Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΥΡΑΝΟΣ & ΓΗ: ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΟΥΡΑΝΟΣ & ΓΗ: ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Maru
Σχέδιο:
Maru
Hμερ. έκδοσης:
12-11-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
12.5 x 19.0
Σελίδες:
124
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Χρωματισμός:
εξωφύλλου: Μεξή Μαριλένα
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-87942-9-0

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36514
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

OURANOS_0001.jpg OURANOS_0001z.jpg

 

Στην Σκωτία στα τέλη του 19ου αιώνα η ιστορία δύο οικογενειών δεμένες με δυνατή φιλία καί της πεντάχρονης Αγκαθα που έχει το κληρονομικό χάρισμα-όπως η πεθαμένη γιαγιά της-να προβλέπει το μέλλον.Χάρισμα ή κατάρα; Η απάντηση στο νέο Ελληνικό μάνγκα των εκδόσεων Ψ.τ.Λ<<Ουρανός και γη>>σε σενάριο και σχέδιο της ΜARU.
Η υπόθεση είναι εμπνευσμένη από μία αρχαία Κέλτικη παράδοση όπου θέλει μία μέρα τού χρόνου-την ημέρα των νεκρών- να ανοίγη η πύλη ανάμεσα στις δύο διαστάσεις,του κόσμου των νεκρών καί του κόσμου των ζωντανών ώστε με αυτό τον τρόπο να μπορούν να συναντηθούν τα γαπημένα πρόσωπα που τους χώρισε ο θάνατος.
Το<<ουρανός και γη>>είναι η πρώτη δουλειά της Maru στο σχεδίου και στο σενάριο καί θα ολοκληρωθεί σε 5 τόμους.Μια αξιέπαινη δουλειά αν και κατά την γνώμη μου το σχέδιο ήθελε λίγο δουλειά ακόμα,γιατί σε κάποια καρέ κάτι δε μου΄κάθεται’καλά και στο ότι οι 38χρονοί πατριαρχες των δύο οικογενειων μοιάζουν ηλικιακά με τους 12χρόνους γιούς τους,υπάρχει βέβαια καί ο έρωτας μεταξύ του 12καχρόνου με την 5χρονη Αγκαθα που δε μου πάει αλλά αυτό ίσως είναι συνηθές στα αυθεντικά μάνγκα.Ελπίζω στην συνέχεια να βελτιώθει.(προσωπική μου άποψη μπορεί να κάνω λάθος,δεν είμαι και ειδικός στα μάνγκα)εχουμε λοιπόν δύο σκωτζέζικες οικογένειες σε κόμικς Ιαπωνέζικου στυλ από Ελληνίδα καλιτέχνη που θα αρέσει στούς αναγνώστες που απευθύνεται,δηλαδή σε κοπελιές στην αρχή της εφηβείας τους.

 

Τιμή 8,9
 

post-10466-12900132355689_thumb.jpg

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ
Ο ΜΑΓΚΑΣ ΤΩΝ ΜΑΝΓΚΑ
Υ.Γ.

 

 

.Η maru αφιερώνει το πονημά της στην μνήμη της μητέρας της,συμπτωματικά έτυχε να το διαβάσω στις 14/11 ημέρα που γιόρταζε ο πατέρας μου αφιερωνω λοιπον και εγω με την σειρά μου το κειμενάκι αυτο στον Φίλιππο ,εύχοντας να υπήρχε η μέρα των νεκρών γιά να μπορέσω να του πω όσα έπρεπε και δεν πρόλαβα.Για αυτό θα σας δώσω μία συμβουλή.πείτε στα αγαπημένα σας πρόσωπα ότι τα αγαπάτε όσο και να το ξέρουν καλό είναι να το ακούνε,γιατί μετά θα είναι πολύ αργά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάζοντας αυτά που γράφεις στο spoiler και επειδή δεν μπορώ να κρύβομαι ,στο λέω τώρα.

ΒΑΣΙΛΙΑ Σ' ΑΓΑΠΑΩ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190076
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μεγάλη η αλήθεια του spoiler. πολύ μεγάλη.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to ΟΥΡΑΝΟΣ & ΓΗ: ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ
  • 1 year later...

  • Member ID:  30034
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

επειδη το ξαναδιαβασα προσφατα και μου αρεσε οπως και τοτε εχω μια απορια το συγκεκριμενο ηταν να αποτελεσει το πρωτο μερος καποιας σειρας η οποια δεν ολοκληρωθηκε ποτε και μειναμε απλα στον 1ο τομο??ειναι κριμα γιατι ειχε περιθωρια εξελιξης ωραια η συγγραφεας επισης εχει κανει κατι αλλο??γιατι δεν μπορεσα να την εντοπισω οσο εψαξα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14128
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 18/3/2023 στο 9:35 ΜΜ, thanos είπε:

η συγγραφεας επισης εχει κανει κατι αλλο?

Ούτε εγώ βρήκα κάτι ιδιαίτερο, πέραν αυτού (κλικ). Ουσιαστικά λέει τα παρακάτω:

 

Οι εκδόσεις «Ψυχής τα Λαμπυρίσματα» γιορτάζουν τα 8 τους χρόνια με την κυκλοφορία τεσσάρων κόμικς

Σας προσκαλούμε στο Floral (Πλατεία Εξαρχείων) αυτή την Παρασκευή, 12 Νοεμβρίου, στις 20:00 μ.μ., να γιορτάσουμε παρέα. Η εκδήλωση συμπεριλαμβάνει παρουσίαση και signing από τους δημιουργούς των νέων κόμικς που κυκλοφορούν από τις εκδόσεις μας την ίδια μέρα:

http://www.comicdom.gr/wp-content/uploads/2010/11/8afissanet.jpgΟ Γιάννης Ρουμπούλιας θα υπογράφει την έγχρωμη επανέκδοση, στα Αγγλικά, του 1ου τεύχους των «Χρονικών του Δρακοφοίνικα»

Ο Άγγελος Κωνσταντίνου το νέο του άλμπουμ «Πέρα απ’ το Λάκκο»

Η Maru το πρώτο της shojo manga «Ουρανός και Γη»

και ο Φώτης Σαγώνας μαζί με τον Γιώργο Σκαράκη το τεύχος του κόμικ τους «Βρέφος Τρομοκράτης»

Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε εκεί!

 

 

Καθώς κι αυτο το δελτίο τύπου, μέσα στο φόρουμ ( κλικ). Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16015
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ thanos     έψαξα λίγο και βρήκα πληροφορίες σε ένα άλλο φόρουμ σχετικά με anime manga (που είμαι και εκεί γραμμένος αν και έχω χρόνια να γράψω). Σε θέμα παρουσίασης του κόμικ (και μάλιστα αναφέρουν εμάς σαν πηγή) που έγραψε τρία ποστ και η δημιουργος ήταν να βγουν 5 ή 7 τόμοι και μάλιστα μέσα σε τρία χρόνια (σύμφωνα με λεγόμενα της δημιουργού) αλλά όπως φαίνεται δεν πραγματοποιήθηκε. Αν αυτό έγινε γιατί δεν πούλησε ο πρώτος τόμος ή βαρέθηκε μετάνιωσε η δημιουργός δεν το ξέρω. Ίσως επηρεάστηκε και από το κλείσιμο της εκδοτικής?? Είναι κάμποσα χρόνια που δεν είναι ενεργοί αλλά δεν θυμάμαι πότε ακριβώς κλείσανε. Πάντως με το ψευδώνυμο maru ομολογώ και εγώ ότι δεν βρήκα κάποια άλλη δουλειά της αλλού (αν έχει βγάλει με άλλο ψευδώνυμο ή με το κανονικό της όνομα κάποια άλλη δουλειά δεν το γνωρίζουμε). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.