Μετάβαση στο περιεχόμενο

PLATINUM END [TSUGUMI OHBA, TAKESHI OBATA]


Blackbeard

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

post-11317-0-68689900-1473260240_thumb.jpg

 

Το Platinum End είναι η τρίτη δουλειά των Tsugumi Ohba και Takeshi Obata, η οποία αυτή τη φορά εκδίδεται μηνιαία στο περιοδικό Jump SQ, και είναι και μια επιστροφή στο στυλ του Deathnote μετά το Bakuman που ήτανε καθαρά ρεαλιστικό. 

 

Η ιστορία έχει να κάνει με τον Mirai Kakehashi, έναν έφηβο που έχει χάσει τους γονείς του και μεγαλώνει σε συνθήκες καταπίεσης από τους θείους του. Έχοντας χάσει κάθε ενδιαφέρον για τη ζωή αποφασίζει να αυτοκτονήσει πηδώντας από έναν ουρανοξύστη. Ο φύλακας άγγελός του, όμως, τον σώζει και του ανακοινώνει ότι είναι ένας από τους 13 υποψήφιους για να πάρουν τη θέση του Θεού σε 999 μέρες. Ταυτόχρονα, του δίνει τη δυνατότητα να διαλέξει τα όπλα που μπορούν να έχουν αυτοί οι υποψήφιοι. Να κάνουν κάποιον να τους αγαπήσει για 33 ημέρες, να σκοτώσουν κάποιον, και να πετάξουν. Τα πράγματα, ωστόσο, αλλάζουν όταν ένας από τους υποψηφιους αποφασίζει ότι ο καλύτερος δρόμος για να γίνει ο Θεός είναι να σκοτώσει όλους τους υπόλοιπους.

 

post-11317-0-31932000-1473260409_thumb.pngpost-11317-0-61509800-1473260420_thumb.png

 

Μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει 11 κεφάλαια των 60-70 σελίδων και η ιστορία προχωρά σχετικά αργά. Το μηνιαίο φορμάτ δίνει τη δυνατότητα να αναπνεύσει το σκίτσο οπότε βλέπουμε πολλά splash pages και μεγάλα πλάνα που αναδεικνύουν στο έπακρο το σκίτσο του Obata(και των βοηθών του) που μάλλον είναι και το highlight της σειράς. 

 

post-11317-0-09455100-1473260413_thumb.jpgpost-11317-0-65341700-1473260416_thumb.jpg

 

Το σενάριο προς το παρόν δεν έχει δείξει και πάρα πολλά και κινείται σε ένα νορμάλ επίπεδο με έντονη την αναμονή για περαιτέρω εξελίξεις μιας και έχουμε δει τι μπορεί να κάνει ο Ohba στις προηγούμενες δουλειές του. Αισθητικά είναι πολύ διαφορετικό και από τις δυο με αρκετή κυριαρχία μερικών πιο mecha στοιχείων (χωρίς, όμως, κάποιον προφανή λόγο μέχρι στιγμής).

 

post-11317-0-81400500-1473260517_thumb.jpgpost-11317-0-91162700-1473260523_thumb.png

 

Ένα στοιχείο που ξεχώρισα, πάντως, είναι το γεγονός ότι τα όπλα που διαθέτουν οι υποψήφιοι είναι συνήθως αυτά που απαγορεύονται σε παρόμοιες καταστάσεις σε άλλες ιστορίες μυθοπλασίας. 

 

Η Viz Media θα κυκλοφορήσει στα αγγλικά τον πρώτο τόμο με τα τρία πρώτα κεφάλαια τον Οκτώβριο.

 

post-11317-0-50924900-1473260905_thumb.jpg

 

[mal type=manga id=93180]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Συμπτωματικά, σήμερα το πρωί μου πέρασε από το μυαλό να το κάνω παρουσίαση, αλλά το ξέχασα γρήγορα γιατί έχω διαβάσει μόνο τα πρώτα 4 chapters. :lol:

Εν τω μεταξύ δεν είχα ιδέα πως είναι από το δίδυμο του Death Note και μου το θύμιζε ο τρόπος που χτίζουν σιγά-σιγά τους κανόνες του "διαγωνισμού". Προς το παρόν μου φαίνεται για κάτι που θα συνεχίσει να αυξάνει το ενδιαφέρον και την πολυπλοκότητά του, όσο προχωρούν τα chapters.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ωραία παρουσίαση! Έχει πολλά να δώσει ως σειρά τόσο σεναριακά όσο και σχεδιαστικά! Σίγουρα θα φτάσει σε δημοφιλία τους προκατόχους του (Death Note, Bakuman)! Το σχέδιο, βέβαια, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ (χωρίς να εννοώ ότι δεν ήταν φοβερό στις προηγούμενες σειρές), και το αισθητικό κομμάτι της σειράς δε νομίζω να το φτάνει/ξεπερνά άλλο manga ή κόμικ! Το αξιοσημείωτο, φυσικά, είναι ότι και ο Ohba είναι κορυφαίος σεναριογράφος!

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το ξεκίνησα χθες και μετά από δύο τρία κεφάλαια το μόνο που αναρωτιόμουν είναι γιατί έβαλαν mecha μέσα. Πολύ μεγάλο λάθος σε μια ιστορία "about the lives of humans and angels" όπως λέει ο Ohba. Και δη ρομπότ με φτερά αγγέλων (?). Τουλάχιστον μέχρι το στάδιο του Baseball στο C5/P33 δεν το έχω χωνέψει σαν ιδέα.

 

Πέρα από αυτό, το σχέδιο όντως είναι απλωμένο και πιο απολαυστικό ειδικά στις προοπτικές των καρέ.

 

Πάντως τσουλάει πολύ αργά εξ αρχής και μου βρωμάει πως έχουν σκοπό να το τραβήξουν σε chapter επί chapter. 

 

Το σκιτσάκι πάντως μου θυμίζει πιο πολύ Hikaru No Go παρά DN. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έχω διαβάσει μόνο 2 chapters μέχρι στιγμής και έχω να πω:

 

Το σχέδιο είναι έργο τέχνης

Η υπόθεση είναι πολύ ωραία, αλλά έχω πολλές αμφιβολίες για την εξέλιξη της, ήδη η τροπή που παίρνει γίνεται πολύ συνηθισμένη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σχέδιο είναι πράγματι φοβερό!! Ψήνομαι πάντως να αρχίσω να αγοράζω volume του μάνγκα (ξέρει κανείς κανένα κομιξάδικο που να το έχει εδώ Ελλάδα; :P). Πιστεύω ότι η συνεργασία αυτή θα βγάλει κάτι πολύ δυνατό. Ωραία παρουσίαση Blackbeard.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το σχέδιο είναι πράγματι φοβερό!! Ψήνομαι πάντως να αρχίσω να αγοράζω volume του μάνγκα (ξέρει κανείς κανένα κομιξάδικο που να το έχει εδώ Ελλάδα; :P). Πιστεύω ότι η συνεργασία αυτή θα βγάλει κάτι πολύ δυνατό. Ωραία παρουσίαση Blackbeard.

Δεν ξέρω αν συμφέρει από άποψη τιμής, αλλά κατά 99% μπορείς να ζητήσεις στο public να στο φέρουν. Λογικά θα είναι στις συνηθισμένες τιμές των manga. Επειδή απ' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για μεγάλο τίτλο, μπορεί να έχει σκοπό να το φέρει έτσι και αλλιώς (αφού έχουν φέρει π.χ. Tokyo Ghoul). Οπότε μπορείς να ρωτήσεις αν θα το φέρουν και αν όχι, θα σου πουν αν μπορείς να το παραγγείλεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν συμφέρει από άποψη τιμής, αλλά κατά 99% μπορείς να ζητήσεις στο public να στο φέρουν. Λογικά θα είναι στις συνηθισμένες τιμές των manga. Επειδή απ' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για μεγάλο τίτλο, μπορεί να έχει σκοπό να το φέρει έτσι και αλλιώς (αφού έχουν φέρει π.χ. Tokyo Ghoul). Οπότε μπορείς να ρωτήσεις αν θα το φέρουν και αν όχι, θα σου πουν αν μπορείς να το παραγγείλεις.

Τελικά μίλησα με το solaris και μου είπαν τιμή 11.35 και έκανα κράτηση ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω διαβάσει το πρώτο volume εδώ και αρκετές μέρες :) Περιμένω το δεύτερο τον Μάρτιο ;) Μου άρεσε αρκετά.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ποιος το διαβάζει ακόμα αυτό; Έκανα ένα γερό catch-up τις τελευταίες μέρες διαβάζοντας μέχρι το chapter 21, ήτοι εξήμισι volumes.

 

Η αλήθεια είναι ότι είχε αρχίσει να με κουράζει λίγο, αλλά στα τελευταία έγιναν αρκετά πράγματα και ανέβηκε στα μάτια μου. Δίνει αυτό που θα περιμέναμε από τον δημιουργό του Death Note. Οι μάχες είναι σαν παρτίδες σκάκι, η δράση κυλάει αργά και με αρκετές επεξηγήσεις από τους χαρακτήρες. Έχουμε έναν πρωταγωνιστή με πολύ συγκεκριμένο ηθικό κώδικα τον οποίο δεν παραβιάζει ακόμα και στις πιο ακραίες καταστάσεις και για αντίπαλο του κάποιον που προκειμένω να πετύχει τους σκοπούς του θα κάνει ό,τι χρειαστεί αφού φροντίσει να έχει εξασφαλίσει το πάνω χέρι πρώτα.

Το σχέδιο, ειδικά στα 2 τελευταία chapters, είναι λεπτομερές και όμορφο.

 

Έχω αρκετές παρατηρήσεις να κάνω, αλλά επειδή από τα manga έχω απομακρυνθεί αρκετά εδώ και χρόνια, θα τις παραλείψω μέχρι να μπορώ να τις εκφράσω καλύτερα. Πάντως αν το διαβάζει κανείς σας ας πει δυο λόγια ίσως λίγο πιο εμπεριστατωμένα από μένα. Προσωπικά αδυνατώ να το τοποθετήσω σε βαθμολογική κλίμακα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το έχω διαβάσει μέχρι εκεί που έχει φτάσει και εμένα μάλλον μου φαίνεται πως το χάνει λίγο σιγά σιγά. Μπήκε νομίζω πολύ γρήγορα σε βασική μάχη χωρίς να μας έχει καθιερώσει καλά τον κόσμο και τους χαρακτήρες. Ήθελα περισσότερο build-up. Και μου φαίνεται ότι πολλά πράγματα γίνονται για να γίνουν. Περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα και έχει ενδιαφέρον το ότι βλέπω καλύτερα το πως αρχίζει να πάει στραβά επειδή διαβάζω έναν έναν τους τόμους όταν κυκλοφορούν. Οι δύο πρώτοι είναι εξαιρετικοί. Μετά, από όταν ξεκινάνε χωρίς ξεκάθαρο λόγο αντεπίθεση, έρχεται ένας μικρός αχταρμάς. Το σκίτσο, βέβαια, πάντα τέλειο θα μου φαίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.