Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πεθαίνει ο Σπάιντερμαν;;;


lefteris677

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τη μια μέρα θα σας πώ ένα ανέκδοτο για τον Τοτό στο σχολείο. Αύριο για τον Τοτό στην Κόλαση. Μεθαύριο ο Τοτός θα είναι αδερφή, μπορεί ή και παντρεμένος, την άλλη βδομάδα πατέρας ενός κακομαθημένου. Τον άλλο μήνα θα σας τον παρουσιάσω ξανά παιδί. Τα ίδια για τον Κωστίκα και Γιωρία, ή για τον ανώνυμο Πόντιο. την μια φτωχό μπατηράκι, την άλλη πλούσιο μεγιστάνα, μετά παρθένο 40άρη, μετά νεοναζί, κατόπιν παγωτατζή. Ξέπω πολλά ανέκδοτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα επαναλάβω για μια ακόμη φορά, ότι από μόνη της η φράση "ο θάνατος κάνει καλό στην εξέλιξη ενός χαρακτήρα" είναι κωμικά προβληματική. Αν διαφωνείς με αυτό που λέω, παρακαλώ αντίκρουσε το επιχείρημα μου στο πόστ #46. Τι θάνατος είναι ο θάνατος που θα κρατήσει μόνο για μερικούς μήνες και θα retconαριστεί σχεδόν αμέσως; Τι δράμα υπάρχει, όταν το όλο δράμα του θανάτου έχει να κάνει με την τελεσίδικη απώλεια ενός αγαπητού προσώπου;Τέλος, το γεγονός ότι προσδίδει κάποια εξέλιξη στον χαρακτήρα, αν και είναι ανάξια ως ιδέα ακόμα και της Λάμψης, δεν αποτελεί στο παραμικρό επιχείρημα. Η εξέλιξη του χαρακτήρα μπορεί να γίνει με μερικές ντουζίνες τρόπους, μερικούς απ'τους οποίους ανέφερα παραπάνω, και πολλούς ακόμα που θα ήμουν αρκετά πρόθυμος να προτείνω.

 

 

α) Μην ξεχνας οτι ολα ειναι θεμα marketing. Οι εταιρειες πραττουν αυτα που θελουν οι fans τους. Για παραδειγμα, αν οι fans θελουν τον Steve Rogers ως Captain America, θα σκεφτουν καποιο τροπο για να τον επαναφερουν. Αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα. Αν οι εταιρειες δεν ειχαν πωλησεις, θα εκλειναν η μια μετα την αλλη..

β) Διαβαζεις υπερηρωικα comics η εστω τακτικα? Γιατι αν οχι, δεν μπορεις να κρινεις αν ο "θανατος" ενος χαραχτηρα ειναι καλος για την εξελιξη του (η οτιδηποτε αλλο) η οχι. Δεν μπορω να κρινω, εγω για παραδειγμα, τα Μικυ Μαους και τα Ντοναλτ αν δεν ξερω περι τινος προκειται.

γ) Καποιες φορες οι "θανατοι" γινονται για να σοκαρουν τους αναγνωστες και να φερουν ανατροπες στη ζωη του χαραχτηρα. Και μαλιστα καποιοι ειναι και μονιμοι θανατοι.(βλ. Gwen Stacy, Uncle Ben)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μπορεί εσύ να θεωρείς ότι είναι κωμικό να λέμε ότι ο θάνατος είναι μέρος της εξέλιξης του ήρωα, εγώ σου λέω ότι υπάρχουν συγκεκριμένα παραδείγματα, από τις οποίες ο ήρωας βγήκε βελτιωμένος. Είναι το απόλυτο εμπόδιο σε έναν κόσμο που γίνονται περίεργα και φανταστικά. Απόλυτο, αλλά όχι αξεπέραστο. Ο ήρωας μπορεί να ξεπεράσει τον θάνατο και να αναδειχθεί μια νέα του πλευρά. 

 

Και ακόμα και στους θανάτους που γίνονται στα κόμικς, συχνά αφήνουν hints (πλάκα κάνω, τα hints δεν είναι τόσο ξεκάθαρα). Πέθανε ο Batman και είδαμε έναν τύπο στην προϊστορική εποχή να ζωγραφίζει μια νυχτερίδα (spoilers :P)! "Πέθανε" ο Peter Parker και στο επόμενο τεύχος ζούσε στο σώμα του ένα απομεινάρι της "ψυχής" του, ένα φάντασμα. Το σώμα του είναι ακόμα εκεί! Όπως είπα πολλά ποστ πριν, ουσιαστικά έγινε αλλαγή των εγκεφαλικών μοτίβων του καθενός (Pete και Ock). 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

α) Παραθέτω το ιστορικό των μετοχών της Ντίσνευ, που κατέχει την Μάρβελ. Επίσης, εφόσον είναι σκληρή πραγματικότητα, τότε σίγουρα θα την ξέρουν και οι ίδιοι οι δημιουργοί. Τάδε έφη :germ: :

Όταν ο δημιουργός *ξέρει* ότι θα τον αναστήσουν μετά από 2-3-5 χρόνια, τότε είναι ανίκανος εάν νομίζει ότι *έτσι* δημιουργεί δραματική ένταση. Εάν δεν *ξέρει* ότι θα τον αναστήσουν, τότε είναι ηλίθιος. :)

 

β) Πιο μικρός διάβαζα διάφορα, τώρα διαβάζω μόνο (πειρατικά) Μπάτμαν. Αν θεωρείς ότι δεν ξέρω τι γίνεται, να σου θυμίσω ότι κανένας στο φόρουμ δεν έχει διαβάσει όλους τους υπερηρωικούς "θανάτους", οπότε κάποια τέτοια άποψη δεν στέκει. Παρακαλώ να μην αγνοηθεί αυτό που είπα εδώ:

Τι θάνατος είναι ο θάνατος που θα κρατήσει μόνο για μερικούς μήνες και θα retconαριστεί σχεδόν αμέσως; Τι δράμα υπάρχει, όταν το όλο δράμα του θανάτου έχει να κάνει με την τελεσίδικη απώλεια ενός αγαπητού προσώπου; [...] Η εξέλιξη του χαρακτήρα μπορεί να γίνει με μερικές ντουζίνες τρόπους, μερικούς απ'τους οποίους ανέφερα παραπάνω, και πολλούς ακόμα που θα ήμουν αρκετά πρόθυμος να προτείνω.

Ας πούμε ότι η εξέλιξη του χαρακτήρα είναι καλή (που πράγματι, για να το αξιολογήσει κάποιος αυτό, πρέπει να διαβάσει την ιστορία). Ο τρόπος με τον οποίο επιτυγχάνεται αυτή η εξέλιξη είναι γελοίος για τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πρίν και ξαναναφέρω και παρακάτω, και θα μπορούσε να αντικατασταθεί με χίλιους-δυο τρόπους. Επίσης ρε παιδιά. Το ξαναλέω. Μετά θάνατον εξέλιξη χαρακτήρα;

 

γ) Αυτό λέω επί τόσα πόστ. Είναι ένα φθηνιάρικο σωκ το οποίο δεν επηρεάζει ακόμα και τους ελάχιστα έμπειρους αναγνώστες, και θα καταστρέψει τελείως την δραματική ένταση της ιστορίας και για τους άπειρους όταν λίγο αργότερα θα ανατραπούν τα περί θανάτου. Οι μόνιμοι θάνατοι, όταν εκτελούνται σωστά, επιτυγχάνουν ότι προσπαθούν να επιτύχουν οι ψεύτικοι. 

 

Τη μια μέρα θα σας πώ ένα ανέκδοτο για τον Τοτό στο σχολείο. Αύριο για τον Τοτό στην Κόλαση. Μεθαύριο ο Τοτός θα είναι αδερφή, μπορεί ή και παντρεμένος, την άλλη βδομάδα πατέρας ενός κακομαθημένου. Τον άλλο μήνα θα σας τον παρουσιάσω ξανά παιδί. Τα ίδια για τον Κωστίκα και Γιωρία, ή για τον ανώνυμο Πόντιο. την μια φτωχό μπατηράκι, την άλλη πλούσιο μεγιστάνα, μετά παρθένο 40άρη, μετά νεοναζί, κατόπιν παγωτατζή. Ξέπω πολλά ανέκδοτα.

Ο Τοτός είναι παντελώς δισδιάστατος χαρακτήρας. Δεν συμφωνώ ότι ισχύει το ίδιο για όλους τους υπερήρωες.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Μπορεί εσύ να θεωρείς ότι είναι κωμικό να λέμε ότι ο θάνατος είναι μέρος της εξέλιξης του ήρωα, εγώ σου λέω ότι υπάρχουν συγκεκριμένα παραδείγματα, από τις οποίες ο ήρωας βγήκε βελτιωμένος.

 

Ο χαρακτήρας θα έπρεπε να βγει θανατωμένος. Αλλιώς είναι μαιμού θάνατος. ΒΒ δραματική ένταση, θνητότητα, κτλ.

 

 

Είναι το απόλυτο εμπόδιο σε έναν κόσμο που γίνονται περίεργα και φανταστικά. Απόλυτο, αλλά όχι αξεπέραστο. Ο ήρωας μπορεί να ξεπεράσει τον θάνατο και να αναδειχθεί μια νέα του πλευρά.

 

 

To oποίο, Χρήστο, από μόνο του ισοδυναμεί στην εν δυνάμει αθανασία όχι μόνο του συγκεκριμένου χαρακτήρα, αλλά όλων εντός του σύμπαντος, καταστρέφοντας όλη την δραματική ένταση που προκαλεί η απειλή του θανάτου του πρωταγωνιστή.

 

 

 

 

Και ακόμα και στους θανάτους που γίνονται στα κόμικς, συχνά αφήνουν hints (πλάκα κάνω, τα hints δεν είναι τόσο ξεκάθαρα). Πέθανε ο Batman και είδαμε έναν τύπο στην προϊστορική εποχή να ζωγραφίζει μια νυχτερίδα (spoilers :P)! "Πέθανε" ο Peter Parker και στο επόμενο τεύχος ζούσε στο σώμα του ένα απομεινάρι της "ψυχής" του, ένα φάντασμα. Το σώμα του είναι ακόμα εκεί! Όπως είπα πολλά ποστ πριν, ουσιαστικά έγινε αλλαγή των εγκεφαλικών μοτίβων του καθενός (Pete και Ock).

 

H προοικονομία πώς διορθώνει οτιδήποτε απ'τα παραπάνω; Μήπως γελοιοποιεί τον εαυτό της, λέγοντας "ψιτ, ουσιαστικά δεν πέθανε. Θα κοιμηθεί για κανά τρίμηνο και θα ξαναξυπνήσει."

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Eγω την αποψη μου την ειπα. Δεν θα κατσω να διευρυνω περισσοτερο το θεμα για τυχον παραξεγησεις.

 

@Dark Chris, ωραια τοποθετηση-προσεγγιση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

 

Ο Τοτός είναι παντελώς δισδιάστατος χαρακτήρας. Δεν συμφωνώ ότι ισχύει το ίδιο για όλους τους υπερήρωες.

 

Σαν τον Ντοναλντ Ντακ ένα πράμα δηλαδή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μιλάμε για sci-fi/fantasy/δεν-ξέρω-και-εγώ-τι υπερηρωικά κόμικς. Ο θάνατος μπορεί να μην σημαίνει το ίδιο για ανθρώπους-όντα που έχουν υπερφυσικές δυνάμεις θεών και έχουν πολεμήσει τυράννους που εξουσιάζουν τον χώρο και τον χρόνο και έχουν συναντήσει τον ίδιον τον θάνατο. 

 

Και ναι, ο θάνατος μπορεί να συμβάλλει στην εξέλιξη του χαρακτήρα και σου λέω υπάρχουν και παραδείγματα, τα οποία μπορείς να διαβάσεις (και του Batman την ιστορία σχετικά με τον "θάνατο" του μάλιστα λες ότι την έχεις διαβάσεις) και να δεις ότι είναι αλήθεια. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

@Dark Chris, ωραια τοποθετηση-προσεγγιση. :)

 

:giati:  O γιός μου θα γίνει φιλόλογος ή δικηγός. Κάτι τέτοιο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τελικα εχει κανει μεγαλη ζημια το Death & Return of superman,το πρωτο κομικ που σκοτωσε major character για να τον αναστησει μετα απο λιγο καιρο.Οπως και να χει το να σκοτωνεις χαρακτηρα για να τον αναστησεις μετα απο λιγους μηνες εχει καταντησει πλεον πολυ φτηνο κολπο για boost στις πωλησεις(και σχεδον κωμικο τα τελευταια χρονια) αλλα φταινε και οι αναγνωστες που δεν ψηφιζουν με το πορτοφολι τους.Οσον αφορα αυτο που λεει ο Dark Chris ναι υπαρχει περιθωριο να κανεις καποιο retcon με κοσμικους χαρακτηρες τυπου Galactus,Celestials κτλ αλλα οταν σκοτωνεις street level χαρακτηρες τυπου spider-man η κρατα τον νεκρο και προχωρα την ιστορια μπροστα η πολυ απλα μη γραφεις τετοια ιστορια εφοσον ξερεις οτι η εταιρια δεν εχει σκοπο να αποσυρει τον χαρακτηρα.9/10 φορες ο θανατος στα superhero comics γινεται για τους λαθος λογους και αυτο το γνωριζουμε ολοι.Απλα το συνηθισαμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

O οποίος όμως street-level χαρακτήρας έχει συμμετάσχει στους F4 και τώρα είναι με τους Avengers και εκεί δεν μπλέκει σε τόσο street-level καταστάσεις. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι παρά το γεγονός ότι π.χ. ο Spider-Man είναι πιο προσγειωμένος χαρακτήρας, έχει στενές επαφές με άλλου τύπου χαρακτήρες και ζει σε έναν κόσμο όπου υπάρχουν όλες αυτές οι οντότητες. Όχι ότι θα ήθελα να τους δω να πολεμούν με τον Spider-Man, αλλά έτσι είναι με το shared universe........ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σαν τον Ντοναλντ Ντακ ένα πράμα δηλαδή.

Nαι, ο Ντόναλντ είναι αρκετά δυσδιάστατος.

 

Μιλάμε για sci-fi/fantasy/δεν-ξέρω-και-εγώ-τι υπερηρωικά κόμικς. Ο θάνατος μπορεί να μην σημαίνει το ίδιο για ανθρώπους-όντα που έχουν υπερφυσικές δυνάμεις θεών και έχουν πολεμήσει τυράννους που εξουσιάζουν τον χώρο και τον χρόνο και έχουν συναντήσει τον ίδιον τον θάνατο.

Αν ξαναδιαβάσεις τα πόστ μου, θα δεις ότι δεν μιλάω γενικόλογα, ούτε για την αντίδραση των άλλων ενδοσυμπαντικών χαρακτήρων. Αναφέρω συγκεκριμένα, ότι οι ψευδοθάνατοι λένε στον αναγνώστη ότι οι όλοι οι χαρακτήρες είναι εν δυνάμει αθάνατοι, οπότε δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για την ζωή τους, οπότε και οποιαδήποτε δραματική ένταση απορρέει από αυτόν είναι μηδενική.

 

Αν δεν υπάρχει δραματική ένταση, που βασίζεται μια ιστορία;

 

Και ναι, ο θάνατος μπορεί να συμβάλλει στην εξέλιξη του χαρακτήρα και σου λέω υπάρχουν και παραδείγματα, τα οποία μπορείς να διαβάσεις (και του Batman την ιστορία σχετικά με τον "θάνατο" του μάλιστα λες ότι την έχεις διαβάσεις) και να δεις ότι είναι αλήθεια.  :)

O "θάνατος" είναι ο βλακώδης φορέας της εξέλιξης. Για 4η ή 5η φορά επαναλαμβάνω, μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι που δεν καταστρέφει την δραματική ένταση και ως εκ τούτου το σύμπαν εκ των έσω. Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καταρχην να δηλωσω οτι εχω να διαβασω spider-man αρκετα χρονια,δεν εχω ιδεα τι παιζει σχετικα με τον θανατο του και ουτε θελω να πω την αληθεια,Το ιδιο ισχυει και με τους F4.To οτι εχει κανει θητεια στους F4 ο spidey αυτο δεν τον κανει High Evolutionary,παραμενει street level αρα θα πρεπε να ισχυουν ορισμενοι κανονες για ορισμενες ομαδες χαρακτηρων.Επισης μακαρι να σταματησουν και τα καταραμενα renumberings,εχει γινει πονοκεφαλος οταν ψαχνεις για back issues...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

Αν ξαναδιαβάσεις τα πόστ μου, θα δεις ότι δεν μιλάω γενικόλογα, ούτε για την αντίδραση των άλλων ενδοσυμπαντικών χαρακτήρων. Αναφέρω συγκεκριμένα, ότι οι ψευδοθάνατοι λένε στον αναγνώστη ότι οι όλοι οι χαρακτήρες είναι εν δυνάμει αθάνατοι, οπότε δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για την ζωή τους, οπότε και οποιαδήποτε δραματική ένταση απορρέει από αυτόν είναι μηδενική.

 

Αν δεν υπάρχει δραματική ένταση, που βασίζεται μια ιστορία;

 

O "θάνατος" είναι ο βλακώδης φορέας της εξέλιξης. Για 4η ή 5η φορά επαναλαμβάνω, μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι που δεν καταστρέφει την δραματική ένταση και ως εκ τούτου το σύμπαν εκ των έσω.

 

Γιατί να έχουμε δραματική ένταση μόνο από τους θανάτους; Δεν μπορεί να υπάρξει αν οι κακοί ετοιμάζονται να σκοτώσουν αγαπημένα πρόσωπα, που σε εκείνους η απειλή του θανάτου είναι πιο μόνιμη; Ή αν ο ήρωας είναι έτοιμος να πάει κόντρα στις αξίες του και να σκοτώσει τον κακό; Και άλλα...... 

 

Με το σκεπτικό του "δραματική ένταση μηδέν λόγω των ψευτοθανάτων" δεν θα έπρεπε να διαβάζω καθόλου Superman του μήνα. Ξέρω ότι θα ξεκινήσει καινούργιο arc σε μερικούς μήνες με τον Luthor, ξέρω ότι όπου να'ναι ξεκινάει καινούργιος τίτλος με τον ήρωα, οπότε ξέρω ότι η ζωή του για τους επόμενους μήνες δεν απειλείται. Ας μην διαβάσω καθόλου τις νέες του ιστορίες να τελειώνουμε...... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί να έχουμε δραματική ένταση μόνο από τους θανάτους;

Τότε να μην γράφουν ιστορίες οπού και καλά βρίσκονται σε κίνδυνο οι ηπερήρωες. Αλλά το κάνουν. Μέχρι και ο Σούπερμαν, ο πιο OP χαρακτήρας όλων των εποχών έχει τον "κρυπτονίτη" του (στην κυριολεξία).

 

Και το πλέον κωμικοτραγικό; Η απόδειξη ότι οι ιστορίες οδηγούνται από δραματική ένταση είναι το ίδιο το γεγονός ότι ο "θάνατος" του χαρακτήρα είναι το κεντρικό θέμα συγκεκριμένων ιστοριών, οπότε και η αγωνία των αναγνωστών είναι η ίδια η μάχη για την επιβίωση του χαρακτήρα! Είναι ένας κύκλος τεράστιας σεναριογραφικής ανικανότητας.

 

Με το σκεπτικό του "δραματική ένταση μηδέν λόγω των ψευτοθανάτων" δεν θα έπρεπε να διαβάζω καθόλου Superman του μήνα.

Απλούστατα διαβάζεις μόνο δημιουργούς που ξέρεις ότι δεν ανασταίνουν τον κοσμάκη δεξιά-αριστερά. Εγώ προσωπικά διαβάζω Μπάτμαν μόνο για το μυστήριο.

 

Ξέρω ότι θα ξεκινήσει καινούργιο arc σε μερικούς μήνες με τον Luthor, ξέρω ότι όπου να'ναι ξεκινάει καινούργιος τίτλος με τον ήρωα, οπότε ξέρω ότι η ζωή του για τους επόμενους μήνες δεν απειλείται. Ας μην διαβάσω καθόλου τις νέες του ιστορίες να τελειώνουμε......

Προσωπικά έχω κόψει τα περισσότερα υπερηρωικά γιατί με αηδιάζουν τα retcon και τα reboot. Άρα σε λάθος άνθρωπο το λες αυτό σαν επιχείρημα, Χρήστο. :P

 

Διάβασε για όποιο λόγο θέλεις, ακόμα και για το σχέδιο. Δεν θα σου πει ο Tightwad "Νια νια νια, έχεις κακό γούστο, άλλαξε το". Εγώ απλά θα επιτεθώ στην σεν. συσκεύη της νεκρανάστασης, όχι στους αναγνώστες.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

καταφέρατε και κάνατε ενα τοπικ του σπαιντερ-μαν να βαριέμαι να το διαβάσω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.