Μετάβαση στο περιεχόμενο

FILTHY RICH [ BRIAN AZZARELLO - VICTOR SANTOS ]


The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

post-10460-1253393573,28_thumb.jpgpost-10460-1253393598,8_thumb.jpg

 

Ο Azzarello έχει εμμονές. Όποιος έχει διαβάσει έστω και μία από τις σειρές που έχει γράψει, το καταλαβαίνει. Αυτήν την φορά επανέρχεται στο αγαπημένο του θέμα -λες και έφυγε ποτέ από αυτό, την ματαιοδοξία.

Κεντρικός ήρωας ο Richard "Junk" Junkin, για τους φίλους Rich -το πιάσαμε το λογοπαίγνιο, έτσι; Πρώην παίκτης του ράγκμπι που έμεινε εκτός γηπέδων λόγο τραυματισμού του και νυν πωλητής αυτοκινήτων, στην ζωή του δεν υπήρξε και το καλύτερο παιδί. Όταν όμως το αφεντικό του του αναθέτει να παρακολουθεί την άτακτη κόρη του, βρίσκει την ευκαιρία να κυνηγήσει το όνειρό του και να πιάσει την καλή. Διεισδύει σε έναν κόσμο πλαστικό, βρόμικο και τελικά φτηνό. Η ματαιοδοξία σε όλο της το μεγαλείο!

Το σενάριο είναι εκπληκτικό. Μια καταγραφή της φτήνιας της εποχής. Θα μπορούσε να είναι η ιστορία κάθε επίδοξου/ης ψευτο-celebrity που δεν διστάζει να ξεπουλάει οτιδήποτε, προκειμένου να κερδίσει λίγη από την προσοχή του κόσμου. Το δυνατό σημείο για άλλη μια φορά οι διάλογοι, οι οποίοι όπως πάντα είναι πανέξυπνοι.

Το σχέδιο είναι του Iσπανού Victor Santos, δημιουργού της σειράς Young Ronin. Ρεαλιστικό ασπρόμαυρο που θυμίζει -σε μένα τουλάχιστον, Miller και Munoz, δένει απόλυτα με το γράψιμο του Azzarello.

Το Filthy Rich είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς Vertigo Crime -το πρώτο ήταν το Dark Entries. 200 ασπρόμαυρες σελίδες, αυτοτελές, 21x14 cm, με σκληρό, τυπωμένο εξώφυλλο -όπως κάθε HC θα έπρεπε να είχε.

Ένα comic που πραγματικά το απολαμβάνεις!

 

 

Επισης απο Azzarello :

 

Joker( Αμερικανικη Εκδοση )

 

Joker ( Ελληνικη Εκδοση )

 

100 Bullets

 

Loveless

 

HELLBLAZER (#151-#156) : GOOD INTENTIONS

 

HELLBLAZER (#146-#150) : HARD TIME

 

Superman ( Anubis )

 

Sgt Rock - Between Hell And A Hard Place

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν το διάβασα όλο ακόμα , έχω και κάτι μαθήματα που θέλω να περάσω , αλλα έφτασα ως την σελίδα 120 . Με σοβαρή πιθανότητα να κάνω λάθος για το τελικό αποτέλεσμα , η μέχρι στιγμής γνώμη μου είναι η παρακάτω.

 

Κλασικό «Αζαρέλειο» πόνημα. Κάτι που σχετίζεται με τον υπόκοσμο , το τι θέλει να κάνει κάποιος με την ζωή του , πως θα διαχειριστεί ακραίες καταστάσεις , πως θα αντιδράσεις υπό δύσκολες συνθήκες και διάφορά άλλα συναφή.Σε πολλούς αρέσει αυτό ( και σε μένα δηλαδή) , αλλά νομίζω ότι πλέον άρχισε να κουράζει.Δεν έχω τίποτα με το συγκεκριμένο graphic Novel , αλλά νομίζω πως εδώ ο Azarello αντιγράφει τον εαυτό του. Ενδιαφέρουσα όλη η παραπανω θεματολογία , εξετάστηκε στο Loveless , ενδελεχώς στο 100 bullets και κάπου αλλου που μου δεν θυμάμαι , πάλι από τον Αζαρέλο. Νομίζω πως αρκεί. Η επανάληψη του ίδιου μοτίβου με κούρασε και από την άλλη μου φάνηκε πως δεν υπάρχει τίποτα καινούριο εδώ. Εγώ θα το πρότεινα μόνο σε κάποιον που δεν έχει ξαναδιαβάσει Αζαρέλο. Μακάρι να αλλάξει από κει και κάτω που δεν έχω διαβάσει , ειδάλλως θα είναι άλλο ένα από τα ίδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στο blog του ο Bermejo είχε ανεβάσει κάποια από τα εναλλακτικά εξώφυλλα που έκανε προκειμένου να επιλέξουν το τελικό του Filthy Rich.

 

post-10460-12966007833527_thumb.jpgpost-10460-12966007867639_thumb.jpgpost-10460-12966007905764_thumb.jpg

 

και το τελικό, χωρίς τυπογραφία

post-10460-12966007781367_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θυμαμαι εφτασα κοντα να το διαβασω το συγκεκριμενο γιατι μου αρεσε το θεμα του αλλα με αποθαρρυνε το σχεδιο το οποιο δεν ηταν και πολυ του γουστου μου.Μπορει να το τσεκαρω καποια στιγμη αργοτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καλό ήταν, αλλά δεν μου κάθισε καλά όταν ο Junk

 

 

 

 

σκότωσε τον πρώτο τύπο.

 

 

 

 

Κατά τα άλλα οι διάλογοι είναι άψογοι, το σχέδιο μου θύμισε Miller και Cooke, χωρίς όμως να τους φτάνει. Σε μερικά καρέ δεν καταλάβαινα με την πρώτη τι γίνεται, αλλά δεν έχει και τόση σημασία (το θέμα είναι τι απεικονίζουν εκείνα τα καρέ :P). Έχει wannabe stars, έχει wannabe femme fatales. Θα ήθελα να δω συνέχεια. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.