Μετάβαση στο περιεχόμενο

Rorschach σε θέλω μέλος του φόρουμ.


Fergus Mc Duck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Επειδή τον τελευταίο καιρό ο χρήστης Rorschach έχω παρατηρήσει δέχεται ενός είδους ''bullying'', από μέλη τα οποία απαξιώνουν την παρουσία του, λόγω της επιλογής του να έχει διαφορετικές απόψεις και να τις εκφράζει, αισθάνθηκα την ανάγκη να κάνω αυτό το post για την αποκατάσταση της αδικίας. 

 

 

Rorschach σε θέλω μέλος του φόρουμ...

 

  • Γιατί το πρώτο που κάνεις μόλις βρεις κάποιο ενδιαφέρον νέο από τα αγαπημένα μας Disney, είναι να το ποστάρεις για να το μοιραστείς μαζί μας. 
  • Γιατί ανοίγεις και καλλιεργείς γόνιμες συζητήσεις που αναζοπυρώνουν το πεσμένο ενδιαφέρον.
  • Γιατί έχεις φοβερές γνώσεις πάνω στα Disney και χωρίς να αυτοεγκωμιάζεσαι για αυτές, τις μεταδίδεις.
  • Γιατί έχεις τον μεγαλύτερο αριθμό posts με διαφορά στην κουβεντούλα (940), ενώ αυτά είναι ποιοτικά και προσφέρουν στη συζήτηση, δείχνοντας την όρεξή σου. 
  • Γιατί τα λες σταράτα και δεν κρύβεσαι πίσω από αναληθή λόγια.
  • Γιατί έχεις θάρρος της άποψής σου και την εκφράζεις.
  • Γιατί προσφέρεις ό,τι προσφέρεις στο φόρουμ (και προσφέρεις πολλά) χωρίς να προσβλέπεις στο να γίνεις κάποια στιγμή μέλος της Δ.Ο., συμφωνόντας με ό,τι αυτή πει. 

Greekcomics χωρίς Rorschach είναι πιο φτωχό. Καιρός να το καταλάβετε όσοι τον αποκαλείτε ουσιαστικά σκουπίδι του φόρουμ, χωρίς συμμετοχή. 

 

 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει αγαπητέ Fergus Μc Duck, Rorshach και όποιος άλλος, νομίζετε πως το Greekcomics.gr είναι ο ναός της Δημοκρατίας.

 

Όχι δεν είναι ο ναός της Δημοκρατίας. Είναι ένα φόρουμ για κόμικ και η Δ.Ο. φροντίζει να δουλεύει το φόρουμ και να αποδίδει. Είτε μας αρέσει είτε όχι ο τρόπος που δουλεύει το φόρουμ, είναι προνόμιο να είμαστε εδώ.

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει αγαπητέ Fergus Μc Duck, Rorshach και όποιος άλλος, νομίζετε πως το Greekcomics.gr είναι ο ναός της Δημοκρατίας.

 

Όχι δεν είναι ο ναός της Δημοκρατίας. Είναι ένα φόρουμ για κόμικ και η Δ.Ο. φροντίζει να δουλεύει το φόρουμ και να αποδίδει. Είτε μας αρέσει είτε όχι ο τρόπος που δουλεύει το φόρουμ, είναι προνόμιο να είμαστε εδώ.

Είναι ευνόητο ότι ένα φόρουμ πρέπει να είναι ο ναός της Δημοκρατίας...

 

 

Εάν οι υπεύθυνοι δεν το φροντίσουν, τότε πολύ απλά θα μαραζώσει όπως και γίνεται. Γιατί όταν διώχνεις τον Rorschach και τον κάθε Rοrschach, επειδή έχει διαφορετικές απόψεις, ενώ έχει όρεξη για προσφορά, τότε πολύ απλά θα καταλήξεις να γράφεις μόνος σου με τους 3 - 4 admins και mods σου. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι ευνόητο ότι ένα φόρουμ πρέπει να είναι ο ναός της Δημοκρατίας...

 

 

Εάν οι υπεύθυνοι δεν το φροντίσουν, τότε πολύ απλά θα μαραζώσει όπως και γίνεται. Γιατί όταν διώχνεις τον Rorschach και τον κάθε Rοrschach, επειδή έχει διαφορετικές απόψεις, ενώ έχει όρεξη για προσφορά, τότε πολύ απλά θα καταλήξεις να γράφεις μόνος σου με τους 3 - 4 admins και mods σου. 

 

Ούτε ευνόητο είναι αλλά περισσότερο δεν είναι αυτονόητο. Δεν πρέπει να είναι ναός της Δημοκρατίας. Δεν θα δουλέψει.

 

Π.χ. δες τώρα έκανες ένα ποστ "κατηγορώ". Δεν σου απαντάει κανείς. Θα έχει πέσει σύρμα να μην σου απαντήσει κανείς. Δημοκρατία δεν υπάρχει ούτε μέσα στη Δ.Ο. (Τι νομίζεις δηλαδή πως όλοι οι veterans έφυγαν γιατί δεν προλαβαίνουν; )

Γίνεται πάντα αυτό που κρίνεται καλό για το φόρουμ. Να αποσυμπιεστεί η κατάσταση. Τι περιμένεις δηλαδή; Να σου πουν τι ωραία που μας την λες ή τι ωραία που δεν μας την λες;

 

Έτσι πάει και για να είναι το φόρουμ τόσα χρόνια μάλλον έτσι πρέπει να είναι. Ξεκίνα να προσφέρεις αντί να παραπονιέσαι για τις ειρωνείες των όποιων μελών (Δ.Ο. ή όχι). Εάν καταλαβαίνεις καλώς, εάν όχι δεν μπορώ να σου πω τίποτα άλλο καθώς τα λόγια μου έχουν την τάση να μην γίνονται πάντα κατανοητά.

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

1.Ούτε ευνόητο είναι αλλά περισσότερο δεν είναι αυτονόητο. Δεν πρέπει να είναι ναός της Δημοκρατίας. Δεν θα δουλέψει.

 

2. Π.χ. δες τώρα έκανες ένα ποστ "κατηγορώ". Δεν σου απαντάει κανείς. Θα έχει πέσει σύρμα να μην σου απαντήσει κανείς. Δημοκρατία δεν υπάρχει ούτε μέσα στη Δ.Ο. (Τι νομίζεις δηλαδή πως όλοι οι veterans έφυγαν γιατί δεν προλαβαίνουν; )

 

3.Γίνεται πάντα αυτό που κρίνεται καλό για το φόρουμ. Να αποσυμπιεστεί η κατάσταση. Τι περιμένεις δηλαδή; Να σου πουν τι ωραία που μας την λες ή τι ωραία που δεν μας την λες;

 

4.Έτσι πάει και για να είναι το φόρουμ τόσα χρόνια μάλλον έτσι πρέπει να είναι. Ξεκίνα να προσφέρεις αντί να παραπονιέσαι για τις ειρωνείες των όποιων μελών (Δ.Ο. ή όχι). Εάν καταλαβαίνεις καλώς, εάν όχι δεν μπορώ να σου πω τίποτα άλλο καθώς τα λόγια μου έχουν την τάση να μην γίνονται πάντα κατανοητά.

1.Κι όμως κάνεις λάθος, και αυτονόητο και ευνόητο είναι. Μόνο εάν αποτελεί ναό της Δημοκρατίας ένα φόρουμ, τότε θα δουλέψει αποτελεσματικά. 

 

2. Α μπράβο στα λόγια μου έρχεσαι...Επιτέλους παραδέχεσαι την κατάσταση.

 

3. Τι εννοείς ότι γίνεται πάντα αυτό που κρίνεται καλό για το φόρουμ; Ναι, ακριβώς, περιμένω από μια σωστή διαχείριση να μου απαντήσει ''έχεις δίκιο σε αυτά που λες και θα προσπαθήσουμε να υιοθετήσουμε μια καλύτερη στάση''. 

 

4. Όχι φίλε μου δεν πάει έτσι... Ο μόνος λόγος που δεν έχει ερημώσει εντελώς είναι ότι έχει την αποκλειστικότητα ως μοναδικό φόρουμ για τα κόμικς στην Ελλάδα. Εάν υπήρχε κι άλλο φόρουμ, δεν υπήρχε περίπτωση να έχει παραπάνω από 3 - 4 άτομα (admins και mods), που να διατάζουν αόρατα μέλη. Ακόμα και με την αποκλειστικότητα που έχει όμως, έχεις προσέξει πως σιγά σιγά μαραζώνει; Έχεις αναρωτηθεί γιατί συμβαίνει αυτό; Και όσον αφορά το γεγονός ότι μου λες να προσφέρω αντί να ασχολούμαι με τις ειρωνείες άλλων μελών: Γιατί να προσφέρω; Για να με φτύνουν μετά όπως τον Rorschach απλώς επειδή έχω διαφορετικές απόψεις; Ο άνθρωπος έχει ενεργότατατη συμμετοχή και φοβερή προσφορά, παρ' όλ' αυτά η συμμετοχή του θεωρείται ως μηδαμινή και τιποτένια.  

 

Είναι σαν να μου λες ουσιαστικά με αυτό σου το ποστ πάντως πως η δικτατορία, λειτουργεί καλύτερα από τη δημοκρατία. Λυπάμαι που στο λέω αλλά στη σημερινή εποχή ως αποτελεσματικότερο πολίτευμα έχει αποδειχθεί η δημοκρατία. Θεωρείς ότι διαφέρει ένα κράτος, από το φόρουμ; Και τα δύο έχουν κάποιους στόχους να πετύχουν. Το θέμα είναι ότι η δικτατορία και η απολυταρχία μας έχουν αφήσει χρόνους σαν ιδέες, και μάλλον υπάρχει κάποιους λόγος για το γεγονός αυτό. 

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο κομμάτι που με αφορά ως veteran, να πω ότι ζήτησα ο ίδιος να μην είμαι στη ΔΟ, λόγω έλλειψης χρόνου και καθόλου δεν ωθήθηκα σε απόσυσρη.

Να πω επίσης ότι από την εμπειρία μου στο διάστημα που ήμουν στη ΔΟ, μπορώ να βεβαιώσω για το ειλικρινές των προθέσεων των μελών της ΔΟ για δημοκρατική, λειτουργική και δίκαιη λειτουργία του φόρουμ.

Να προσθέσω πως αν ήμουν εγώ root admin θα διέγραφα όποιον με εκνεύριζε ή όποιον θεωρούσα ότι έγραφε βλακείες, τέτοιος είμαι δυστυχώς. Ο πειρασμός είναι μεγάλος. Το ότι οι admin μπορούν να κάνουν ότι θέλουν και έχουν τη δύναμη και το χαρακτηρα να περιορίζονται σε συστάσεις ευγενικά διατυπωμένες λέει πολλά για τον χαρακτήρα και τις προθέσεις τους.

 

 

edit:  Ακούγομαι λίγο γλύφτης τώρα που το ξαναδιαβάζω :lol:

Επεξεργασία από bonadrug
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε μου είναι απλά ένα φόρουμ για κόμικ. Δεν υπάρχουν πουθενά αυτά που λες περί δημοκρατίας, ακόμα και στη δημοκρατία που ζούμε. Είσαι φιλοξενούμενος όπως σε όλα τα φόρουμ που δεν σου ανήκουν. Όπως και εγώ όπως και όλοι μας, ακόμα και τα παιδιά της Δ.Ο φιλοξενούμενοι είναι.

 

Πήγαινε σε ένα σπίτι κάποιου και πες του, σειρά μου να πάω με τη γυναίκα σου. Δημοκρατία έχουμε. Αν δεν σε περάσει για ηλίθιο (καλό σενάριο) θα σε δείρει και θα πετάξει έξω.

 

Το ότι νομίζουμε πως μας ανήκει το φόρουμ και μπορούμε να κάνουμε αυτό που μας αρέσει είναι γιατί υπάρχει καλό κλίμα (γενικά) και αισθανόμαστε άνετα και αν θες την άποψη μου είναι το μεγαλύτερο επίτευγμα του Valt. 

 

Αν θες να πεις την γνώμη σου, την λες. Δεν σε εμποδίζει κανείς. Έτσι και η Δ.Ο. έχει την γνώμη της για ορισμένα μέλη. Όπως και ορισμένα μέλη έχουν τις απόψεις τους για τα μέλη της Δ.Ο.

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω επίσης ότι από την εμπειρία μου στο διάστημα που ήμουν στη ΔΟ, μπορώ να βεβαιώσω για το ειλικρινές των προθέσεων των μελών της ΔΟ για δημοκρατική, λειτουργική και δίκαιη λειτουργία του φόρουμ.

Αυτός ο χαρακτηρισμός πάντα με ενοχλούσε, επειδή δεν μπορώ να καταλάβω την χρήση του σε αυτό το πλαίσιο. 

 

Το moderation ενός φόρουμ δεν είναι δημοκρατικό, οι mods δεν εκλέγονται από τα μέλη και οι αποφάσεις σε καμία περίπτωση δεν λαμβάνονται από κοινού. Και ούτε αυτό πιστεύω ότι είναι ρεαλιστικό ζητούμενο. Το ζητούμενο για μένα είναι ένα στύλ moderation οπού οι αποφάσεις χαρακτηρίζονται από αμεροληψία, έλλειψη εμπάθειας ή προσωπικών βίτσιων και διαφάνεια.

 

Η διαχείριση του φόρουμ επιτυγχάνει πολλές φορές στα παραπάνω και άλλες φορές αποτυγχάνει, ας μην τρελαθούμε. Και φυσικά ένας σοβαρός mod ή admin θα επικεντρωθεί στην επιδιόρθωση των αποτυχιών παρά στις επιτυχίες.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.