Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hellblazer (Azzarello run)


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190332
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μόλις ξεπάστρεψα και το τευχάκι 174... Τα είχα εδώ και καιρό, λόγω της αγάπης μου για το 100 bullets, αλλά δεν τα είχα διαβάσει ακόμα. Ίσως και επειδή το σκίτσο του Corben στο πρώτο τεύχος (147) δεν είναι και τόσο του γούστου μου.

 

Τα πρώτα hellblazer που διαβάζω (με εξαίρεση το OGN Dark Entries).

 

Μιλάμε έπαθα τη πλάκα μου :) Εξαιρετικότατα τεύχη. Σκοτεινά, διεστραμμένα, κατεστραμμένα και με χιούμορ...

 

Φυσικά πήρα μπρος και για τα υπόλοιπα Hellblazer (κάλλιο αργά... :) ) αν και κάπου διάβασα ότ το Azzarello run δεν είναι καθόλου τυπικός Constantine...

 

Oh well. Θα δείξει :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82156
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Έμεινα στα 11 τεύχη του Warren Ellis. Πήρα μερικά επόμενα tpbs και σκόρπια τεύχη, αλλά δε κάθησα να τα διαβάσω. Όσο και να είναι η θεματολογία του στιλ μου, αυτό το κόμικ δεν ήταν του στιλ μου. Σαν να του έλειπε κάτι συνέχεια.

 

Τα του Garth Ennis μου άρεσαν λιγουλάκι (Son of man, Dangerous Habits) από την άλλη εκείνο τον καιρό μου άρεζε οτιδήποτε έβγαζε ο Garth Ennis. Κάτι Legends, Fury, Hulk δικά του δε με ενθουσίασαν.

 

Και δεν έχω διαβάσει το 100 Bullets. Χάνω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52811
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έμπαινε Γιούτσο!

 

Και μόλις τελειώσεις τον Azzarello πιάσε τον Ellis και μετά τον Carey και όσους ακολούθησαν από κει και πέρα, κάνε όμως μια στάση στον Milligan που τρέχει αυτόν τον καιρό -και είναι μετριότατος. Και μετά βουρ για Ennis και Delano για πιο χαρντ κορ καταστάσεις.

 

Ρίξε μια ματιά και στο Pandemonium. Μετά από τόσα χρόνια ο Delano ξαναπιάνει τον χαρακτήρα!

 

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, η DC από τον Μάρτιο του 2011 επανακυκλοφορεί το Original sins ως πρώτο τόμο μιας σειράς επανεκδόσεων "that put all his adventures in reading order" :mafia:

 

Και αναρωτιόμουν αν ήμουν ο μόνος εδώ μέσα που διαβάζει Hellblazer...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190332
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Και δεν έχω διαβάσει το 100 Bullets. Χάνω;

 

 

....

 

καλά...

 

τράβα αγόρασε κανένα Showcase του Flash άμα είναι..............

 

 

:)

 

:cheers5:

 

(Μέχρι original art έχω αγοράσει από το Bullets... τι ερώτηση είναι αυτή που μου κάνεις? :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82156
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Είσαι ο δεύτερος που μου την λέει για τα Showcase! :moutra2:

 

Δεν έχω διαβάσει κανένα! Με ζαλίσατε! Βασικά διάβασα του Green Lantern. :p3:

 

Χοντρέ...

Γιεγιέ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190332
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μπαααα... για το Showcase του Flash, νομίζω ότι είμαι ο πρώτος αλλά απλά επαναλαμβάνομαι :) είσαι ο μοναδικός που θα μπορούσε να το αγοράσει :)

 

αμφιβάλλω όμως άμα θα άντεχες να το διαβάσεις :)

 

Βασικά Βασίλη, κάπως έτσι... Δε θυμάμαι σεναριογράφους, αλλά στη λίστα μου αυτη τη στιγμή ειναι τα 41-45, 134-143, 177-199 και ένα OGN το All His Engines. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6059
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μόλις ξεπάστρεψα και το τευχάκι 174... Τα είχα εδώ και καιρό, λόγω της αγάπης μου για το 100 bullets, αλλά δεν τα είχα διαβάσει ακόμα. Ίσως και επειδή το σκίτσο του Corben στο πρώτο τεύχος (147) δεν είναι και τόσο του γούστου μου.

 

Τα πρώτα hellblazer που διαβάζω (με εξαίρεση το OGN Dark Entries).

 

Μιλάμε έπαθα τη πλάκα μου :) Εξαιρετικότατα τεύχη. Σκοτεινά, διεστραμμένα, κατεστραμμένα και με χιούμορ...

 

Φυσικά πήρα μπρος και για τα υπόλοιπα Hellblazer (κάλλιο αργά... :) ) αν και κάπου διάβασα ότ το Azzarello run δεν είναι καθόλου τυπικός Constantine...

 

Oh well. Θα δείξει :)

 

:cheers5:

 

 

Το διαβάζω ανελλειπώς από το τεύχος #139 και είναι μια από τις αγαπημένες μου σειρές. Το run του Azzarello είναι εξαιρετικό αλλά του λείπει το μαγικό στοιχείο, το οποίο περιόρισε στο ελάχιστο. Γενικά προτίμησε να εστιάσει σε πιο "ρεαλιστικά" storylines. Προσωπικό αγαπημένο είναι το "Good Intensions". Αυτά, όμως, που πραγματικά λάτρεψα ήταν τα τεύχη του Mike Carey που διαδέχτηκε τον Azzarello στη σειρά. Άψογα! Γενικά πάντως θα βρεις πολλές καλές (και διαφορετικού ύφους) ιστορίες σε ολόκληρη τη σειρά. Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να τη διαβάζεις από την αρχή αν και έχει ξεπεράσει τα 260 τεύχη και θα σου καταναλώσει πολύ από το χρόνο σου (και τα λεφτά σου). Αξίζει πάντως να επενδύσεις και σε χρόνο και σε χρήμα. :best:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190332
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Λοιπόν. Τα πρώτα πρώτα με ζορίζουν. Θες ο χρωματισμός? Θες το storytelling? Θες οι προκαταλήψεις μου? Τα ψιλοέπιασα και τα άφησα. Αυτά όμως που ακολουθούν τον Αζζαρέλλο τα συνεχίζω μια χαρά. Είμαι κάπου στο 202 επί του παρόντος. Δεν είναι τόσο φοβερά και τρομερά όσο αυτά του θεούλη, αλλά είναι μια χαρά και με διασκεδάζουν. Ειδικά όποτε πετυχαίνω και αυτόν τον Marcelo Frusin (ούτε που τον ήξερα τον άνθρωπο) ο οποίος μου θυμίζει Mignola με τις σκιάσεις του και μου κάθεται μια χαρά στο στομάχι :)

 

και συνεχίζω ακάθεκτος :)

 

Πάντως καταλαβαίνω τι λες Πάνο για το "περιόρισε το μαγικό στοιχείο" και πίστεψέ με, δε με χαλάει καθόλου αυτό. Προτιμώ φάσεις όπως στο Hard Time με την κάπνα/στάχτη στον τοίχο από μαγικούς δαίμονες που πιάνουν όλο το καρέ και λένε μπου :) Εγώ βέβαια :) και για την ώρα. Έχει πολύ πράμα ακόμα για διάβασμα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6059
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κοιτούσα προχθές το site της Vertigo και έχει ανακοινώσει για τον Γενάρη την κυκλοφορία του πρώτου τόμου του Hellblazer, ο οποίος εγκαινιάζει την -για πρώτη φορά- κυκλοφορία όλων των τευχών σε τόμους με χρονολογική σειρά. Για κάποιο λόγο τα trades που κυκλοφορούσαν μέχρι τώρα περιλάμβαναν μόνο συγκεκριμένα runs ιστοριών. Να η ευκαιρία λοιπόν να μπουν τα πράγματα στη θέση τους. :dance:

 

:cheers3:

 

Υ.Γ. Έχεις δίκιο Νίκο για τα πρώτα τεύχη. Είναι κάπως πιο δυσκολοδιάβαστα από τα μεταγενέστερα αλλά αξίζει να ασχοληθείς γιατί κρύβονται διαμαντάκια ανάμεσα τους.

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν,ξεκίνησα και εγώ να το διαβάζω!Και είπα τελικά να τα πάρω από τν αρχή!Τώρα είμαι κάπου στο 55-60 και πρέπει να πω πως το run του Garth Ennis ως τώρα μου φαίνετε εξαιρετικό!

Τα πρώτα τεύχη δεν είναι άσχημα αλλά κάπου το τραβάνε πολύ στην κάθε ιστορία!Βασικά αυτό μου φάνηκε κυρίως στις μεγάλες ιστορίες που θα μπορούσαν πιστεύω να πιάνουν ίσως 1-2 τεύχη λιγοτερα έτσι ωστε να είναι λίγο πιο μαζεμένα και κατανοητά αυτά που γίνονται!Στις πιο μικρές έχει όντως μερικές πάρα πολύ ωραίες!

 

Άντε να δούμε τι θα γίνετε και στο run του Azzarello :mafia::mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52811
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για να εκτιμήσεις περισσότερο το run του Ennis θα πρέπει να έχεις διαβάσει αυτό του Delano. Ο Ennis έκανε τον χαρακτήρα πιο "ανθρώπινο". Εγώ αν και μου αρέσει τρελά ο Ennis τα συγκεκριμένα τεύχη τα θεωρώ κάπως ξεπερασμένα. Ο Azzarello από την άλλη, είναι ο Azzarello. αν σου αρέσει γενικά, θα σου αρέσουν και τα Hellblazer του. Προσωπικά νομίζω πως καλύτερη ιστορία του run είναι το Good Intentions.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συμφωνώ με αυτό που λές!Ο χαρακτήρας αλλάζει πολύ μεταξύ των δύο σεναριογράφων και ως τώρα σίγουρα προτειμώ την μορφή του Ennis!Ίσως βοηθάνε και σενάρια που δεν κάνουν(ως τώρα τουλάχιστον) κοιλιά!

Πάντως αν ισχύει αυτό που λες για το run του Azzarello τότε θα περάσω πολύ καλά :mafia:

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52811
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

διαβάζω λίγο λίγο αυτόν τον καιρό τον πρώτο τόμο που συγκεντρώνει τα πρώτα Hellblazer!Τα είχα ξαναδιαβάσει και παλιότερα σε scan αλλά τώρα που τα έχω και στα χέρια μου τα απολαμβάνω ακόμα καλύτερα!Πόσο απίστευτα είχε ξεκινήσει αυτή η σειρά :yahoo: !Αυτό που με στεναχωρεί με το Hellblazer είναι οτι όλοι οι συγγραφείς ξεκίναγαν τρομερά και στην πορεία κάτι χανόταν!Τα τελευταία τεύχη του Delano ήταν πολύ μπερδεμένα,τα τελευταία τεύχη του Ennis τα βαρέθηκα!Του Azzarello ήταν όλα εξαιρετικά αλλά δεν ήταν και χαρακτηριστικά τις σειράς :lol: Πιο κάτω έχει διαβάσει κανείς να πει καμια γνώμη :thinking: ???

 

Κροκ πάρε με χίλια ολόκληρο το run του Carey!!! Από τα αρτιότερα που έχω διαβάσει. Σιγά σιγά χτίζει μια εξαιρετική ιστορία η οποία βασίζεται σε στοιχεία που έχει "τσιμπήσει" από όλη την πορεία του ήρωα. Κάτι σαν τα Batman του Morrison μόνο που ο Carey ξέρει τι θέλει να πει. Και αφού λες ότι έχεις διαβάσει και παλιότερα τεύχη θα ξέρεις που αναφέρεται και θα τα καταευχαριστηθείς!!! Πέρα από αυτό ο Carey έχει μελετήσει πολύ το όλο θέμα μαγεία (θα του έμεινε από όταν έγραφε το Lucifer) και έχει εντάξει πραγματικά στοιχεία (ακόμη και στα εξώφυλλα) ενώ μπλέκει μέσα στην ιστορία του και αληθινά γεγονότα τα οποία σε κάποια φάση δεν μπορείς να καταλάβεις που τελειώνουν κι αρχίζει η φαντασία. Θα σου πρότεινα να πάρεις και να τα διαβάσεις και τα έξι τομάκια της ιστορίας μαζί! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κροκ πάρε με χίλια ολόκληρο το run του Carey!!! Από τα αρτιότερα που έχω διαβάσει. Σιγά σιγά χτίζει μια εξαιρετική ιστορία η οποία βασίζεται σε στοιχεία που έχει "τσιμπήσει" από όλη την πορεία του ήρωα. Κάτι σαν τα Batman του Morrison μόνο που ο Carey ξέρει τι θέλει να πει. Και αφού λες ότι έχεις διαβάσει και παλιότερα τεύχη θα ξέρεις που αναφέρεται και θα τα καταευχαριστηθείς!!! Πέρα από αυτό ο Carey έχει μελετήσει πολύ το όλο θέμα μαγεία (θα του έμεινε από όταν έγραφε το Lucifer) και έχει εντάξει πραγματικά στοιχεία (ακόμη και στα εξώφυλλα) ενώ μπλέκει μέσα στην ιστορία του και αληθινά γεγονότα τα οποία σε κάποια φάση δεν μπορείς να καταλάβεις που τελειώνουν κι αρχίζει η φαντασία. Θα σου πρότεινα να πάρεις και να τα διαβάσεις και τα έξι τομάκια της ιστορίας μαζί! :beer:

το Lucifer το έχω καιρό στο μυαλό μου να το τσεκάρω αλλά όλο το αναβάλλω!Πιστεύω όμως οτι μάλλον θα μου αρέσει!Ποιά τεύχη περιλαμβάνει το run του Carey???Από αυτά που μου λες μάλλον θα μου αρέσει πολύ!Ένα από τα πράγματα που μου αρέσει στα πρώτα τεύχη του Delano είναι ο τρόπος με τον οποίο συνδιάζει τις καταστάσεις τις εποχής με τις ιστορίες του :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52811
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το run του Carey είναι στα Hellblazer 175-215 και μια έξτρα ιστοριούλα στο 229 :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190332
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κάτι σαν τα Batman του Morrison μόνο που ο Carey ξέρει τι θέλει να πει.

 

:lmao:

 

:cool:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παντως τώρα που τα ξανασκέφτομαι μετά από καιρό και ξαναδιαβάζω τα πρώτα,έχω καταλήξει πως τα πρώτα 20 τεύχη του Delano μάλλον μου αρέσουν πιο πολύ από αυτά του Ennis!Βασικά αυτό που δεν άντεχα από ένα σημείο και μετά είναι το σχέδιο του Dillon!Ενω στην αρχή δεν είχα πρόβλημα,μετά δεν το άντεχα καθόλου!Το σχέδιο πάντως στα πρώτα τεύχη,μπορεί όντως να μην είναι τόσο εύκολο,το βρήκα όμως ιδανικό :best:

Τα τεύχη του Azzarello δεν μπορώ να τα συγκρίνω για πολλούς λόγους με βασικό οτι είναι αρκετά διαφορετικό το ύφος..παρόλαυτα δεν νομίζω κάποιος που να του αρέσει το Hellblazer να μην του αρέσουν :best: Προσωπικο αγαπημένο είναι το Hard Time!Το σχέδιο είναι τυπικό του Corben και μάλλον δεν κολλάει τόσο αλλά δεν ξέρω,το τελικό αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ(και ξέρετε τι θάψιμο ρίχνω στο σχέδιο του Corben στον Hellboy)!-για μην σχολιάσω το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σενάριο,που νταξ,θα μπορούσε να είναι και ιστορία 100 Σφαίρες,αλλά δεν είναι :respect: Θέλει μαγιά να πάρεις έναν τόσο φτιαγμένο χαρακτήρα όπως τον Constantine και να τον χώσεις φυλακή χωρίς να πείς καν το λόγο :cool:

τώρα παρατήρησα και αυτό που έχεις γράψει για το Pandemonium και το βλέπω να παίρνει σειρά σύντομα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4701 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μου ξύπνησε ξαφνικά η όρεξη να διαβάσω Constantine αλλά είμαι παντελώς άσχετος!Από που να ξεκινήσω?Προλαβαίνω να άσχοληθω με τα τρέχοντα ή είναι πλέον αργά?Τέτοια ερωτήματα με κρατάνε ξύπνιο τα βράδια! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6059
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μου ξύπνησε ξαφνικά η όρεξη να διαβάσω Constantine αλλά είμαι παντελώς άσχετος!Από που να ξεκινήσω?Προλαβαίνω να άσχοληθω με τα τρέχοντα ή είναι πλέον αργά?Τέτοια ερωτήματα με κρατάνε ξύπνιο τα βράδια! :thinking:

 

Αν δεν έχεις διαβάσει τίποτα από Constantine και δεν έχεις πρόβλημα με την 80s αισθητική μπορείς να ξεκινήσεις από την αρχή. Εδώ και λίγους μήνες ξεκίνησε η επανέκδοση των tradepaperbacks του Constantine, με τη διαφορά ότι η συγκεκριμένοι τόμοι θα βάζουν τις ιστορίες στη σωστή χρονολογική τους σειρά και θα περιλαμβάνουν και διάφορα annuals, limited series, εμφανίσεις του σε άλλους τίτλους κτλ). Μέχρι τώρα, οι τόμοι που κυκλοφορούσαν περιείχαν επιλεγμένα storylines παραλείποντας πολλά τεύχη. Μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει τα δύο πρώτα trades (Original Sins & The Devil You Know). Πιθανότατα το υλικό να σου φανεί παλιομοδιτικο αλλά πραγματικά αξίζει και βλέπεις και πώς διαμορφώνεται ο χαρακτήρας από τεύχος σε τεύχος. Αλλά επειδή οι παλιοί τόμοι είναι ακόμα σε κυκλοφορία και ο τίτλος του δεν έχει αλλάξει, καλύτερα να μπεις στη σελίδα της Vertigo και να τσεκάρεις τα εξώφυλλα των νέων τόμων (αυτά με την ένδειξη Hellbazer New Edition). :beer:

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190332
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αδερφέ.... κοίτα. προσωπικά γουστάρω με τα χίλια τον Αζαρέλο (ειδικα το 100 bullets). Έχω μηδαμινή σχέση με Hellblazer (ειδικά σε σύγκριση με έναν κάρο άλλο κόσμο τριγύρω). Οπότε, εάν γούσταρες και εσύ με τα χίλια το 100 bullets, όρμα απ'ευθείας στα hellblazer του Αζαρέλο και μη μασάς μια. :)

 

Χωρίς να ισχυρίζομαι ότι τα άλλα που έχω διαβάσει από Constantine με χάλασαν ή μου φάνηκαν κακά ή αδιάφορα, η αλήθεια είναι ότι τα έχω αφήσει εδώ και πάρα μα πάρα πολύ καιρό και δεν μου έκαναν την απίστευτη αίσθηση που μου έκανε ο Αζαρέλο. Πάντα βέβαια όλα έχουν την ώρα τους, αλλά απλώς ήθελα να τονίσω το πόσο πολύ μου άρεσαν τα συγκεκριμένα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4701 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν δεν έχεις διαβάσει τίποτα από Constantine και δεν έχεις πρόβλημα με την 80s αισθητική μπορείς να ξεκινήσεις από την αρχή. Εδώ και λίγους μήνες ξεκίνησε η επανέκδοση των tradepaperbacks του Constantine, με τη διαφορά ότι η συγκεκριμένοι τόμοι θα βάζουν τις ιστορίες στη σωστή χρονολογική τους σειρά και θα περιλαμβάνουν και διάφορα annuals, limited series, εμφανίσεις του σε άλλους τίτλους κτλ). Μέχρι τώρα, οι τόμοι που κυκλοφορούσαν περιείχαν επιλεγμένα storylines παραλείποντας πολλά τεύχη. Μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει τα δύο πρώτα trades (Original Sins & The Devil You Know). Πιθανότατα το υλικό να σου φανεί παλιομοδιτικο αλλά πραγματικά αξίζει και βλέπεις και πώς διαμορφώνεται ο χαρακτήρας από τεύχος σε τεύχος. Αλλά επειδή οι παλιοί τόμοι είναι ακόμα σε κυκλοφορία και ο τίτλος του δεν έχει αλλάξει, καλύτερα να μπεις στη σελίδα της Vertigo και να τσεκάρεις τα εξώφυλλα των νέων τόμων (αυτά με την ένδειξη Hellbazer New Edition). :beer:

 

Σέυχαριστώ φίλε CitizenX.Ήσουν πολύ κατατοπιστίκος. :thanks: Λέω να ξεκινήσω με τους τόμους,δεν έχω κανένα πρόβλημα με την 80's αισθητική του 'ναντίων συμερίζομαι την αποψή σου ότι είναι ωραίο να γνωρίζεις τον χαρακτήρα από το ξεκινημά του γι αυτό λοιπόν και στους ήρωες που έχω ξέχωρίσει πρόσπαθω να διαβάσω οτιδήποτε έχει γραφτεί.Λίγακι δύσκολο άλλα απολαμβάνεις πράγματα που δεν συναντάς στις μέρες μας,όπως σχέδιο non-computerize και την αντίληψη μίας εποχής που δεν γνώρισες πότε.

Επεξεργασία από darth caedus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είχα ξεχαστεί τελείως να γράψω εδώ!Λοιπόν,το διάβασα το run toy Carey από καιρό και διάβασα και το Pandemonium!Αμφότερα έσκισαν!Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που ξαναεμφάνιζε παλιά πρόσωπα και τα συνδίαζε με το τώρα του Constantine!Ίσως να είναι το αρτιότερα γραμμένο run στην σειρά :respect:

το Pandemonium επισεις τα έσπασε πολύ άσχημα!Είναι τρομερό να βλέπεις ένα τύπο να ασχολήτε με έναν χαρακτήρα όταν έχουν περάσει και για τους δυό τους σχεδόν 20 χρόνια από την τελευταία φορά που έγινε αυτό :beer:

 

Citizenx,κατα την γνώμη μου,αν δεν θέλεις να ξερκινήσεις από την αρχή γιατί φοβάσε τα πρώτο,πάρε το Dangerous Habits για να μπείς λίγο στο κλίμα!Είναι το πρώτο paperback με σενάριο από τον Ennis!Είναι αρκετά χαρακτηριστικό για όλη την σειρα κατα την γνώμη μου,και δεν χρειάζετε να ξέρεις τίποτα άλλο για να το καταλάβεις!-σε αντίθεση ας πούμε με τα σενάρια του Carey τα οποία πρέπει να έχεις διαβάσει και τα προηγούμενα για να τα απολαύσεις πλήρως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52811
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει τα δύο πρώτα trades (Original Sins & The Devil You Know)

 

Μια διόρθωση: Το "The Devil You Know" κυκλοφορεί 28 Δεκεμβρίου. :beer:

 

ps. Ξέρει κανείς γιατί η vertigo απαξιώνει το σχεδόν 40 τεύχη run του Jenkins (τ.89-128) :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4701 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. :valtnino: Η βοήθεια σας ήταν διαφωτιστικότατη.Αποφάσισα λοιπόν να πάρω τον πρώτο τόμο hellblazer original sins που περιέχει και τις πρώτες εμφανίσεις στο swamp thing και επειδή είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα και δεν έχω και την υπομονή να περιμένω να βγούν όλοι οι τόμοι, θα διαβάσω σκόρπια απο ellis,jekins,ennies και azzarelo και σιγά σιγά θα μπώ στα τρέχοντα.Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως που τόσα χρόνια δεν έχουν κυκλοφορήσει με μια σωστή σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52811
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όλοι οι τόμοι της σειράς.

 

Απλά darth caedus να σου διευκρινίσω πως η επανέκδοση του πρώτου τόμου δεν περιέχει το Swamp Thing #37 (των Moore/Veitch & Totleben), την πρώτη εμφάνιση δηλαδή του Constantine, αλλά τα τ. 76-77.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

αυτό το λάθος το είχα κάνει και εγώ όταν είχα πάρει το original sins που νόμιζα οτι θα έχει και την ιστορία με την πρώτη εμφάνιση του Constantine :lol: !Πάντως η ιστορία που έχει μου φάνηκε πραγματικά χαλια!Το μόνο θεικό ήταν οτι μου έλυσε κάποιες απορίες που είχα καθώς δεν είχα διαβάσει τα τεύχη-γιαυτό σιχαίνομαι τα crossover!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4701 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παιδία εύχαριστω για την διευκρίνηση γιατί θα έπερνα το original sins και θα ψαχνόμουν.Να ρωτήσω κάτι ακόμη?Οι τόμοι της σειράς που έχουν κυκλοφορήσει έχουν παραλήψει πολλά τεύχη και αν ναι υπάρχει συνοχή?Ελπίζω να μη σας έχω κουράσει... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6059
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η πρώτη εμφάνιση του Constantine βρίσκεται στα αντίστοιχα trades του Swamp Thing. Στην επανέκδοση του Original Sins περιλαμβάνονται όντως, μόνο τα τεύχη του crossover. Πιθανότατα δεν συμπεριέλαβαν και την πρώτη εμφάνιση λόγω χώρου καθώς το trade περιλάμβανε, ήδη, γύρω στα 13 (αν δεν κάνω λάθος) τεύχη και ήταν αρκετά "γεμάτο". Δεν με ενόχλησε πάντως. Γιάυτό και θα επιμείνω στην πρόταση μου για την αγορά των επανεκδόσεων. Στο The Devil You Know είδα πως θα συμπεριλάβουν και τα δύο τεύχη του The Horrorist που,αν δεν κάνω λάθος, δεν υπήρχαν στην αρχική έκδοση. Για μένα οι επενεκδόσεις είναι πολύ καλή ευκαιρία γιατί διαβάζω Hellblazer από το τεύχος 139 και ο λόγος που δεν είχα αγοράσει τους παλιούς τόμους ήταν γιατί δεν περιλάμβαναν όλα τα τεύχη.

 

 

Υ.Γ. Απ'οσα έχω διαβάσει, πάντως, δηλώνω πως το run του Carey ήταν απίστευτο!Περιλαμβάνει κάποιες από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει. Α! και το "Good Intentions" των Azzarelo/Risso είναι εξαιρετικό.

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όντως το Original Sins το καινούργιο είναι ένας χορταστικός τόμος!Προσωπικά θα σου πρότηνα να παίρνεις αυτούς τους τόμους και αν θέλεις να διαβάσεις και τα υπόλοιπα,δοκίμασε κατεβασμένα!Δεν είναι εύκολο να αγορ΄σεις 250 τευχη σε paperbacks άμεσα!ή μπορείς να παίρνεις συγκεκριμένα τομάκια αλλά αν είναι να τα παίρνεις σκόρπια,θα σου πρότηνα να ρωτάς κάθε φορά εδώ για να μην σου έρθει κανα spoiler(δεν υπάρχουν πολλά) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4701 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όντως το Original Sins το καινούργιο είναι ένας χορταστικός τόμος!Προσωπικά θα σου πρότηνα να παίρνεις αυτούς τους τόμους και αν θέλεις να διαβάσεις και τα υπόλοιπα,δοκίμασε κατεβασμένα!Δεν είναι εύκολο να αγορ΄σεις 250 τευχη σε paperbacks άμεσα!ή μπορείς να παίρνεις συγκεκριμένα τομάκια αλλά αν είναι να τα παίρνεις σκόρπια,θα σου πρότηνα να ρωτάς κάθε φορά εδώ για να μην σου έρθει κανα spoiler(δεν υπάρχουν πολλά) :beer:

 

Μπόρεις να μου προτείνεις ένα καλό site για κατέβασμα?Ήμουνα πάντα πόλυ εναντίον της ίδεας του κατεβάματος(θέλω να το πίανω το comic :D )αλλά όντως δεν μπορείς να αγοράσεις και τα 250 τεύχη :confuse::confuse:

Επεξεργασία από darth caedus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.