Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες είναι για σας οι 5 καλύτερες μεγάλες ιστορίες της πρώτης περιόδου του Καρλ Μπαρκς;


rolandofshire

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  600
  • Reputation:   4309
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έφτασε, λοιπόν, η στιγμή να γράψω για τις ιστορίες της πρώτης περιόδου του Καρλ Μπαρκς. Και τι καλύτερο για να το κάνω αυτό από να ξεκινήσω συζήτηση για τις μεγάλες του ιστορίες. Κράτησα τις μεγάλες ιστορίες (εννοώντας 20 σελίδες και πάνω- ναι, ναι, για να μπει το Χριστούγεννα στο Βουνό της Αρκούδας μέσα) και σας ρωτώ ποιες είναι οι 5 καλύτερες για σας. Αν και υποψιάζομαι την πρωτιά, στις υπόλοιπες θέσεις θα ρισκάρω να προβλέψω πως θα γίνει σφαγή.

 

Αναγκαία εξήγηση: Εννοείται ψηφίζετε ό,τι θέλετε και όποια σας άρεσε. Επιβάλλεται εξήγηση όμως (που μπορεί να είναι από ‘ό,τι καλύτερο έχω δει σεναριακά’ μέχρι ‘με θυμάμαι μικρό να γελάω πάρα πολύ με αυτό το καρέ, γι’ αυτό το έβαλα’).

 

Για να σας δω

 

Κάνω την αρχή.

1.      Χαμένοι στις Άνδεις: Η πρόβλεψή μου για την πρωτιά αν και όχι η καλύτερη ιστορία της περιόδου για μένα (αλλά η δεύτερη καλύτερη). Όμορφη, συγκινητική ιστορία, με δίδαγμα στο τέλος, εξαιρετικό σχέδιο (το καρέ με την πόλη είναι όλα τα λεφτά και έχει αντιγραφεί πολλές φορές). Αν δεν απατώμαι, πρόκειται για την ιστορία που και ο ίδιος ο Καρλ Μπαρκς την θεωρεί την πιο ωραία που έχει φτιάξει. Μιλάμε για χορταστική περιπέτεια με περάσματα, ταξίδι, ανακάλυψη, συμβίωση με έναν απομονωμένο πολιτισμό με τις ιδιαιτερότητές του που πιάνονται πολύ όμορφα από τον Μπαρκς. Δεν ξέρουν άλλο φαγώσιμο από τα αυγά, όλα γίνονται με αυτά. Βλέπουν παντού κύβους, οι κύκλοι (σφαίρες βασικά) είναι καταραμένοι. Ο μόνος λόγος που δεν είναι πρώτη για μένα είναι το ότι η ιστορία έχει ως κομβικό κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί ποτέ: τα ανηψάκια να κάνουν τσιχλόφουσκες (και πιθανά δε το ξαναβλέπουμε και ποτέ). Μου φαίνεται πως όλη η ιστορία βασίζεται πολύ περισσότερο σε αυτό απ’ότι θα έπρεπε, ενώ και ο διδακτισμός του Μπαρκς βγαίνει λίγο πιο έντονα πιστεύω από άλλες ιστορίες που περνάει μεν αλλά πιο απαρατήρητος για μένα.

2.      Το μυστικό του παλιού πύργου: Η καλύτερη ιστορία της περιόδου για μένα. Πραγματικό origin του Σκρουτζ, περιπέτεια με τα όλα της. Σασπένς, αγωνία, μυστήριο που λύνεται με τα ανηψάκια να δείχνουν για μια από τις πρώτες φορές τις ικανότητές τους, παρα-επιστημονική εξήγηση που όμως και βγάζει νόημα στην ιστορία και κρατιέται με συνέπεια ως το τέλος. Ειλικρινά, δυο-τρεις φορές σου δημιουργεί την αίσθηση που δημιουργούν ταινίες δράσης με την αδρεναλίνη να ανεβαίνει και τη λύση να βρίσκεται κάθε φορά όταν οι ήρωές μας είναι σε κατάσταση “Τώρα τελειώσαμε”. Στα μεγάλα συν, η σκηνή που ο Ντόναλντ παρότι φοβάται αποφασίζει να μπει μέσα. Ο φόβος είναι αντίδραση και δε μπορείς να κάνεις κάτι γι’ αυτό, το κουράγιο όμως είναι απόφαση και ο Μπαρκς εδώ κεντάει στην απόδοση. Μούρλια από την αρχή μέχρι το τέλος.

3.      Παγωμένο Χρυσάφι: Μια από τις πρώτες περιπέτειες με το Ντόναλντ και τα ανηψάκια. Και είναι όλα τόσο όμορφα εδώ. Ο μεγάλος σκοπός να μεταφέρω το θαυματουργό φάρμακο κάπου απομακρυσμένα (στην πινέζα του χάρτη βασικά), το μπλέξιμο με παράνομους και το χρυσάφι που έχουν κλέψει από έναν δόλιο που πάλευε όλη του τη ζωή να το μαζέψει, όλη η αγωνία να σωθεί ο Ντόναλντ σε ένα περιβάλλον που μόνο φιλόξενο δε το λες, τα ανηψάκια καβαλάνε αεροπλάνο (φοβερή η σκηνή που τον μαζεύουν-σιγά ρε Τομ Κρουζ). Γενικά αυτή η ιστορία αν και πρώιμη, δείχνει τη δυνατότητα του Μπαρκς να γράψει πολύπλοκα σενάρια και πλοκές που καταλήγουν σε ένα όμορφο και συγκινητικό τέλος.

4.      Ο σερίφης της μαύρης κοιλάδας: Γουέστερν και Μπαρκς, πιστόλια που ξερνάνε φωτιά (!!!) (εδώ ο Μπαρκς παραλίγο να πάθει Μάρβελ και να σκοτώσει τον Ντόναλντ), mocking στις τότε ταινίες γουέστερν που ο Ντόναλντ είναι πλέον τόσο γνώστης που γίνεται copycat. Μου αρεσε που δε χάθηκε ποτέ σεναριακά ο Ντόναλντ και ακολουθούσε αυτό που πίστευε ως το τέλος. Πολλή όμορφη ιστορία που την καταφχαριστήθηκα.

5.      Το χρυσό έλατο: Εδώ ίσως να μη περιμένατε να το βάλω και ίσως να είμαι και ο μόνος στο φόρουμ αλλά και η ιστορία και το τέλος της θυμίζουν έντονα μια μαγεία στα Χριστούγεννα που έχει φύγει πια. Υπάρχει και μια όμορφη αναμέτρηση με τη μάγισσα και τη σκούπα της που προσθέτει ενώ το τέλος της είναι συνάμα συγκινητικό και ξεκαρδιστικό.

Αυτά, φίλοι μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  616
  • Reputation:   4861
  • Achievement Points:  680
  • Days Won:  2
  • With Us For:  967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Όταν λες "πρώτη περίοδο του Καρλ Μπαρκς" τι εννοείς; Πριν από το 1950; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34904
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ rolandofshire πολύ ωραίες και πρωτότυπες (3/5) επιλογές. Εγώ σαν παιδί που μεγάλωσα με το ΚΟΜΙΞ και διαβάζοντας τον πρώτο μου Μπαρκς το 1988 από το πρώτο τεύχος του, είναι δύσκολο να διαλέξω πεντάδα που να μην ανήκει στην πρώτη εικοσάδα του εν λόγω περιοδικού. 

Έχουμε και λέμε.

Χαμένοι στις Άνδεις (η πρώτη μου αγάπη και παντοτινή)

Χρυσός Γίγας (μόνο για το πώς έλεγε ο Φιλ Ο Τέλης τον Γκαστόνε αξίζει να διαβάσει κανείς αυτή την ιστορία)

Οι επτά πόλεις της Τσιμπολα (φοβερή ιστορία με εκπληκτικούς λύκους)

Καιρός για διακοπές (το καλύτερο σχέδιο του Μπάρκς- υπέροχα δέντρα και δάση)

και τέλος θα πάρω μια ΥΠΈΡΟΧΗ δεκασελιδη χριστουγεννιάτικη ιστορία που λέγεται Χριστουγεννιάτικες υποσχέσεις (ή κάπως έτσι τελοσπαντων) και την πρωτοδιαβασα σε ένα σούπερ Μίκυ του 1986.:beer5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  600
  • Reputation:   4309
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

4 ώρες πριν, Rombax είπε:

Όταν λες "πρώτη περίοδο του Καρλ Μπαρκς" τι εννοείς; Πριν από το 1950; 

Ναι

Πριν μπούμε στη πρώτη 16αδα του Τερζοπούλου 

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

@ rolandofshire πολύ ωραίες και πρωτότυπες (3/5) επιλογές. Εγώ σαν παιδί που μεγάλωσα με το ΚΟΜΙΞ και διαβάζοντας τον πρώτο μου Μπαρκς το 1988 από το πρώτο τεύχος του, είναι δύσκολο να διαλέξω πεντάδα που να μην ανήκει στην πρώτη εικοσάδα του εν λόγω περιοδικού. 

Έχουμε και λέμε.

Χαμένοι στις Άνδεις (η πρώτη μου αγάπη και παντοτινή)

Χρυσός Γίγας (μόνο για το πώς έλεγε ο Φιλ Ο Τέλης τον Γκαστόνε αξίζει να διαβάσει κανείς αυτή την ιστορία)

Οι επτά πόλεις της Τσιμπολα (φοβερή ιστορία με εκπληκτικούς λύκους)

Καιρός για διακοπές (το καλύτερο σχέδιο του Μπάρκς- υπέροχα δέντρα και δάση)

και τέλος θα πάρω μια ΥΠΈΡΟΧΗ δεκασελιδη χριστουγεννιάτικη ιστορία που λέγεται Χριστουγεννιάτικες υποσχέσεις (ή κάπως έτσι τελοσπαντων) και την πρωτοδιαβασα σε ένα σούπερ Μίκυ του 1986.:beer5:

 

 

Και από τις πολύ πρώτες ιστορίες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34904
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, rolandofshire είπε:

Ναι

Πριν μπούμε στη πρώτη 16αδα του Τερζοπούλου 

Και από τις πολύ πρώτες ιστορίες;

Μμμμμ πρέπει να τις δω. Μου άρεσε αν το πιστεύεις η πρώτη πρώτη το χρυσάφι του πειρατή. Από εκεί και πέρα μου άρεσαν και κάποιες δεκασέλιδες πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4220
  • Reputation:   33092
  • Achievement Points:  4399
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πρώτη περίοδο αν κατάλαβα καλά εννοούμε ιστορίες που έγραψε ο Μπαρκς τη δεκαετία του ΄40.
 

Οι δικές μου αγαπημένες είναι:

1) Η τύχη του βορρά

Την έχω στο top10 των ιστοριών του Μπαρκς γενικότερα (η μοναδική απ΄αυτήν την περίοδο, όλες οι άλλες είναι από δεκαετία ΄50).

Παρότι δεν έχει Σκρουτζ είναι μια απ΄τις καλύτερες περιπέτειες αναζήτησης θησαυρού που έχω διαβάσει σε disney κόμικς.

Θυμίζει τον Ιπτάμενο Ολλανδό, αλλά αυτή εδώ τη θεωρώ ακόμα καλύτερη.

 

2) Το φάντασμα του σπηλαίου

Απ΄τις πιο ατμοσφαιρικές και spooky ιστορίες του Μπαρκς.

 

3) Το μυστικό του παλιού κάστρου

Επίσης spooky ιστορία η οποία αποκαλύπτει πολλά στοιχεία για το παρελθόν του Σκρουτζ.

Ουσιαστικά σ΄αυτήν την ιστορία πάτησε ο Ρόσα για να γράψει τα πρώτα επεισόδια του Βίου.

Οπότε θεωρώ ότι έχει μεγάλη αξία, είναι όντως κάτι σαν origin του Σκρουτζ.

Η αποκάλυψη στο τέλος για το φάντασμα ok, ήταν λίγο παιδαριώδης, ειδάλλως θα είχα αυτήν την ιστορία ακόμα πιο ψηλά σε υπόληψη.

 

4) Ο σερίφης της μαύρης κοιλάδας

Ιστορία με θεματολογία western, οπότε ως φαν των western δεν γινόταν να μη μ΄αρέσει.

 

5) Χαμένοι στις Άνδεις

Στην 5η θέση θα βάλω μια ιστορία που από πολλούς θεωρείται top of the top, για μένα όμως είναι μια απλά καλή ιστορία.

Το δε τέλος* να πω την αλήθεια έπρεπε να διαβάσω πως εξηγείται, στην αρχή δεν το είχα καταλάβει.

Ήθελα να είναι λίγο πιο σαφές.

 

*

Spoiler

το ότι και οι δύο κότες που έφερε πίσω ο Ντόναλντ ήταν τελικά κόκορες

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34904
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Το δε τέλος* να πω την αλήθεια έπρεπε να διαβάσω πως εξηγείται, στην αρχή δεν το είχα καταλάβει.

Ήθελα να είναι λίγο πιο σαφές.

 

*

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

το ότι και οι δύο κότες που έφερε πίσω ο Ντόναλντ ήταν τελικά κόκορες

 

:beer:

 

Θα χαλούσε όλο το αστείο μετά. Άλλωστε το 1940 που γράφτηκε η ιστορία αυτή, το συγκεκριμένο ήταν τόσο βασική γνώση όσο το ότι θα βγει ο ήλιος αύριο. Αφήνω στη φαντασία σου (παρολο που έχω σκάσει στα γέλια με αυτά που σκέφτηκα) για το πώς θα ήταν αυτό το αστείο αν είχε βγει η ιστορία σήμερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34904
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επισης @ Laz33  μπερδεύτηκες γιατί όταν διάβασες την ιστορία ήσουν ήδη φυσικός. Για τους φυσικούς κότες είναι μόνο οι σφαιρικές στο κενό.

:lol:

 

https://bigbangtheory.fandom.com/wiki/The_Joke

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  600
  • Reputation:   4309
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θα φτιάξω λίστα σε πρώτη ευκαιρία για να διευκολύνω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34904
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Θα φτιάξω λίστα σε πρώτη ευκαιρία για να διευκολύνω 

Δεν χρειάζεται. Πριν το 50.

1) Χαμένοι στις Άνδεις

2) Βουντού Χουντου

3) Το χρυσάφι του πειρατή

4) Το δαχτυλίδι της μούμιας

5) Το φάντασμα του σπηλαίου 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  404
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουσιαστικά δηλαδή επιλέγουμε ιστορίες απο την τρίτη 16αδα (15αδα για την ελληνόφωνη έκδοση) ο οποίες γράφτηκαν την περίοδο 1942-1949.

Να πω κατ αρχάς πως ακόμα και αν αυτές οι ιστορίες είναι οι πρώιμες του Μπαρκς, εν τούτοις τις θεωρώ (αρκετές δηλαδή απο αυτές) ως ώριμες ιστορίες του ακόμα και αν δεν μοιάζουν με αυτές της δεκαετίες του '50. Η περίοδος αυτή έχει ωραία σενάρια, ιδιαίτερες -όσο αφορά το μετέπειτα διαμορφωμένο στυλ του Μπαρκς - ιστορίες αλλά και πολύ αστείες δεκασέλιδες. Όποιος αρέσκεται έστω και λίγο στο να διαβάζει ιστορίες-Ντίσνευ, νομίζω θα τις ευχαριστηθεί σε μεγάλο βαθμό. Ιστορίες όπως είπαμε διαφορετικές οι οποίες φέρνουν σε καρτουν με το υπέροχο σχέδιο του Μπαρκς αλλά και με άλλη "νοοτροπία" που θυμίζουν εποχές της δεκαετίας του '40.

 

Έβγαλα ξανά τους τόμους μου και τους φυλλομέτρησα έναν - έναν οπότε θα κάνω μία πολύ επιλογή ιστοριών που τις θεωρώ καλύτερες. Δύσκολο να πω ότι είναι οι αγαπημένες μου πάντως είναι ιστορίες που εμένα τουλάχιστον μου αρέσουν. Θα φτιάξω όμως δύο λίστες: η πρώτη θα είναι με πολυσέλιδες, αλλά επειδή έχουν γραφτεί και ωραίες δεκασέλιδες, θα έχω και στο τέλος έναν κατάλογο με 5 αγαπημένες μου 10σελιδες ιστορίες.

 

Αρχίζοντας με το Χρυσάφι του πειρατή, ενώ μεν είναι πολύ αγαπημένη μου ιστορία απο μικρός, δεν θα μπορούσε νομίζω να μπει στη λίστα αφού πρακτικά δεν πρόκειται για ιστορία του Μπαρκς. Προχωρώντας στον δεύτερο τόμο, θα βρούμε την πρώτη πολυσέλιδη περιπέτεια του Μπαρκς το Δαχτυλίδι της μούμιας μία ιστορία που εμένα προσωπικα μού θυμίζει κάπως περιπέτεια με τον Τεντεν..Ωραία ιστορία αλλά σίγουρα αρκετά ιδιαίτερη.

Πιο κάτω αναφέρω μία ιστορία που αρέσει στον @ rolandofshire  και είναι το Παγωμένο χρυσάφι. Είναι ιστορία που δεν μου άρεσε και παίρνω αφορμή απο σένα φίλε rolandofshire για να εκφράσω τη γνώμη μου. Είναι ιστορία αρκετά "βαριά" για παιδιά με  κακούς να είναι πραγματικά κακοί καθώς και δυσάρεστες καταστάσεις. Παρόλα αυτά ενώ δεν είμαι τελείως αντίθετος στις τρομακτικές ιστορίες (αργότερα θα αναφέρω μία απο αυτές η οποία είναι καί μια απο τις αγαπημένες μου απο Μπαρκς), εν τούτοις η συγκεκριμένη θεωρώ πως ήταν και "τρομακτική" αλλά και όχι κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τις ιστορίες του Μπαρκς όσο αφορά το σενάριο. Ειδικότερα ο λόγος που αγοράζουν το αεροπλάνο (χάρη σε αυτό δομείται η ιστορία), μού φάνηκε αρκετά αφελής.

Δεν κάνω λόγο όμως για άλλους τόμους αλλά προχωράω σε πέντε αγαπημένες μου ιστορίες:
 

Η Χώρα των ηφαιστείων 

Εξωτική και συνάμα αστεία περιπέτεια η οποία όμως σήμερα καταδικάζεται απο τους θασιώτες της πολ.ορθοτ.

 

Ο Μαχαραγιάς

Η ιστορία αυτή συν τοις άλλοις για μένα έχει μία ιδιαιτερότητα: πρόκειται κατα τη γνώμη μου για την πιο τρομακτική ιστορία που έχει γράψει ο Μπαρκς. Για αρκετούς άλλους τον τίτλο αυτό τον έχουν οι ιστορίες Το φάντασμα του σπηλαίου και Στην αρχαία Περσία αλλά εκεί νομίζω πως ο κακός ήταν εξαρχής φανερός. Εδώ τα πράγματα έρχονται ύπουλα και απρόσμενα. Η ιστορία βέβαια έχει ένα πολύ καλό χτίσιμο κρατώντας τον αναγνώση σε συνεχή αγωνία, ενω τα ανηψάκια απλά απολαυστικα. Τετραπέρατα χωρίς όμως να είναι οι φωτεινοί παντογνώστες της εκδοχής του Ρόσα, διατηρώντας συνάμα την παιδική τους αθωότητα, δείχνουν με ένα συγκινητικό τρόπο το πόσο μακριά μπορούν να φτάσουν για να βοηθήσουν τον θείο του (πρβλ και το ότι σε κάποια στιγμή τον αποκαλούν και ως "φιλαράκι" τους).

 

Χριστούγεννα στο βουνό της αρκούδας

Η πρώτη εμφάνιση του σημαντικότερου ήρωα του Μπαρκς. Επίσης πρόκειται για ιστορία με πολύ πλάκα.

 

Ο σερίφης της μαύρης κοιλάδας

Αν και παρωδία γουέστερν, την απολαμβάνεις. Δεν ήταν προχειροδουλειά, είχε καλή ροή και δεμένο σενάριο.

 

Η τύχη του Βορρά

Μια πολύ ωραία Ντονάλντεια περιπέτεια στην Αρκτική.

 

Εδώ αναφέρω εμβόλιμα τρεις επιπλέον ωραίες ιστορίες: Στην μαύρη ήπειρο (ωραία περιπέτεια), το μυστικό του παλιού κάστρου (αν και με χάλασε η φάση το ότι γινόταν με ένα σπρέι αόρατος.) καθώς και η κλασική ιστορία Χαμένοι στις Άνδεις. Την τελευταία ιστορία αν και δεν θεωρώ ότι αξίζει τόσο όσο λένε, μπορώ να πω πως είναι μία επίσης ωραία και εξωτική περιπέτεια.

 

Πέντε επίσης αγαπημένες δεκασέλιδες ιστορίες: 1) Το Σιδηρόφρακτο παπί , 2) Για δέκα δολλάρια, 3) Μαγικά κόλπα, 4) Τρία καλά παπάκια, 5) Χειμερινά στοιχήματα.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34904
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εντωμεταξυ πήρα και εγώ τις εγκυκλοπαίδειες για να κάνω το χατίρι του @ rolandofshire  και κατέληξα να πίνω καφέ παρέα με τον Πυρομανη και το Βουντού Χουντου. :lol:

Όχι και άσχημα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34904
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, lovcom είπε:

Ουσιαστικά δηλαδή επιλέγουμε ιστορίες απο την τρίτη 16αδα (15αδα για την ελληνόφωνη έκδοση) ο οποίες γράφτηκαν την περίοδο 1942-1949.

Να πω κατ αρχάς πως ακόμα και αν αυτές οι ιστορίες είναι οι πρώιμες του Μπαρκς, εν τούτοις τις θεωρώ (αρκετές δηλαδή απο αυτές) ως ώριμες ιστορίες του ακόμα και αν δεν μοιάζουν με αυτές της δεκαετίες του '50. Η περίοδος αυτή έχει ωραία σενάρια, ιδιαίτερες -για το μετέπειτα διαμορφωμένο στυλ του Μπαρκς - ιστορίες αλλά και πολύ αστείες δεκασέλιδες. Όποιος αρέσκεται έστω και λίγο στο να διαβάζει ιστορίες-Ντίσνευ, νομίζω θα τις ευχαριστηθεί σε μεγάλο βαθμό. Ιστορίες όπως είπαμε διαφορετικές, θυμίζουν λίγο "καρτουν" με το υπέροχο σχέδιο του Μπαρκς αλλά και με άλλη "νοοτροπία" που θυμίζουν εποχές της δεκαετίας του '40.

 

Έβγαλα ξανά τους τόμους μου και τους φυλλομέτρησα έναν - έναν οπότε θα κάνω μία πολύ επιλογή ιστοριών που τις θεωρώ καλύτερες. Δύσκολο να πω ότι είναι οι αγαπημένες μου πάντως είναι ιστορίες που εμένα τουλάχιστον μου αρέσουν. Θα φτιάξω όμως δύο λίστες: η πρώτη θα είναι με πολυσέλιδες, αλλά επειδή έχουν γραφτεί και ωραίες δεκασέλιδες, θα έχω και στο τέλος έναν κατάλογο με 5 αγαπημένες μου 10σελιδες ιστορίες.

 

Αρχίζοντας με το Χρυσάφι του πειρατή, ενώ μεν είναι πολύ αγαπημένη μου ιστορία απο μικρός, δεν θα μπορούσε νομίζω να μπει στη λίστα αφού πρακτικά δεν πρόκειται για ιστορία του Μπαρκς. Προχωρώντας στον δεύτερο τόμο, θα βρούμε την πρώτη πολυσέλιδη περιπέτεια του Μπαρκς το Δαχτυλίδι της μούμιας μία ιστορία που εμένα προσωπικα μού θυμίζει κάπως περιπέτεια με τον Τεντεν..Ωραία ιστορία αλλά σίγουρα πολύ ιδιαίτερη.

Πιο κάτω αναφέρω μία ιστορία που αρέσει στον @ rolandofshire  και είναι το Παγωμένο χρυσάφι. Είναι ιστορία που δεν μου άρεσε και παίρνω αφορμή απο σένα φίλε rolandofshire για να εκφράσω τη γνώμη μου. Είναι ιστορία αρκετά "βαριά" για παιδιά με  κακούς να είναι πραγματικά κακοί καθώς και δυσάρεστες καταστάσεις. Παρόλα αυτά ενώ δεν είμαι τελείως αντίθετος στις τρομακτικές ιστορίες (αργότερα θα αναφέρω μία απο αυτές η οποία είναι καί μια απο τις αγαπημένες μου απο Μπαρκς), εν τούτοις η συγκεκριμένη θεωρώ πως ήταν και "τρομακτική" αλλά και όχι κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τις ιστορίες του Μπαρκς. Ειδικότερα ο λόγος που αγοράζουν το αεροπλάνο (χάρη σε αυτό δομείται η ιστορία), μού φάνηκε αρκετά αφελής :Ρ.

Δεν κάνω λόγω όμως για άλλους τόμους αλλά προχωράω σε πέντε αγαπημένες μου ιστορίες:
 

 

Η Χώρα των ηφαιστείων 

Εξωτική και συνάμα αστεία περιπέτεια η οποία όμως σήμερα καταδικάζεται απο τους θασιώτες της πολ.ορθοτ.

 

Ο Μαχαραγιάς

Η ιστορία αυτή συν τοις άλλοις για μένα έχει μία ιδιαιτερότητα: πρόκειται κατα τη γνώμη μου για την πιο τρομακτική ιστορία που έχει γράψει ο Μπαρκς. Για αρκετούς άλλους τον τίτλο αυτό τον έχουν οι ιστορίες Το φάντασμα του σπηλαίου και Στην αρχαία Περσία αλλά εκεί νομίζω πως ο κακός ήταν εξαρχής φανερός. Εδώ τα πράγματα έρχονται ύπουλα και απρόσμενα. Η ιστορία βέβαια έχει ένα πολύ καλό χτίσιμο κρατώντας τον αναγνώση σε συνεχή αγωνία, ενω τα ανηψάκια απλά απολαυστικα. Τετραπέρατα χωρίς όμως να είναι οι φωτεινοί παντογνώστες της εκδοχής του Ρόσα, διατηρώντας συνάμα την παιδική τους αθωότητα, δείχνουν με ένα συγκινητικό τρόπο το πόσο μακριά μπορούν να φτάσουν για να βοηθήσουν τον θείο του (πρβλ και το ότι σε κάποια στιγμή τον αποκαλούν και ως "φιλαράκι" τους).

 

Χριστούγεννα στο βουνό της αρκούδας

Η πρώτη εμφάνιση του σημαντικότερου ήρωα του Μπαρκς. Επίσης πρόκειται για ιστορία με πολύ πλάκα.

 

Ο σερίφης της μαύρης κοιλάδας

Αν και παρωδία γουέστερν, την απολαμβάνεις. Δεν ήταν προχειροδουλειά, είχε καλή ροή και δεμένο σενάριο.

 

Η τύχη του Βορρά

Μια πολύ ωραία Ντονάλντεια περιπέτεια στην Αρκτική.

 

Εδώ αναφέρω εμβόλιμα τρεις επιπλέον ωραίες ιστορίες: Στην μαύρη ήπειρο (ωραία περιπέτεια), το μυστικό του παλιού κάστρου (αν και με χάλασε η φάση το ότι γινόταν με ένα σπρέι αόρατος.) καθώς και η κλασική ιστορία Χαμένοι στις Άνδεις. Την τελευταία ιστορία αν και δεν θεωρώ ότι αξίζει τόσο όσο λένε, μπορώ να πω πως είναι μία επίσης ωραία και εξωτική περιπέτεια.

 

Πέντε επίσης αγαπημένες δεκασέλιδες ιστορίες: 1) Το Σιδηρόφρακτο παπί , 2) Για δέκα δολλάρια, 3) Μαγικά κόλπα, 4) Τρία καλά παπάκια, 5) Χειμερινά στοιχήματα.

Ωραίες επιλογές οι δεκασέλιδες σου. Επίσης για μένα η πιο τρομακτική ήταν η ιστορία Στην αρχαία Περσία. Μπρρρρρ η φάτσα του κακού και το ότι γίνεται σκονη κάποια στιγμή. Σούπερ τρομακτική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  404
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou  

Iσχύει για την ιστορία που αναφέρεις. Εξαρχής έβγαζε κάτι σκοτεινό και τρομακτικό. Πόσο μάλλον αν αναλογιστείς ότι είναι και η μοναδική ιστορία του Μπαρκς που δείχνει και σκηνή θανάτου! Αν και η τρομακτικότητα της ιστορίας κάπως μετριάζεται με την -κυριολεκτικά - γελοία σκηνή όπου ο Ντόναλντ "τυχαίνει" να είναι σωσίας ενός Πρίγκηπα άλλων χιλιετιών, σίγουρα παραμένει μία σκοτεινή ιστορία του Μπαρκς.

 

Ο Μπαρκς στην αρχή της καριέρας του, φαίνεται ότι ήθελε οι κακοί της ιστορίας του να είναι τρομακτικοί και όχι καρικατούρες. Φτιάχνω μια λίστα με αυτές και ελπίζω να μη με κυνηγήσει ο @ rolandofshire  που βγήκα λίγο off topic :P
Αν κάποιος θυμηθεί κάποια άλλη, ας πει.


1) Το δαχτυλίδι της μούμιας, 2) το παγωμένο χρυσάφι,3) το φάντασμα του σπηλαίου,4) ο Ντόναλντ μαχαραγιάς, 5)  στην αρχαία Περσία, 6) κρυσφήγετο στη Χαβάη.

Η τελευταία ιστορία δεν ανήκει στην δεκαετία του '40 και ίσως παραξενεύει κάποιους. Όμως αν θυμηθείτε, ήταν αρκετά "σοβαρή" ιστορία χωρίς χιούμορ, με τους Μουργόλυκους να είναι όντως κακοί και "τρομακτικοί" δίχως να θυμίζουν τις καρικατούρες που έπλασε στα μετέπειτα χρόνια ο Μπαρκς.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34904
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τέτοια θέματα πολλές φορές είναι τα πιο ουσιαστικά απ' ολα γιατί ασχολούνται με το κύριο αντικείμενο αυτού του φόρουμ που είναι οι ιστορίες των κόμικ. Χωρίς γκρίνιες και χωρίς άλλα πράγματα .Προσωπικά τα απολαμβάνω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  600
  • Reputation:   4309
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η ιστορία αυτής της ανάρτησης είναι ότι τελείωσα επιτέλους τα πριν το 50 και ήθελα στην αρχή να βάλω ένα poll με τις μεγάλες ιστορίες του Μπαρκς ώστε να ανάψω εδώ μέσα λίγο τη συζήτηση, που πάμε από το Spiderman (δικαίως) στο Comicdom (ίσως λίγο αδίκως κατά τη γνώμη μου). Μάλιστα, ήθελα να σας βάλω να ψηφίζετε 3 ιστορίες ο καθένας αλλά μάλλον ήμουν υπερβολικός στις απαιτήσεις μου ευθύς εξαρχής γιατί ακόμα και τις 20 και κάτι ιστορίες δε με άφησε το φόρουμ να τις κάνω υποβολή, οπότε είπα απλά να σας ρωτήσω και να γράψει ο καθένας ό,τι θέλει. 

 

Ορισμένα σχόλια-ερωτήσεις

 

On 6/4/2024 στο 1:33 ΠΜ, Laz33 είπε:

1) Η τύχη του βορρά

Ρε φίλε αυτή μαζί με την Αναμέτρηση στο Νότιο Ειρηνικό κονταροχτυπιούνται για την 6η θέση για μένα. Είναι η φάση που ο Μπαρκς χτίζει το πόσο τυχερός είναι ο Γκαστόνε και ήταν πολύ ωραία που το έβλεπα στην εξέλιξή του. Επίσης 

 

On 6/4/2024 στο 1:43 ΜΜ, lovcom είπε:

5) Χειμερινά στοιχήματα.

Πάρα πολύ καλή δεκασέλιδη αλλά καταλαβαίνεις φίλε @ lovcom  ότι ανα έβαζα και δεκασέλιδες στο παιχνίδι, το δείγμα απλώνει πααααααρα πολύ και η γιαγιά μου έλεγε 'Όταν απλώνεις τραχανά, πρέπει να μπορείς να τον μαζέψεις, αλλιώς δε θα φας ποτέ'. Παρόλ'αυτά, αν θέλετε να βάλετε και δεκασέλιδες, εγώ δεν έχω πρόβλημα.

 

On 6/4/2024 στο 1:43 ΜΜ, lovcom είπε:

οποία όμως σήμερα καταδικάζεται απο τους θασιώτες της πολ.ορθοτ.

Γιατί;

 

On 6/4/2024 στο 9:27 ΠΜ, Manitou είπε:

2) Βουντού Χουντου

Θα 'θελα μια παραπάνω εξήγηση εδώ γιατί σε βλέπω τη βάζεις ψηλά. 

 

On 6/4/2024 στο 1:52 ΜΜ, Manitou είπε:

Εντωμεταξυ πήρα και εγώ τις εγκυκλοπαίδειες για να κάνω το χατίρι του @ rolandofshire  και κατέληξα να πίνω καφέ παρέα με τον Πυρομανη και το Βουντού Χουντου. :lol:

Happy to help, το 'ξερα ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα σου κανα trigger να ξαναδιαβάσεις:lol:

 

On 6/4/2024 στο 3:53 ΜΜ, lovcom είπε:

Φτιάχνω μια λίστα με αυτές και ελπίζω να μη με κυνηγήσει ο @ rolandofshire  που βγήκα λίγο off topic :P

Not at all dear, αυτό το έργο τέχνης δε μου ανήκει πια, ανήκει στο φόρουμ κι ας πάει όσο μακριά του μέλλει να πάει:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  404
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ rolandofshire  και καλά ότι είναι ρ ατσιστικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  600
  • Reputation:   4309
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

16 λεπτά πριν, lovcom είπε:

@ rolandofshire  και καλά ότι είναι ρ ατσιστικό.

Προς ποιους; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  404
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς τους κατοίκους συγκεκριμένης κουλτουρας. Ότι συνεχώς τους νοιάζει ο ύπνος και ότι δεν τους καίγεται καρφάκι.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.