Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί έκδοσης βιβλίου και εκδοτικών οίκων


spiderman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τα ''φώτα'' σας στο θέμα, όπως λέει ο τίτλος ''Για έκδοση βιβλίου και εκδοτικών οίκων''

Έχω κάνει παλιότερα ένα πόστ παρουσίαση για το βιβλίο ''Ο ΚΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑΝ... ΠΟΙΗΤΗΣ'' έχω στείλει μάλιστα στην ΛΕΦΙΚ ένα όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει.

 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση εκδοτικού όσον αφορά μία 2η ποιητική συλλογή και ένα θρησκεφτικό μυθιστόρημα

 

Περισσότερο με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση το μυθιστόρημα, προτάσεις μου έχουν κάνει οι εξής εκδοτικοί: Έσοπτρον, Μιχάλης Σιδέρης, Όστρια, Λεξίτυπον, Συμπαντικές Διαδρομές. 

Θέλω να ρωτήσω τι άποψη έχετε για τις εκδόσεις τόσο του Έσοπτρον όσο και του Μιχάλη Σιδέρη, οι άλλοι τρείς δεν με ενδιαφέρουν, ζητάνε ''λίγα'' οπότε αυτό σημαίνει ΜΗΔΕΝ προώθηση.

 

Σας ευχαριστώ

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  378
  • Reputation:   2785
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2164 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ θα επέλεγα Έσοπτρον. Καλοτάξιδο να είναι φίλε αράχνη! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το θέμα είναι ότι ο Έσοπτρον μου ζητάει 7.000€ για να εκδώσουμε 500 αντίτυπα, ενώ ο Μιχάλης Σιδέρης 2.200€ για 1000 αντίτυπα.

Οι άλλοι τρείς παίζουν στα 200, 300 και 500 €.

7.000 δεν μπορώ να τις δώσω, αλλά τα 2.200 μάλλον, οπότε σκέφτομαι τον Μιχάλη Σιδέρη.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Από όσους φίλους έχω που έχουν εκδόσει, να ξέρεις ότι η εκδοτική θεωρεί δεδομένο ότι την προώθηση θα την αναλάβεις εσύ και τα έξοδά σου θα τα καλύψεις από τα ανάτυπα που θα σου δώσουν δωρεάν ή έστω μέρος τους. Σε καλύπτει τώρα αυτό; δε σε καλύπτει δεν ξέρω, απλά λέω τί εικόνα έχω ώστε να μην περιμένεις πράματα που δε θα γίνουν ποτέ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Από όσους φίλους έχω που έχουν εκδόσει, να ξέρεις ότι η εκδοτική θεωρεί δεδομένο ότι την προώθηση θα την αναλάβεις εσύ και τα έξοδά σου θα τα καλύψεις από τα ανάτυπα που θα σου δώσουν δωρεάν ή έστω μέρος τους. Σε καλύπτει τώρα αυτό; δε σε καλύπτει δεν ξέρω, απλά λέω τί εικόνα έχω ώστε να μην περιμένεις πράματα που δε θα γίνουν ποτέ. :)

Την ποιητική που είχα εκδώσει στο Λεξίτυπον, έδωσα 330€ και μου έστειλε 50 βιβλία εμένα και κράτησε αυτός άλλα τόσα ''δήθεν'' για τυχόν ''ανάγκες'' που θα προκύψουν αν και εφόσον δλδ κάποιος θα ενδιαφερόταν να αγοράσει το βιβλίο. Η ''προώθηση'' που έκανε ήταν μηδενική σχεδόν, με συνέπεια μία αξιόλογη ποιητική συλλογή να πάει άπατη. Το είχε βάλει το βιβλίο στο σάιτ του σε σημείο που δεν φαινόταν έπρεπε να ψάξεις πολύ και σε 3-4 σκρουτζομάγαζα.

 

Ναι ξέρω ότι πχ ο Σιδέρης που ζητάει 2.200€ για 1000 κομμάτια, τα βιβλία άντε να κάνουν 3-4 κατοστάρικα η εκτύπωση τους, άντε 5... τα υπόλοιπα είναι αμοιβή του εκδότη και προώθηση. Αυτός τουλάχιστον στέλνει σε βιβλιοπωλεία, συνεργάζεται σ'όλη την Ελλάδα. Για μένα είναι σημαντικό να πάει το μυθιστόρημα σε φυσικά βιβλιοπωλεία να πιάσει ο άλλος στα χέρια του το αντίτυπο να το ξεφυλλίσει.

 

Σήμερα έκανα και μία επαφή και με τον Ψυχογιό, δεν ξέρω τι θα γίνει, αν υπάρξει μία πιθανότητα θεωρώ θα ζητήσει πολλά λεφτά[είναι ο Νο1 σε πωλήσεις].

 

Για την ποιητική μου συλλογή, έχω πρόταση από Αλεξάνδρεια και iWrite, περιμένω και από Ίκαρος και Κάκτο... είχα στείλει και στον Ιωλκό αλλά απάντησαν αρνητικά.

 

Δύσκολο το βιβλίο, δύσκολο από αυτό να βγάλει κανείς λεφτά... λίγοι οι τυχεροί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

O Ψυχογιός σήμερα απάντησε πως έχει ήδη αξιολογήσει στο παρελθόν το μυθιστόρημα μου το έχει απορρίψει, οπότε δεν το ξαναδιαβάζουν... να στείλω λέει αν έχω κάτι νέο. Θα μου πείτε γιατι το ξαναέστειλα, εντάξει ένας φίλος που ασχολείται με αυτά μου λέει ''στείλε το ξανά μήπως αυτή την φορά τους αρέσει'', αλλά τζίφος.

 

Σε αναμονή ειμαι, πιστεύω τις επόμενες 10-15 μέρες θα υπάρξει κάποια εξέλιξη.

 

Πάντως έχω μπάτζετ 1.500€ για την ποιητική συλλογή και 2.500€ για το μυθιστόρημα και μετά το αφήνω στην κρίση του αναγνωστικού κοινού[αφού υπάρξει και η σχετική προώθηση όχι αυτά που έκανε ο Λεξίτυπον].

Κρατάω χαμηλά τον πήχη κ βλέπουμε

 

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.