Μετάβαση στο περιεχόμενο

AREA 88 [ KAORU SHINTANI ]


LouisLamogio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

post-3787-1273844829,15_thumb.jpg

 

Πρόκειται για μια σειρά MANGA του Kaoru Shintani ιδιαίτερα δημοφιλή και μια απο τις 3 πρώτες που μεταφράστηκαν στα Αγγλικά και κυκλοφόρησαν στην Β.Αμερική.Το story πραγματεύεται τις περιπέτειες του Shin Kazama, που από κορυφαίος απόφοιτος μιας από τις πιο διάσημες σχολές πιλότων καταλήγει μισθοφόρος πιλότος μαχητικού σε έναν πόλεμο στην έρημο της Μέσης Ανατολής, παγιδευμένος από έναν παιδικό του φίλο που τον ζήλευε αφόρητα για τη σχέση του με την κόρη προέδρου μεγάλης αεροπορικής εταιρείας.Παγιδευμένος σε τριετές συμβόλαιο όπου οι αποστάτες τιμωρούνται με θάνατο ο Shin προσπαθεί να κερδίσει το 1.5 εκατομμύρια $ που απαιτούνται για να εξαγοράσει το συμβόλαιο του.Στον αγώνα αυτό όμως αναρριχάται στους top πιλότους του πολέμου και οι φόνοι γίνονται δεύτερη φύση του.Συχνά παρακολουθούμε την εσωτερική σύγκρουση του ήρωα σχετικά με το αν τελικά μάχεται για την επιβίωση του η αν οι σκοτωμοί και η δίψα για αίμα τον οδηγούν στο πεδίο της μάχης.

Το κόμικ κυκλοφόρησε από το 1979 εως το 1986 σε 23 τόμους.Στην τηλεόραση έχουμε 2 μεταφορές.Μια κατευθείαν σε VHS (OVA για τους μυημένους) το 1985 που περιλαμβάνει 3 μέρη ενώ πρόσφατα το 2005 επανακυκλοφόρησε για το τηλεοπτικό δίκτυο animax se 12 επεισόδια.Παρότι η σειρά είχε πολλούς φαν λάτρεις των πτήσεων λόγω των ιδιαίτερα ρεαλιστικών αερομαχιών, κατάφερε να κερδίσει πολλούς φαν μεταξύ αυτών και του γράφοντα για τους ιδιαίτερα ανεπτυγμένους χαρακτήρες του και το πολύ καλογραμμένο σενάριο που περιλαμβάνει δράση,βία,κωμωδία και τραγωδία αλλά και τον απαραίτητο ρομαντισμό.Στην Ελλάδα
είδαμε την έκδοση OVA από το θρυλικό Juniors TV :respect:

Ας δούμε την πλοκή λίγο πιο αναλυτικά:

H περιοχή 88 λαμβάνει χώρα στα τέλη των 70s αρχές 80s και μεγάλο μέρος της ιστορίας εκτυλίσσεται στον πόλεμο που μαστίζει το Βασίλειο του Αζράν χώρα της Μέσης Ανατολής.Στον πόλεμο χρησιμοποιούνται μισθοφόροι πιλότοι και η μυστική τους βάση είναι μια περιοχή κρυμμένη στην έρημο με το όνομα AREA 88. O Satoru Kanzaki, παιδικός φίλος του Shin, καταφέρνει να τον ξεγελάσει να υπογράψει σαν μέρος του σχεδίου να του κλέψει την μνηστή του Ryoko Tsugumo.Ο Shin αναγκάζεται να μείνει στην έρημο να εκτελέσει το συμβόλαιο του καθώς η αθέτηση του τιμωρείται με θάνατο.Ο πόλεμος προσελκύει άτομα που διψούν για σκοτωμούς ,άτομα με σκοτεινό παρελθόν και φυσικά βετεράνους του Βιετνάμ και άλλων πολέμων.

Ανάμεσα στους μισθοφόρους βρίσκεται και ο Mick Simon βετεράνος του Βιετνάμ που δεν μπορεί προσαρμοστεί σε κανονικές συνθήκες ζωής μετά τον πόλεμο και ο οποίος θα γίνει ο καλύτερος φίλος του Shin.Επίσης ο ΜcCoy ένας άπληστος έμπορος που πουλάει τα πάντα από χαρτί υγείας στους πιλότους μέχρι πολεμικά αεροσκάφη. Ο διοικητής της μονάδας είναι ο πρίγκηπας του Ασράν Saki Vashtal ενώ άλλος ένας ξεχωριστός χαρακτήρας είναι ο φωτογράφος πολέμου Rocky που μας συστήνεται στην τελευταία τηλεοπτική σειρά.



area88_1_39TN.jpg

Shin Kazama

area88_1_19TN.jpg

Mick Simon

area88_1_26TN.jpg

Ryoko Tsugumo

area88_1_40TN.jpg

Satoru Kanzaki

area88_1_18TN.jpg

ΜcCoy

area88_1_15TN.jpg

Saki Vashtal

area88_1_13TN.jpg

Goh "Rocky" Mutsugi


Υπάρχουν μόνο 3 τρόποι να φύγεις από την περιοχή 88.
1.Να υπηρετήσεις τα 3 χρόνια του συμβολαίου, κάτι εξαιρετικά απίθανο σε τόσες μάχες και κινδύνους.
2.Να εξαγοράσεις το συμβόλαιο με 1.5 εκ $, ποσό εξαιρετικά δύσκολο καθώς οι πιλότοι πληρώνουν ακόμα και για τα σκάφη και τα ανταλλακτικά τους
3.Απόδραση που τιμωρείται με θάνατο.

Με κάθε κατάρριψη εχθρικού αεροπλάνου ο Shin αποδέχεται όλο και πιο πολύ την βία και τους σκοτωμούς που γεμίζουν τις μέρες του ενώ καταπιέζει τον εαυτό του να μην παραδεχτεί το λάθος που υπάρχει και ο ίδιος διαπράττει στην τρέλα του πολέμου.Τελικά μετά από αμέτρητες περιπέτειες κερδίζει την ελευθέρας του και επιστρέφει στην κανονική ζωή αλλά σύντομα θα καταλάβει πόσο έχει αλλάξει και ότι δεν μπορεί να ζήσει στις συνθήκες που κάποτε θεωρούσε "κανονική" ζωή

Οι 3 εκδοχές της περιοχής 88 παρουσιάζουν διαφοροποιήσεις ακόμα και διαφορετικές ανεξάρτητες ιστορίες πάντα όμως σε σχέση με την βασική πλοκή.Υπάρχουν όμως και διαφορές- κλειδιά στις 3 εκδοχές ειδικά στο πώς τελειώνει η ιστορία.

Στο αυθεντικό manga o Shin επιστρέφει στην Ιαπωνία αλλά έχει απωλέσει κάθε μνήμη από την περιοχή 88

Στην σειρά OVA (3 μέρη) που είδαμε στην Ελλάδα επιστρέφει τελικά στην περιοχή 88 όπου και πεθαίνει με την ισοπέδωση της βάσης.

Στην τηλεοπτική εκδοχή παραλλάσσεται το story από τη σκηνή της κατάρριψης του F-5 του Shin,και τον θέλει να γυρίζει στην Ιαπωνία για να αποτρέψει το γάμο της αγαπημένης του με τον άσπονδο φίλο του.Να θυμίσω ότι ο Shin σε όλες τις version καταρρίπτεται από πληρωμένο δολοφόνο από τον Satoru Kanzaki που έχει έρθει σαν πιλότος στην περιοχή 88.

Ένα από τα σοβαρά θέματα που πραγματεύεται η σειρά είναι η κατάρα που κουβαλούν οι Βετεράνοι των σύγχρονων πολέμων, η αδυναμία τους να προσαρμοστούν στις κανονικές συνθήκες της ειρηνικής ζωής εθισμένοι στην βία του πολέμου.Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για μια από τος συγκλονιστικότερες ιστορίες που έχω παρακολουθήσει και μου χουν αποτυπωθεί στο μυαλό.Μαζί με το τραγουδάκι που παίζει όταν ο Shin αφού έχει καταρριφθεί βολοδέρνει στην έρημο,How Far to Paradise...
 

post-3787-1273844831,57_thumb.jpg

 

[mal type=manga id=3965]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγχαρητηρια για την πολυ καλη παρουσιαση!

Το Area88 ειναι το αγαπημενο μου!

Aπο οτι θυμαμαι στην τριτη "εκδοση" αποτρεπει τελικα το γαμο...ξερεις αν οι συγγραφεις δωσαν καποιο περαιτερω στοιχειο εκτος σειρας για το τι εγινε με τον Shin και τη Ryoko?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε Wally από ότι ξέρω στην TV δεν υπάρχει κανένα σενάριο για το τι απέγιναν οι 2 τους.Το τέλος έχει παραμείνει ανοιχτό.Ο γάμος αναβλήθηκε απο τον Rocky που έδειξε στη Ryoko φωτογραφία απο το κατεστραμμένο jet του Shin αλλά χωρίς αυτόν νεκρό.Έτσι κατάλαβε οτι ο Kanzaki της είπε ψέματα κα ακύρωσε το γάμο.Σημειωτέον ότι ο Rocky προσελήφθη από τον Kanzaki για να φωτογραφίσει νεκρό τον Shin.Τον συναντάμε και στις 2 προηγούμενες version με άλλο όνομα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλή παρουσίαση LL!

To anime δεν θυμάμαι να το είχα δει ποτέ στην tv, αλλά θα έχω το νου μου μήπως το βρω πουθενά (το OVA θα είναι το πιο ζόρι...) και φυσικά θα σας παραπέμψω ή θα βρει τον δρόμο του στον παράδεισό μας. ;):D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε Zoo έχω και το OVA με αγγλικούς υπότιτλους μάλιστα σε πολύ καλή ποιότητα για 1985 και το καινούριο σε κορυφαία ποιότητα με αγγλικούς υπότιτλους αλλά δυστυχώς δεν μου επιτρέπεται να κάνω upload αν δεν κάνω λάθος :valtnino:.Θα στείλω message να δω αν μπορώ να το ανεβάσω γιατί αυτά δεν βρίσκονται πάντα.Εμφανίζονται και εξαφανίζονται απο τα torrentαδικα

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να τα ανεβάσεις - είναι αρκετά παλιές σειρές και ούτως ή άλλως δεν έχουν κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά, οπότε δεν θα πλήξει κανέναν ένα τέτοιο upload. Την TV σειρά ίσως να μην την ανέβαζες μιας και κυκλοφορεί στο δίκτυο και εύκολα την βρίσκει κανείς - η OVA όμως είναι θησαυρός για τον tracker! :D

Τουλάχιστον έτσι εικάζω - μίλα και με τους μπλε για να μαστε όλοι σίγουροι :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:clap: :clap: Και από μένα συγχαρητήρια για την παρουσίαση Louis! :clap: :clap: Ωραία δουλειά! :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  515
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

:clap: Aπο τις καλυτερες παρουσιασεις που εχω δει προσωπικα. :clap:

Μπραβο φιλε, κατεβαζω καποιες μερες τωρα το OVA σε DVD rip, ελπιζω να το δω συντομα μιας κ οι αναμνησεις απο το junior ειναι εντονες αλλα ταυτοχρονα θαμπες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  179
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  115
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πωρωμένος όπως αρκετοί της εποχής με παρόμοια παιδικά , δεν υπήρχε περίπτωση να μου ξεφύγει το συγκεκριμένο..

Μπράβο!

Πολύ ωραία παρουσίαση και εις άλλα τέτοια με υγεία :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα 3 επεισόδια τα είδα πρόσφατα. Αν και δεν το είχα δει παλαιότερα στην τηλεόραση, κατάφερε να με κάνει να το παρακολουθήσω με μεγάλο ενδιαφέρον (παρ' ότι τα έχει τα χρονάκια του) :PP

 

Η ιστορία είναι πολύ λυπητερή. Ένας άνθρωπος που εξαπατήθηκε από έναν φίλο του, και προκειμένου να επιβιώσει είναι αναγκασμένος να συνεχίσει να σκοτώνει. Συνεχώς η μοίρα τον κατατρέχει. Ο Shin είναι ένας από τους πιο ανθρώπινους ήρωες που έχω δει, ένας τραγικός ήρωας.

 

Μπράβο για την ωραία επιλογή τίτλου και για την ωραία παρουσίαση :clap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ντροπή μου! Και πάλι ντροπή μου! :blush: :blush:

Είμαι εδώ για να ζητήσω συγνώμη καθώς δεν έχω αφήσει ένα σχολιάκι που μου έδωσες την ευκαιρία να γνωρίσω αυτό το πανέμορφο ανιμε. Και πάλι :sorry: και συγχαρητήρια για την πολύ ωραία παρουσίαση σου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν λίγες μέρες το anime μεταφράστηκε στα ελληνικά από την AnimeClipse. Έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά, αν θέλετε ρίξτε μια ματιά http://www.animeclipse.com/index.php?ind=b...16&active=1

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

ΩΠΑ! Τέλειωσαν την τρίτη πράξη; Ευτυχώς που μου το είπες, είχα τις δύο πρώτες και την περίμενα. Thanks for the heads up.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4010
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο για την παρουσίαση σου φίλτατε μόνο δύο σχολιάκια αν και λίγο ανεπίκαιρα.

Πρώτον αναφέρεις στοιχεία κομμωδίας που τουλάχιστον στα ova δεν είδα και δεύτερον λες οτι στα ova ο shin kazama επιστρέφει και πεθαίνει πράγμα το οποίο δεν ισχύει δεδομένου οτι δεν δείχνει κάτι τέτοιο μπορεί πχ να γλίτωσε , μπορεί να πέθανε , μπορεί να αιχμαλωτίστικε και 1002 άλλα πράγματα....κι έτσι έχουμε ένα ιδιαίτερα αινιγματικό τέλος...

by the way τι θεωρείτε καλύτερο απο τα 3 , άκουσα ότι το καινούριο δε λέει και πολλά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

λες οτι στα ova ο shin kazama επιστρέφει και πεθαίνει πράγμα το οποίο δεν ισχύει δεδομένου οτι δεν δείχνει κάτι τέτοιο μπορεί πχ να γλίτωσε , μπορεί να πέθανε , μπορεί να αιχμαλωτίστικε και 1002 άλλα πράγματα....κι έτσι έχουμε ένα ιδιαίτερα αινιγματικό τέλος...

by the way τι θεωρείτε καλύτερο απο τα 3 , άκουσα ότι το καινούριο δε λέει και πολλά...

 

Χμ καταρχην ίσως δεν έπρεπε να πω για το τέλος.Παρόλα αυτά η εντολή για ισοπέδωση της βάσης είναι σαφής ενώ και οι εναπομείναντες πιλότοι δεν το σκάνε αν θυμάσαι.Έχουν μια τελευταία γύρα πυρομαχικά και μένουν να τα ρίξουν αντί να την κοπανησουν...Το τέλος είναι θλιμμένο όπως στα περισότερα ιαπωνικά και νομίζω δεν αφήνει ιδιαίτερα αινίγματα.Μάλλον κόμπο στο λαιμό και στο στομάχι... Πάντως θα ξενέρωνα αν μάθαινα ότι γλίτωσε καθώς θα παραήταν αμερικανιά

 

Το καινούριο δεν το έχω δει ολοκληρωμένο να σου πω την αλήθεια αν και κατεβασμένο από καιρό.Αλλά το OVA δεν παίζεται νομίζω:beer:

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4010
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρόλα αυτά η εντολή για ισοπέδωση της βάσης είναι σαφής ενώ και οι εναπομείναντες πιλότοι δεν το σκάνε αν θυμάσαι.Έχουν μια τελευταία γύρα πυρομαχικά και μένουν να τα ρίξουν αντί να την κοπανησουν...Το τέλος είναι θλιμμένο όπως στα περισότερα ιαπωνικά και νομίζω δεν αφήνει ιδιαίτερα αινίγματα.Μάλλον κόμπο στο λαιμό και στο στομάχι... Πάντως θα ξενέρωνα αν μάθαινα ότι γλίτωσε καθώς θα παραήταν αμερικανιά

Το θυμάμαι πολύ καλά αυτό που λες , όντως δεν το σκάνε και κάνουν μία τελευταία γύρα...(by the way όντως το τέλος ήταν λίγο spoiler) αλλά τον shin τον βλέπουμε απλά να επιστρέφει και όχι να πεθαίνει. Προφανώς και το αεροπλάνο του θα το κατέρριπταν αλλά για τους πιό αισιόδοξους άφησε μία ελπίδα ο δημιουργός και αφήνει τον καθένα να πιστέψει ότι θέλει. Άλλωστε ο shin είχε ξαναπέσει με το αεροπλάνο στην έρημο (έπαιζε και το how far to paradise καθώς περιπλανιόταν).anywayz....δεν πιστεύω οτι δείχνει κάτι σαφές και καθοριστικό για τον shin. Αυτά , πάντως μπράβο και πάλι για την παρουσίαση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

βάλτε και κάνα spoiler ρε παιδιάααααααα.... :P

 

Επίσης: με τι σειρά να τα δει κανείς αν θελήσει να ασχοληθεί. Βρήκα τα επεισόδια της σειράς αλλά όχι τα OVA. Να ξεκινήσω από αυτά ή να ψάξω λίγο παραπάνω και να δω πρότα τα OVA?

 

EDIT: Στο AnimeClipse αυτά τα 3 Acts είναι τα OVA? (Εγώ έχω 12 επεισοδιάκια που τα είχα βρει σε κάποια φάση και δεν τα έχω δει ακόμα με ημερομηνία 2004) Μία σειρά πάνω σε αυτά θα βοηθούσε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αυτά στο AnimeClipse είναι το OVA. Δεν έχει σημασία με ποια σειρά θα τα δεις. Δεις πρώτα το πρόσφατο remake και μετά το OVA ή το αντίστροφο, μικρή σημασία έχει. Την ίδια ιστορία λένε λίγο-πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Sneaker για μένα δες το OVA πρώτα για να εκτιμήσεις τη δουλειά που έγινε τότε.Το ριμεικ είναι του 2004 που μπορείς να κάνεις παπάδες.Άσε που το OVA είναι πιο σκοτεινό όπως αρμόζει στα ιαπωνικά στόρι.Α και φυσικά στο καινούριο έχουμε παραλλαγμένο τέλος και φυσικά πιο εντυπωσιακές αερομαχίες.Το OVA το χα και στον τρακερ με αγγλικούς υπότιτλους αν είναι το ξαναανοίγω.Αλλιώς στα ελληνικά βλέπε λινκ του phantom

 

Gabe thanx για τα καλά λόγια και φυσικά για τη διαφωνία περί τέλους.Αν ήξερα πως θα βρισκε τόση ανταπόκριση το συγκεκριμένο anime θα έβαζα το τέλος του σε ψηφοφορία :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καθώς έκανα μια βόλτα στο site, είδα αυτό το topic και με έπιασε μια βαθύτατη νοσταλγία… οπότε κάθισα και είδα το Area 88 για να το θυμηθώ (την ιαπωνική έκδοση, την οποία μου είχε βρει ένας φίλος… ευχαριστώ φίλε)

 

Όντως πολύ όμορφη και περιποιημένη ιστορία…

 

Την γνώρισα μέσα από τα ova (α, ρε junior tv…). Δυστυχώς δεν έχω βρει να διαβάσω το manga. Έριξα όμως μια ματιά στο remake και δεν έμεινα ικανοποιημένος… μου φάνηκε κάπως πεζό το σενάριο, και χωρίς συναίσθημα… φταίει βέβαια που μεγάλωσα με τα ova και ό, τι remake και να δω, πάλι λίγο θα μου πέφτει (εδώ που τα λέμε, η εύκολη λύση του 3D στις αερομαχίες, δεν φτάνει σε καμία περίπτωση το αποτέλεσμα των αερομαχιών των ova, που κάθε φορά που τις βλέπω δακρύζω)

 

Όσον αφορά το τέλος των επεισοδίων ova:

 

Ο Shin δεν μπορεί να προσαρμοστεί σε μια ειρηνική ζωή… κι ας είναι το μόνο που επιθυμούσε όσο βρισκόταν στον πόλεμο. Κοντεύει να τρελαθεί όταν συνειδητοποιεί πως του λείπουν οι μάχες και η μυρωδιά του μπαρουτιού. Αυτό που θέλει, βέβαια, είναι να βρίσκεται με την Ryoko στην Ιαπωνία, αλλά καταλαβαίνει πως τα τελευταία 2μιση χρόνια που έζησε ως μισθοφόρος, δεν ήταν μόνο φυλακή… μέσα στην τρέλα του πολέμου απέκτησε φίλους, και ανάμεσα στο περιβάλλον του πολέμου και στους φίλους αυτούς μια οικειότητα που δεν θα ξεχνούσε ποτέ… απλά το πείσμα του να φύγει από εκεί δεν τον άφηνε να το δει αυτό.

 

Όταν έφυγε, άφησε την περιοχή 88 σε πολύ δύσκολη φάση λόγο του εμφυλίου του Αζράν, που έφτανε και στο τέλος του, τα πράγματα δείχνανε άσχημα για την κυβέρνηση, άρα και για τους φίλους του.

 

Ο Shin, επιλέγει να γυρίσει πίσω… ώστε να βοηθήσει τους φίλους του, αλλά κυρίως για να κλείσει αυτό το κεφάλαιο της ζωής του. Να το ολοκληρώσει ώστε να μπορέσει να αφοσιωθεί στην Ryoko χωρίς να νοσταλγεί το παρελθόν του και χωρίς να το αφήσει να τον βαραίνει. Στην τελευταία σκηνή, το βλέμμα του και η αποφασιστικότητά του δείχνουν την θέλησή του να ελευθερωθεί… όχι να πάει να σκοτωθεί… και τελικά τα καταφέρνει, κλείνει το κεφάλαιο της ζωής που έκανε ως μισθοφόρος και ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΟΥ!

 

Το δείχνει με εικόνα στους τίτλους τέλους… που το junior, απλά δεν άφηνε να φτάσουν μέχρι αυτό το σημείο (δεν το κατηγορώ – ποιο κανάλι αφήνει τους τίτλους τέλους; )

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

το θυμάμαι και εγώ το ova.Δεν πρόλαβα το μανγκα. Μου εκανε εντύπωση μικρή θύμαμαι ηταν ενα απο τα αγαπημένα μου.Παρατηρουσα το σχεδιο ηταν ιδιατερο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.