Μετάβαση στο περιεχόμενο

TA XΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΤΑΚΡΗΣ [ Το πρώτο ελληνικό βιβλίο φαντασίας τώρα κοντά σας. ]


Eugene Kumakaki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  47
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Προς τον ανυπόμονο αναγνώστη

Κάθισε αναπαυτικά και απόλαυσε αυτές τις αράδες, γιατί αυτό είναι το ημερολόγιό μου.

 

Αν είσαι από εκείνους που πιστεύουν ότι ακόμη καιτο πιο θαμπερό λουλούδι κρύβει μέσα του τη χαρά, καθώς και ότι το πιο αψεγάδιαστο άνθος μπορεί παρ'όλη την ομορφιά του να έχει σάπια ρίζα, τότε θα βρεις πράγματα που μπορεί να σε νοιάζουν εδώ μέσα. Αν πάλι θες όσο τίποτ' άλλο να πιστέψεις σε ένα παραμύθι, τότε μαγεία πρόκειται να ξεδιπλωθεί μπροστά στα μάτια σου.

 

Αν όμως είστε από εκείνους που βρίσκουν αυτές τις ιστορίες παράξενες, αλλόκοτες ή ακόμα και ανιαρές,τότε καλύτερα να μην ανοίξεις αυτό το βιβλίο και να προσπαθήσεις να μαγειρέψεις κάτι πιο απλό. Γιατί οι συνταγές που περιγράφω εδώ είναι πολύ διαφορετικές απ' αυτές που απαντάς οπουδήποτε αλλού. Εδώ θα σου διηγηθώ ιστορίες που συναντάς ανάμεσα στο ψέμα και την αλήθεια, ανάμεσα στην πραγματικότητα και το όνειρο.

 

Ανάμεσα στην Άκρη και την Αντάκρη.

 

Ευγενία Βασιλικού.

 

 

 

 

Αυτό είναι το οπισθόφυλλο του βιβλίου φαντασίας του Χρονογράφου Μενεστρέλ του Μιραβάλ, ο οποίος αποφάσισε να καταγράψει τις περιπέτειες της νεαρής Ευγενίας στην ονειρεμένη Αντάκρη, όπου αυτή καλείται να ανακαλύψει την αλήθεια για την ίδια της την ύπαρξη.

Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Ευγενία Κουμάκη.

Επεξεργασία από Eugene Kumakaki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11280
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η συνωνυμία της αναρτήσας του τόπικ και της ηρωίδας του βιβλίου είναι συμπτωματική! :lol:

 

Ο Χρονογράφος

 

Μενεστρέλ του Μιραβάλ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  147
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  147
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

μμμ ενδιαφερον ακουγεται με πολλες αλληγοριες ,like it :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11280
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ήθελα μόνο να διορθώσω τη φίλτατη Ευγενία σε κάτι. Το βιβλίο δεν είναι ασφαλώς το πρώτο Ελληνικό βιβλίο φαντασίας. Απλώς είναι φιλόδοξα μεγάλο. Είναι λοιπόν το μεγαλύτερο Ελληνικό βιβλίο φαντασίας ως τώρα. Η Μάγισσα του Μπιλθόρ είναι μονάχα το πρώτο μέρος μιας εξαλογίας με την ίδια ηρωίδα, την Ευγενία Βασιλικού που εξιστορεί τις περιπέτειες της σε έναν παράλληλο κόσμο που λέγεται Αντάκρη. Η πρώτη έκδοση του βιβλίου έχει ήδη εξαντληθεί και αναμένεται ανατύπωσή του σε μερικούς μήνες. Το δεύτερο βιβλίο με επικρατέστερο τίτλο, «Οι Γιοι της Αριζάν» είναι υπο έκδοση και αναμένεται τον Μάιο του 2010. Παραθέτω το εξώφυλλο του πρώτου τόμου! :)

 

17019.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11280
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και να μην ξεχάσω και ίσως το πιο σημαντικό, την εικονογράφηση έχει κάνει ο κομίστας Μάνος Λαγουβάρδος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και δεν ξέρω αν "κολλάει" εδώ μέσα λόγο του ότι δεν πρόκειται για βιβλίο που έχει σχέση με κόμικ, προσωπικά θα τα τιμήσω!! :) Άντε και στο εξωτερικό μεταφρασμένα σιγά σιγά! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  47
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συγνώμη Μενεστρέεελ!!! Δεν ήθελα να προσβάλλω ΚΑΝΕΝΑΝ συγγραφέα, εκμηδενίζοντας τα ως τώρα ελληνικά βιβλία φαντασίας-ΟΧΙ, ΟΧΙ, δεν θέλω να τα εκμηδενίσω!!!!

 

Συγχωρέστε την άγνοιά μουυυυυ!!!

 

παρακαλώ????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι λοιπόν το μεγαλύτερο Ελληνικό βιβλίο φαντασίας ως τώρα.

Στις 461 σελίδες; Ο Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι θεοί έφταναν στις 552. Και μετά έχουμε και δύο τριλογίες

Εξόριστοι της Σερενβέλ:

Πτεράργυροι - 634/ Χαλκοπρόσωπος - 579/ Η αδερφότητα του Βορρά - 560

Η τριλογία των Λαξευτών:

Λαξευτές της παλίρροιας - 571/ Λαξευμένο Δίκτυ - 532/ Ο λαξευτής των στοιχείων - 600

Και από την τριλογία της Υπερβορρέας, το τρίτο κομμάτι Υπερβορέα : Στη Γη της μετάπτωσης με 537 σελίδες.

 

Άρα με δυσκολία μπορούμε να μιλάμε για το μεγαλύτερο, ειδικα όταν δύο από τα βιβλία αυτά είχαν μεγάλη διανομή όταν βγήκαν και το ένα είναι και φετεινό, έτσι δεν είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11280
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Nihilio το βιβλίο είναι 461 σελίδες και αποτελεί το πρώτο μέρος της ΕΞΑΛΟΓΙΑΣ. Η Μάγισσα του Μπιλθόρ δεν είναι ούτε καν το μεγαλύτερο βιβλίο απ' τα έξι, αλλά τα Χρονικά της Αντάκρης (ως ένα βιβλίο) με ελαχιστο μέσο όρο σελίδων στις 3.000, είναι το μεγαλύτερο -υπο έκδοση έστω- βιβλίο φαντασίας έως τώρα. :) Εν τοιαυτοι περιπτώσει πάντως, ο αριθμός των σελίδων, πέραν από μια στατιστική πραγματικότητα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρόκειται για το καλύτερο ή το πιο αξιόλογο έργο. Όλα όσα ανέφερες είναι θαυμάσια βιβλία που αξίζει να διαβαστούν.

 

ΜΜ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Nihilio το βιβλίο είναι 461 σελίδες και αποτελεί το πρώτο μέρος της ΕΞΑΛΟΓΙΑΣ. Η Μάγισσα του Μπιλθόρ δεν είναι ούτε καν το μεγαλύτερο βιβλίο απ' τα έξι, αλλά τα Χρονικά της Αντάκρης (ως ένα βιβλίο) με ελαχιστο μέσο όρο σελίδων στις 3.000, είναι το μεγαλύτερο -υπο έκδοση έστω- βιβλίο φαντασίας έως τώρα. :) Εν τοιαυτοι περιπτώσει πάντως, ο αριθμός των σελίδων, πέραν από μια στατιστική πραγματικότητα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρόκειται για το καλύτερο ή το πιο αξιόλογο έργο. Όλα όσα ανέφερες είναι θαυμάσια βιβλία που αξίζει να διαβαστούν.

 

ΜΜ

Τώρα το έθεσες καλύτερα, ότι θα είναι η μεγαλύτερη σειρά βιβλίων φαντασίας (αν και ξέρω και για άλλη εξαλογία υπό έκδοση και έχει πάρει και το αυτί μου κάτι για 8-λογία αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί) που εκδίδεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11280
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαλογία - οκταλογία; Έχουν τίτλο, συγγραφέα ή εκδότη; Είναι παραξενο που το αναφέρεις, γιατι δουλεύω στον ευρύτερο χώρο του βιβλίου και συνεργάζομαι με πολλούς εκδοτικούς εδώ και χρόνια, εντούτοις το αυτι μου δεν εχει ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο. Εκτός βέβαια αν πρόκειται για μυστικό. :)

Όπως και να χει, ίσως ήδη γνωρίζεις ότι γενικά τα βιβλία που βγαίνουν σε μέρη, δεν είναι σειρές βιβλίων, αλλά ενιαία έργα ως συλλήψεις. Απλώς ένας εκδότης δεν κερδίζει αν βγάλει στην αγορά ένα μόνο βιβλίο 4.000 σελίδων, οπότε αναγκάζεται να το σπάσει σε μέρη. Τα χρονικά της Αντάκρης είναι ένα βιβλίο που ακολουθεί την πορεία μιας ηρωίδας σε έξι βιβλια. Ακόμη λοιπον και για τα παγκόσμια δεδομένα είναι μεγάλο, ως ένα τονίζω ξανά, βιβλίο.

Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος ήθελε να κάνει τη μεγαλύτερη σειρά φαντασίας έστω και στη χώρα μας, θα έπρεπε να εξαγγείλει τουλάχιστον 24 βιβλία, που είναι ένας καλός αριθμός για αυτοτελείς ιστορίες με ένα τίτλο.

Με εκτίμηση

 

ΜΜ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εξαλογία - οκταλογία; Έχουν τίτλο, συγγραφέα ή εκδότη; Είναι παραξενο που το αναφέρεις, γιατι δουλεύω στον ευρύτερο χώρο του βιβλίου και συνεργάζομαι με πολλούς εκδοτικούς εδώ και χρόνια, εντούτοις το αυτι μου δεν εχει ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο. Εκτός βέβαια αν πρόκειται για μυστικό. :)

Όπως και να χει, ίσως ήδη γνωρίζεις ότι γενικά τα βιβλία που βγαίνουν σε μέρη, δεν είναι σειρές βιβλίων, αλλά ενιαία έργα ως συλλήψεις. Απλώς ένας εκδότης δεν κερδίζει αν βγάλει στην αγορά ένα μόνο βιβλίο 4.000 σελίδων, οπότε αναγκάζεται να το σπάσει σε μέρη. Τα χρονικά της Αντάκρης είναι ένα βιβλίο που ακολουθεί την πορεία μιας ηρωίδας σε έξι βιβλια. Ακόμη λοιπον και για τα παγκόσμια δεδομένα είναι μεγάλο, ως ένα τονίζω ξανά, βιβλίο.

Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος ήθελε να κάνει τη μεγαλύτερη σειρά φαντασίας έστω και στη χώρα μας, θα έπρεπε να εξαγγείλει τουλάχιστον 24 βιβλία, που είναι ένας καλός αριθμός για αυτοτελείς ιστορίες με ένα τίτλο.

Με εκτίμηση

 

ΜΜ

H εξαλογία έχει εκδότη, αλλά δεν ξέρω αν έχει επιβεβαιωθεί/ανακοινωθεί ή απλά είναι μια ιδέα του συγγραφέα. Για την οχταλογία η πηγή που έχω είναι αναξιόπιστη.

Και δεν ξέρω κατά πόσο η διάκριση "ένα βιβλίο - πολλοί τόμοι" ισχύει, αλλά ξεφεύγουμε εντελώς από το θέμα.

 

ΥΓ: Τα παραπάνω λέγονται καθαρά επειδή είμαι θετικός και έχω το βίτσιο της ακριβολογίας. Όχι για να σου την πω ή οτιδήποτε, απλά δημιουργούνται κάποιες λανθασμένες εντυπώσεις από τα λεγόμενά σου.

Επεξεργασία από nihilio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11280
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΥΓ: Τα παραπάνω λέγονται καθαρά επειδή είμαι θετικός και έχω το βίτσιο της ακριβολογίας. Όχι για να σου την πω ή οτιδήποτε, απλά δημιουργούνται κάποιες λανθασμένες εντυπώσεις από τα λεγόμενά σου.

 

 

Νομίζω ότι το ίδιο βίτσιο έχω και γω για να είμαι ειλικρινής. Χεχεχε.

Anyway, το θεμα του ενός βιβλίου σε πολλά μέρη νομίζω ότι είναι πάντα επίκαιρο και φυσικά δεν ξεκίνησε απ' τον Τόλκιν και την οικονομία των 1000 λιρών που έκανε ο Unwin όπως πολλοί πιστεύουν.

Ήδη απ' τις πρώτες μέρες της λογοτεχνίας και έπειτα της τυπογραφείας, ενιαίες συλλήψεις εκδίδονται σε μέρη, για πολύ πρακτικούς λογους. Ακόμη και τα πρώιμα έργα φαντασίας και περιπέτειας. Η Οδύσσεια και η Ιλιάδα, το έπος του Γκίλγκαμες, η Βίβλος, η Ιστορια του Ηρόδοτου έπειτα απο αιώνες, το the Faerie Queene, η ποιητική Έδδα, όλα σχεδόν τα έργα του Δουμά, φυσικά και ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών, το Χάρι Πόττερ, τα Χρονικά της Νάρνια (ίσως όχι και τόσο αυτό όσο τα υπόλοιπα) και τόσα μα τόσα άλλα είναι έργα που απλώς κόπηκαν σε τόμους (ή σε διαφορετικούς παπύρους ή σε διαφορετικά πήλινα πλακίδια) για μια πληθώρα κυρίως πρακτικών λόγων. Βλέπω την Αντάκρη σαν τέτοιο έργο εκδοτικά. Δηλαδή μία ιστορία που κατοικεί σε έξι ή και πιο πολλά βιβλία κυρίως για πρακτικούς λόγους. Μπορεί σε 6-7 χρόνια όταν θα έχει βγει και το τελευταίο μέρος της να κυκλοφορήσει ένα PDF το οποίο θα είναι μια one volume edition όλου του κειμένου. Αμφιβάλλω αν θα το διαβάσει κανείς...

 

 

ΜΜ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1-2 λινκάκια μιας και αναμένεται και το 2ο βιβλίο:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.