Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξενάγηση στο Μουσείο Γουόλτ Ντίσνεϊ [ Γιαπαλάκη Κάτια, Espresso, 05/06/2011 ]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5055
  • Reputation:   34581
  • Achievement Points:  5063
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα τέσσερά της τρόμαξε με τη Χιονάτη, στα επτά της αποκοιμιόταν ενώ έβλεπε τον Πινόκιο, στα οκτώ της «πετούσε» κι εκείνη με το Ντάμπο το ελεφαντάκι και στα δεκαεπτά της ονειρευόταν σαν τη Σταχτοπούτα.

 

 

post-2298-13074004633681_thumb.jpg

Η κόρη του Γουόλτ Ντίσνεϊ, Νταϊάν Ντίσνεϊ-Μίλερ

 

 

Η Νταϊάν Ντίσνεϊ-Μίλερ, η κόρη του Γουόλτ Ντίσνεϊ, μάζεψε αναμνήσεις και κειμήλια του πατέρα της και δημιούργησε το Μουσείο της Οικογένειας Γουόλτ Ντίσνεϊ θέλοντας να διαιωνίσει τη μνήμη του πιο διάσημου παραμυθά του 20ού αιώνα και δημιουργού των κινούμενων σχεδίων, τον οποίο λάτρεψαν εκείνη και τα παιδιά όλου του κόσμου.

 

 

post-2298-13074004544439_thumb.jpg

Εξωτερική άποψη του Μουσείου Γουόλτ Ντίσνεϊ

 

 

 

Το νέο μουσείο, ένα «άλμπουμ» αναμνήσεων του Γουόλτ Ντίσνεϊ στο Σαν Φρανσίσκο αποτελεί ένα τρυφερό δώρο της κόρης στον πατέρα της, τη χρονιά που συμπληρώνονται εκατόν δέκα χρόνια από τη γέννησή του και σαράντα πέντε από τον θάνατό του. Από την πρώτη κιόλας αίθουσα του μουσείου ο επισκέπτης νιώθει ότι βρίσκεται σε έναν οικείο χώρο, στο σπίτι του Ντίσνεϊ, επειδή εκτός από τα εκθέματα που συναντά, η βελούδινη φωνή του ιδρυτή τον καλωσορίζει και τον συνοδεύει και στις υπόλοιπες εννέα αίθουσες.

 

 

 

post-2298-13074004416396_thumb.jpg

Ο Γουόλτ Ντίσνεϊ

 

 

 

Το μουσείο αναφέρεται στη ζωή του Ντίσνεϊ από την ημέρα που γεννήθηκε στο Σικάγο, στην παιδική του ηλικία στο Μιζούρι, μέχρι την εγκατάστασή του στην Καλιφόρνια, τη δεκαετία του 1920, όπου παντρεύτηκε και ξεκίνησε την καριέρα του στα κινούμενα σχέδια με τη δημιουργία του χαρακτήρα του Μίκυ Μάους.

 

 

post-2298-13074004885465_thumb.jpg

Σκίτσο για την ταινία "Ντάμπο το ελεφαντάκι"

 

 

 

Τα εκθέματα

 

 

Στο μουσείο βρίσκονται τα πρώτα σχέδιά του, τρέιλερ από τις ταινίες του, σενάρια, κάμερες και πολλά από τα βραβεία Οσκαρ με τα οποία είχε τιμηθεί ο Ντίσνεϊ, ανάμεσά τους και το τιμητικό Οσκαρ του 1939 για την πρώτη του ταινία κινουμένων σχεδίων μεγάλου μήκους «Η Χιονάτη και οι επτά νάνοι», καθώς και ενδιαφέροντα διαδραστικά βίντεο. Επίσης, υπάρχουν φωτογραφίες την ώρα εργασίας των σκιτσογράφων, γγια παράδειγμα, από το διάστημα που γίνονταν τα σκίτσα για το ελαφάκι Μπάμπι. Για να γίνει πιο αληθινή η εικόνα του δάσους, το σπίτι και τα γραφεία του Ντίσνεϊ είχαν πλημμυρίσει για εβδομάδες από ελάφια, λαγούς, σκίουρους. Υπάρχει και μία μακέτα της Ντίσνεϊλαντ, όπως την οραματίστηκε ο ιδρυτής της για πρώτη φορά, πολύ διαφορετική από το θεματικό πάρκο που τελικά άνοιξε τις πύλες του το 1955 στην Καλιφόρνια.

 

 

post-2298-13074004803157_thumb.jpg

Μακέτα της Ντίσνεϊλαντ, όπως την οραματίστηκε ο Γουόλτ Ντίσνεϊ

 

 

 

«Ένιωσα την ανάγκη να δημιουργήσω το μουσείο όταν έμεινα μόνη μου. Η μητέρα πέθανε το 1997 και ο ξάδερφός μου Ρόι πριν από δύο χρόνια. Το μουσείο το έκανα για να διαιωνίσω τη μνήμη του πατέρα μου» εξηγεί η Νταϊάν Ντίσνεϊ, η πρώτη από τα δύο παιδιά του μεγιστάνα των κινουμένων σχεδίων, των θεματικών πάρκων Ντίσνεϊ και των ομώνυμων στούντιο. «Το μουσείο είναι το σπίτι όπου ο πατέρας μου ζει ακόμη. Τον βλέπουμε, τον νιώθουμε κοντά μας. Η φωνή του, όταν ξεναγεί στο μουσείο ή διηγείται τη ζωή του, είναι για μένα ένα από τα πιο όμορφα δώρα του πατέρα μου».

 

 

 

Η Χιονάτη και ο φόβος

 

 

Η 78χρονη Νταϊάν Ντίσνεϊ ήταν το πρώτο παιδί που είδε την ταινία «Η Χιονάτη και οι επτά νάνοι», εμπειρία που έμεινε χαραγμένη στο μυαλό της: «Δεν ήμουν ακόμη τεσσάρων χρόνων όταν ο πατέρας μου έκανε προβολή της ταινίας μόνο για εμένα, μερικές εβδομάδες προτού σταλεί στο στούντιο ηχογράφησης. Οταν όμως η βασίλισσα άρχισε να μετατρέπεται σε μάγισσα, ένιωσα τρελό φόβο. Θυμάμαι ακόμη καλά τις κραυγές μου, τον φόβο μου και ότι χρειάστηκε να με βγάλουν έξω στο φως για να ηρεμήσω».

 

 

post-2298-13074004706498_thumb.jpg

Τα Σαββατοκύριακα ο Ντίσνεϊ αφιέρωνε χρόνο στη σύζυγό του, στα παιδιά του

και στους συγγενείς και τους φίλους που γέμιζαν το σπίτι του

 

 

 

Από τον πατέρα της η Ντίσνεϊ κληρονόμησε ένα βασικό προτέρημά του: την αισιοδοξία. Αισιόδοξος άνθρωπος από τη φύση του, ο Γουόλτ Ντίσνεϊ προσπάθησε να μεταδώσει την αισιοδοξία και στα παιδιά του. «Μερικές φορές, στο τραπέζι ο πατέρας μου αναφερόταν σε αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας του από το Σικάγο, το Μαρσελίν του Μιζούρι, το Κάνσας Σίτι και μας έλεγε: «Μπορεί να έχω εργαστεί πολύ σκληρά από τότε που ήμουν μικρό παιδί, αλλά ποτέ δεν ένιωσα δυστυχισμένος».

 

 

 

Σκληρός επιχειρηματίας, τρυφερός πατέρας

 

 

Ο δημιουργός του Μίκυ Μάους εκτός από ένας έξυπνος, διορατικός, εργασιομανής, τελειομανής και σκληρός επιχειρηματίας ήταν και άνθρωπος. Ηταν ένας καλός και τρυφερός γιος, αδελφός, σύζυγος, πατέρας και παππούς. Οπως όλοι οι άνθρωποι, με αδυναμίες, πάθη, όνειρα. Αλλωστε, η ιδέα του μουσείου ξεκίνησε για να δείξει ότι ο Γουόλτ Ντίσνεϊ εκτός από μία από τις πιο ισχυρές προσωπικότητες του 20ού αιώνα ήταν και άνθρωπος με τρυφερά αισθήματα.

 

 

post-2298-13074004958289_thumb.jpg

Ο παραμυθάς διαβάζει παραμύθια στα παιδιά του

 

 

 

Η Νταϊάν Ντίσνεϊ μόνο καλές αναμνήσεις έχει από τον πατέρα της. Μπορεί βέβαια τα παραμύθια στο κρεβάτι να της τα διάβαζε η μητέρα της Λίλιαν, όμως ο μπαμπάς πήγαινε κάθε πρωί με το αυτοκίνητό του τις κόρες του στο σχολείο, από το νηπιαγωγείο μέχρι και το γυμνάσιο. Οι διαδρομές ήταν συναρπαστικές.

 

 

post-2298-13074005027286_thumb.jpg

Ο Γουόλτ Ντίσνεϊ με τη σύζυγό του Λίλιαν στο ντεκ της θαλαμηγού "Rex"

 

 

Ο Γουόλτ Ντίσνεϊ τους διηγείτο ιστορίες και παραμύθια. Από αυτά που διάβαζε ή έγραφε για να τα μετατρέψει σε κινούμενα σχέδια. Το συνήθιζε, το έκανε με όλους, γιατί ήθελε να διαπιστώνει αν είχαν ενδιαφέρον, αν έβγαζαν γέλιο ή θλίψη. Τον ενδιέφερε να αφουγκράζεται συναισθήματα και εντυπώσεις αλλά να δέχεται και κριτική. Και τα Σαββατοκύριακα ο Ντίσνεϊ αφιέρωνε χρόνο στη σύζυγό του, στα παιδιά του, στους συγγενείς και τους φίλους που γέμιζαν το σπίτι του.

 

 

 

 

 

Kαι το σχετικό link...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πότε είπαμε πως θα κανονίσουμε πανφορουμικό ταξίδι στο μουσείο ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  177
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πότε είπαμε πως θα κανονίσουμε πανφορουμικό ταξίδι στο μουσείο ?

θα μαζευτουμε ολοι μαζι θα σχηματισουμε group και θα απευθηνθουμε σε ενα ταξιδιοτικο γραφειο !!!! οσο πιο πολλοι τοσο πιο καλλες τιμες θα χτηπησουμε!!χαχαχαχαχχαχ :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.