Μετάβαση στο περιεχόμενο

4 KIDS WALK INTO A BANK [MATTHEW ROSENBERG - TYLER BOSS]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

4 KIDS WALK INTO A BANK.jpg

 

Εδώ έχουμε μια πολύκροτη και πολυαναμενόμενη έκδοση, που έκανε αρκετή αίσθηση στην άλλη μεριά του Ατλαντικού. Πρόκειται φυσικά για μια έκδοση των Black Mask Studios, μιας εκδοτικής, η οποία μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει καθόλου.

 

Λίγο πολύ, το κόμικ πραγματεύεται αυτό που λέει ο τίτλος. Είναι η ιστορία τεσσάρων παιδιών, περίπου 12 ετών, του αδέξιου Pat, του χαζούλη Daniel, του πολύ ντροπαλού Walter και του αγοροκόριτσου Paige, που είναι και η ηγέτις της ομάδας. Τέσσερα παιδιά, που περνάνε μια δύσκολη εφηβεία, που δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλή στο σχολείο, που προτιμούν να παίζουν παιχνίδια (είτε ρόλων είτε με φυσικά αντικείμενα) - και είναι ακριβώς αυτά τα παιχνίδια που διαδραματίζουν σοβαρό ρόλο στην πλοκή, καθυώς μας εισάγουν σε κάθε τεύχος και μας προετοιμάζουν για αυτό που θα διαβάσουμε στη συνέχεια.

 

rkwrcc1verpiw0dfwmxz.png


Όλα κυλάνε αφόρητα βαρετά και προβλέψιμα στις ζωές τους, μέχρι που δέχονται μια επίσκεψη από κάποιους περίεργους τύπους που ζητάνε τον πατέρα της Paige

 

4-kids-walk-into-a-bank-1-10-750x400.jpg

 

Μετά από διάφορα περιστατικά, καταλαβαίνουμε ότι ο πατέρας της Paige χρωστά μια εξυπηρέτηση σε αυτούς τους τύπους και πρέπει να τους ξεπληρώσει. Η Paige και οι φίλοι της αποφασίζουν να τον βοηθήσουν με το μόνο τρόπο που μπορούν να σκεφτούν: ληστεύοντας μια τράπεζα. Εξάλλου, κι αυτό ένα είδος παιχνιδιού είναι, ή τουλάχιστον έτσι το βλέπουν αυτοί: λίγη έρευνα πεδίου, διανομή ρόλων και είμαστε έτοιμοι. :) Φυσικά, τα πράγματα δεν πάνε καθόλου όπως τα έχουν υπολογίσει, αλλά αυτό είναι μάλλον αναμενόμενο. Στην τελική, είναι απλά τέσσερα παιδιά... 

 

Το κόμικ πραγματικά με εντυπωσίασε. Ευφυές σενάριο, εξαιρετικοί διάλογοι, αβίαστη αφήγηση, ωραίο χιούμορ, εντάξει, κάπου προς το τέλος πάει να το χάσει, το ξαναβρίσκει όμως και μας χαρίζει ένα πολύ γλυκόπικρο φινάλε.

 

Πολύ επιτυχημένο σχέδιο, το οποίο, κατά τη γνώμη μου, παρακολουθεί/επηρεάζεται από/ αντιγράφει/μιμείται/δανείζεται από/κλέβει/εμπλουτίζει (διαλέξτε ό,τι θέλετε) το σχέδιο και κυρίως το ντεκουπάζ του David Aja στο Hawkeye, κάτι που δεν θεωρώ ούτε μεμπτό, ούτε δείγμα αδυναμίας. Η παλέτα των χρωμάτων, στην οποία κυριαρχούν κατά κύριο λόγο τα θερμά χρώματα είναι επίσης ιδιαίτερα πετυχημένη

 

 

4-kids-walk-into-a-bank-sparro.jpg

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό κόμικ, το οποίο αξίζει να διαβάσετε. :)

 

Στις ΗΠΑ κυκλοφόρησε σε 5 τεύχη, τα οποία συλλέγονται σε ένα TPB. Εγώ διάβασα τον τόμο, ο οποίος περιέχει εκτεταμένο cover gallery με ορισμένα ιδιαιτέρως εμπνευσμένα εξώφυλλα.

 

images2.jpg

images.jpg

Επεξεργασία από leonidio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά πάρα πολύ καλό κόμικ. Αγαπημένο.

 

Για εμένα ότι καλύτερο έχω διαβάσει από Black Mask , της οποίας τα κόμικς κρατάνε όντως ένα υψηλό επίπεδο. 

 

Στο μυαλό μου η σειρά (μαζί με το Paper Girls) συνδέθηκαν με το Stranger Things....:)

7 hours ago, leonidio said:

Το κόμικ πραγματικά με εντυπωσίασε. Ευφυές σενάριο, εξαιρετικοί διάλογοι, αβίαστη αφήγηση, ωραίο χιούμορ, εντάξει, κάπου προς το τέλος πάει να το χάσει, το ξαναβρίσκει όμως και μας χαρίζει ένα πολύ γλυκόπικρο φινάλε.

Συμφωνώ απόλυτα με Leonidio. Να προσθέσω και την πραγματικά υπέροχη χρήση στο στήσιμο σελίδας,

ειδικά σε αυτές με τα πολλά μικρά panels.

 

Ευχαριστώ για την παρουσίαση.

 

:beersanta:

 

4 Kids Walk Into A Bank - trailer

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4441 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Έχεις πάρει φόρα, leonidio. Μπράβο.

Κι εγώ νόμιζα ότι μόνο εγώ και άντε άλλα 1-2 άτομα από εδώ μέσα έχουμε διαβάσει το συγκεκριμένο.

Πάρα πολύ καλή σειρά και άνετα μία από τις καλύτερες των τελευταίων ετών. Το μόνο μελανό σημείο για εμένα ήταν το τέλος του. Ενώ είχα πραγματικά απολαύσει την όλη πορεία, το τέλος με απογοήτευσε διότι το βρήκα πολύ βιαστικό. Επίσης, οι μεγάλες καθυστερήσεις μεταξύ των τευχών (μέσος όρος 5-6 μήνες) σκότωσαν λίγο το hype (ναι, το έχω μαζέψει σε single issues).

Σε γενικές γραμμές είναι μια σειρά που προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλους τους comic fans και μη,αν κι εμένα μου άρεσε λίγο περισσότερο η προηγούμενη δουλειά του Rosenberg για την Black Mask με τίτλο We Can Never Go Home.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to 4 KIDS WALK INTO A BANK [MATTHEW ROSENBERG - TYLER BOSS]
  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εξαιρετικότατο κόμικ. Από τα πιο φρέσκα πράγματα που έχω διαβάσει από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού και όχι μόνο. Ξεκινάει ελαφρώς διστακτικά, γκαζώνει χωρίς να το καταλάβεις κι όταν στο 3 τεύχος κοιτάς πίσω σου έχει διανύσει μια απόσταση γεμάτη έξυπνο χιούμορ, ευχάριστα κλισέ χαρακτήρες και σπάνια αφηγηματική πρωτοτυπία. Το τέλος με έπιασε εξαπίνης και, να πω την αλήθεια, μου φάνηκε ωραίο μεν, αλλά κάπως άκομψα «σκηνοθετημένο». Αλλά σε γενικές γραμμές, όλα ήταν πταίσματα :)

Όσον αφορά το artwork, εκ πρώτης όψης δεν κάνει κλικ, αλλά ο Boss ξέρει πολύ καλά τι θέλει να κάνει και το κάνει άψογα. Μου έκανε δε εντύπωση η επιρροή του από τα manga, η οποία παρότι διακριτική, χτυπάει πολύ ωραία στους φίλους των ιαπωνικών κόμικς. Έξτρα πόντοι για τη διακειμενικότητα των δημιουργών, από τον Pratt και τον Tardi ως τον Sam Peckinpah και τον Sergio Leone. :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ξεκίνησε θριαμβευτικά. Κάπου όμως, κάτι, κάπως, σταμάτησε να είναι θριαμβευτικό. Δεν έγινε κακό. Απλά δεν ήταν θριαμβευτικό. Νομίζω όταν στο φινάλε του 2ου τεύχους έγινε κάτι που ενώ θα έπρεπε να έχει χ επιπτώσεις, δεν τις είχε. 

Εικαστικά έχει μερικά από τα εκπληκτικά γραφιστικά κόλπα του Aja στο Hawkeye, αλλά με ένα πιο βρώμικο indie σχέδιο.

Συνολικά ένα άνετο διασκεδαστικό 3 στα 5 :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.