Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγχαρητήρια για τη σπουδαία προσπάθεια


Corvus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σας χαιρετώ και μπαίνω, με την άδειά σας, στη μεγάλη παρέα σας.

Είμαι ο Θωμάς Μαστακούρης, και μοιράζομαι μαζί σας την αγάπη σας για τα καλά κόμικς κάθε μορφής και εθνικότητας, με ξεχωριστή, ασφαλώς, προτίμηση στα παλιά ελληνικά κόμικ (αυθεντικά και μεταφρασμένα) που μου θυμίζουν με νοσταλγία κάποιους αλλοτινούς καιρούς.

Πέρα από τα βιβλία που έχω γράψει και μεταφράσει, μόλις πριν από δύο μέρες κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ψυχής τα Λαμπυρίσματα ένα ιδιαίτερα προσεγμένο άλμπουμ με γενικό τίτλο Τρόμος και Φαντασία. Περιέχει τέσσερις ιστορίες, τις δύο εικονογραφημένες. Αυτές που αφορούν το πρόσωπό μου είναι το "Απρόσκλητοι Επισκέπτες" σε δικό μου σενάριο και εικονογράφηση του εκπληκτικού Γιάννη Ρουμπούλια (έκτασης 25 σελίδων), και το "Ημερολόγιο", που είναι ένα διήγημά μου (τρόμου) σε πεζή μορφή. Το άλμπουμ περιέχει ακόμα το εικονογραφημένο διήγημα Τρόμος στα Καρπάθια και το πεζό "Η Αρκούδα" του Γιώργου Παπαδάκη (το πρώτο σε σκίτσα της Άννας Ζιούλη).

Η έκδοση είναι πραγματικά προσεγμένη, σε μεγάλο μέγεθος σελίδας και χαρτί πολυτελείας, και τη θεωρώ εφάμιλλη των περισσότερων ευρωπαϊκών και αμερικανικών.

Εκτός από τα όσα με χαρά θα κουβεντιάσω μαζί σας, σε θέματα της κοινής μας αγάπης, θα ήταν μεγάλη μου χαρά να ακούσω τις όποιες κριτικές σας (καλές ή κακές) αφορούν την εν λόγω προσπάθεια, σε περίπτωση που το άλμπουμ πέσει στα χέρια σας.

Με τα συγχαρητήριά μου για όλους όσους συντέλεσαν στην προσπάθεια δημιουργίας αυτού του τόσο όμορφου εικονικού τόπου.

Θωμάς

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9061
  • Reputation:   64434
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ενα θερμό καλωσόρισμα από μέρους μου Θωμά :welcome:

 

Χαίρομαι ειλικρινά που βρήκες τον χρόνο και την διάθεση να μας επισκεφτείς, μέλη σαν και σένα αποτελούν "τιμή" για οποιοδήποτε μέρος ασχολείται με κόμικς.

 

Το "Τρόμος και Φαντασία" είναι το πρώτο δείγμα της δουλειάς σου που έπεσε στα χέρια μου και ομολογουμένως μου άρεσε. Από την πλευρά μου -του απλού αναγνώστη- οφείλω ένα μπράβο στους συντελεστές αυτής της όμορφης προσπάθειας. Το συστείνω ανεπιφύλακτα...

 

Ρίξε μια ματιά στο στέκι μας και περιμένω σχόλια-παρατηρήσεις παντός είδους. Μετά από την γνωριμία μας (στην φετινή Comicdom) πρέπει να πω ότι η γνώμη σου έχει ιδιαίτερη βαρύτητα.

 

Εχε υπόψην σου ότι όλα όσα έχουν γίνει εδώ, τους 4 μήνες ζωής του GC, γίνανε αποκλειστικά από την κοινή μας αγάπη, τα κόμικς.

Πήρα την πρωτοβουλία και άλλαξα το status σου, βάζοντάς σε στους Elite members του GC, αφού εκεί βάζουμε όλους τους δημιουργούς που μας επισκέφτονται, λόγω εκτίμησης της προσφοράς τους.

 

Εύχομαι να σου αρέσει η παρέα μας και να σε βλέπουμε συχνά

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να σε καλωσορίσω κι εγώ στην παρέα μας Θωμά, έστω και λίγο καθυστερημένα.

:welcome:

Δυστυχώς δεν κατάφερα να σε γνωρίσω από κοντά εσένα και την δουλειά σου στην Comicdom αλλά ελπίζω να σε γνωρίσω αρχικά από εδώ μέσα και αργότερα και από κοντά.

Ελπίζω να σε βλέπουμε συχνά...

:thanks: που μας έκανες την τιμή να μας επισκεφτείς.

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θωμά καλωσόρισες στο στέκι μας!

Χαίρομαι ιδιαίτερα να βλέπω στην παρεά μας άτομα τα οποία μπορούν να βάζουν τη φαντασία στο χαρτί.

Δυστυχώς ομολογώ ότι δεν ξέρω πολλούς έλληνες δημιουργούς γιατί τα τελευταία χρόνια λείπω απο την Ελλάδα. Ευτυχώς που υπάρχει και ο παράδεισος και μας ενημερώνει. Και τώρα και με τη δική σου συνδρομή μάκρυνε πιο πολύ η λίστα με τα κόμικ που θα αγοράσω όταν έρθω Ελλάδα. Συνεχίστε την αξιέπαινη προσπάθεια σας!

Ξανά λοιπόν καλωσόρισες :welcome: και να σε κεράσω μια ηλεκτρονική μπυρίτσα για τους μέχρι τώρα κόπους σου :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σας ευχαριστώ θερμά για το καλωσόρισμά σας, παιδιά. Τα κόμικς είναι χαρά, ψυγαγωγία και χρώμα στη ζωή μας (ακόμα κι όταν αυτά είναι ασπρόμαυρα!). Μακάρι ο τόπος αυτός να ζήσει χίλια χρόνια! - Κι εμείς μαζί μ' αυτόν!

Θ.Μ.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλωσήρθες κι από μένα Θωμά! :welcome:

 

Είναι τιμή για μας να σε έχουμε στην παρέα μας! Χαίρομαι που σου αρέσει το "στέκι" μας και περιμένουμε να ακούσουμε τις απόψεις σου και τα σχόλια σου πάνω στα θέματα που συζητάμε.

 

Το "Τρόμος Και Φαντασία" είναι μία από τις σειρές που κι εγώ έχω βάλει στο μάτι και θέλω να δω μια και είναι από αυτές που ανεβάζουν την ποιότητα των ελληνικών κόμικ!

 

Εύχομαι να περάσεις όσο το δυνατόν πιο όμορφα μαζί μας!

 

Cheers! :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Βρε καλως τον Θωμα... Ελπιζω να μην εισαι απιστος σαν τον αλλο τον "παλιο"... :D

 

Ευχομαι να επωφεληθουμε απο αλλη μια παρουσια ενος δημιουργου στο forum. Πιστευω εχουμε να μαθουμε αρκετα απο εσας.

 

Πως θα σου φαινοταν αν υπηρχε ενα μικρο preview απο 4-5 σελιδες απο την δουλεια σας, ωστε να παρουμε μια γευση; Θα μπορουσε να δελεασει αρκετους αγοραστες. Κατι σαν και αυτό για παραδειγμα, που παρουσιαζει γαλλικα BD.

 

Οι εκδοσεις "Της Ψυχής τα Λαμπιρίσματα" δεν εχουν site; To google δεν βρηκε τιποτα.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σε καλωσορίζω και εγώ Θωμά,και σου εύχομαι να περάσεις ευχαριστές στιγμές στην παρέα μας. :welcome:

Όπως κατάλαβες όλοι εδώ μοιραζόμαστε μια κοινή αγάπη...και φυσικά είναι χαρά μας να υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα στην "κοινότητα" μας... :respect:

Ελπίζω να σε "βλέπουμε" όσο συχνότερα γίνεται... :beer:

:beer2:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  87
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6421 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλώς όρισες Θωμά!

 

Τιμή μας να σε έχουμε στην παρέα. Σέβομαι πολύ οποιονδήποτε Έλληνα δημιουργό, μιας και θεωρώ πως τα κόμικς είναι πολύ παρεξηγημένα στην Ελλάδα και όποιος ασχολείται με αυτά χρειάζεται μεγάλα κότσια.

 

Ελπίζω να σε συναντούμε συχνά στα λημέρια μας και να απολαύσεις τον μκρό παράδεισο όσο κι εμείς.

 

Καλή διασκέδαση! :valtnino:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Αγαπητέ dimis, ο φίλος Γιάννης Ρουμπούλιας έχει ήδη ανεβάσει στο θέμα "ΤΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ" τις πρώτες σελίδες του κοινού μας πονήματος χωρίς τις φούσκες τους. Θα του ζητήσω να τις αλλάξει με εκείνες που περιέχουν και τους διαλόγους, ώστε το δέλεαρ να γίνει μεγαλύτερο :D

Όσο για τον διαδικτυακό τόπο του "Ψυχής τα Λαμπυρίσματα" , κι εγώ προσπάθησα να μπω πρόσφατα και τον βρίσκω ανενεργό. Θα μιλήσω γι' αυτό στον Φώτη και την Κατερίνα, τους εκδότες.

Φιλικά

Θ.Μ.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   15824
  • Achievement Points:  4142
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλώς ήρθες Θωμά/Corvus!

 

Χάρηκα πραγματικά που σε γνώρισα από κοντά στην Comicdom και εξίσου χαίρομαι που κόπιασες στα λημέρια μας. Η τελευταία σου δουλειά μου φάνηκε πάααρα πολύ ενδιαφέρουσα! Τις εντυπώσεις μου για όλο το άλμπουμ μπορείς να τις διαβάσεις στο αντίστοιχο thread .

Eλπίζω να καταφέρεις να ξεκλέψεις λίγο χρόνο από τις πολυάσχολες μέρες σου για να μας προσφέρεις περισσότερο μάννα για τον νου! :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28732
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Θωμά.

 

Σίγουρα η παρουσία σου στο φόρουμ μας είναι πολύτιμη όπως άλλωστε είναι φυσικό. Ελπίζω να βρίσκεις τον χρόνο να μας επισκέπτεσαι συχνά και ίσως να μας δώσεις και κάποιες ιδέες ως ειδικός για το πως γράφονται τα σενάρια για τα κόμικς. Θα χαρούμε να σε δούμε ξανά από κοντά και φυσικά να συνεχίσετε να μας μεταφέρετε σε κόσμους διαφορετικούς από αυτόν που ζούμε στην καθημερινότητα μας.

 

:welcome:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121022
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:welcome: Ενα καλως ορισες και απο εμε, και μια ευχη και για αλλες εξισου καλες ή ακομα και καλυτερες δουλειες στον πολυαγαπημενο χωρο της 9ης τεχνης!!! :best:
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Καλοσόρισες στο στέκι μας.... :hi:

 

Είναι πραγματικά μεγάλη ευχαρίστηση να μπορεί κανείς να μιλά και να ανταλλάζει απόψεις με τον δημιουργό του κόμικ που διαβάζει. Θεωρώ πως η προσπάθεια των Ελλήνων δημιουργών είναι κάτι παραπάνω από αξιόλογη. Σε μία χώρα που το αναγνωστικό κοινό είναι τόσο περιορισμένο θέλει πραγματικά μεγάλη αγάπη και μεράκι για να ασχοληθεί κανείς με κάτι τέτοιο.

 

Το κόμικ το αγόρασα αλλά δυστυχώς δε βρήκα χρόνο να το διαβάσω ακόμα. Η έκδοση είναι πραγματικά άψογη. Θα επανέλθω με σχόλια και παρατηρήσεις στο θέμα που υπάρχει με τίτλο "ΤΡΟΜΟΣ και ΦΑΝΤΑΣΙΑ".

 

Να συγχαρώ εσένα και όλους όσους δούλεψαν πάνω σ' αυτό. Ακόμα να συγχαρώ τη Δ.Ο. του site για την προσπάθεια που καταβάλει να προσελκύσει όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους που έχουν άμεση σχέση με αυτό το είδος τέχνης.

 

Εύχομαι στο μέλλον να μας προσφέρεται και άλλες αξιόλογες δουλειές και ο πήχης να ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά.

 

:beer:

 

Υ.Γ. Το site των εκδόσεων Ψυχής τα Λαμπυρίσματα είναι το http://www.soultwinkles.gr/

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.