Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προμηθέας [ Σενάριο για κριτική ]


nihilio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το παρακάτω σενάριο είχε γραφτεί πριν από δύο χρόνια (και ποτέ δεν προχώρησε σε σχεδιασμό, ούτε και πρόκειται). Είναι Επιστημονικής Φαντασίας και μεταφέρει το μύθο του Προμηθέα στο διάστημα. Κύρια επιρροή ήταν το: 2001, Οδύσσεια του Διαστήματος.

Γιατί δεν προχώρησε; Επειδή εγώ προσωπικά (και όχι μόνο) δεν ήμουν ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Το δημοσιεύω όμως εδώ για να ακούσω γνώμες από αναγνώστες.

 

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

 

---

ΣΕΛΙΔΑ 1:

ΠΑΝΕΛ 1

Διάστημα. Το διαστημόπλοιο Προμηθέας πλησιάζει έναν γαλάζιο πλανήτη (Γη). Το διαστημόπλοιο είναι μακρόστενο, με καμπύλες στο σχεδιασμό του.

 

Λεζάντα: ΣΤΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΚΕΝΟ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ

Λεζάντα: ΣΕ ΕΝΑ ΗΛΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟ

Λεζάντα: ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ

 

ΠΑΝΕΛ 2:

Εσωτερικό του διαστημοπλοίου. Βλέπουμε τη γέφυρα. Οθόνες και πληκτρολόγια παντού, δύο άδειες κονσόλες στο βάθος, άλλες δύο πίσω από τις οποίες κάθονται ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ και ο ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ, ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ (σκεπτικός αλλά ήρεμος, κοιτάει ήρεμα προς την οθόνη που βρίσκεται μπροστά του) στο foreground και ο ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ (νευρικός, κοιτάει εντονα την οθόνη, σφίγγει τα δόντια του) πίσω δεξιά του.

Η γέφυρα είναι σε κακή κατάσταση. Υπάρχουν σπασμένες οθόνες, γυμνά καλώδια σε ένα σημείο που το ταβάνι έχει σπάσει και η κονσόλα απέναντι από τον ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟ πετάει σπίθες.

 

Λεζάντα (πάνω αριστερά): ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΕΠΤΑ ΑΤΟΜΑ.

 

ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΕ;

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ: ΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΤΟ 65%. ΑΣΠΙΔΕΣ ΣΤΟ 47%. ΟΠΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟ 20%. ΜΙΑ ΔΑΔΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ.

 

Λεζάντα (κάτω δεξιά): ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ.

 

ΠΑΝΕΛ 3:

Κοντινό στον καπετάνιο. Φαίνεται προβληματισμένος. Το δεξί του χέρι χαϊδεύει το πηγούνι του.

ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ: ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΜΑΣ.

 

ΠΑΝΕΛ 4:

Βλέπουμε την οθόνη του ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥ να δείχνει τον πλανήτη Γη. Ακατανόητοι χαρακτήρες εμφανίζονται στην οθόνη.

ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ: (εκτός πάνελ): Ο ΤΡΙΤΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ Ζ-5385 ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΜΕ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΥΦΥΟΥΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΠΟΥ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ 74,6%.

 

ΣΕΛΙΔΑ 2

ΠΑΝΕΛ 1:

Διάστημα. Βλέπουμε το διαστημόπλοιο πάνω από τον πλανήτη.

Λεζάντα: ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ.

 

ΠΑΝΕΛ 2:

Διάστημα. Βλέπουμε το κενό, με τον Άρη σχετικά κοντά και τον Κρόνο στο βάθος. Τρεις κουκίδες εμφανίζονται δίπλα στον Άρη.

Λεζάντα: ΔΥΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ, ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΕΝΟΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΙΩΝΕΣ.

 

ΠΑΝΕΛ 3:

Βλέπουμε ένα κοντινό στους τρεις Αετούς. Ελαφρά μαχητικά διαστημόπλοια με aft και φτερά στο σχήμα αρπαχτικού.

Λεζάντα: ΘΑ ΕΔΙΝΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΝ.

Λεζάντα: ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.

 

ΠΑΝΕΛ 4:

Γέφυρα του διαστημοπλοίου. Ο ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ είναι ανήσυχος. Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ κοιτάζει τα όργανα μπροστά του με στοϊκότητα.

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ : ΚΥΡΙΕ, ΤΡΕΙΣ ΑΕΤΟΙ ΣΤΑ ΕΠΤΑ ΚΡΙΝ ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ! ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ: ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΧΑΙΤΗΣΗΣ;

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ: ΔΩΔΕΚΑ ΦΛΑΝ.

ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ: ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ;

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ: ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ 6%.

 

ΠΑΝΕΛ 5:

ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ με σφιγμένη έκφραση στο πρόσωπο του, ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ αποθαρρυμένος.

ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ: ΠΛΗΡΗΣ ΙΣΧΥΣ ΣΤΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ. ΟΙ ΑΣΠΙΔΕΣ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ. ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ: ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΕ.

 

 

ΣΕΛΙΔΑ 3:

ΠΑΝΕΛ 1:

Διάστημα. Το διαστημόπλοιο πλησιάζει πιο κοντά στον πλανήτη,

ΛΕΖΑΝΤΑ: ΟΙ ΘΕΟΙ ΔΕ ΣΥΓΧΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.

 

ΠΑΝΕΛ 2:

Διάστημα. Βλέπουμε το φεγγάρι και τους αετούς να εμφανίζονται από πίσω του.

ΛΕΖΑΝΤΑ: Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ.

 

ΠΑΝΕΛ 3:

Μέσα στο πλοίο, βλέπουμε τον ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ να χτυπάει τη γροθιά του στην πολυθρόνα του με αποφασιστικότητα, ενώ ο ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ κοιτάζει με τα μάτια κολλημένα στις οθόνες του.

ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ: ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΙΣ ΑΣΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΑ ΟΠΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ. Η ΔΑΔΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗΣ.

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ: ΜΑΛΙΣΤΑ!

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ: ΕΝΑ ΦΛΑΝ ΠΡΙΝ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΒΟΛΗΣ.

 

ΠΑΝΕΛ 4:

Διάστημα. Οι αετοί σε τριγωνικό σχηματισμό ανοίγουν πυρ εναντίον του διαστημοπλοίου. Βλέπουμε εκρήξεις στη σφαιρική ασπίδα που καλύπτει το πλοίο, ενώ ανταπαντά στα πυρά των αετών, αν και είναι εμφανώς λιγότερες οι ριπές που εκοτξεύει. Είναι φανερό ότι χάνει τη μάχη.

ΛΕΖΑΝΤΑ: ΠΥΡ!

 

ΠΑΝΕΛ 5:

Μέσα στο διαστημόπλοιο, τα πάντα τρέμουν, οι ζημιές είναι περισσότερες. Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ κοιτάει παγερά την οθόνη μπροστά του. Ο ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ έχει μια φαταλιστική έκφραση υπερηφάνειας στο πρόσωπό του.

Λεζάντα: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ, ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ

ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ: ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΕ, Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ.

ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ: ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ

 

ΠΑΝΕΛ 6: Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ πατάει ένα κουμπί που βρίσκεται μπροστά του. Κοντινό στο χέρι και το κουμπί.

Λεζάντα: ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ.

 

ΣΕΛΙΔΑ 4

ΠΑΝΕΛ 1:

Διάστημα. Η δάδα εκτοξεύεται από το διαστημόπλοιο και κατευθύνεται προς τον πλανήτη. Οι αετοί έχουν περικυκλώσει το διαστημόπλοιο και βάλλουν εναντίον του, ενώ οι εκρήξεις γύρω από το διαστημόπλοιο συνεχίζονται, ενώ κάποια από τα πυρά περνούν την ασπίδα και οι εκρήξεις γίνονται και στην επιφάνεια του διαστημοπλοίου.

 

Λεζάντα: Η ΔΙΑΡΚΗΣ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ.

 

ΠΑΝΕΛ 2:

Η δάδα προσγειώνεται στη μέση ενός δάσους και πίθηκοι που βαδίζουν στα τέσσερα την πλησιάζουν.

Λεζάντα: ΙΣΩΣ Η ΤΡΙΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΘΕΤΕ ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΝΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.

 

ΠΑΝΕΛ 3

Το διαστημόπλοιο ανατινάζεται.

 

Λεζάντα: ΙΣΩΣ Η ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΜΑΤΑΙΗ.

 

ΠΑΝΕΛ 4

Μια εκτυφλωτική λάμψη βγαίνει από τη δάδα. Οι πίθηκοι χάνονται μέσα στο φως που βγάζει.

 

Λεζάντα: Η ΠΑΝΙΔΑ ΕΝΟΣ ΑΚΟΜΑ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΑΛΜΑ.

 

ΠΑΝΕΛ 5

Διάστημα. Συντρίμια αιωρούνται. Οι Αετοί απομακρύνονται.

 

Λεζάντα: ΤΑ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟΥ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

 

ΠΑΝΕΛ 6

Οι πίθηκοι, όρθιοι αυτή τη φορά, απομακρύνονται από τη δάδα

 

Λεζάντα: ΟΜΩΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΙΩΝΙΑ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121005
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, δεν είναι και τόσο κακό..... :) Μου άρεσε ο παραλληλισμός με τον Προμηθέα, αλλά μου φάνηκε ψιλο-αργό έως απόμακρο ειδικά στους χαρακτήρες οπότε η "θυσία" πέρασε σχεδόν στο έτσι.

 

Τι να πω, ίσως επειδή η επιρροή ήταν η Οδύσσεια...; :P Αν έφερνε περισσότερο στα Tharg's Future Shocks θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον, ειδικά στην τελική ανατροπή, κατ'εμέ. :D

 

 

:beer5: για την ιδέα πάντως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χμ, δεν είναι και τόσο κακό..... :) Μου άρεσε ο παραλληλισμός με τον Προμηθέα, αλλά μου φάνηκε ψιλο-αργό έως απόμακρο ειδικά στους χαρακτήρες οπότε η "θυσία" πέρασε σχεδόν στο έτσι.

 

Τι να πω, ίσως επειδή η επιρροή ήταν η Οδύσσεια...; :P Αν έφερνε περισσότερο στα Tharg's Future Shocks θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον, ειδικά στην τελική ανατροπή, κατ'εμέ. :D

 

 

:beer5: για την ιδέα πάντως!

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Και για τη μπύρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  10936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  47
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

μικρούλι!!!! θέλω περισσότερο, η φαντασία μου εξάπτη!!!! έχεις κάποιο γενικότερο πλαίσιο στο οποίο εντάσσεται? :) :) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

μικρούλι!!!! θέλω περισσότερο, η φαντασία μου εξάπτη!!!! έχεις κάποιο γενικότερο πλαίσιο στο οποίο εντάσσεται? :) :) :)

Μυθολογικό υπόβαθρο για ένα project που έχει μείνει στον γύψο (όπως και τα περισσότερα από τα κομιξάδικα πρότζεκτ αυτόν τον καιρό γιατί το έχω ρίξει στην πεζογραφία μπας και ολοκληρώσω τίποτις). Ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ειμαι λιγο διχασμενος,βασικα με μπερδευαν τα πανελ κ οι σελιδες...δεν μ αρεσει να βλεπω ενα σεναριο με μορφη καρε και λεζαντες,προτιμω μια περιληψη και οι λεπτομερειες να δινονται στον σκιτσογραφο που το φτιαχνει...το λεω γιατι εχω δει αρκετους σεναριογραφους που τα παρουσιαζουν ετσι κ προσωπικα με μπερδευει και δεν μπορω να το παρακολουθησω ευκολα. :beer:

Η ιδεα παντως δεν ειναι ασχημη και φανταζομαι οτι γενικα θα εχεις καλες ιδεες απο αυτο που ειδα...οι 4 σελιδες καλη επιλογη για αυτο το θεμα,καλη συνεχια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  24956
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   111
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προτείνω να δεις την σειρά κινουμένων σχεδίων "Οδύσσεια του Διαστήματος" (Ελληνικός τίτλος, είναι γαλλική, και αρκετά παλιά). Πιστεύω πως θα σου αρέσει πολύ και ίσως πάρεις κάποια έμπνευση.

 

Σκέφτομαι, πως μάλλον θα πρέπει να κάνει λίγο πίσω ο narrator, να εμπλουτιστούν τα καρέ και να δώσουν περισσότερο βάρος και βάθος στους διαλόγους και τους χαρακτήρες για να περιγράψουν την πραγματικότητα. Δηλαδή, να γίνει πιο μακρύ το ταξίδι, και να έχει ένα είδος περιπέτειας, μέχρι να φτάσει στην γή. Δυστυχώς, η ιστορία των εξωγήινων/γήινων πολιτισμών που αποίκισαν την γη, δεν είναι κάτι καινούριο, οπότε είναι πολύ σημαντικό να διαχειριστεί κάποιος την ιστορία του καλά για να "δέσει" το τέλος με τέτοιο τρόπο ώστε συνολικά να υπάρχει ευχαρίστηση.

 

Επειδή είναι short story, νομίζω πως η προσπάθειά σου είναι καλή, αλλά χρειάζεται επέκταση σίγουρα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.