Μετάβαση στο περιεχόμενο

Star Wars: The Clone Wars (2008–2020)


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

MV5BZWFlNzRmOTItZjY1Ni00ZjZkLTk5MDgtOGFhOTYzNWFhYzhmXkEyXkFqcGdeQXVyMDM2NDM2MQ@@._V1_.jpg

 

Αφού μιλήσαμε για την ταινία, ας μιλήσουμε και για τη σειρά που βγήκε μετά από αυτήν. Το Star Wars: The Clone Wars προέκυψε ως σειρά μετά την ομώνυμη ταινία και υπό την καθοδήγηση του Dave Filoni συνέχισε να μας αφηγείται ιστορίες από τον τριετή Πόλεμο των Κλώνων που λαμβάνει χώρα ανάμεσα στα γεγονότα του Attack of the Clones και του Revenge of the Sith. Η ιστορία δεν είναι συνεχόμενη, αλλά κάθε σεζόν ασχολούνταν με διαφορετικά story arcs και το κάθε ένα μπορεί να είχε και διαφορετικούς χαρακτήρες.

 

MV5BYjE0M2FhZTAtNTg3YS00YzQ5LTkxNzItMzg5ZjUyODEyYTRlXkEyXkFqcGdeQXVyMDc2NTEzMw@@._V1_.jpg

 

Στόχος του ήταν πέραν καλών ιστοριών και καλών arcs, να συστήσει στο κοινό και νέους ήρωες και κακούς, οι οποίοι θα εμφανιζόντουσαν αργότερα στο Star Wars: Rebels, σε live action σειρές όπως το Mandalorian και το επικείμενο Ahsoka και λειτούργησαν σαν προπομπός για νέες σειρές όπως το The Bad Batch που αποτελεί ένα από τα spin offs του και το οποίο εμφανίζεται στην έβδομη σεζόν. Κάποιες από τις σεζόν του είχαν υπέρτιτλους με τη 2η να έχει το Rise of the Bounty Hunters, την τρίτη Secrets Revealed, την 4η Battle Lines, την 6η The Lost Missions και την 7η The Final Season.

 

EB20080814REVIEWS808140301AR.jpg

 

Οι πρώτες τέσσερις σεζόν είχαν από 22 επεισόδια και η πέμπτη είχε 20 και όλες προβλήθηκαν στο Cartoon Network από το 2008 έως το 2013. Το 2014 επέστρεψε στο Netflix για μια ακόμα σεζόν 13 επεισοδίων, ενώ το 2020 ήρθε για το Disney+ η έβδομη και τελευταία σεζόν 12 επεισοδίων. Αν και οι Christopher Lee και Samuel L. Jackson γύρισαν για την ταινία ως Dooku και Mace Windu αντίστοιχα, στη σειρά ανέλαβαν άλλοι ηθοποιοί. Όπως η ταινία έτσι και η σειρά έχει μεταγλωττιστεί ολόκληρη στα ελληνικά και μπορείτε εδώ να δείτε όλους τους συντελεστές της. Τo animation στις πρώτες σεζόν παραμένει κοντά σε αυτό της ταινίας, αλλά στις τελευταίες βελτιώνεται συνεχώς. 

 

MV5BZGFhMTAzMDktOTk3Mi00ZjliLTk5NzItMzgzMzMzZWQ3ZGUzXkEyXkFqcGdeQXVyMDc2NTEzMw@@._V1_.jpg

 

Αν και είμαι σχετικά στην αρχή, αυτό που έχω ακούσει για το Clone Wars είναι ότι γίνεται συνεχώς καλύτερο όσο περνάει ο καιρός, οπότε όσο το βλέπω θα ρίχνω και εδώ και τα σχόλιά μου και εννοείται θα κάνουμε τις συζητήσεις μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

10 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

εννοείται θα κάνουμε τις συζητήσεις μας.

Αυτό εννοείται!Επιτέλους, βρήκα στο φόρουμ άλλον έναν λάτρη του star wars! Ξέρεις πόσα βίντεο έχω δει το καλοκαίρι με αναλύσεις επί αναλύσεων για τη σειρά, αλλά και πόσες αναλύσεις έχω κάνει εγώ; Επιτέλους θα τα βγάλω όοοολα αυτά προς τα έξω!:party4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μια σειρά που ενισχύει κατά πολύ το franchise του Star Wars. Εξελίσσει τους ήρωες, δημιουργεί νέες ιστορίες και παραμένει πιστή στις ταινίες. Αν και το έδω δει εδώ και πολύ καιρό, προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά σε ότι είχε να κάνει με τον Darth Maul, την Ahsoka (ειδικά στην τελευταία σεζόν δίνει ρέστα) και τον Mandalore & το Darksaber. Δεν με χάλασε καθόλου το animation και συμφωνώ ότι βελτιώνεται συνεχώς. Ακόμα και αν δεν δείτε τα επεισόδια με τη σωστή χρονολογική σειρά (γιατί είναι άλλη από την κανονική τους σειρά) βγαίνει νόημα (ΟΚ λίγο πιο δύσκολα). Έχω δει μετά από αυτό και το πάρα πολύ καλό Star Wars Rebels και το Bad Batch που είναι το πιο πρόσφατο (το resistance δεν μπορώ να το ξεκινήσω καν γιατί δεν μου αρέσει αυτού του τύπου το animation). Οι φαν πρέπει να το δουν σίγουρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το 2008 που στον οριζοντα δεν φαινοταν νεες ταινιες star wars αλλα και δεν υπηρχαν αλλες καλες εναλλακτικες (κατι μικρο καρτουν 3-λεπτα μονο) ηρθε αυτη η σειρα και εμενα τοτε μου φανηκε σαν οαση για τον κοσμο του star wars.  Καλη πλοκη, πολυ περιπετεια, πολλοι γνωριμοι χαρακτηρες αλλα και ενδιαφεροντες νεοι (ασοκα εννοειται), συνεθεσαν ενα καλο ψηφιδωτο που νομιζω εδωσε πολλα στην μυθολογια του star wars και ιδιαιτερα στον χαρακτηρα του Ανακιν και στη σχεση του με τους γυρω του. Καιχαιρομαι που συμφωνουν και αλλοι μαζι μου.  Και κακως δεν ειχαμε κανει ενα thread για αυτη τη σειρα στο φορουμ , ποσω μαλλον που ειναι και κινουμενα σχεδια.  Εδω να πω βεβαια οτι ημουν ο 1ος που ειχα ενημερωσει το 2018 για την 7η σεζον που θα εβγαινε σαν ενδεικτικο του ποσο μου αρεσε και κυνηγουσα τα νεα της ακομα και χρονια μετα που ειχε τελειωσει.

 

Δεν χρειαζεται να πω περισσοτερα για το clone wars και θα οω δυο λογια για τις αλλες του franchise.

 

Rebels Πολυ καλο επισης, συνεχισε (και τελειωσε) μερικες ιστοριες του clone wars και μας εδωσε ενδιαφεροντες νεους χαρακτηρες.

 

bad batch δεν το εχω δει ακομα αλλα θελω να πιστεω οτι θα ειναι καλο στην ιδια λογικη και στο ιδιο σχεδιο.

 

resistance ΔΕΝ παλευοταν καθολου , αντεξα να δω 3-4 επεισοδια.  Απαυθυνεται μαλλον σε μικρα μικρα παιδια και επισης δεν μου αρεσε και το σχεδιο.

 

Visions,  μυριζει γιαπωνεζιλα με τα καλα και τα κακα της. οι μισες ιστοριες ειναι καλουτσικες (the duel, ninth jedi, elder, akakiri) και αλλες μετριες ως κακες τραβηγμενες απο τα μαλλια! (πχ the twins).  Καλυτερη σαν αισθητικη ειδικα βρηκα την 1η το "the duel".

 

Τελος να πω οτι εκτος απο το andor (που ηδη ανεφερα στο θεμα του boba fet) αναμενω με γωνια και τη σειρα για την Ασοκα. γιατι 1)γουσταρω Ασοκα και 2) απο τις πληροφοριες θα εχει σαν χαρακτηρες μεσα την Σαμπιν, τον Εζρα κτλ οποτε θα ειναι μια καποια συνεχεια του Rebels.  Αναμονη και ελπιζω να ειναι καλα. Η Ντισνει σιγουρα θελει να αρμεξει και να εκμεταλευτει στο επακρον αλλα ελπιζω να εχει και μερικα αξιοπρεπη αποτελεσματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είδα τις πρώτες 5 σεζόν. Η σειρά είναι αρκετά καλή και επεκτείνει πολύ τη μυθολογία του Star Wars. Είναι γεγονός πως τώρα καταλαβαίνω ακόμα καλύτερα κάποια πράγματα που είχα δει στις ταινίες ή στις live action σειρές. Τα arcs είναι καλά, αλλά παρουσιάζονται πολλά σκαμπανεβάσματα δυστυχώς. Όποτε η σειρά έχει επεισόδια για τα droids ή τον Jar Jar τα πράγματα δεν πάνε καλά. Όταν επικεντρώνονται στην Ahsoka, τον Anakin, τους Jedi και φυσικά την Asajj Ventress και την επιστροφή του Darth Maul τότε παίρνει τα πάνω της. Πολλές σεζόν είναι καλές, όπως η 3η και η 4η, αλλά ξεκινάνε με πάρα πολλά μέτρια επεισόδια και μετά παίρνουν ξαφνικά τα πάνω τους με ωραία storylines. Το animation βελτιώνεται συνεχώς με την πάροδο του χρόνου. Θα δω και τις δύο τελευταίες και θα πω μια συνολική γνώμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το τελείωσα σήμερα και πρέπει να πω ότι ειδικά η τελευταία σεζόν μπήκε πολύ γρήγορα στις αγαπημένες μου. Αρχικά η έκτη σε παραγωγή Netflix έκανε μια κοιλιά στη μέση ειδικά στα επεισόδια που εστίασαν στον Jar Jar, αλλά μετά μας έφερε μερικά επεισόδια που επικεντρώθηκαν στον Yoda δείχνοντας μας τη δύναμη του, αλλά κυρίως είδαμε επιτέλους έναν δάσκαλο Jedi να εκπαιδεύεται για να γίνει ακόμα καλύτερος. Για την έβδομη τι να πω; Είναι μια μίξη για set up άλλων σειρών και κάλυψη ιστοριών ενδιάμεσα στις ταινίες, αλλά μακάρι να ήταν όλες οι σεζόν έτσι. Ξεκινάμε με την ιστορία της Bad Batch, μιας περίεργης ομάδας κλώνων που πλέον έχει δική της σειρά.

 

Μετά εστιάζουμε στην Ahsoka όπου υπάρχουν μερικά μέτρια επεισόδια, αλλά τα τέσσερα τελευταία είναι ασύλληπτα. Γυρισμένα σαν ταινία (μέχρι και το κλασικό theme έφεραν πίσω οι αθεόφοβοι), έχουμε την επιστροφή του Maul, την προσπάθεια του να σκοτώσει τον Anakin πριν τον προλάβει ο Sidious, την Ahsoka να προστατεύει τον δάσκαλό της μόνο και μόνο για να καταλάβει ότι πλέον θα γίνει Sith, ίσως τις καλύτερες animation μάχες που έχω δει με φωτόσπαθα, μιλάμε για τέσσερα επικά επεισόδια που τελειώνουν με την κάλυψη των όσων έγιναν με τον Maul και την Ahsoka στη διάρκεια του Revenge of the Sith και που τελειώνει με τον Vader να πιάνει το σπαθί της παλιάς του μαθήτριας χρόνια μετά. Επίσης δίνει ένα τέλος και για τους κλώνους. Ό,τι και να πω είναι λίγο. Μιλάμε για επικό φινάλε σε μια εξαιρετική σεζόν με εκπληκτικό animation. Αξίζει να το δείτε ολοκληρωμένο πλέον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/9/2022 στο 9:37 ΠΜ, papous26 είπε:

Μια σειρά που ενισχύει κατά πολύ το franchise του Star Wars. Εξελίσσει τους ήρωες, δημιουργεί νέες ιστορίες και παραμένει πιστή στις ταινίες. Αν και το έxω δει εδώ και πολύ καιρό, προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά σε ότι είχε να κάνει με τον Darth Maul, την Ahsoka (ειδικά στην τελευταία σεζόν δίνει ρέστα) και τον Mandalore & το Darksaber. Δεν με χάλασε καθόλου το animation και συμφωνώ ότι βελτιώνεται συνεχώς. Ακόμα και αν δεν δείτε τα επεισόδια με τη σωστή χρονολογική σειρά (γιατί είναι άλλη από την κανονική τους σειρά) βγαίνει νόημα (ΟΚ λίγο πιο δύσκολα). Έχω δει μετά από αυτό και το πάρα πολύ καλό Star Wars Rebels και το Bad Batch που είναι το πιο πρόσφατο (το resistance δεν μπορώ να το ξεκινήσω καν γιατί δεν μου αρέσει αυτού του τύπου το animation). Οι φαν πρέπει να το δουν σίγουρα!

Συμφωνώ για όσα λες σχετικά με τα star wars the clone wars και rebels. Όσον αφορά το resistance δεν χάνεις κάτι που δεν το βλέπεις. Έχω δει και τις δύο seasons(μόνο και μόνο επειδή βλέπω τα πάντα από star wars που είναι canon) και μπορώ να πω πως δεν έχει πέσει σε επίπεδο μόνο το animation, αλλά τα πάντα. Το σενάριο, οι χαρακτήρες, τα πάντα χάλια. Καμία σχέση με αυτά που μας είχαν συνηθίσει τα the clone wars και rebels.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.