Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; [ Ιδού η απορία! ]


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ένα απο τα θέματα που συζητάμε πιο συχνα είναι και οι τιμές των κόμικς στην χώρα μας. Απόλυτα φυσιολογικό βέβαια μιας και δεν είμαστε, οι περισσότεροι, κάτοχοι τριών τουλάχιστον, κυβικών στρεμάτων με Ευρώ για να αγοράζουμε τα πάντα.

 

Έκατσα και έκανα λοιπόν μια υπόθεση εργασίας, ένα μπίζνες πλάν βρε αδερφέ για να δω τα κόστη. Για να το κάνω αυτό πήρα τις ελάχιστες παραδοχές. Έψαξα στο νετ (όχι επισταμένα) και βρήκα τιμές και κατέληξα σε κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

 

Έστω λοιπόν ότι είμαι εκδότης κόμικς. Η έδρα μου είναι το σπίτι μου, οπότε δεν έχω έξοδα γραφείου, αποθήκης κλπ. Δεν απασχολώ κανένα υπάλληλο και τα κάνω όλα μόνος μου, ακόμα και τα λογιστικά. Άρα τα μοναδικά μου έξοδα είναι της εκτύπωσης, διακίνησης η πληρωμή των δημιουργών και η προβολή του κόμικ.

 

Η πιο φτηνή εκτύπωση γίνεται στην Κίνα, οπότε θα τυπώσω τα κόμικς μου εκεί. Και ξεκινάμε. Έρχεται λοιπόν ο Χ δημιουργός με ένα ωραίο κόμικ, 95 σελίδες, έγχρωμο και αποφασίζω να το τυπώσω. Όπως είναι τα πράγματα σήμερα ένα καλό ελληνικό κόμικ πουλάει περι τα 1.000 αντίτυπα . Εντάξει ξέρω πως το Logicomix πούλησε παραπάνω, αλλά αυτο δεν γίνεται με κάθε κόμικ.

 

Αποφασίζουμε λοιπόν να τυπώσουμε 1.000 αντίτυπα στην Κίνα. Το συνολικό κόστος (εκτύπωση, βιβλιοδεσία, μεταφορά, εκτελωνισμός, ΦΠΑ εισαγωγής, αμοιβές εκτελωνιστή, λάδια, ξύδια κλπ) για αυτά τα κομμάτια σε ΤΡΒ, 100 σελλίδες, έγχρωμο και μέγεθος 22χ28 είναι περίπου 4.250 Ευρώ ή 4,25 ευρώ το τεύχος.

 

Φυσικά θα πρέπει να πληρωθεί και ο δημιουργός για τη δουλειά του (σενάριο, σχέδιο, μελάνωμα, χρώμα). Εστω λοιπόν ότι συμφωνούμε να του δώσω 50 ευρώ τη σελίδα. Αμοιβή ελάχιστη σε σχέση με τη δουλειά που έχει ρίξει. Παρ' όλα αυτά, πρέπει τώρα να προσθέσουμε και την αμοιβή του δημιουργού στο κόστος. Έτσι είναι άλλα 4.750 ευρώ ή επιπλέον 4,75 Ευρώ ανα τέυχος.

 

Τώρα θα πρέπει να προσθέσω τα έξοδα διακίνησης 1.000 τευχών σε όλη την Ελλάδα, αλλά και προώθησης του κόμικ σε κάποιο/α φεστιβάλ (πχ Comicdom κλπ). Διαισθητικά πιο πολύ το υπολογίζω σε περίπου 2.000 Ευρώ ή άλλα 2 Ευρώ ανά τεύχος.

 

Μέχρι στιγμής, το συνολικό κόστος ανα τεύχος είναι 11 Ευρώ. Τώρα θα πρέπει να βάλω το κέρδος μου. Είμαι καλός άνθρωπος και ορίζω αυτό το κέρδος στο 30% μόνο και αυτό προσθέτει άλλα 3,30 Ευρώ ανα τεύχος.

 

Τώρα το κόμικ έχει φτάσει στα βιβλιοπωλεία και τα κομικάδικα. Φτάνει με τιμή χονδρικής 14,30 Ευρώ. Εκεί λοιπόν θα μπεί το ποσοστό κέρδους του μαγαζιού (έστω 50% -στην πραγματικότητα είναι πιο μεγάλο-) και το ΦΠΑ του τελικού καταναλωτή. Μετά απ όλα αυτά η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ 22,50 ΕΥΡΩ!

 

Για να φύγουν όλα τα κομμάτια θα χρειαζόταν τουλάχιστον ένα εξάμηνο (επιτυχία! ) ενω περίπου άλλους τόσους μήνες θα χρειαζόταν ο δημιουργός για να φτιάξει το κόμικ (με δεδομένο ότι είναι αστέρι και γρήγορος στο σενάριο στο σχέδιο, στο μελάνωμα και στο χρωαμτισμό).

 

Με δυό λόγια ο αναγνώστης θα έδινε 22,5 Ευρώ (άουτς) και ο δημιουργός θα έβγαζε 4.750 Ευρώ ή 792 Ευρώ το μήνα και ο εκδότης 3.300 ευρώ ή 550 Ευρώ το μήνα. Χάλια δεν είναι για όλους;

 

Τι θα μπορούσε να συμβεί όμως αν η αγορά μας ήταν λίγο μεγαλύτερη; Αν μπορούσαν να πουληθούν 5.000 κομμάτια και όχι 1.000;

 

Στην υπόθεσή μου διπλασιάζω την αμοιβή του δημιουργού (100 ευρώ ανα σελίδα) προσαρμόζω τα κόστη εκτύπωσης, εισαγωγής, διανομής κλπ και κρατάω τα ποσοστά κέρδους του εκδότη και του μαγαζιού σταθερά.

 

Σε αυτή την περίπτωση ο αναγνώστης θα έδινε 10,80 Ευρώ (σούπερ) και ο δημιουργός θα έβγαζε 9.500 Ευρώ ή 1.585 Ευρώ το μήνα και ο εκδότης 8.265 ευρώ ή 1.380 Ευρώ το μήνα. Καλύτερα δεν είναι για όλους;

 

 

Είναι δύσκολο να φτάσουμε στη δεύτερη υπόθεση και ακόμα παραπάνω; Πιστεύω πως όχι. Προσπάθειες γίνονται, με το Greekcomics, τη Λέσχη Φίλων Κόμικς, το Comicdom Con κλπ, αλλά και απο 2-3 φίλους να έπειθε ο καθένας μας να διαβάζουν κόμικς σε σταθερή βάση, θα κερδίζαμε εμείς οι ίδιοι στα χρήματα που πληρώνουμε τώρα για να αγοράσουμε τα κόμικς μας, θα κέρδιζαν περισσότερα οι δημιουργοί (για να βγάζουν περισσότερα κόμικς) και οι εκδότες (για να τυπώνουν περισσότερα πράγματα).

 

:beer:

 

ΥΓ Για τα μεταφρασμένα, όπου δημιουργός, βάλτε δικαιώματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5473 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το αν τα κομικς στην Ελλαδα ειναι ακριβα νομιζω οτι δεν χρειαζεται να το απαντησουμε γιατι ειναι πασιφανες.Τωρα οσον αφορα το κοστος που ανεφερες εννοειται πως ενα μικρο print run ειναι επιζημιο για τον εκδοτη.Οπως σωστα ανεφερες στη Κινα ειναι φθηνοτερα τα εξοδα εκτυπωσης αλλα οπως διαβαζα καπου δεν ειναι τοσο απλο το να παραγγειλεις τα αντιτυπα σου,ειναι ολοκληρη διαδικασια με τα μηχανηματα,και φυσικα πρεπει να πληρωσεις την αποστολη απο την Κινα και ολα τα αλλα τα οποια ανεφερες.Επισης λογικα θα πρεπει να πληρωσεις και την αποθηκη που θα εχεις το stock σου και φυσικα ολα αυτα κοστιζουν.Ακομα και η μαρβελ που ειναι ισως η μεγαλυτερη εταιρεια πολλες πολυτελεις εκδοσεις της τυπου omnibus δεν τις βγαζει σε δευτερο print run γιατι πολυ απλα δεν την συμφερει δεδομενου του αγοραστικου κοινου.Θα πρεπει να πουλησει μερικες χιλλιαδες αντιτυπα για να εχει καποιο κερδος οποτε αμα δε συμφερει τη Μαρβελ φαντασου τι γινεται με μια μικρη εκδοτικη εταιρεια.Το θεμα με τους αναγνωστες κομικς δεν αφορα μονο την Ελλαδα αλλα ειναι παγκοσμιο,πολυ απλα ο πολυς κοσμος δεν ασχολειται με κομικς.Υπολογισε και το βιοτικο επιπεδο της εκαστοτε χωρας και καταλαβαινεις.Με αυτο το τελευταιο που ειπες σχετικα με το να πει ο καθενας μερικους γνωστους και φιλους να παιρνουν κομικς μου θυμησες τον ΚΑΜΠΑΝΑ που ειχε κατι σαν διαγωνισμο που επαιρνες ταχυδρομικως καποια διαφημιστικα φυλλαδια(του spider-man) και τα μοιραζες οπου εβρισκες και σου εδιναν και την ταυτοτητα του φιλου αναγνωστη.Ηταν τοτε στα τελευταια της η εκδοση και μαλλον δεν θα προθυμοποιηθηκαν πολλοι.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Διάβασα το θέμα και συνειδητοποίησα κάποια πράγματα για το πως κινείται η αγορά (των κόμικς στην προκειμένη περίπτωση) και συμφώνω απόλυτα στο θέμα του κοινού. Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα θεωρούνται φοβερά εναλλακτικοί όσοι ασχολούνται με το χώρο αυτό... Τους λες ότι διαβάζεις κόμικς ή ότι είσαι δημιουργός και κάποιοι σε κοιτούν περίεργα. Όμως πιστεύω πως αυτό οφείλεται και στην άγνοια. Αν τα κόμικς είχαν προωθηθεί ακόμα πιο πολύ, το κοινό θα ήταν μεγαλύτερο, οι δημιουργοί δεν θα έπιαναν και δεύτερη δουλειά, οι τιμές θα ήταν πιο λογικές. Όμως η προώθηση χρειάζεται λεφτά... Έτσι η κατάσταση γίνεται φάυλος κύκλος... Αν είχαμε λεφτά θα είχαμε κοινό και αν είχαμε κοινό θα είχαμε λεφτά. Γι' αυτό υπάρχουν λοιπόν κάποιες ομάδες, όπως προαναφέρθηκε, που αναλαμβάνουν να προωθήσουν σιγά σιγά και με μικρά βήματα κάποιες αξιόλογες δουλειές... Πιστεύω ότι γενικά μπορεί να βοηθήσει πολύ το ίντερνετ... Δεν κοστίζει για κανέναν και το χρησιμοποιούν πλέον όλοι... Ας αναδειχτούν κάποια web κόμικς, δουλειές μέσα από blog και σιγά σιγά θα τα γνωρίσει και άλλο ο κόσμος...

Τέλος αν προσθέσω, αν και είναι λίγο απαισιόδοξο, πως γενικότερα η οικονομική κρίση και η φάση που διανύουμε κάνουν τα πράγματα πιο δύσκολα. Τέτοιες εποχές περιορίζουν τον κόσμο και τον συγκρατούν από το να κάνει νέα ανοίγματα σε νέα ενδιαφέροντα... Το βλέπω στον εαυτό μου και στους συμμαθητές μου που σε ένα χρόνο τελειώνουμε και ξέρουμε πως θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τη ζωή μόνοι μας. Όταν κοιτάς να μείνεις μόνος σε ένα σπίτι, να σταθείς στα πόδια σου και να πετύχεις κάτι το κλαις μετά το 20ευρω... Και φυσικά αυτή είναι η νέα γενιά και οι επόμενες που θα στηρίξουν την αγορά ...και προς το παρόν φαίνεται να λυγίζουν...

Επεξεργασία από Marsiana
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12958
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

το ποσοστό κέρδους του μαγαζιού (έστω 50% -στην πραγματικότητα είναι πιο μεγάλο-)

 

 

δεν νομίζω ότι στις ελληνικές εκδόσεις το ποσοστό ξεπερνάει το 35-45%(κι αυτό εξαρτάται από το μέγεθος του μαγαζιού) που μειώνεται στο 25-35% με το 10% που ποσφέρουν σχεδόν όλα τα κομιξάδικα.

 

σε όλα τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο.

Βέβαια τα λεφτά που βγάζει ο εκδότης δεν είναι χάλια αν σκεφτείς ότι μιλάμε μόνο για ένα βιβλίο.Κάποιος εκδότης που βγάζει 3-4 βιβλία το 6μηνο είναι μιά χαρά (στο ουτοπικό σενάριο που δεν έχει άλλα έξοδα συνεργάτες,ταμεία,νοίκια κλπ )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

΄Ολα αυτά φυσικά είναι αλήθεια και αυτό είναι πολύ άσχημο.Να μπαίνω σε ιστοσελίδες από ελληνικά μαγαζιά και να βλέπω τα μάνγκα για παράδειγμα, στην Ελλάδα να έχουν 8 ευρώ μέσος όρος, αυτά που έρχονται απτο εξωτερικό, και αυτά που είναι στα ελληνικά να κοστίζουν 10 ευρώ.Και να κοιτάς σε μαγαζιά του εξωτερικού και να βλέπεις 5-6 ευρώ τον τόμο, πιστεύω θα προτιμήσεις το εξωτερικό.Το ίδιο γίνεται και με τα υπόλοιπα κόμικς.Πιστεύω ότι αν τα ελληνικά μαγαζιά κατέβαζαν λίγο τις τιμές, θα είχαν πολύ περισσότερες πωλήσεις, γιατί όσοι αγοράζουν απτο εξωτερικό, θα αρχίσουν να αγοράζουν απτην Ελλάδα, γιατί δε θα υπάρχει καμία διαφορά!Για παράδειγμα, εγώ ξεκίνησα τους τόμους Ντεθνόουτ από την Ανουμπις και θα το σταματήσω, γιατί απλά δε με συμφέρει για πολύ!Δηλαδή 4-5 ευρώ δεν είναι και μικρή διαφορά, αφού ξέρω αγγλικά, γιατί να μην προτιμήσω το φθηνότερο?Αφού μπορώ να τους βρω όλους τους τόμους με 54 ευρώ, δηλαδη 4,15 ο τόμος!!!Η το Ντράγκον Μπολ, όλοι οι τόμοι στην Ελλάδα βγαίωουν γύρω στα 320 ευρώ ενώ στο εξωτερικό κοστίζουν το πολύ 200 ευρώ!!!Αν είχαμε τέτοιες τιμές στην Ελλάδα, γιατί να μην την προτιμήσω, άσχετα αν παίρνω απτην Ελλάδα, που λέω να το κόψω σιγά σιγά.Αν τα ελληνικά καταστήματα έριχναν τις τιμές πιστεύω ότι οι αγοραστες θα διαπλασιάζονταν!Σημερα κιόλας κοιτούσα ένα θέμα για ένα μαγαζί στο εξωτερικό, όπου έλεγαν ότι είχαν παρει πάρα πολλές φορές!Γιατί δηλαδή να χάσει η Ελλάδα την πελατεία;Για μια βλ@κεία που λέγεται κέρδος και συμφέρον!Αυτήν είναι η δική μου γνώμη και δε θα μαλώσω, ούτε θα βρίσω κάποιον που έχει αντίθετη γνώμη.Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει.

Επεξεργασία από Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε Luffy μια μικρή διευκρήνιση. Το κέρδος δεν είναι "βλακεία". Είναι ο μόνος λόγος του να υπάρχουν μαγαζιά, εκδότες κλπ στην Ελλάδα, αλλά και σε ολόκληρο τον κόσμο. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το υπερβολικό κέρδος ή γδάρσιμο χαλάει την κατάσταση. Καλά κάνεις και λες την άποψη σου.

Ανοιξα αυτό το πόστ για να γίνει ια δημιουργική κουβέντα όπου όλες οι απόψεις έχουν θέση. Σε τέτοια ζητήματα δεν υπάρχει εξ ορισμού σωστή ή λάθος θέση. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82156
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το καλό με τα αγγλικά περιοδικά είναι ότι μπορούν να τα τυπώσουν σε πολλά αντίτυπα για όλον τον πλανήτη. Τα ελληνικά τι πωλήσεις να κάνουν; Ένας βράχος είμαστε. Η φορολογία πάει στα ύψη...

 

Όσα λιγότερα ξέρω τόσο λιγότερο θα στεναχωρεθώ. Πάντως εδώ προωθούμε ό,τι εκδίδεται. Από την άλλη μια χούφτα άνθρωποι είμαστε. :blob4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

φίλε Ανδρέα, με το κέρδος δεν εννοούσα απλά γενικα τα λεφτά που θα κερδίσει, ο εκδότης και ο σχεδιαστής, αλλά το ότι οι άνθρωποι κάνουν τα πάντα για να κερδίσουν αυτοί όσο πιο πολλά γίνεται, χωρίς να τους νοιάζει για κανέναν άλλο.Δηλαδή προτιμάνε να βγάζουν κέρδος σίγουρο από τα ακριβά κόμκς, παρά να ρισκάρουν να ρίξουν τις τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όπως και να το κάνουμε, εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούμε να πείσουμε κάποιον να αγοράσει ένα κόμικ..Για παράδειγμα, άμα δεν ασχολείσαι και τόσο πολύ με το θέμα, άλλα θες να κάνεις μια προσπάθεια και να αγοράσεις ένα κόμικ για να περάσει η ώρα σου, θα το μετανιώσεις επειδή δεν θα έδινες 20 ευρό για κάτι που δεν εκτιμάς ιδιαίτερα, πως λοιπόν να προωθήσουμε τα κόμικ;; :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14927
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  5015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδια εγω πιστευω οτι υπαρχει αγορα στην Ελλαδα. Απ΄οτι εχω καταλαβει το ευριτερο κοινο δεν ενδιαφερεται για graphic novels ή super heroes εκτος απο αυτους που ασχολιουνται ή ασχολιονταν καποτε με το comics, τους κεντριζει πιο πολυ το ενδιαφερον κατι στο στυλ του 9 αλλα με περιεχομενο στο στυλ Χωματερη του Λεανδρου κατι με λιγα λογια γρηγορο, εξυπνο, ευχαριστο και συντομο!

Αν θελουμε να κερδισουμε αυτο το κοινο (αυτους δηλ. που δεν ειναι καθαρα κομιξακιδες) γιατι αυτοι ειναι που θα στιριξουν την αγορα θα πρεπει τουλαχιστον οι διμιουργοι να κανουν κατι πιο κοντα στα ελληνικα δεδομενα χωρις εντονες επιρροες στη θεματολογια τους απο εξωτερικο και στη συνεχεια οι εκδοτες να επενδυσουν σε αυτο και οχι σε τομους που ειναι και ακριβοτερη και απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο!

Ξερω οτι δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα γιατι πιο comic μπορει να διμιουργηθει και να θεωρηθει προσιτο απο το ευρητερο κοινο της αγορας και ποιος εκδοτης θα ρισκαρει να επενδυσει σε αυτο οταν εχει κατι σιγουρο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ θεωρώ πως τα κόμιξ στην Ελλάδα είναι ακριβά αν και υπάρχει μεγάλο κοινό το οποίο όμως, στην πλειοψηφία του, παρακολουθεί από "απόσταση".

Αν τα κόμιξ γίνονται με γνώμονα αποκλειστικά το κέρδος, κοινώς αρπαχτές, είναι δεδομένο ότι θα αποτύχουν.

Πρώτα απ'όλα είναι η όρεξη για δημιουργία, η καλλιτεχνική διαύγεια και η έμπνευση του κάθε δημιουργού.

Πιστεύω πως οι κομιξάδες αναγνωρίζουν το καλό κόμικ και δεν τους απασχολεί η τιμή, αρκεί να είναι καλό και ελκυστικό.

Παρ'ολα αυτά τελευταία χρόνια οι "μπίσνες" και το "αλόγιστο κυνήγι" του κέρδους έχουν σαν αποτέλεσμα να κυκλοφορούν πολλές και πανάκριβες σαβούρες.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

βασικα τα κομιξ ελληνικης προελευσης οχι δεν ειναι ακριβα.η τιμη τους ειναι πανω-κατω ανταξια με αυτο που προσφερουν οι δημιουργοι του,σε μια χωρα οπως την Ελλαδα.η μεγαλη κλοπη κατα την γνωμη μου,γινεται στις μεταφορες ξενων κομιξ...μεταφρασμενων και μη...οπως ανεφαιρε και ο Luffy,το παραδειγμα της anubis,εγω σας λεω αν συγκρινετε την τιμη ενος οποιοδηποτε graphic novel που θα το βρεις στα γαλικα ξερωγω σε ειδικο καταστημα στην Αθηνα,και την τιμη του ιδιου,στο Amazon η σε ενα μαγαζι στην Αγγλια,η διαφορα της τιμης δεν ειναι απλα μεγαλη..ειναι ανωμαλη :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.