Μετάβαση στο περιεχόμενο

SPIDER-MAN : THE CHILD WITHIN [ J. M. DEMATTEIS - SAL BUSCEMA ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-27356800-1410114076_thumb.jpg

 

Δυο χρονια επειτα απο την ολοκληρωση της ιστοριας Kraven's Last Hunt , ο J M Dematteis γραφει μια ιστορια που εξερευνα περισσοτερο εναν απο τους χαρακτηρες του Last Hunt, τον Vermin.

 

Ο Vermin, επειτα απο συμβουλη του Reed Richards ( Mr Fantastic ) εχει εισαχθει σε μια κλινικη για ψυχοθεραπεια καθως υποπτευεται οτι τα αιτια της διπλης προσωπικοτητας αλλα και της μεταλλαξης του μπορει να ειναι εκτος απο σωματικα και ψυχολογικα. Ο Vermin ομως θα δραπετευσει και ο Spider-man θα ειναι αυτος που θα πρεπει να τον βρει οσο το δυνατον πιο γρηγορα γινεται ωστε να μην πεσουν και αλλοι ανθρωποι θυματα της οργης αλλα και της πεινας του Vermin. Παραλληλα ομως, ο Spidey,  θα εχει να τα βγαλει περα και με τον καλυτερο του φιλο, Harry Osborn , ο οποιος επειτα απο μια κριση αποφασιζει να παρει τον ρολο του πατερα του ως Green Goblin και να ξεμπερδεψει με τον Spider-man μια και καλη.

 

Προκειται για μια πραγματικα καλογραμμενη ιστορια, ο Dematteis δινει στους πρωταγωνιστες της πραγματικο βαθος καθως φανερωνονται οι πιο αδυναμες πτυχες του χαρακτηρα τους και ερχονται αντιμετωποι με τις ευθυνες τους αλλα και με τους πιο μεγαλους τους φοβους. Ο Harry Osborn που δεν μπορει να ησυχασει ξερωντας πως ο πατερας του ηταν ενας εγκληματιας και ο ανθρωπος που σκοτωσε την Gwen και θεωρει οτι καθε φορα που παει να το ξεχασει ο Spider-man ειναι εκει για να του το θυμιζει, ο Vermin που μπορει να πηρε αυτη την μορφη επειτα απο πειραματα αλλα η οργη και ο διχασμος ηταν ηδη εκει καθως ειχε εντονα παιδικα τραυματα αλλα και ο Peter Parker που θεωρει τον εαυτο του υπευθυνο για τον θανατο των δικων του ειναι ολοι παραδειγματα ανθρωπων που πρεπει να ερθουν αντιμετωποι με το φοβισμενο παιδι μεσα τους και να το νικησουν.

 

post-25002-0-63171900-1410114064_thumb.jpgpost-25002-0-48799700-1410114084_thumb.jpg

 

Μοναδικη αδυναμια του κομικ, το σχεδιο του απο τον Sal Buscema. Αδυνατει να πιασει πολλες φορες το κλιμα της ιστοριας ενω πολλα καρε εχουν πολυ τρανταχτες αδυναμιες ενω και ο χρωματισμος δεν ειναι στα καλυτερα του. Με καλυτερο σχεδιο, η ιστορια θα απογειωνοταν πραγματικα και θα ηταν αυτη που θα φιγουραρε στις κλασσικες ιστοριες πιο πανω απο το Kraven's Last Hunt καθως ασχολειται με ακομα πιο συνθετα ζητηματα ενω εχει πολλες σκηνες ηδη μενουν στο υποσυνειδητο αλλα θα ηταν πραγματικα αξεχαστες με ενα πιο εντυπωσιακο σχεδιο.

 

post-25002-0-81854000-1410114067_thumb.jpg

 

Κυκλοφορησε στο περιοδικο Spectacular Spider-man σε εξι μερη και εναν επιλογο. Συνολικα ειναι ενα πολυ αξιολογο κομικ που αξιζει να διαβαστει παρα το κακο του σχεδιο. Βαθμος στην kwtsoκλιμακα 8/10 :)

 

Eπισης ενα καλο αρθρο για το κομικ μπορειτε να διαβασετε και εδω .

 

Αφιερωμα στον Sal Buscema

 

Αφιερωμα στον J. M. Dematteis

 

Aφιερωμα στον Spider-man

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το run με το οποίο τελείωσε το Σπάιντερ-Μαν του Καμπανά. Μόνο ο επίλογος δεν είχε βγει στα Ελληνικά.

 

εντίτ. Και δεν είχαν βγει και τα πρώτα 3 τεύχη.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είδα που αναφέρθηκες στον Vermin και θυμήθηκα το τελευταίο προτελευταίο τεύχος του Καμπανά, το οποίο μου έχει χαραχτεί στην μνήμη, ειδικά οι σελίδες με τον Vermin. Και τι σύμπτωση, βλέπω ότι είναι το ίδιο storyline (και επίσης βλέπω ότι με πρόλαβε ο GCF :P).

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ και αυτό το τεύχος έχουμε προϊστορία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ και αυτό το τεύχος έχουμε προϊστορία. :)

 

Το προτελευταίο εννοούσα και από την βιασύνη μου έγραψα τελευταίο. Τώρα έχω την ευκαιρία να διαβάσω το τέλος της ιστορίας. :dance::thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ ρε παιδιά γιατί έχω την εντύπωση ότι ο καμπανάς έβγαλε μόνο τα μέρη 4-5-6 ;Σε ποια τεύχη ήταν τα πρώτα 3;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δε δημοσιεύτηκαν στα ελληνικά τα πρώτα :( Σωστά είπες, μόνο τα 3 τελευταία δημοσιεύτηκαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εσύ καλά κάνεις και θυμάσαι πως δεν βγήκαν τα πρώτα. Παροδική λησμονιά δικιά μου ήταν. :) Ο Καμπανάς είχε παραβλέψει αρκετά τεύχη του Spectacular για να φτάσει στο μέσο του child within όταν αποφάσισε να ξαναβάλει ιστορίες από τον τίτλο. Πιστεύω πως αν συνέχιζε θα τα έβαζε τελικά και αυτά σε μεταγενέστερα τεύχη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η δημοσίευση της ιστορίας στα ελληνικά έπεσα θύμα κάποιο λάθους επειδή προφανώς πλέον κανείς δεν ενδιαφέρονταν μιας και το περιοδικό σταματούσε. Στα έξι τελευταία τεύχη της έκδοσης του Καμπανά έχουμε τα τρία πρώτα τεύχη μιας ιστορίας από το Web of Spider-Man με βασικό villain τον Rose (μου διαφεύγει ο τίτλος της αυτή της στιγμή) και τα τρία τελευταία από το "The Child Within". Προφανώς και οι δύο ιστορίες αποτελούνταν από έξι μέρη και η μακέτα του εξωφύλλου της πρωτότυπης έκδοσης- με την αναγραφή του κάθε μέρους (πχ. Part Two of Six) στην κορυφή πάνω από τον τίτλο- έμοιαζε πολύ και αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιούσε και την ίδια γραμματοσειρά. Πιθανότατα ο υπεύθυνος της ελληνικής έκδοσης κάπου μπερδεύτηκε, αγνόησε τις λέξεις web και spectacular και εστίασε στον αριθμό των μερών που αναγράφονταν στην κορυφή και το αποτέλεσμα ήταν να διαβάσουμε δύο μισές ιστορίες (τα τρία  πρώτα από το Web και τα τρία τελευταία από το Spectacular) . Και θα διαφωνήσω με τον φίλο Kwtsos (sorry). Λατρεύω το σχέδιο του Buscema στο Spectacular ειδικά όταν το μελανώνει ο Bill Sienkiewicz. 

 

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

The Name of the Rose λεγόταν.

 

Ο υπεύθυνος ήταν ο Παχνέλης που δεν πιστεύω να υπέπεσε σε τέτοιο λάθος. :) Και θα συμφωνήσω μαζί σου για το σχέδιο του Σαλ Μπουσέμα. Προς τιμήν του άλλαξε το επί δεκαετίες χαρακτηριστικό του σχέδιο του για συμπλέει με τις επιταγές των καιρών και παρόλο που με ξένιζε αρκετά, παρέμενε ενδιαφέρον. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Από τις ιστορίες που δεν έχω διαβάσει, δεν έχουν επανεκδοθεί και δεν υπάρχουν σε αξιοπρεπή ψηφιακή μορφή. Κρίμα...

 

Το σχέδιο του Buscema (γενικά) μου πήρε καιρό να το συνηθίσω και πιστεύω πως ποτέ δεν θα το συμπαθήσω (για την αποφυγή παρεξηγήσεως, δεν αναφέρομαι στην ικανότητά του να στήνει καρέ.) Αυτό που τον έσωζε (στα μάτια μου τουλάχιστον) ήταν όταν του έκανε μελάνια ο Gerry Talaoc. Τα μελάνια του ήταν υποδειγματικά. Τόνιζε όπως έπρεπε τις γραμμές και πραγματικά εκτόξευε τα μολύβια του Buscema!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξίσου σκοτεινή ιστορία, από μια εποχή όπου μάλλον ήταν σχεδόν όλες οι ιστορίες του Αραχνάνθρωπου τόσο σκοτεινές. :P Ακόμα ένα θύμα του Καμπανά εδώ, που αναρωτιόνταν χρόνια που κολλάει ο Ρόουζ με αυτό. Ο Βέρμιν είναι ένας γκρίζος χαρακτήρας ουσιαστικά, χαμένος στον κόσμο του και δε μου έκανε τόση εντύπωση όσο το 4ο μέρος (Spectacular 181) όπου έρχεται ο Πήτερ αντιμέτωπος με τους εφιάλτες που τον στοιχειώνουν. Τρομερό τεύχος. Ακόμα κι αν όντως το σχέδιο έχει κάποια θέματα, πρόκειται για ένα από τα πιο εσωτερικά και ανατριχιαστικά τεύχη Spider-Man που έχω διαβάσει ποτέ μου.

 

σσ.Μισώ τους Goblins. Όλους.

 

7+/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολυ ωραια ιστορια που την εχω συνδεδεμενη με το αποτομο τερμα της Ελληνικης εκδοσης του Ανθρωπου αραχνη.Διαφωνω οσον αφορα το σχεδιο του Buscema εμενα παντα μου αρεσε,αλλα γουστα ειναι αυτα.Τελικα μαθαμε τους λογους για τους οποιους σταματησε το περιοδικο?Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειχε να κανει με χαμηλες πωλησεις παντως....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χαμηλές πωλήσεις + θάνατος του Καμπανά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.