Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΣΤΑΚΟΥΡΗΣ Π. ΘΩΜΑΣ [ (1962) ]


kapros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ΜΑΣΤΑΚΟΥΡΗΣ Π. ΘΩΜΑΣ
Ημερ. γέννησης:
1962
Τόπος γέννησης:
Αθήνα
Εργογραφία:

  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   536
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

1.jpeg

 

Ο Θωμάς Π. Μαστακούρης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1962. Σπούδασε πολιτικές επιστήμες και νομικά. Είναι δικηγόρος, συγγραφέας και μεταφραστής. Έχει συγγράψει και εκδώσει πολλά βιβλία και περισσότερα από σαράντα διηγήματα ηρωικής και επιστημονικής φαντασίας, τρόμου και μεταφυσικής, το διδακτικό παραμύθι Το Αόρατο Στέμμα της Σοφίας (Εκδόσεις Έσοπτρον), το δοκίμιο πάνω στον Τόλκιν και το έργο του Ρίζες και Φύλλα της Μέσης Γης (Εκδόσεις Αίολος), τις πραγματείες Γι Τσιντκ, το Βιβλίο Αλλαγών, Κρυπτοζωολογία του Χθες και του Σήμερα, και, Κρύσταλλοι, το Πλήρες Εγχειρίδιο της Δύναμης (Εκδόσεις Έσοπτρον).

 

Επίσης, είναι δημιουργός του παιχνιδιού ρόλων Ζωντανά έπη (Εκδόσεις Αίολος), που διαδραματίζεται στην ομηρική Ελλάδα, και της επέκτασής του Στη Χώρα του Μίνωα. Επί δεκατέσσερα χρόνια ήταν υπεύθυνος επιμελητής και μεταφραστής της θρυλικής σειράς ανθολογιών επιστημονικής φαντασίας των εκδόσεων ΩΡΟΡΑ, που έφτασε να αριθμεί 77 βιβλία. Έχει γράψει εκατοντάδες άρθρα και δοκίμια, έχει συμμετάσχει σε πολλά συλλογικά βιβλία και ορθογραφεί τακτικά στα περιοδικά Τρίτο Μάτι, Hellenic Nexus και Mystery.

 

Κόμικς με το δικό σενάριο έχουν δημοσιευτεί στο περιοδικό "9" της Ελευθεροτυπίας, ενώ έχει γράψει την ιστορία Απρόσκλητοι Επισκέπτες της σειράς Εικονιστορημάτων Τρόμος και Φαντασία (Εκδόσεις Ψυχής τα Λαμπυρίσματα).

 

Τέλος, έχει συνεργαστεί με πολλούς εκδοτικούς οίκους ως μεταφραστής, έχοντας περισσότερες από 180 μεταφράσεις βιβλίων και δοκιμίων στο ενεργητικό του.

 

:beer:

 

Πηγή: Βιβλίο "Τρόμος και Φαντασία" εκδόσεις Ψ.Τ.Λ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:thanks: nikos_k!

 

Να προσθέσω ότι λίστα με τα τομίδια της ΩΡΟΡΑ θα βρείτε εδώ (μεταξύ άλλων). Μέχρι τον 17 (Ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου) μετάφραση-επιμέλεια έχει ο Γιώργος Μπαλάνος και από τον 18 (Ιστορίες από Παράξενους Τόπους) και μετά ο Θωμάς Μαστακούρης. Μια γενιά έμαθε sci-fi από την Κάκτος και η αμέσως επόμενη από αυτή τη σειρά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Για όλους τους αγαπητούς φίλους και αγαπητές φίλες, μια μικρή ιστορία που έγραψα εγώ και σχεδίασε ο ταλαντούχος Σπύρος Κόντης. Δημοσιεύτηκε στο "9" της Ελευθεροτυπίας, τεύχος 241, της 23ης Φεβρουαρίου 2005. Τόσο εγώ όσο και ο σχεδιαστής θα θέλαμε περισσότερο χώρο για την καλύτερη ανάπτυξη της ιστορίας, μα οι ανάγκες του περιοδικού περιόρισαν το πόνημά μας στις 7 σελίδες. Προσέξτε πως σε κάθε σελίδα υπάρχει ένα κεντρικό μοτίβο που πιάνει όλη την έκτασή της και καλύπτεται εν μέρει από τα μικρότερα καρέ που προωθούν την ιστορία.

Θ.Μ.

 

Υ.Γ.

Αν οι Ρυθμιστές του εν λόγω διαδικτυακού τόπου θεωρούν το σημείο ανάρητσης ακατάλληλο, παρακαλώ να το μεταφέρουν όπου νομίζουν.

ΥΓ. Ζητώ συγγνώμη για την μάλλον κακή ποιότητα της σάρωσης, αλλά κάποιο τεχνικό πρόβλημα και η δική μου σχετική άγνοια με εμπόδιζαν να αναρτήσω τις καλύτερης ποιότητας σελίδες.

post-1548-1178364092_thumb.jpg

post-1548-1178364219_thumb.jpg

post-1548-1178364417_thumb.jpg

post-1548-1178364471_thumb.jpg

post-1548-1178364545_thumb.jpg

post-1548-1178364581_thumb.jpg

post-1548-1178364618_thumb.jpg

Επεξεργασία από Corvus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πάρα πολύ καλή τόσο η ιστορία όσο και το σχέδιο φυσικά. Την θυμάμαι μάλιστα χαρακτηριστικά και πριν διαβάσω το δεύτερο καρέ η ιστορία ξετυλίχτηκε γρήγορα μπροστά μου από μνήμης. Πολύ όμορφη η επικάλυψη ενός κεντρικού καρέ από άλλα μικρότερα, πάντα μου άρεσε. Εάν έχεις και άλλα τέτοια να μοιραστείς μαζί μας, το φόρουμ είναι διαθέσιμο για την φιλοξενία τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   947
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Απίθανη ιστορία. Μπράβο παιδιά και ευχαριστούμε που μας δίνετε την ευκαιρία να τις γνωρίσουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  112
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  23
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εντάξει, ο Θωμάς είναι Living Legend. Ανδρώθηκα (sic) διαβάζοντας τις μεταφράσεις και κάποια απ'τα διηγήματά του. Άνθρωποι σαν κι αυτόν, μοναχικοί περιπατητές στο ερημικό τοπίο που είναι το fantasy και η ε/φ στην Ελλάδα, με έβαλαν στα κατάλληλα κανάλια. Respect!

 

Είχα τη μεγάλη τιμή να τον γνωρίσω από κοντά στο Comicdom Con. Είναι άνθρωπος μετρημένος, σοβαρός και χαμηλών τόνων, όπως θα περίμενα από κάποιον της πνευματικής του ποιότητας.

 

Ν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Τα καλά σας λόγια μου προσφέρουν μια ιδιαίτερη χαρά. Να ξέρετε πως δεν σας βλέπω ως αναγνώστες, αλλά ως συνοδοιπόρους στις μεγάλες λεωφόρους της αναζήτησης. Χωρίς τη φαντασία εκείνου που διαβάζει, οποιοδήποτε δημιούργημα, δικό μου ή οποιουδήποτε άλλου, είναι μονάχα άψυχο χαρτί.

Θ.Μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κι εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να δηλώσω πως και η ιστορία αλλά και το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλά!! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

 

Ευχαριστώ και συγχαίρω τον Θ.Μ. αλλά και όλη τη Δ.Ο του Greek Comic που μας δίνετε την ευκαιρία να γνωρίζουμε τόσες πολλές και θαυμάσιες δημιουργίες αξιόλογων ανθρώπων!! :thanks:

 

Εύγε σε όλους!! :bravo: :bravo: :bravo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με χαρα μου βλεπω οτι η συνοπτικη αυτη παρουσιαση. Αποδειχνει τις δυνατοτητες που εχει ο σημερινος Ελληνας. :clap: :clap: :clap:

Κριμα που δεν γινεται ευρυτερα προσιτη η δουλεια αυτη στον αναγνωστη της εποχης μας. :bookclub:

Ο Ελληνας αναγνωστης δεν βρισκεται μονο στην Αθηνα...

Εκφραζω την ευγνωμοσυνη μου στους δημιουργους του GreekComics που με βοηθουν να ριξω εστω μια ματια στα επιτευγματα Ελληνων στην 9η Τεχνη. :bravo: :bravo: :bravo:

:thanks: σε ολους εσας που μας παρουσιαζετε αυτα τα εργα.

Τα καλά σας λόγια μου προσφέρουν μια ιδιαίτερη χαρά. Να ξέρετε πως δεν σας βλέπω ως αναγνώστες, αλλά ως συνοδοιπόρους στις μεγάλες λεωφόρους της αναζήτησης. Χωρίς τη φαντασία εκείνου που διαβάζει, οποιοδήποτε δημιούργημα, δικό μου ή οποιουδήποτε άλλου, είναι μονάχα άψυχο χαρτί.

Θ.Μ.

 

:thanks::thanks::thanks: Χαιρομαι να συνοδοιπορω με ανθρωπους που εχουν τη δικη σου συνειδηση Corvus. :beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.