Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΛΓΑ Η ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΦΑΛΑΙΝΑ


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΟΛΓΑ Η ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΦΑΛΑΙΝΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Γιάννης Τζαβέλλας
Σχέδιο:
Γιάννης Τζαβέλλας
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
02-2013
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Μέγεθος:
22.5 x 31.0
Σελίδες:
30
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1612
  • Content Count:  5047
  • Reputation:   34550
  • Achievement Points:  5055
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tn_OLGAFALAINA_0001.jpg tn_OLGAFALAINA_0001z.jpg

 

 

Τα ντοκιμαντέρ με ζώα είναι εδώ και χρόνια μέρος της τηλεοπτικής μας ζωής, και με πολύ μεγάλη επιτυχία. Στη συγκεκριμένη ιστορία πάντως μια φάλαινα αντιτίθεται με κάθε τρόπο στην εκμετάλλευση της χλωρίδας και πανίδας της Γης από κάθε εταιρεία και κάθε Greenpeace, και δεν έχει κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσει βία για να το κάνει σαφές. Επειδή όμως ως γνωστόν "είναι πολλά τα λεφτά Άρη", μια πολυεθνική εταιρεία προσλαμβάνει έναν αδίστακτο μισθοφόρο για να αφανίσει τον ταραχοποιό που χαλάει την πιάτσα.

 

 

Leading character:

 

ΟΛΓΑ

 

post-2298-0-73209300-1363567562_thumb.jpg

 

Όλγα η Όρκα (OK δεν είναι όρκα αλλά κάνει ρίμα), τσαμπουκαλού, αθυρόστομη, άσος στις πολεμικές τέχνες και στη χρήση βαρύ οπλισμού. Έτοιμη να παλέψει για τα πιστεύω της μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματος της.

 

 

Main villain:

 

ΜΑΚΗΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΣ

 

post-2298-0-82461900-1363567554_thumb.jpg

 

Μισθοφόρος, ένα τομάρι ικανό να πουλήσει και τη μάνα του για τα φράγκα. Ραδιούργος, σαδιστής, δολοπλόκος, ως άλλος Κάπταιν Άχαμπ δε σταματάει μπροστά σε οποιαδήποτε υλική ή ανθρώπινη απώλεια, μέχρι την καταστροφή του δικού του Μόμπι Ντικ.

 

 

Μια συμπαθητική κωμική ιστορία από το Γιάννη Τζαβέλλα σε ένα αυτοτελές άλμπουμ. Ικανοποιητική ροή στο σενάριο που κάνει το κόμικ ευκολοδιάβαστο, σπιρτόζικοι διάλογοι, αν και θέλει αρκετή δουλειά ακόμη στο σκίτσο. Ίσως θα έπρεπε να το είχε βγάλει ως φανζίν σε κανένα Comicdom και ανάλογες εκθέσεις βιβλίων ώστε να είχε συγκρατηθεί και η υψηλή τιμή του (7 € λιανική)...

Επεξεργασία από ramirez
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το διάβασα κι εγώ, ωραίο ήτανε.

 

Το σχέδιο είναι λίγο αδρό, αντεργκράουντ να το πω; Δε με χάλασε.

 

Η ιστορία μου άρεσε. Μου άρεσε που ηταν πολιτική, χωρίς όμως φανφάρες και δοσμένη με χιούμορ.

 

Ή μάλλον με αρκετές φανφάρες οι οποίες όμως με τον τρόπο που εντάσσονται στην πλοκή και με το παράδοξο σκηνικό (πχ η Όλγα κρατάει πιστόλι με το πτερύγιο ή παίζει πιάνο στο βυθό) ανατρέπονται.

 

Και το εξώφυλλο μου άρεσε πολύ.

 

:sea2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ναι, τα έσπασε! συμφωνώ και εγώ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ααα... και έχει και isbn, άρα "αυτοέκδοση", αλλά νόμιμη.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6051
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό που με τράβηξε περισσότερο στη συγκεκριμένη έκδοση είναι η αισθητική της. Από το εξώφυλλο και το format μέχρι το ασπρόμαυρο εσωτερικό με το ιδιαίτερο σκίτσο, μου θύμισε ελληνικά άλμπουμ των δεκαετιών '80-'90. Και για τα δικά μου γούστα αυτό είναι κάτι καλό (αν και στους νεώτερους αναγνώστες δεν νομίζω να λέει κάτι αυτό). Επί της ουσίας: Σεναριακά η ιστορία κερδίζει με την πολιτικοποιημένη και σουρεαλιστική της προσέγγιση (εξαιρετική η εμφάνιση του Μάκη Μυστήριου). Θα ήθελα λίγο περισσότερη έμπνευση στους διαλόγους (κυρίως στις ατάκες) έτσι ώστε να μπορούσε να αναδειχθεί καλύτερα η σεναριακή ιδέα και να γίνει πιο απολαυστική η ανάγνωση. Χωρίς να έχω να πω κάτι κακό για το σενάριο, δεν βρήκα αυτό το "κάτι" που θα το "απογείωνε", ενώ φαίνονταν πως θα μπορούσε να υπάρχει. Αντίθετα, ο τομέας της εικονογράφισης εμφανίζει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Η συνολική αισθητική της σχεδιαστικής του γραμμής παραπέμπει στους "μεγάλους" των undergound (αμερικανικών κυρίως) comix γεγονός που δένει με το "καμμένο" σενάριο. Βρώμικη γραμμή, έντονο μελάνι και σχεδιαστικές ατέλειες συνυπάρχουν με κάποια εξαιρετικά σχεδιασμένα καρέ. Οι ρυθμοί της αφήγησης είναι σωστοί, η ιστορία ρέει ομαλά με σωστό (τις περισσότερε φορές) καδράρισμα και προσωπικά απόλαυσα κάποια όμορφα, "κλειστοφοβικά" πλάνα. Στο σύνολο, έχουμε μια πολύ αξιόλογη πρώτη εμφάνιση η οποία σίγουρα σηκώνει βελτιώσεις (αλίμονο!) αλλά ταυτόχρονα αφήνει πολλές υποσχέσεις για το ταλέντο του δημιουργού. Τα λεφτά του τα αξίζει καθώς η ποιότητα της έκδοσης είναι άριστη και αν και δεν απευθύνεται σε όλους, οι άνω των 30 επίβάλλεται να το τσεκάρουν. Αυτά! :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αν δεν ήμουν μέλος αυτου εδω του φορουμ, δε θα ασχολούμουν με την Ολγα και θα χανα αυτό το πανέξυπνο ελληνικό κόμικ διαμαντακι! :)

 

το σχέδιο είναι συμπαθέστατο,αμερικάνικης underground σχολής που του ταιριάζει απόλυτα. Επιτηδευμένα βρωμικο σκίτσο, σπιντάτος ρυθμος..

σίγουρα θα μπορούσε να ναι και μεγαλύτερο, αλλά τι να κάνουμε! :P

δεν περίμενα ότι ένα κόμικ με "οικολογικό θέμα" θα μου κινήσει το ενδιαφέρον, αλλά η Ολγα είναι πολλά παραπάνω απ' αυτο.

Ειναι μια εξυπνη παρωδία που μου κατσε πολύ καλά! :)

 

κρίμα που ο Τζαβελλας δεν έχει βγάλει άλλο κόμικ...

 

συστηνεται! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Λοιπον δεν περιμενα ουτε και γω οτι θα μου αρεσε το συγκεκριμενο κομικ. Ηταν ομως πολυ καλο. Μου αρεσε το underground σκιτσο αλλα και η ιστορια. Πολυ εξυπνο σαν ιδεα. Δεν ηταν ακριβως πολιτικο , καθως δεν εκανε κυρηγμα αλλα σατιριζε τις προθεσεις και τις πραξεις διαφορων επιχειρησεων με πεδιο δρασης την "οικολογια" και επισης παρουσιαζε διαφορες απο τις "επαναστατικες πρακτικες" μεσα απο ενα χιουμοριστικο πρισμα. Σιγουρα αξιζει μια αναγνωση , ιδιαιτερα απο οσους ειναι σε θεση να αντιληφθουν την σατιρα του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.