή μάλλον για να ακριβολογώ για το αν αυτό το κόμικ έχει κυκλοφορήσει και εκτός Ελλάδος...

 

Σύμφωνα με αυτό, ο Κογκολέζος Tchibemba ήρθε στη Θεσ/νικη το 1988 για να σπουδάσει στο Αριστοτέλειο (μάλλον με δική μας υποτροφία), συνέχισε την ενασχόλησή του με δημιουργία κόμικ/τέχνης, και έβγαλε αυτό τον τίτλο το 1990 μάλλον μέσω του Γαλλικού Ινστιτούτου της Θεσ/νίκης. Απ'ότι αντιλαμβάνομαι ζει στην Ελλάδα από το 1988.... (κάποιος γαλλόφωνος ας με διορθώσει αν έχω καταλάβει κάτι λάθος ή αν κρίνει ότι χρήζουν συμπληρώματος τα όσα αναφέρθηκαν)

 

:thanks: Ίωνα!

 

:cheers:

 

ΥΓ και απ'ότι πληροφορήθηκα δουλειά του δημοσιευόταν στο ένθετο Επιλογές (ή Μακεδονίας ή Θεσ/νίκης... ποτέ μου δεν κατόρθωσα να ξεχωρίσω ποιά είναι ποιά και να θυμάμαι για τι από τα δύο μου μιλάνε :) ). 2 σελίδες κάθε φορά σε ένα κόμικ σε συνέχειες με σενάριο 3ου. Άκουσα πάντως πάρα πολύ καλά λόγια για το "χέρι" του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα στη Λέσχη. Λοιπόν, μέτριο. Στην ουσία μιλάμε για έναν Κογκολέζο Ρόκυ ο οποίος μετά από σκληρή προπόνηση, παραδοσιακές προετοιμασίες, βλ.τελετουργίες με ημίγυμνες (όπου δεν ενέδωσε :P ), θυσίες και συνδιάλεξη με το είδωλό του σε μυστικιστική σπηλιά, κατεβαίνει στον τελικό αγώνα πυγμαχίας να αντιμετωπίσει τον Γερόλυκο. Τελικά τον νικάει όταν θυμάται όσα έμαθε στη σπηλιά. πχ.μην ακουμπάς τα σχοινιά, έχουν φωτιά κλπ. Αυτή είναι η πρώτη ιστορία, έκτασης ~30 σελίδων. Μετά ακολουθεί μια 12σέλιδη sequel ιστοριούλα με τίτλο Τη Θυσία, όπου επιστρέφει στον τόπο του για να το γιορτάσουνε.

 

Στο τέλος ανακοινώνεται το #2 - Ο Καμίλ Στη Χώρα Των Θεών, το οποίο προφανώς και δεν κυκλοφόρησε ποτέ. Ο Τάτζο και φίλος του Καμίλ θα επέστρεφαν στην Αφρική για να ευχαριστήσουν τα πνεύματα που τον βοήθησαν στη νίκη του. Ο Καμίλ θα εξαφανιζόνταν μυστηριωδώς σ'έναν ταραγμένο ποταμό και ο Τάτζο θα τον έψαχνε.

 

Γενικά φιλόδοξο κόμικ με μέτρια αποτελέσματα, αλλά πολύ καλό σχέδιο! Ένα 6.2/10 τιμής ένεκεν από μένα. :)

 

 

Όσον αφορά τον Tchibemba, είναι σωστά όσα γράφει ο :germ: παραπάνω. Πρόκειται για κόμικ που έβγαλε το Ελληνογαλλικό Θεσσαλονίκης το 1990! Αργότερα θα κάνει και ένα πέρασμα από τον Δυναμίτη, αντικαθιστώντας τον Γκογκτζιλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

α ναι. το έχω διαβάσει κι εγώ εντέλει. (τόσα χρόνια....)

 

ναι.

 

ώστε αυτή ήταν η υπόθεση?

 

και είχε και αυτά τα έξτρα?

 

μπράβο ρε Ορέστη που μας τα έγραψες. Να θυμηθούμε κι τι διαβάσαμε.Ειλικρινά δεν θυμόμουν και ας ακούγομαι ειρωνικός :)

 

με τρώει να γράψω καφριά του στυλ "διαμαρτύρομαι που δεν έχει εκδοθεί ακόμα η συνέχεια μπλαμπλα", αλλά ειλικρινά, έχω διαβάσει τόσο χειρότερα από δαύτο, που θα ήταν αμαρτία :) (παρεκτός άμα αρπάξω το φτυάρι και αρχίσω περατζάδα ένα-ένα όλες τις αηδίες-αποτυχίες που έχουν βγει :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63362
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχω μια τεράστια στοίβα με αδιάβαστα Μαμούθ. Χτες έπιασα τον Τατζό.

 

Δεν μου άρεσε, μάλλον το βαρέθηκα.

 

Και το σχέδιο δεν είναι τόσο καλό όσο γράφει ο Ορέστης (αν και σταδιακά μου φαίνεται ότι βελτιιώνεται μέσα στη διάρκεια της ιστορίας).

 

Ορίστε και μερικά καρέ, μιας και δεν ανέβασε κανείς έως τώρα:

 

 

Κεφάλι (τόσα χρόνια δεν έχω δει άνθρωπο με τέτοια σχέση κεφαλής κορμού)

P4186579.JPG

 

Χέρια

P4186582.JPG

 

Δοκιμή περίεργης γωνίας

P4186580.JPG

 

Μπερδεμένα τα πράματα

P4186581.JPG

 

Ωστόσο, σχεδιάζει ωραία τη ζούγκλα και τα φυτά γενικότερα

 

P4186583.JPGP4186584.JPG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.