Μετάβαση στο περιεχόμενο

HELLBLAZER (#146-#150): HARD TIME [ BRIAN AZZARELLO - RICHARD CORBEN ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-96869300-1436817664_thumb.jpg

 

Η πρωτη ιστορια του Αzzarello στον τιτλο. Ο Τζον ειναι σε φυλακη της Αμερικης . Πως , που ,ποτε και γιατι δεν μας αφορα στην αρχη. Ο Τζον μαθαινει σιγα σιγα τους σκληρους κανονες της φυλακης αλλα και τις συμμοριες που κανουν κουμαντο εκει μεσα . Αλλα οπως λενε της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους λεβεντες και ο Constantine δεν θα αργησει να προσαρμοστει . Εδω εχουμε ενα κλασσικο " Αζαρελιο" πονημα με φυλακες , συμμοριες και μορτικη γλωσσα εμπλουτισμενο ομως με λιγο μεταφυσικο τρομο.
 

post-25002-0-53959500-1436817665_thumb.jpg

 

Το σχεδιο απο τον Richard Corben δεν μου αρεσε καθολου , ειναι κατα την γνωμη μου εντελως εκτος του κλιματος του τιτλου. Δειχνει σαν να ειναι οι ηρωες playmobil απο πλαστελινη και παρουσιαζει τα προσωπα υπερβολικα αποκρουστικα . To μονο καλο ειναι τα εξωφυλλα τα οποια ειναι πολυ ομορφα αλλα γινονται απο αλλο σχεδιαστη (ευτυχως). Το σεναριο τωρα δεν μου φανηκε τιποτα σπουδαιο και ο λογος που τελικα μπαινει στη φυλακη δεν με πολυεπεισε. Παρολα αυτα εχει μερικες αρκετα καλες στιγμες , οπως ο τροπος με τον οποιο βγαινει απο την "ψειρου" .

Για πες μας kwtso εσυ που εισαι και fanboy του ηρωα , μας το προτεινεις? ΟΧΙ. Αν το παρετε δεν θα κλαιτε και τα λεφτα σας αλλα καλυτερα παρτε καποιο αλλο trade γιατι με αυτο δεν κερδιζετε και τιποτα. Μετριοτης μετριοτητω τα παντα μετριοτης με κακο σχεδιο. Κλασσικα, κυκλοφορει απο τη Verigo , 128 σελιδες και συγκεντρωνει τα τευχη Hellblazer Hard Time #1-#5 (ή Hellblazer #146-#150). Στην kwtsoκλιμακα 6/10. :havefun:

 

Περισσοτερα κομικς γραμμενα απο τον Brian Azzarello:

 

100 Bullets

 

Filthy Rich

 

Joker( Αμερικανικη Εκδοση )

 

Loveless

 

HELLBLAZER (#151-#156) : GOOD INTENTIONS

 

Sgt Rock - Between Hell And A Hard Place

 

Joker ( Ελληνικη Εκδοση )

 

Superman ( Anubis )

 

post-25002-0-48586800-1436817667_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: για την παρουσίαση kwtso!

 

Αντίθετα με σένα, μου άρεσε και το σκίτσο και το στόρυ, είναι αρκετά διαφορετικό από τα υπόλοιπα του που έχω διαβάσει, με μια ιδιαίτερα ειρωνική νότα... Το πως μπηκε στη φυλακη ηταν καπως προσχηματικό, αλλά δε με χάλασε

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και 'μενα μου άρεσε η συγκεκριμένη ιστορία αν και δεν είναι τυπικό Hellblazer κόμικ. Για τον Corben θα διαφωνίσω. Μ'αρέσει πολύ η δουλειά του. Και αξίζει να διαβάσετε το πρόσφατο limited series Ragemoor που έκανε για την Dark Horse. Πάντως η αλήθεια είναι πως τα κόμικς του αποπνέουν μια αίσθηση 60s-70s που μάλλον δεν λέει πολλά στους νεώτερους σε ηλικία αναγνώστες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

γενικά ton Corben τον ήξερα από τα τεύχη Hellboy που έχει σχεδιάσει κατα καιρούς και μπορώ να πω πως δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Στον συγκεκριμένο χαρακτήρα, όντως δεν πηγαίνει το σχέδιο του Corben αλλά το τελικό αποτέλεσμα μπορώ να πω πως το απόλαυσα! Προσωπικά είναι η αγαπημένη μου απο τις ιστορίες του Αζζαρελλο στον τίτλο και μετά την πρώτη ανάγνωση(που δεν με τρέλανε) με έκανε να το ξαναδιαβάσω πολλές φορές ακόμα! Προσοχή όμως, τα τεύχη του Αζζαρελλο δεν προτήνονται γενικά για πρώτη επαφή με τον χαρακτήρα καθώς έχουν πολύ πιο διαφορετικό στυλ από τα υπόλοιπα! Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα που μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά αν ξεκινήσει κανείς απο αυτά, είναι πολύ πιθανό να περιμένει τελείως διαφορετικά πράγματα στα υπόλοιπα!

 

Επίσης, να πω πως μετα από αυτή την ιστορία άρχισα να ψάχνω παραπάνω τον Corben και μπορώ να πω πως τον εκτίμησα πολύ!-αλλά στο Hellboy ακόμα δεν με τρελαίνει:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Θα διαβασω και τα υπολοιπα και θα επιστρεψω με ολοκληρωμενη αποψη για τις ιστοριες του στον τιτλο, ισως οι επομενες να μου αρεσουν περισσοτερο. Θα συμφωνησω με τον Ντρανκ οτι αυτη η ιστορια δεν ειναι καλο σημειο για να ξεκινησετε να διαβαζετε Hellblazer (για τις επομενες επιφυλασσομαι αλλα εμπιστευομαι την κριση του Κωστα) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το run του Azzarello ξεκινάει μέτρια, συνεχίζει πολύ καλά και στο τέλος σου αφήνει ένα μούδιασμα.

 

Ο πρώτος τόμος λειτουργεί ουσιαστικά σαν εισαγωγή στο τι θέλει να κάνει ο συγγραφέας. Φέρνει την ιστορία και τον ήρωα στα μέτρα του. Οι επόμενοι τόμοι σαφώς και είναι καλύτεροι, με το Good Intentions να είναι μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες της σειράς. Για να μην αδικούμε όμως την συγκεκριμένη (πράγμα που ισχύει και σε ολόκληρο το run) έχει αρκετό ενδιαφέρον ο τρόπος που ο Azzarello σου δείχνει την διαφορά στην νοοτροπία ενός Άγγλου/Ευρωπαίου σε σχέση με τους Αμερικάνους. Και για να μην κάνω τον έξυπνο, εγώ το κατάλαβα την δεύτερη φορά που το διάβασα και εστίασα περισσότερο στις λεπτομέρειες και στους διαλόγους παρά στις ίδιες τις ιστορίες. Και νομίζω πως τελικά ίσως αυτός να ήταν ο σκοπός του από την αρχή. Τέλος πάντων, ξεφεύγω...

 

Η συνεργασία με τον Corben δεν δένει όσο θα έπρεπε, ούτε με το ύφος, ούτε με την ίδια την ιστορία. Μοιάζει λίγο σαν ο Azzarello να εκπληρώνει μία συνεργασία απωθημένο. Ευτυχώς στην συνέχεια αναλαμβάνει ο Fruisin (ο οποίος πλησιάζει την αισθητική του Risso) και το κόμικ απογειώνεται. Το σχέδιο του Corben και ιδικά εδώ, είναι λίγο δύσκαμπτο. Λίγο επίπεδο.

 

Όπως και να 'χει αξίζει να του ρίξετε μια ματιά και να προχωρήσετε στα επόμενα.

 

ps. Κώτσο αν το έχεις σε TPB, δεν σου άρεσε και δεν το θες, ευχαρίστως να σε απαλλάξω :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το run του Azzarello ξεκινάει μέτρια, συνεχίζει πολύ καλά και στο τέλος σου αφήνει ένα μούδιασμα.

 

Ο πρώτος τόμος λειτουργεί ουσιαστικά σαν εισαγωγή στο τι θέλει να κάνει ο συγγραφέας. Φέρνει την ιστορία και τον ήρωα στα μέτρα του. Οι επόμενοι τόμοι σαφώς και είναι καλύτεροι, με το Good Intentions να είναι μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες της σειράς. Για να μην αδικούμε όμως την συγκεκριμένη (πράγμα που ισχύει και σε ολόκληρο το run) έχει αρκετό ενδιαφέρον ο τρόπος που ο Azzarello σου δείχνει την διαφορά στην νοοτροπία ενός Άγγλου/Ευρωπαίου σε σχέση με τους Αμερικάνους. Και για να μην κάνω τον έξυπνο, εγώ το κατάλαβα την δεύτερη φορά που το διάβασα και εστίασα περισσότερο στις λεπτομέρειες και στους διαλόγους παρά στις ίδιες τις ιστορίες. Και νομίζω πως τελικά ίσως αυτός να ήταν ο σκοπός του από την αρχή. Τέλος πάντων, ξεφεύγω...

 

Η συνεργασία με τον Corben δεν δένει όσο θα έπρεπε, ούτε με το ύφος, ούτε με την ίδια την ιστορία. Μοιάζει λίγο σαν ο Azzarello να εκπληρώνει μία συνεργασία απωθημένο. Ευτυχώς στην συνέχεια αναλαμβάνει ο Fruisin (ο οποίος πλησιάζει την αισθητική του Risso) και το κόμικ απογειώνεται. Το σχέδιο του Corben και ιδικά εδώ, είναι λίγο δύσκαμπτο. Λίγο επίπεδο.

 

Όπως και να 'χει αξίζει να του ρίξετε μια ματιά και να προχωρήσετε στα επόμενα.

 

ps. Κώτσο αν το έχεις σε TPB, δεν σου άρεσε και δεν το θες, ευχαρίστως να σε απαλλάξω :D

 

Δυστυχως δεν το εχω ρε συ, αν το ειχα ευχαριστως θα στο εδινα χωρις δευτερη σκεψη !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ωραια παρουσιαση kwtsos. :up:

Η Γνωμη μου για το κομικς ιδια με τη δικια σου... :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9267
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  231
  • Reputation:   2653
  • Achievement Points:  241
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5486 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

ps. Κώτσο αν το έχεις σε TPB, δεν σου άρεσε και δεν το θες, ευχαρίστως να σε απαλλάξω :D

 

Ήμουν έτοιμος να κάνω ακριβώς την ίδια πρόταση :blob6:

Επεξεργασία από amanocaza
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

επίσης, να πω πως απο ένα σημείο και μετά, μου έφερε πολύ στο το Natural Born Killers όταν γίνεται όπως γίνεται η φυλακή :spidey_yeah_that: ! καμιά σχέση βέβαια η μια πλοκή με την άλλη αλλά παρόμοιο σκηνικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to HELLBLAZER (#146-#150): HARD TIME [ BRIAN AZZARELLO - RICHARD CORBEN ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.