Μετάβαση στο περιεχόμενο

GROOVE ADVENTURE RAVE ( RAVE MASTER) [ HIRO MASHIMA ]


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Groove Adventure Rave

post-9146-12754819238356_thumb.jpg
 


Ένα πολύ γνωστό (στην Ιαπωνία) shounen μάνγκα, από τον δημιουργό του Fairy Tail, Hiro Mashima. Ξεκίνησε την κυκλοφορία του στο Shōnen Magazine το 1999 και τελείωσε το 2005, αριθμώντας 35 τόμους και 296 κεφάλαια.


Σενάριο (εν ολίγοις):
Η σειρά μας διηγείται την περιπέτεια του Haru Glory, που προσπαθεί να καταστρέψει με την δύναμή του σπαθιού του "Ten Commandments" τις διαβολικές πέτρες Dark Bring, που χρησιμοποιούνται από διάφορους ανθρώπους στον κόσμο του Haru. Αχώριστος με το ζωάκι του, τον Plue, και την φίλη του, την Elie, κάνει πολλούς φίλους στην πορεία της ιστορίας.


Η σειρά έχει μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά, Ισπανικά κ.ά.). Δυστυχώς η εκδοτική εταιρεία Tokyopop που ανέλαβε την Αμερικάνικη έκδοση δεν κατάφερε να τελειώσει την σειρά, φτάνοντας ως τον τόμο #33. Πρόσφατα όμως, η Del Ray Manga ανακοίνωσε πως θα βγάλει σε omnibus τους 3 τελευταίους τόμους, ενώ δεν υπάρχει κάποιο σχόλιο για την επανέκδοση της σειράς από την αρχή.

Το Rave Master μεταφέρθηκε στην μικρή οθόνη το 2001, με μια σειρά κινουμένων σχεδίων βασισμένη στους δώδεκα πρώτους τόμους του μάνγκα, και έφτασε τα 51 επεισόδια (το 2002).

Στο Fairy Tail, πιο πρόσφατο μάνγκα του δημιουργού, υπάρχουν πολλές αναφορές στο Rave Master, όπως η εμφάνιση του χαρακτήρα Plue στην ιστορία, και άλλων χαρακτήρων στο background.


post-9146-12754870821429_thumb.jpg

...και μια σελιδούλα

post-9146-12754877574773_thumb.jpg

 

Άλλη έκδοση του Hiro Mashima FAIRY TAIL

 

[mal type=manga id=14]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

lol , Τα σχέδια είναι exact same , λογικό θα μου πεις αφού είναι του ιδίου , ενδιαφέρον φαίνεται θα το τσεκάρω μαν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είχα προσπαθήσει να δω την anime σειρά στο παρελθόν, όμως ήταν από τα χειρότερα shonen που μπορούσα να δω. Δεν ξέρω τι λέει το manga, όμως η σειρά είναι κατά κοινή ομολογία ένα αρκετά άσχημο anime. Είχε λάβει διάφορες όχι και τόσο κολακευτικές κριτικές, όμως τώρα έχει ξαναβγεί στην επιφάνεια χάρη στην επιτυχία της anime μεταφοράς της νέας του σειράς, Fairy Tail, η οποία προβάλλεται στην Ιαπωνία αυτόν τον καιρό. Βέβαια ούτε το Faiy Tail μου αρέσει αλλά ας μην αναλωθούμε σε αυτό :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9806
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  45
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και γω είδα 2 επεισόδια και το παράτησα.Ίσως να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο μάνγκα μιας και το σχέδιο του Mashima μου αρέσει πολύ.

 

:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ ξεκίνησα το anime εδώ και λίγο καιρό (αφού έχω φτάσει το manga σε ένα καλό σημείο), αλλά ήταν πατάτα... Κυρίως σχεδιαστικά, αλλά και σεναριακά υπάρχουν ορισμένες μικρές διαφορές.

Η ιδέα είναι αρκετά καλή, και ο τρόπος που την αναπτύσει, αν και έχει μερικά λάθη, είναι απολαυστικός. Μάλλον από τον χειμώνα, που θα έχω τελειώσει με τα τομάκια του Fairy Tail και αυτά του One Piece ( :lefta: ), θα αρχίσω τις αγορές των τόμων (Rave Master) της Tokyopop (και όταν βγει και το Omnibus της Del Ray θα το πάρω).

 

Το μάνγκα το προτείνω με χίλια στους fans του Fairy Tail. Το anime δεν λέει τίποτα απολύτως, και μου φαίνεται χαζό που βασίζεται στα 12 πρώτα τομάκια (αφού το μάνγκα φτάνει τα 35). Προσωπικά πάντως θα το φτάσω ως το τέλος... :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.