Μετάβαση στο περιεχόμενο
Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους και όλες, με υγεία! ×

Περί goodreads


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55522
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το goodreads λίγο πολύ όλοι το ξέρουμε, είτε είμαστε γραμμένοι είτε όχι. Είναι μια παγκόσμια βάση δεδομένων βιβλίων και κόμικ (αν και βαρύτητα έχουν τα πρώτα). Σημαντικό εργαλείο για να κρατάς στατιστικά του τι διαβάζεις, πότε το διαβάζεις, τι άποψη είχες για κάτι όταν το διάβασες. Όταν ξεκίνησε το 2007 σαν πρωτοβουλία ήταν αξιέπαινο και εξελίσσεται συνεχώς από τα ίδια τα μέλη του εθελοντικά. 

 

Ξεπερνώντας τον αρχικό μου ενθουσιασμό για να βοηθήσω το site διορθώνοντας υπάρχουσες εκδόσεις κυρίως ελληνικών εκδόσεων κόμικς αλλά και να προσθέσω καινούργιες, έτυχε να πέσω σε μερικά άρθρα ανθρώπων που έχουν διαφορετική άποψη για την ιστοσελίδα αυτή, ειδικά από τότε που αγοράστηκε από την amazon το 2013. Παράδειγμα αυτή η ιστοσελίδα τιτλοφορημένη authors vs. Goodreads.

 

Θέλω να ακούσω και γνώμες από εδώ. Τα επίμαχα σημεία συνοψίζοντας αυτό που παραθέτω παραπάνω συν κάποια άλλα που διάβασα, είναι ότι το site δεν παίρνει άδεια από τον εκάστοτε συγγραφέα για να καταχωρήσει τα βιβλία του, επιτρέποντας τυχόν κακές αξιολογήσεις από άτομα που ίσως να μην το έχουν διαβάσει καν (δεν νομίζω να μπορείς να τσεκάρεις αν ο άλλος έχει διαβάσει κάτι ακόμα και αν το υποστηρίζει όπως και να χει) και ότι (κάτι που και μένα μου φαίνεται λάθος) καταχωρεί βιβλία/κόμικ που έχουν ανακοινωθεί αλλά δεν έχουν εκδοθεί ακόμα και επιτρέπει τις αξιολογήσεις τους.

 

Αυτό επεκτείνεται στο φαινόμενο ghost books και ghost authors, συγγραφείς και βιβλία που δεν υπάρχουν καν και παρόλα αυτά με ένα εξώφυλλο όχι μόνο αποκτούν δικό τους νήμα, αλλά και reviews και votes. Τέλος, άπαξ και είναι αγορασμένο πλέον από την μεγαλύτερη ιντερνετική πλατφόρμα αγοράς βιβλίων παγκοσμίως, υπάρχει πάντα ο αστερίσκος περί προώθησης συγκεκριμένων έργων και θαψίματος άλλων ανάλογα με τα συμφέροντα της μαμάς εταιρίας. Άλλωστε η άμαζον σε κάθε προϊόν που έχει για πώληση λινκάρει την βαθμολογία του στο goodreads, απομακρύνοντας ή προσελκύοντας τυχόν αγοραστές κατά το δοκούν με βάση το customer persuasion. 

 

Κάποια με βρίσκουν σύμφωνο, για άλλα δεν έχω άποψη ακόμα. Απαξ και όλοι είμαστε εν δυνάμει αναγνώστες, αναρωτιέμαι τι θέση έχει ο καθένας περί αυτού. 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55413
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

στο goodreads εφαρμόζουμε ότι και γενικότερα στα ιντερνετς..

 

απλά τα χρησιμοποιούμε για να παίρνουμε μια ιδέα και αν μας ενδιαφέρει κάτι, το ψάχνουμε παραπάνω και διασταυρώνουμε πληροφορίες

 

κανένα σαιτ δεν είναι "ευαγγέλιο", απλά είναι άλλο ένα εργαλείο που με σωστή χρήση και κρίση μπορούμε να έχουμε αποτελέσματα,

 

όσο απο την άλλη, την πλευρά των καλλιτεχνών που μπορεί να τους θαβουν ή να τους προωθούν έτσι είναι η σοουμπιζ γενικότερα,

είτε στα ιντερνετς σαιτ, είτε στην τηλεόραση.. είτε σε λέσχες.. δύσκολη η ζωή..  

 

 

χαχαχαχα :P

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190313
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έτσι όπως είναι γραμμένο το κείμενο του λινκ που παρέθεσες, έχασα ΚΑΘΕ εκτίμηση για αυτόν που το έγραψε. Εάν γράφει ***ΕΤΣΙ*** και στα βιβλία που γράφει, μάλλον θα έχει πάρει πολλά ΜΟΝΑΣΤΕΡΑ και γι'αυτό σκούζει ***ΕΤΣΙ***.

 

:lol:

 

Μόνο ένα ΔΙΕΔΟΣΤΕ!!ΕΝΤΕΚΑ!ΕΝΑΕΝΑ!!! του λείπει για να δέσει το γλυκο :)

 

Οραματίζομαι τώρα τον κομίστα που θα την πέσει στο φόρουμ γιατί υπάρχει τόπικ που λέει ότι κυκλοφόρησε τότε η τάδε δουλειά του :) Βέβαια ήδη είχαμε στο παρελθόν ανθρώπους που τσίτωσαν διότι κάποιο μέλος εκφράστηκε δυσμενώς για τη δουλειά τους :) 

 

anyhow. Δεν κατάλαβα τι λέει ο τυπάς. He is rambling as far as I care to see :)

 

Το goodreads είναι για εμένα ένα μαραφέτι κυρίως για να κρατάω τακτοποιημένη τη ψηφιακή μου βιβλιοθήκη και δευτερευόντως για να σκαλίζω προτάσεις του τι θα μπορούσε να μου αρέσει/ενδιαφέρει. Όταν λχ θέλησα να διαβάσω για πρώτη φορά κάποιο Harry Hole του Nesbo το χρησιμοποίησα για να πάρω μια ιδέα του ποιο θεωρείται καλύτερο και από που να ξεκινήσω. (αν και τώρα που το σκέφτομαι, αγνόησα τις βαθμολογίες εκεί και απλώς ακολούθησα την πρόταση/σκέψεις του Κώτσου :) ή κάτι τέτοιο... δεν λειτούργησε πάντως μόνο του το goodreads στην απόφασή μου :)

 

Πάντως εγώ δεν θα καθόμουν να γράφω κριτικές εκεί όπως εσύ. Συνήθως δεν ασχολούμαι με το τι γράφει ο κάθε ένας που δεν τον ξέρω. Εδώ στο φόρουμ που ξέρω τα γούστα του καθενός, θα ακούσω την άποψη του PK στα Disney, θα ακούσω την άποψη του Παύλου στα πολεμικά, θα αδιαφορήσω για απόψεις άλλων που ξέρω ότι έχουμε πολύ διαφορετικά γούστα. Αλλά μόνο εδώ :) Έξω, είχα μια σκασίλα του τι λέει ο κάθε ένας... Μόνο τα "μαζικά" αστεράκια/Μ.Ο. έχουν αξία/σημασία για εμένα (υπό το πρίσμα του ότι άμα θέλω να δω κάτι του Bergman (που δεν θα θέλω :) ) θα προτιμήσω το Σκηνές από ένα γάμο που έχει 8,5 από το Sånt händer inte här που έχει 5.1 :)

 

:cheers5: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Με κάλυψαν πλήρως οι δύο προλαλήσαντες.

 

Παίρνεις μια ιδέα, βλέπεις την γενική απήχηση (αστεράκια) και μετά διαβάζεις κριτικές σε άλλα site τα οποία εμπιστεύεσαι γιατί συμφωνούν οι κρίσεις τους με τη δική σου.

 

:beersanta: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33017
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το goodreads σε γενικές γραμμές θεωρώ πως έχει αρκετά αξιόπιστες βαθμολογίες και κριτικές.
Το συμβουλεύομαι, παράλληλα με τα bedetheque και senscritique, όταν θέλω να δω αν αξίζει κάποιο κόμικ που σκέφτομαι να διαβάσω.
Αρκεί να έχουν ψηφίσει πολλά άτομα, τουλάχιστον 3ψήφιος αριθμός.
Αν έχουν ψηφίσει 20-30 δεν είναι τόσο αξιόπιστες οι βαθμολογίες.
Aυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν έχω σαν ευαγγέλιο το bedetheque, η μικρή συμμετοχή.
Κάνεις 5-6 λογαριασμούς, ψηφίζεις με ακραίες βαθμολογίες και επηρεάζεις το αποτέλεσμα, είτε θετικά είτε αρνητικά.
Και είναι πανεύκολο να κάνεις όσους λογαριασμούς θες σ΄αυτά τα sites, τσεκάρουν τα mail σου(που μπορείς να έχεις όσα θες) και όχι την IP σου :)


Από εκεί και πέρα σίγουρα θα διαφωνώ και με κάποιες βαθμολογίες/κριτικές, αλλά όπως έγραψε ο germ αυτό συμβαίνει παντού, ακόμα κι εδώ μέσα.
Κριτικές δεν γράφω στο goodreads, αλλά ψηφίζω. Και με τους 4 λογαριασμούς μου :xm:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.