Μετάβαση στο περιεχόμενο

LE BOIS DES VIERGES ( THE WOOD OF VIRGINS ) [ JEAN DUFAUX, BEATRICE TILLIER ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1.jpg2.jpg

 

Το "Le Bois Des Vierges" πρέπει να το ξεκίνησα κάπου μέσα στον Μάρτιο. Μια το άφηνα μια το έπιανα αλλά ακόμα και αν διάβαζα άλλα πράγματα, το άνοιγα που και που για να χαζέψω το σχέδιο. Το συγκεκριμένο bd θα έλεγε κάποιος ότι συγκεντρώνει πάνω του όλα τα κλισέ των γαλλοβελγικών κόμικ: Καθαρή γραμμή σχεδίου, ανεμικό σενάριο με αδύναμο τέλος. Ναι, η αλήθεια είναι πως ο Jean Dufaux έχει και καλύτερα δείγματα δουλειάς από αυτό - Rapaces, Barracuda, Complainte des Landes perdues - και λίγο το supernatural του βγαίνει μουδιασμένο. Τουλάχιστον το υπερφυσικό αυτού του στιλ, μεσαιωνικό με τέρατα βγαλμένα από θρύλους και βικτωριανή λογοτεχνία, που είναι αρκετά δύσκολο να αποφύγεις τα κλισέ του. 

 

6.jpg7.jpg

 

Ωστόσο παραδίδει μια ιστορία που έχει τα σκαμπανεβάσματα της, χωρίς να πει κάποιος ότι είναι κακή ή πλατιάζει. Αυτό όμως που μένει, είναι το πανέμορφο σχέδιο της Beatrice Tillier, σχέδιο αρκετά παραμυθένιο και ταξιδιάρικο. :) Δεν έχει κάνει άλλες ιδιαίτερες δουλειές πέρα από κάτι πορτφόλιο, μερικές συλλογές και το σκίτσο στο 9ο τεύχος του Complainte des Landes perdues. Το τελευταίο σίγουρα προέκυψε από την συνεργασία των δύο στο Le Bois Des Vierges και ας μου επιτραπεί να πω, χωρίς να θίξω τον μεγάλο Rosinski και τον Delaby, ότι το σκίτσο της στέκεται επάξια δίπλα στα προηγούμενα τεύχη. Πιο στρογγυλεμένο και "γλυκό", εξίσου επικών διαστάσεων εκεί που πρέπει. Οποιαδήποτε ομοιότητα της πρωταγωνίστριας με την σχεδιάστρια, καθαρά συμπτωματική  :lol:

 

8.jpg

 

Το 2008 που κυκλοφόρησε το πρώτο άλμπουμ μας εισήγαγε σε έναν φανταστικό κόσμο που βρίσκεται χρονολογικά και τεχνολογικά σε έναν αντίστοιχο μεσαίωνα του 1450-1600. Σ'ένα κόμικ γεμάτο με ανθρωπομορφικά στοιχεία, ο Dufaux εισάγει πολλές φυλές ομιλούντων σαρκοβόρων όπως αλεπούδες, λύκους, λίγκες κλπ. Για επίτευξη της ευημερίας μεταξύ των ανθρώπων και των θηρίων, τα παιδιά των δύο αρχηγών παντρεύονται. Η όμορφη Aube, η "κόρη των ανθρώπων", κατηγορείται για προδοσία όταν ο μέλλοντας σύζυγός της, Loup de Feu (Λύκος της φωτιάς) βρίσκεται άγρια δολοφονημένος στο γαμήλιο κρεβάτι.Για να σωθεί βρίσκει καταφύγιο με τον αδερφό της Salviat στο δάσος των παρθένων και η ιστορία αρχίζει..

 

9.jpg10.jpg

 

Εντάξει, δεν το λες και τρόμου, πιο πολύ προς fantastique φέρνει. Ξαναλέω το σχέδιο είναι πανέμορφο, μακάρι η Tillier να ενεργοποιηθεί λίγο παραπάνω στον συστηματικό σχεδιασμό κόμικ και όχι παρεμφερών. :) Θα την παρακολουθώ  :Suspicious:, μου θυμίζει και το Θοργκάλ.  Βγήκαν 3 άλμπουμ με την παρακάτω σειρά, ενώ ο τίτλος έχει ολοκληρωθεί. Επίσημη αγγλική έκδοση δεν έχουμε δει ακόμα. 

 

1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

 

1. Le Bois des Vierges - Tome 1, 2/2008

2. Le Bois des Vierges - Loup, 11/2010

3. Le Bois des Vierges - Epousailles, 5/2013

4. Le Bois des Vierges - L'integrale, 11/2016

 

Προσωπική ιστοσελίδα της Beatrice Tillier, Dessinatrice

wiki με παρουσίαση χαρακτήρων και περιλήψεις των τευχών στα Εγγλέζικα

bedetheque

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν το σενάριο είναι χειρότερο από το Μπαρακούντα, να ξέρω να μην το ακουμπήσω  :lol: . Ποτέ βέβαια δεν θα απέρριπτα α πριόρι ένα σενάριο του Ντιφό γιατί μας έχει δώσει και έναν Μουρένα και γενικότερα μερικά αξιοπρεπέστατα σενάρια (το Μπαρακούντα ΔΕΝ είναι μέσα σε αυτά  :lol: ), αλλά ... νταξ. Περιμένω σεναριακές ευκολίες μέχρι τελικής πτώσης. Ειδικά σε τέτοιο θέμα που δεν υπάρχουν οι περιορισμοί ενός ιστορικού ή ρεαλιστικού σεναρίου.

 

Και ένα προσωπικό σχόλιο. Δίπλα στο σχέδιο του Ντελαμπύ δεν κάθεται κανένας. Πολύ περισσότερο η συμπαθής Μπεατρίς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ντάξει σε βρίσκω λίγο αυστηρό για το barracuda, αλλά εν πάση περιπτώσει μάλλον δεν θα σ'αρέσει. Προσπέρασε το, ή κατέβασε το πρώτο τεύχος για την εικονογράφηση. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν με τρελαίνει το σχέδιο από ότι βλέπω. Το αναφέρω  επειδή λες ότι σου αρέσει πάρα πολύ και μου έκανε εντύπωση.

Δεν είναι άσχημο, αλλά δεν βλέπω και τίποτα αξιομνημόνευτο.

 

Άσε που βλέπω και αυτό που με εκνευρίζει να κάνουν σχεδιαστές, να αφήνουν δηλαδή κενά πάνελ με απλά ένα χρωματισμό για background.

Δεν το κάνει βέβαια μαζικά, αλλά 3 πάνελ στην ίδια σελίδα με μοναδικό background ένα χρώμα, μου κάνει βαρεμάρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αγαπητέ κύριε Θρηνωδέ καλησπέρα σας .Όταν είδα τα καρέ, του συγκεκριμένου κόμικ που ανεβάσατε μπορώ να πω ότι μ ου κέντρισε το ενδιαφέρον .  Μου άρεσε, η κεντρική ιδέα της σειράς.Που είναι, η ειρηνική συνύπαρξη μεταξύ δύο διαφορετικών ειδών. :)  Των ανθρωποειδών, και των ανθρώπων -αν κατάλαβα καλά. Όμως,δεν έχει βγει, ακόμη στα Ελληνικά; ΟΚ στα αγγλικά, τα καταφέρνω αλλά στα γαλλικά;  Έκτος, από το Bonzeur δεν καταλαβαίνω γρι. :collapse: Τέλος, και εγώ θα  επιθυμούσα να πω και για τον σχεδιασμό.Επειδή, η ιδέα των ανθρωπόμορφων ζώων   μου  θυμίζουν το κόμικ Μπλάκσαντ εντούτοις, θα περίμενα πιο δυναμική γραμμή, για το θέμα που πραγματεύεται. :thinking:  Έχω την εντύπωση ότι μόνο τα εξώφυλλα έχουν δυνατή προσωπικότητα ή κάνω λάθος;  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γιάννη όλα μια ιδέα είναι. Έχω μέχρι και τον 3.2 από το Σελίνι, προσπαθώ υπερβολικά πολύ να διαβάσω Ντρεντ αλλά το σχέδιο μου φαίνεται τόσο μα τόσο φορτωμένο και μπουκωμένο. :) Γενικά αυτό το στιλ σχεδιασμού που έχει αυτή, και άλλοι της ligne claire σε μεγαλύτερο βαθμό, είναι το ψωμοτύρι μου όσον αφορά τον άξονα πάνω στον οποίο ζυγίζω το κατά πόσο μ'αρέσει ένα σχέδιο ή όχι. 

 

Κυρία Τασία μου, να το διαβάσετε το συγκεκριμένο γιατί έχει και μερικές πικάντικες φάσεις μέσα και θα σας αρέσει. :) Στα Ελληνικά το βλέπω πολύ μακρινό για να μεταφραστεί. Ας πάρουν άλλα σειρά πρώτα.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.