Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλέκτης υπερηρώων [ Κουλουφάκου Τίνα, Ελευθεροτυπία:Ε, 19/12/2010 ]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5055
  • Reputation:   34580
  • Achievement Points:  5063
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ωραίο άρθρο. Ο τύπος είναι μέλος στο φόρουμ ? Πρέπει να ανεβάσει πάραυτα φωτογραφίες εδώ :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5055
  • Reputation:   34580
  • Achievement Points:  5063
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεύτερη συνέντευξη από τον κομικσόφιλο συλλέκτη, αυτή τη φορά στην Espresso και στον Θάνο Μακρογαμβράκη.

 

 

 

post-2298-12945189617003_thumb.jpg

 

Η μεγαλύτερη συλλογή για τον Superman ανήκει σε Ελληνα, ο οποίος έχει γεμίσει επίσης το κορμί του με τατουάζ του συγκεκριμένου ήρωα! Ο 36χρονος Στέλιος Παπαχρήστου από τότε που θυμάται τον εαυτό του λάτρευε ό,τι είχε σχέση με τον ατζαμή αλλά πάντα δυναμικό δημοσιογράφο Κλαρκ Κεντ. «Είμαι περήφανος που στη συλλογή μου έχω μία από τις μπέρτες του Superman! Επίσης, σε αγαλματάκια έχω σχεδόν όλες τις φιγούρες που έχουν κυκλοφορήσει, είτε τον κλασικό Superman του κόμικς είτε τον πιο διάσημο Superman, Christopher Reeve».

 

 

 

post-2298-12945189900029_thumb.jpg

 

Εκτός όμως από τον Superman, τιμητική θέση στην πρωτότυπη αυτή συλλογή έχουν επίσης ο Spiderman, οι ήρωες του «Star Wars», ο Rocky Balboa, αλλά και ο Michael Jackson, που είναι ένας από τους αγαπημένους τραγουδιστές του συλλέκτη.

 

 

 

post-2298-1294518969066_thumb.jpg

 

«Την αγάπη στους υπερήρωες μού τη μετέδωσε ο πατέρας μου, ο οποίος όταν ήμουν παιδί με πήγαινε στον κινηματογράφο για να δούμε τις ταινίες του Superman και του Spiderman». Η μεγάλη αγάπη του Στέλιου Παπαχρήστου για τους δύο ήρωες (Superman και Spiderman) που έχουν ταυτίσει τη ζωή τους με την πάταξη του κακού και την υπεράσπιση των αδυνάτων, τον έχει επηρεάσει τόσο πολύ στη ζωή του που ακόμα κι εκείνος προσπαθεί να προσφέρει πάντα το καλύτερο στους ανθρώπους που τον περιβάλλουν. «Ό,τι έχει σχέση με Superman και Spiderman το έχω διαβάσει, όλα τα κόμικς που κυκλοφορούν, ενώ έχω και όλες τις ταινίες τους. Αυτό που μου αρέσει είναι ο χαρακτήρας τους, που ως άνθρωποι προσποιούνται τους ατζαμήδες, ενώ ως ήρωες είναι έτοιμοι να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους, όσο δύσκολη κι αν είναι η θέση στην οποία βρίσκονται».

 

 

 

post-2298-12945189826133_thumb.jpg

 

 

Εκτός, όμως, από την πλούσια αυτή συλλογή που μαγεύει όλους όσοι την έχουν δει από κοντά, ο Στέλιος Παπαχρήστου διαθέτει άλλη μία: πάνω στο κορμί του, που είναι γεμάτο τατουάζ με τα πρόσωπα των ηρώων του σε διάφορες κλασικές στάσεις. «Το πρώτο τατουάζ με τον Superman το έκανα όταν ήμουν 17 χρόνων. Στην πορεία έκανα και τα υπόλοιπα. Στην πλάτη μου έχω έναν Spiderman. Στη ζωή μου όλη με συνοδεύουν αυτοί οι φίλοι μου και είμαι πολύ χαρούμενος γι' αυτό. Ακόμα και στα ρούχα μου υπάρχουν στάμπες δικές τους. Τα περισσότερα μπλουζάκια μου πάνω τους έχουν τον Superman, ενώ έχω από ειδική παραγγελία παπούτσια και με τους δύο υπερήρωες».

 

 

 

post-2298-12945189760905_thumb.jpg

 

Συμπαραστάτη στη μεγάλη του αυτή αδυναμία ο Στέλιος Παπαχρήστου έχει βρει και τη σύζυγό του Δήμητρα, η οποία δεν του έχει κόψει τα φτερά του συλλέκτη: «Η αλήθεια είναι ότι η σύζυγός μου ξέρει την αγάπη μου αυτή από την πρώτη στιγμή της γνωριμίας μας και τη σέβεται. Το ίδιο συμβαίνει και με όσους με γνωρίζουν πάρα πολλά χρόνια, που στη γιορτή μου ξέρουν πάντα τι δώρο πρέπει να μου κάνουν. Βέβαια, υπάρχουν και οι άλλοι που γελάνε, αλλά μόλις βλέπουν τη συλλογή μου εντυπωσιάζονται». Αδυναμία στη συλλογή του μπαμπά της έχει και η μικρή κόρη του Στέλιου, που αναγνωρίζει όλους τους ήρωες του πατέρα της: «Δεν θέλω να την πιέσω να αγαπήσει κάτι που αρέσει σ’ εμένα» λέει ο Στέλιος. «Αλλά μαγεύεται κάθε φορά που μπαίνει μέσα στον χώρο όπου έχω δημιουργήσει τη δική μου έκθεση υπερηρώων».

 

 

 

Και το σχετικό link.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.