Μετάβαση στο περιεχόμενο

AthensCon 2023 [1-3 Δεκεμβρίου 2023 @ Ταε Κβο Ντο]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32938
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  76
  • Reputation:   367
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολυ ενδιαφερουσες απαντησεις στο θεμα.

 

Και ενω δεν ειμαι δικηγορος ουτε συνηγορος κανενος, ολα τα παρακατω ειναι προσωπικες μου αποψεις.

 

Στις μερες που ζουμε απο οτι φαινεται ειναι αποδεκτο να πληρωνει κανεις για μια υπηρεσια, οπως πχ ενα φεστιβαλ, να ακυρωνονται καποια πολυ σημαντικα ονοματα και να το αποδεχονται ως κανονικοτητα.

 

Ως γκρινιαρης και συνωμοσιολογος παντως, θα ηθελα και να αποδεχοντουσαν ολους τους καλλιτεχνες, διχως να αποκλειστουν βαση ταμπελων και ιδιοτητων, αλλα και να υπηρχε καποιου ειδους αποζημιωση, εστω τυπικη, αφοι οι  Greg Capullo και Marco Gervasio δεν εμφανιστηκαν ποτε, και ο Pere Perez απουσιαζε την Κυριακη.

 

Γιατι η τεχνη ειναι τεχνη και ανυπερβλητη, καλως η κακως ομως, δεν εχουν ολοι οι καλλιτεχνες ουτε την ιδια δυναμικη, ουτε κυκλοφοριες αλλα ουτε και πωλησεις.

 

Στην Αθηνα και περιξ εχουμε 5 διοργανωσεις το χρονο στον ευρυτερο χωρο των κωμικ και της τριτης τεχνης, με την απολυτη πλειοψηφια των εγχωριων καλλιτεχνων μας να παρεβρισκονται σε αυτα τα φεστιβαλ.

 

Οπως και να τα δουμε, τα δυνατα παραπανω ονοματα ηταν παραπανω απο θελκτικα για παρα πολυ κοσμο, οπου οχι μονο εκλεισε εισητηρια με το που δωθηκε η δυνατοτητα, αλλα και οργανωσαν το προγραμμα τους απο ολη την Ελλαδα και το εξωτερικο.

 

Και τα δυο δυνατοτερα ονοματα του athenscon, για λογους οπου φυσικα ειναι ανθρωπινοι και σεβαστοι, δεν καταφεραν ποτε να παραβρεθουν. Τα εισητηρια ομως ο κοσμος τα πληρωσε, και μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει το παραμικρο. Μια τυπικη μονο ενημερωση για τους κυριους Capullo και Gervasio, και καπου ξεχαστηκαν για τον Perez και δεν ανακοινωθηκε ποτε.
Ανθρωποι ειναι και αυτοι, λαθη γινονται.

 

Ωστοσο.
Το δικαιωμα του καταναλωτη με τις αντιστοιχες διαταξεις και νομοθεσιες ηρθε επειτα απο πολυ αγωνα και ακομα περισσοτερα προβληματα. Και φυσικα το δικαιωμα του να θεση κανεις ερωτημα για το τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι κατα πολυ περισσοτερο απο σεβαστο. Γιατι υπαρχει ο κοσμος που με την προφαση να δει κατι αλλο μπορει και να ξεχαστηκε, υπαρχουν ομως και αυτοι οπου εχασαν και χρηματα και χρονο προφανως δεν φταινε σε τιποτα γιαυτο ουτε οι ιδιοι.

 

Για το ιδιο το φεστιβαλ τωρα, πολυ θα ηθελα να δω τον Capullo, οχι για να παρω υπογραφη, αφου δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο περα απο τις δημοσιες υπηρεσιες και τυγχων γνωματευσεις, αλλα για την πιθανοτητα να ημουν στο panel και να τον ρωτουσα αν θα ηταν εφικτο, το κατα ποσο θα ηθελε να επιμεληθει καποιας νεας τηλεοπτικης σειρας Spawn, αφου του HBO ειχε ληξει αδοξα, καθως και αν θα ηθελε επισης να επιβλεψει καποιο βιντεοπαιχνιδι με τον αγαπημενο χαρακτηρα, αφου εχει να υπαρξει επισης πολλα χρονια.
Και φυσικα να τον ευχαριστησω για την προσφορα του στη τεχνη και ολες τις ομορφες αναμνησεις που μου εδωσε για πρωτη φορα τοσα χρονια πισω και συνεχιζει με τις λοιπες κυκλοφοριες του.

 

Αλλα αυτο δεν εγινε ποτε. Ευτυχως περιμενα να δω τις εξελιξεις και δεν εχασα ουτε τα χρηματα μου ουτε και το χρονο μου αφου δεν ηθελα να δω κατι αλλο.

 

Περι παντως της γενικοτερης καταστασης με τις ακυρωσεις, πολυ φοβαμαι οτι θα μπορουν να παραδειγματιστουν καποιοι με ασχημο τροπο. Οπως υποθετικα λεμε να ανακοινωθει καποιο αλλο φεστιβαλ, με καποια πολυ δυνατα ονοματα μεταξυ αλλων,(γιατι ειπαμε, η τεχνη ειναι τεχνη αλλα και οι πωλησεις και η δημοτικοτητα πουλανε), με φυσικα το αντιστοιχο αντιτιμο στο εισητηριο, και "μυστηριωδως" να ακυρωθουν ολα αυτα τα ονοματα.
Φυσικα χωρις καλη ωρα να υπαρχει ουτε επιστροφη χρηματων ουτε κατι αλλο.

Ελπιζω να εχετε την ιδια στωικοτητα και τοτε.

 

Καλη συνεχεια και ευχαριστω για την φιλοξενια.

 


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

33 λεπτά πριν, Getta Robo είπε:

Πολυ ενδιαφερουσες απαντησεις στο θεμα.

 

Και ενω δεν ειμαι δικηγορος ουτε συνηγορος κανενος, ολα τα παρακατω ειναι προσωπικες μου αποψεις.

 

Στις μερες που ζουμε απο οτι φαινεται ειναι αποδεκτο να πληρωνει κανεις για μια υπηρεσια, οπως πχ ενα φεστιβαλ, να ακυρωνονται καποια πολυ σημαντικα ονοματα και να το αποδεχονται ως κανονικοτητα.

 

Ως γκρινιαρης και συνωμοσιολογος παντως, θα ηθελα και να αποδεχοντουσαν ολους τους καλλιτεχνες, διχως να αποκλειστουν βαση ταμπελων και ιδιοτητων, αλλα και να υπηρχε καποιου ειδους αποζημιωση, εστω τυπικη, αφοι οι  Greg Capullo και Marco Gervasio δεν εμφανιστηκαν ποτε, και ο Pere Perez απουσιαζε την Κυριακη.

 

Γιατι η τεχνη ειναι τεχνη και ανυπερβλητη, καλως η κακως ομως, δεν εχουν ολοι οι καλλιτεχνες ουτε την ιδια δυναμικη, ουτε κυκλοφοριες αλλα ουτε και πωλησεις.

 

Στην Αθηνα και περιξ εχουμε 5 διοργανωσεις το χρονο στον ευρυτερο χωρο των κωμικ και της τριτης τεχνης, με την απολυτη πλειοψηφια των εγχωριων καλλιτεχνων μας να παρεβρισκονται σε αυτα τα φεστιβαλ.

 

Οπως και να τα δουμε, τα δυνατα παραπανω ονοματα ηταν παραπανω απο θελκτικα για παρα πολυ κοσμο, οπου οχι μονο εκλεισε εισητηρια με το που δωθηκε η δυνατοτητα, αλλα και οργανωσαν το προγραμμα τους απο ολη την Ελλαδα και το εξωτερικο.

 

Και τα δυο δυνατοτερα ονοματα του athenscon, για λογους οπου φυσικα ειναι ανθρωπινοι και σεβαστοι, δεν καταφεραν ποτε να παραβρεθουν. Τα εισητηρια ομως ο κοσμος τα πληρωσε, και μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει το παραμικρο. Μια τυπικη μονο ενημερωση για τους κυριους Capullo και Gervasio, και καπου ξεχαστηκαν για τον Perez και δεν ανακοινωθηκε ποτε.
Ανθρωποι ειναι και αυτοι, λαθη γινονται.

 

Ωστοσο.
Το δικαιωμα του καταναλωτη με τις αντιστοιχες διαταξεις και νομοθεσιες ηρθε επειτα απο πολυ αγωνα και ακομα περισσοτερα προβληματα. Και φυσικα το δικαιωμα του να θεση κανεις ερωτημα για το τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι κατα πολυ περισσοτερο απο σεβαστο. Γιατι υπαρχει ο κοσμος που με την προφαση να δει κατι αλλο μπορει και να ξεχαστηκε, υπαρχουν ομως και αυτοι οπου εχασαν και χρηματα και χρονο προφανως δεν φταινε σε τιποτα γιαυτο ουτε οι ιδιοι.

 

Για το ιδιο το φεστιβαλ τωρα, πολυ θα ηθελα να δω τον Capullo, οχι για να παρω υπογραφη, αφου δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο περα απο τις δημοσιες υπηρεσιες και τυγχων γνωματευσεις, αλλα για την πιθανοτητα να ημουν στο panel και να τον ρωτουσα αν θα ηταν εφικτο, το κατα ποσο θα ηθελε να επιμεληθει καποιας νεας τηλεοπτικης σειρας Spawn, αφου του HBO ειχε ληξει αδοξα, καθως και αν θα ηθελε επισης να επιβλεψει καποιο βιντεοπαιχνιδι με τον αγαπημενο χαρακτηρα, αφου εχει να υπαρξει επισης πολλα χρονια.
Και φυσικα να τον ευχαριστησω για την προσφορα του στη τεχνη και ολες τις ομορφες αναμνησεις που μου εδωσε για πρωτη φορα τοσα χρονια πισω και συνεχιζει με τις λοιπες κυκλοφοριες του.

 

Αλλα αυτο δεν εγινε ποτε. Ευτυχως περιμενα να δω τις εξελιξεις και δεν εχασα ουτε τα χρηματα μου ουτε και το χρονο μου αφου δεν ηθελα να δω κατι αλλο.

 

Περι παντως της γενικοτερης καταστασης με τις ακυρωσεις, πολυ φοβαμαι οτι θα μπορουν να παραδειγματιστουν καποιοι με ασχημο τροπο. Οπως υποθετικα λεμε να ανακοινωθει καποιο αλλο φεστιβαλ, με καποια πολυ δυνατα ονοματα μεταξυ αλλων,(γιατι ειπαμε, η τεχνη ειναι τεχνη αλλα και οι πωλησεις και η δημοτικοτητα πουλανε), με φυσικα το αντιστοιχο αντιτιμο στο εισητηριο, και "μυστηριωδως" να ακυρωθουν ολα αυτα τα ονοματα.
Φυσικα χωρις καλη ωρα να υπαρχει ουτε επιστροφη χρηματων ουτε κατι αλλο.

Ελπιζω να εχετε την ιδια στωικοτητα και τοτε.

 

Καλη συνεχεια και ευχαριστω για την φιλοξενια.

 


 

Τώρα σοβαρά, πρέπει να χάσω χρόνο να σου απαντήσω?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πήγα στο φεστιβάλ Σάββατο μεσημέρι μετά σε πολύ γεμάτο ΣΚ και ευτυχώς δεν είχε τόσο κόσμο όσο άλλες φορές που πάω απόγευμα. Γενικά το AthensCon έχει σταθεροποιήσει τα μαγαζιά που έχει κάθε χρόνο όπως και τα events του, οπότε δεν είδα κάτι πολύ διαφορετικό. Σε σχεδιαστές ούτως ή άλλως δεν πηγαίνω, ξενέρωσα με Capullo γιατί ήταν ο πρώτος που θα ήθελα να πάω. Όπως και να 'χει, μια ακόμα τίμια διοργάνωση, τσίμπησα εννοείται μερικά κομιξάκια και μια ζακέτα Deadpool και ανυπομονώ για επόμενα Cons.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

20 hours ago, ikarukani said:

Τώρα σοβαρά, πρέπει να χάσω χρόνο να σου απαντήσω?


πρέπει να χάσεις χρόνο και να ανεβάσεις φωτογραφίες από τα σκίτσα που σίγουρα τσίμπησες καθώς και κάποια ενδιαφέρουσα συνομιλία που έκανες με κάποιο δημιουργό (που σίγουρα κάτι κουφό θα είπες και κάτι κουφό θα σου απάντησε κάποιος :) )

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

On 2/12/2023 στο 3:49 ΜΜ, erevosmage είπε:

Σήμερα μια υπογραφή από Nord και διάφορα καλούδια από τον Mytho. Στον Adam Kubert περίμενα οριακά 2 ώρες και συνομιλοντας με μια παρέα από Θεσσαλονίκη μεστα στα πρώτα 10 άτομα τελικά έκανα drop λόγο χρόνου next time. Παντός τα details για quick sketch άξιζαν τα 25ε

εχω την εντυπωση οτι η "παρεα απο Θεσσαλονικη" στην ουρα του Kubert που επιασες κουβεντα ειμαι εγω και ο κολλητος μου :PPP: :lol: και αν καταλαβα και εγω σωστα, εισαι ο πολυ ευγενικος φιλος που ειχαμε την χαρα να συζητησουμε για αρκετη ωρα ωσπου 10 λεπτα πριν παρεις υπογραφες, εφυγες απο την ουρά λόγω πίεσης χρόνου

(και έχασες έτσι το πατιρντι που ακολουθησε :P )

Χαρηκα πολυ φιλε μου να ξερεις! Εις το επανειδειν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Στο επόμενο φεστιβάλ πρέπει να τυπώσουμε μπλουζάκια "είμαι κι εγώ μέλος του greek comics" κι από κάτω το όνομα του καθενός. Να γνωριστούμε σαν άνθρωποι βρε αδερφέ:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29480
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  70
  • Reputation:   418
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

7 ώρες πριν, christs είπε:

εχω την εντυπωση οτι η "παρεα απο Θεσσαλονικη" στην ουρα του Kubert που επιασες κουβεντα ειμαι εγω και ο κολλητος μου :PPP: :lol: και αν καταλαβα και εγω σωστα, εισαι ο πολυ ευγενικος φιλος που ειχαμε την χαρα να συζητησουμε για αρκετη ωρα ωσπου 10 λεπτα πριν παρεις υπογραφες, εφυγες απο την ουρά λόγω πίεσης χρόνου

(και έχασες έτσι το πατιρντι που ακολουθησε :P )

Χαρηκα πολυ φιλε μου να ξερεις! Εις το επανειδειν!

Yup τελικά δεν με ήθελε πολύ. Είχα τον μικρό σπίτι και δεν έπαιζε παραπάνω χρόνος. Θα ακολουθήσουν και άλλα πολλά cons  και αυτό θα είναι μια ιστορία για τα επόμενα. 

6 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Στο επόμενο φεστιβάλ πρέπει να τυπώσουμε μπλουζάκια "είμαι κι εγώ μέλος του greek comics" κι από κάτω το όνομα του καθενός. Να γνωριστούμε σαν άνθρωποι βρε αδερφέ:lol:

Not  bad idea. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

9 ώρες πριν, christs είπε:

εχω την εντυπωση οτι η "παρεα απο Θεσσαλονικη" στην ουρα του Kubert που επιασες κουβεντα ειμαι εγω και ο κολλητος μου :PPP: :lol: και αν καταλαβα και εγω σωστα, εισαι ο πολυ ευγενικος φιλος που ειχαμε την χαρα να συζητησουμε για αρκετη ωρα ωσπου 10 λεπτα πριν παρεις υπογραφες, εφυγες απο την ουρά λόγω πίεσης χρόνου

(και έχασες έτσι το πατιρντι που ακολουθησε :P )

Χαρηκα πολυ φιλε μου να ξερεις! Εις το επανειδειν!

Ωπα, εγώ ήμουν μπροστά και τέλειωσα νωρίς...Τι έχασα??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

5 λεπτά πριν, ikarukani είπε:

Ωπα, εγώ ήμουν μπροστά και τέλειωσα νωρίς...Τι έχασα??

Θα στο αφηγηθώ απο κοντα στο The Comic Con σαν παραμυθακι για να μη μου θυμωσεις :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

3 λεπτά πριν, christs είπε:

Θα στο αφηγηθώ απο κοντα στο The Comic Con σαν παραμυθακι για να μη μου θυμωσεις :sad1:

Δε θυμώνω. Θα θύμωνα αν σχολίαζες εκ του μακρόθεν, αλλά εσύ ήσουν εκεί μπήκες σε πραγματικά έξοδα, οπότε είναι κατανοητό να γκρινιάξεις.

Για το The Comic Con, δεν ξέρω, είναι μαζί με Κόμο και πιθανόν μια τρίτη, και σοβαρότερη, μη κομιξική υποχρέωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.