Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΛΟΑΝΑ


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΛΟΑΝΑ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Ουμπέρτο Έκο
Hμερ. έκδοσης:
2005
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Περιεχόμενο:
Λογοτεχνικό
Μέγεθος:
14.0 x 20.5
Σελίδες:
596
Μετάφραση:
Έφη Καλλιφατίδη
Lettering:
Παναγιώτης Τσιαμούρας
Πρωτότυπος τίτλος:
La misteriosa fiamma dellaregina Loana, RCS Libri S.p,A.-Milan 2004
ISBN:
978-960-406-986-1

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tn_QUEENLOANA_0001.jpg tn_QUEENLOANA_0001z.jpg


Τιμή: 21,90 ευρώ
Ο Ουμπέρτο Έκο γεννήθηκε στην Αλεσσάντρια του Πιεμόντε το 1932. Είναι τακτικός καθηγητής σημειολογίας στο Πανεπιστήμιο της Μπολόνια και διευθυντής του περιοδικού 'VS'. Στα δοκιμιακά έργα και στις πραγματείες του συγκαταλέγονται τα: 'Opera aperta' (1962), 'Diario minimo' (1963), 'La struttura assente' (1968), 'Θεωρία σημειωτικής' (1975), 'Lector in fabula' (1979), 'Τι πιστεύει αυτός που δεν πιστεύει/Συνομιλία με τον Carlo Maria Martini' (1996), 'Ο Καντ και ο ορνιθόρυγχος' (1997).
Το 1980 εμφανίστηκε ως μυθιστοριογράφος με "Το όνομα του Ρόδου". Ακολούθησαν: "Το εκκρεμές του Φουκώ" (1988), "Το νησί της προηγούμενης ημέρας" (1994) και "Μπαουντολίνο" (2000).


Διαβάστε το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου στο in.gr
 

Κριτική

Bουτιά Έκο στα κόμικς και στη λογοτεχνία


Ο Ουμπέρτο Έκο μάς επιφυλάσσει εκπλήξεις. Tο νέο του, μη μεσαιωνικό και εν μέρει αυτοβιογραφικό μυθιστόρημα, επιστρέφει στα κείμενα, τις μουσικές και τα κόμικς που σημάδεψαν τη νιότη του
ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΙΜΠΛΗΣ

Τα Νέα, 11/7/2004


Και το όνομα αυτού: «H μυστηριώδης φλόγα της Βασίλισσας Λοάνα» (La fiamma misteriosa della Regina Loana). Το νέο μυθιστόρημα του Ουμπέρτο Έκο είναι έτοιμο και θα βγει στα βιβλιοπωλεία της Ιταλίας στις 16 Ιουνίου, όπως ανακοινώθηκε χθες από τις Εκδόσεις Μπομπιάνι. Ήδη μεταφράζεται και στα ελληνικά (από τη μόνιμη μεταφράστρια του Έκο, Έφη Καλλιφατίδη) για τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, θα κυκλοφορήσει όμως αργότερα - το φθινόπωρο ή στις αρχές του 2005.

Στο πέμπτο του μυθιστόρημα ο Ουμπέρτο Έκο μάς επιφυλάσσει εκπλήξεις. Κατ' αρχάς δεν ασχολείται καθόλου με τον Μεσαίωνα. Κατά δεύτερον, το μυθιστόρημα είναι εικονογραφημένο! Τι συμβαίνει; Ο διάσημος σημειολόγος έχει ως ήρωα έναν σημερινό άνθρωπο (είναι εξηντάχρονος, λέγεται Τζιανμπατίστα Μποντόνι και τον φωνάζουν Γιάμπο), ο οποίος χάνει τις αισθήσεις του έπειτα από ατύχημα. Όταν τις ανακτά, δεν θυμάται ούτε ποιος είναι ούτε τι ζωή έχει ζήσει. Θυμάται όμως επιλεκτικά διάφορα ιστορικά γεγονότα και πρόσωπα, παράδειγμα ποιος είναι ο Ναπολέοντας και κυρίως θυμάται πολύ σημαντικά λογοτεχνικά κείμενα: του Προυστ, του Τζόις, του Κάφκα. Αποδύεται σε έναν αγώνα να ανακτήσει το ξεχασμένο παρελθόν του και ανατρέχει για τον σκοπό αυτό σε παλιά τραγούδια, εικόνες και φωτογραφίες, αλλά και σε παλιά κόμικς. Μετακομίζει μάλιστα στο παλιό οικογενειακό σπίτι στη Σολάρα, μια περιοχή κοντά στο Μομφεράτο.

Πρόκειται σε μεγάλο βαθμό για αυτοβιογραφικό μυθιστόρημα, αφού τα λογοτεχνικά κείμενα που ο Γιάμπο επιλέγει είναι τα βιβλία που ο ίδιος ο Έκο θεωρεί ότι τον επηρέασαν. Αλλά και τα κόμικς είναι επιλεγμένα από συλλογές του παππού τού Έκο, που ο εγγονός κράτησε προσεκτικά φυλαγμένα στο αρχείο του. Ο ίδιος ο τίτλος του βιβλίου προέρχεται από κόμικς της δεκαετίας του '40. Στην πραγματικότητα, ο Ιταλός καθηγητής και συγγραφέας κλείνει το μάτι στον αναγνώστη διαχειριζόμενος λογοτεχνικά δύο αγαπημένα του θέματα: τα μεγάλα κείμενα της ίδιας της λογοτεχνίας και την παραλογοτεχνία. Έτσι οδηγείται και σε ένα αποτέλεσμα που, εκτός από λογοτεχνικό, είναι και εικαστικό. Ένα μυθιστόρημα εικονογραφημένο με εξώφυλλα παλιών περιοδικών και δίσκων.

Το μυθιστόρημα είχε κατ' αρχάς ανακοινωθεί για τις 5 Μαΐου, ο οίκος Μπομπιάνι «πάγωσε» όμως την έκδοση για ενάμιση μήνα. Ένας λόγος ήταν, κατά την εφημερίδα «La Stampa», ότι κινείτο πολύ ανοδικά στα βιβλιοπωλεία βιβλίο της Οριάνα Φαλάτσι και ο οίκος δεν ήθελε να βάλει δύο μπεστ σέλερ του να κονταροχτυπηθούν.


«Μπαουντολίνο» 70.000 ελληνικών αντιτύπων
Στην Ελλάδα τα βιβλία του Ουμπέρτο Έκο κυκλοφορούν από το 1999, αποκλειστικά από τα Ελληνικά Γράμματα. Στο διάστημα αυτό το παλιό πια «Όνομα του Ρόδου» συνεχίζει να κινείται εμπορικά, έχοντας διαθέσει κοντά 25.000 αντίτυπα, ενώ το έως τώρα πιο πρόσφατο μυθιστόρημά του, το «Μπαουντολίνο» (2000), έχει πουλήσει στην Ελλάδα 70.000 αντίτυπα.

 

Ευχαριστούμε τον Dr. Paingiver για τα εξώφυλλα και τις πρόσθετες πληροφορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστω φιλε bonadrug για τον κοπο σου να μας ενημερωσεις. :thanks::thanks::thanks:

Εχω διβασει βιβλια του Ουμπέρτο Έκο αλλα δεν ηξερα γι αυτο.

 

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:thanks: Το εκκρεμές (ειδικά αυτό) και το ρόδο ήταν φοβερά βιβλία (το λιγότερο (το εκκρεμές βασικά είναι η επιτομή του συνομοσιολογικού μυθιστορήματος, μετά από αυτό, όλα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες)). Τα επόμενα 2 όμως (το νησί και το μπαουντολίνο) ήταν από τα λίγα βιβλία που δεν κατόρθωσα να τελειώσω και παράτησα ημιτελή (το μπαουντολίνο βρίζοντας μάλιστα...). Ως εκ τούτου, δεν είχα ασχοληθεί με αυτό... Στη χειρότερη των περιπτώσεων στην επόμενη βίζιτα σε βιβλιοπωλείο θα του ρίξω ένα σκανάρισμα, θα έχει πέσει και η τιμή μετά από τόσο καιρό και βλέπωντας και κάνωντας.

 

:thanks: for the heads-up! :D

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Λοιπόν: Δεν είναι κακό αλλά από τα μισά και μετά πρέπει να είσαι συνομήλικός του για να παρακολουθήσεις

τις κοινωνικές - ιστορικές - (παρα)λογοτεχνικές αναφορές του. Άσε που και τα κόμικ του δεν έχουν σοβαρά σημεία επαφής με δικές μας παραστάσεις. Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του Έκο είναι ότι πλατειάζει απελπιστικά και υποκύπτει συχνά σε επίδειξη γνώσεων (πάνε στην περίπτωσή του μαζί). Αυτό λειτουργεί ως πλεονέκτημα με εξαίρετα αποτελέσματα στο "Όνομα του Ρόδου" , πολύ θετικά στο Εκκρεμές (εκεί αρχίζει κανείς να κουράζεται ώρες-ώρες) και ως μειονέκτημα στα υπόλοιπα (που δεν άντεξα να τελειώσω)

Εν κατακλείδι: Αν στο χαρίσουν, διάβασέ το (όσο αντέξεις) αλλά μην το αγοράσεις αν δεν πέσει στα 10 ευρώ (απίθανο) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δινω ενα δικιο στον alagt17 σε ορισμενα που γραφει. :respect:

Εχω διαβασει το 1987 ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥ .

ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ το διαβασα το 1990. και μου αφησε πολυ δυνατες εντυπωσεις.

Το ΚΗΝΣΟΡΕΣ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΟΝΤΕΣ το διαβασα το 1991 και με ξαφνιασε τοτε. Αυτη τη στιγμη το ξαναδιαβαζω...

 

Εχω παρατηρησει κι εγω οτι ο Εκο κανει λιγο επιδειξη γνωσεων. Αυτο δεν μειωνει την αξια του σαν συγγραφεα.

Καπου γινεται λιγακι κουραστικος, τι να κανουμε :D

 

Οσο το κατα ποσο εχουν ξεπεραστει αυτα που γραφει, αυτο το κρινει ο καθενας αναλογα απο πια οπτικη γωνια το βλεπει...Και βεβαια ενα βιβλιο του 1967 δεν μπορει να σταθει με βασει τις σημερινες συνθηκες. Ο ιδιος αλλωστε ελεγε οτι αν το εγραφε το 1980 η θα εκανε αλλη τοποθετηση η δεν θα το τυπωνε καθολου...

 

Αλλωστε φιλοι μου δεν παρατηρησατε κι εσεις τον ιδιο τον εαυτο σας, να ξαναδιαβαζετε ενα βιβλιο και να βρισκετε τελειως διαφορετικα στοιχεια μεσα του, μεσα σας;

 

Μου ετυχε να πιανω ενα βιβλιο επι 3 χρονια και να μην μπορω να συνεχισω περα απο την10η σελιδα. Ε ηρθε η ωρα που διαβαστηκε σε δυο μερες!

 

Χαιρωμαι germanicus19 και alagt17 που ειστε τοσο διαβασμενοι και σπουδαγμενοι...

Εγω ετυχα σε πολυ φτωχα χρονια. Απο 13 χρονων δουλευα κανονικα 10 ωρες την ημερα και πηγαινα στο νυχτερινο για να τελειωσω το λυκειο. Η οικογενεια δεν τα εβγαζε περα.

 

Μην ξεχνατε τον Σολωνα: ΓΗΡΑΣΚΩ Δ ΑΙΕΙ ΠΟΛΛΑ ΔΙΔΑΚΟΜΕΝΟΣ

 

Δεν θελω να παραξηγησετε που δεν συζητω μαζι σας. Δεν ειναι οτι δεν θελω. Μου ειναι πολυ χρονοβορο το γραψημο. Μου αρεσει τρομερα η παρεα σας. Ειμαι ομως περισσοτερο ατομο του λογου.

Και εχω μπλεξει πολυ ασχημα εδω στα βορεια :cry: :cry: μοναξιες, δουλειες (δεν ειναι λαθος),γυναικα, παιδια...

 

Εχετε την φιλια μου κι ευχομαι, αν θελουν οι θεοι, να συναντηθουμε απο κοντα!

:beer::beer::beer::beer::beer:

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.