Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ .


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ (ΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Joe Sacco
Σχέδιο:
Joe Sacco
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Πολιτικό
Μέγεθος:
20.9 x 28.9
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Γαλλική

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tn_ANEPITHIMITOI_0001.jpg tn_ANEPITHIMITOI_0001z.jpg

 

Τιμή: 8 ευρώ (Λεφικ 6 )

αποσπάσματα από τον πρόλογο

"Οι Ανεπιθύμητοι" βρίσκονται μέσα σ' ένα τόμο με το γενικό τίτλο "Reportages". Για άλλη μια φορά ο Joe Sacco βρίσκεται μπλεγμένος στην αφήγηση ιστορικών ντοκουμέντων και προσωπικών μαρτυριών, που προέρχονται από την Παλαιστίνη, το Ιράκ, την Ινδία, την Τσετσενία και τα παράλια της Μεσογείου. Το νήμα που συνδέει τις ιστορίες, ίσως να είναι ο τίτλος της ιστορίας "εγκλήματα πολέμου" που ξεκινάει τον τόμο...

.... Στους "Ανεπιθύμητους" περιγράφεται η πορεία των αφρικανών μεταναστών που ξεκινούν από τις χώρες της υποσαχάριας Αφρικής, την Αλγερία και το Μαρόκο και προσεγγίζουν την Ευρώπη μέσω της μεσογείου. Ο πρώτος σταθμός, έστω και κατα λάθος, είναι η Μάλτα....

----------------------------------------------
Ένα πολύ δυνατό κόμικ, στο ντοκυμαντερίστικο ύφος που μας έχει συνηθίσει ο Joe Sacco. Η αφήγηση χωρίζεται στα δύο, ένα κομμάτι για το πώς βλέπουν τους αφρικανούς μετανάστες οι κάτοικοι της Μάλτας και το άλλο, που περιγράφει την οδύσσειά τους για να βρούν κάποιο μέλλον, οποιοδήποτε μέλλον επιβίωσης...

Το καλύτερο του Sacco που έχω διαβάσει ως τώρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Από τους ίδιους που έβγαλαν το Billie Holiday με ακριβώς την ίδια (υψηλή) ποιότητα έκδοσης.Ίδιο χαρτί, ίδιο δέσιμο και ελαφρώς βελτιωμένο εξώφυλλο/οπισθόφυλλο με αυτάκια με πληροφορίες για δημιουργό και εκδοτική

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τίτλος:ΟI ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ

Σενάριο:Joe Sacco

Σχέδιο:Joe Sacco

Εκδοτική:BARRICADA ANTIFA

Πρώτη Έκδοση:

Τεύχη:1

Κατηγορία:Αυτοτελες

Είδος εντύπου:

Περιεχόμενο:Κοινωνικο-Πολιτικο

Περιοδικότητα:

Σελίδες:61

Μέγεθος:

Χρώμα:Ασπρομαυρο

Μετάφραση:

Πρωτότυπος τίτλος:ΟI ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ

Προέλευση:

ISBN:

Τιμή:

 

Οι Ανεπιθυμητοι του Joe Sacco , του δημιουργου των πετυχημενων Palestine, Safe Area Gorazde κτλ ειναι ενα δυνατο κομικ για την εκμεταλευση και τον ρατσισμο που εχουν να αντιμετωπισουν οι μεταναστες που φτανουν στη Μαλτα. Λειτουργει σαν ενα ντοκουμεντο προσωπικων μαρτυριων μεταναστων για την κολαση που αντιμετωπιζουν καθημερινα απο την στιγμη που ξεκινησαν απο την πατριδα τους με στοχο μια καλυτερη ζωη απο αυτη που ζουσαν ηδη εκει ,εως τα συγχρονα στρατοπεδα συγκεντρωσης των "εκπολιτισμενων" δυτικων χωρων και εως την αδιακοπη αναζητηση δουλειας υπο καθεστως πληρους εκμεταλευσης απο τους εργοδοτες.

 

Ενα κομικ χωρις πλοκη , με ηρωες πραγματικους ανθρωπους που λεν τις ιστοριες τους , ειτε ειναι οι ιδιοι οι μεταναστες , ειτε οι κατοικοι της Μαλτας , ειτε κυβερνητικοι αξιωματουχοι.

 

Το σχεδιο ειναι πολυ καλο και αποτυπωνει ακριβως αυτο που πρεπει να φανει δηλαδη την αγωνια , την εξαθλιωση την φτωχεια και την απελπισια ανθρωπων που πιαστηκαν στα γραναζια της καπιταλιστικης μηχανης η οποια δεν νοιαζεται για ανθρωπινες ζωες.

 

Εξαιρετικα επικαιρο και σιγουρα αξιζει μια αναγνωση και πιστεψτε με θα σας ερθουν στο μυαλο πολλα αντιστοιχα σκηνικα και απο την δικη μας Ελλαδα διαβαζοντας το.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σίγουρα αξίζει μια ανάγνωση αλλά πού να το βρεις.

Αντιστοιχεί σε κάποιο από τα άλμπουμ που κυκλοφορούν στο εξωτερικο ή είναι μια αυτόνομη ιστορία;

 

 

ΕΔΙΤ: Τα ερωτήματα μου απαντήθηκαν (υποθέτω ότι έγινε συγχώνευση δύο θεμάτων;)

Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Οι ανεπιθυμητοι βρισκονται σε ενα τομο με γενικο τιτλο Reportages , αλλα καθε ιστορια δεν συνδεεται απαραιτητα με την προηγουμενη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

η συγκεκριμένη έκδοση πάντως μπορεί να βρεθεί στην λέσχη σίγουρα και φαντάζομαι και στα υπόλοιπα σημεία που είχαν κάνει διανομή και το Billie Holiday....

δεν το έχω πάρει ακόμα αλλά το είδα στην λέσχη και το έχω λιγουρευτεί άπειρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

η συγκεκριμένη έκδοση πάντως μπορεί να βρεθεί στην λέσχη σίγουρα και φαντάζομαι και στα υπόλοιπα σημεία που είχαν κάνει διανομή και το Billie Holiday....

 

 

Και τα δύο υπάρχουν στην λέσχη στα 6€. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το διάβασα (και αυτό :P) και έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Εκπληκτικό αλμπουμάκι, που παρ'όλο που δεν έχει ιστορία, σε κρατάει να το διαβάσεις και άλλο, να μάθεις τις ιστορίες των ανθρώπων που έφτασαν στην Μάλτα, ή να διαβάσεις τις εμπειρίες τους στην Μάλτα ή να διαβάσεις τις απόψεις των κατοίκων της Μάλτας για το μεταναστευτικό κύμα.

 

Μερικές καταστάσεις ίσως θυμίσουν Ελλάδα (όπως είπε και ο Κώστας), ενώ ο Sacco παραμένει αντικειμενικός (ή όσο πιο αντικειμενικός μπορεί). Παρουσιάζει αυτούσιες τις ιστορίες των Αφρικανών ή τις εμπειρίες των κατοίκων της Μάλτας και παρουσιάζει και την αρνητική πλευρά και των 2.

 

Όταν πετύχω ένα καλό ντοκιμαντέρ, θα κάτσω να το δω. Έτσι και με τους Ανεπιθύμητους, ήταν ένα εξαιρετικό (εικονογραφημένο) ντοκιμαντέρ που έκατσα να το διαβάσω. :)

 

Το σχέδιο μου φάνηκε πολύ ωραίο, απλό, ρεαλιστικό και μου θύμισε άλλους underground artists. Συγκεκριμένα, μου θύμισε λίγο Clowes (κυρίως).

 

Είναι κρίμα να μην το πάρετε, κοστίζει 8 ευρώ (6 από την Λέσχη) και θα το απολαύσετε.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το τσίμπησα την προηγούμενη βδομάδα που ήμουν με τον Oufis στην λέσχη και τελικά σήμερα το διάβασα! Μπορώ να πω πως ήταν εξαιρετικό! Έχω εδώ κι καιρό τον Sacco στο μυαλό μου για να τον τσεκάρω αλλά δεν είχε τύχει ως τώρα και αυτή ήταν η πρώτη μου επαφή :spidey_yeah_that: !

Νομίζω όμως οτι μια λέξη μόνο περιγράφη το κομικ: τρομακτικά επίκαιρο... Ισχύει οτι δεν έχει ιστορία αλλά αυτό συμβαίνει για έναν πολύ σημαντικό λόγο, είναι ρεπορταζ και όχι μια απλή κομικ ιστοριούλα! Αυτά που γράφει είναι αποτελέσματα συντευξεων και προσωπικής έρευνας του στγγραφέα!

Δεν θα μείνω στα τυπικά(σχέδιο και ποιότητα έκδοσης σε δισθεώρητα ύψη) αλλά θα επικεντρωθώ λιγάκι στο θέμα: ΠΟΣΟ ίδιες είναι οι συνθήκες στην Μάλτα και στην Ελλάδα! Ανετα θα μπορούσε να γράφει παντού Ελλάδα και να μην υπάρχει κάποια διαφορά...μόνο ίσως οτι εδώ δεν έχουν ανοίξει ακόμα σε τόσο ευρεία κλίμακα τα στρατόπεδα συγκέντρωσεις...κατα τα άλλα, μισσοκρυμένες και φανερές αντιπάθιες προς το διαφορετικό, μια αδικαιολόγητη κλίση προς ακραίες προτάσεις για εκκαθάριση, τυχοδιωκτικοί αρχηγοί ακροδεξιών κομμάτων που το έργο τους δεν είναι τόσο γνωστό στο ευρή κοινό(αν και μάλλον αυτό ισχύει στην Μάλτα γιατί εδώ και που το μαθαίνουν, δεν αλλάζει κάτι),και μια δυνατή δόση έλλειψης παιδείας απο τον κόσμο με όλα όσα συνεπάγονται με αυτό....

Μάλλον αυτό το κόμικ πρέπει να κυκλοφορίσει παντού στη χώρα μας, μπας και αρχίσουμε να αποκτάμε συμπολίτες ανθρώπους και όχι αυτό το μίγμα αδιαφορίας και εχθρικότητας που έχουμε τώρα....

 

 

Πάντως ο Sacco δεν με απογοήτευσε και τώρα θα βάλω μπρος να πάρω και τα υπόλοιπά του :respect: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετα απο αδικαιολογητη καθυστερηση, αφτασε κι αυτο στα απληστα χερια μου  :P

 

Η πρωτη δουλεια του Sacco που ολοκληρωνω, μιας και την Παλαιστινη

δεν ειχα καταφερει να την ολοκληρωσω λογο ελλειψης χρονου. 

 

Στο κλασσικο υφος γραφης του Sacco, οπως ειπωθηκε και παραπανω,

παρουσιαζει το προβλημα οσο αντικειμενικοτερα και σφαιρικοτερα γινεται.

 

Τα κοινα στοιχεια με την τωρινη κατασταση στην Ελλαδα, δυστυχως βρισκονται παντου.

 

Η εκδοση και η αποδοση ειναι σε πολυ καλο επιπεδο, οτι πρεπει το συγκεκριμενο για μια

πρωτη επαφη με το εργο του καλλιτεχνη, φυσικα και προτεινεται σε ολους.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to ΟΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.