Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΝΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ


rotagiatipino

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΥΝΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Πέτρος Μαρτινίδης
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
1982
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Μέγεθος:
14.0 x 20.0
Σελίδες:
239
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13225
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

 

 

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ (scanned by bonadrug):

post-3930-0-93667500-1357230040_thumb.jpg

 

Η μελέτη αυτή συνιστά μια ψύχραιμη κι όσο γίνεται αντικειμενική ματιά πάνω στο φαινόμενο της παραλογοτεχνίας. Ξεκινά με 4 κύρια άρθρα για να καταλήξει στη συνολική επικάλυψη και ιστορική αφήγηση του φαινομένου της παραλογοτεχνίας. Έχουμε λοιπόν κατασκοπικά μυθιστορήματα, έργα επιστημονικής φαντασίας, κόμικς και αστυνομική λογοτεχνία. Κατά το συγγραφέα αυτοί είναι οι κύριοι άξονες της παραλογοτεχνίας (επιτρέψτε μου να έχω μια αντίρρηση ως προς το αν η επιστημονική φαντασία ανήκει στην παραλογοτεχνία). Η αλήθεια είναι ότι τα εξειδικευμένα άρθρα αν δεν είσαι αναγνώστης του αντικειμένου δύσκολα θα σε τραβήξουν. Προσωπικά διάβασα μόνο το άρθρο για τα κόμικς και φυσικά το κυρίως σώμα του βιβλίου.

Το άρθρο για τα κόμικς μας ξεναγεί στο χώρο αλλά και στην έννοια του χώρου στα κόμικς και μας αναλύει με τη μέθοδο της σημειωτικής τις αέναες αντιπαραθέσεις καλού-κακού, ηρώων-εχθρών και πώς χρησιμοποιούνται και τοποθετούνται στα κόμικς.

"Το κείμενο για τα κόμικς που περιέχεται στο βιβλίο παρουσιάστηκε με μορφή διάλεξης το καλοκαίρι του 1979 στο 1ο συνέδριο της ελληνικής σημειωτικής εταιρείας, που τα πρακτικά δημοσίευσαν οι εκδόσεις Οδυσσέας".

Ας αγγίξουμε το κύριο μέρος της εργασίας: χωρίς να ρίχνει το βάρος σε μια συγκεκριμένη πλευρά και χωρίς να παίρνει το μέρος κανενός αλλά κυρίως χωρίς υπερβολικές σειρήνες (η παραλογοτεχνία είναι κακή ή η παραλογοτεχνία είναι καλή) μας ξεναγεί, μας αφηγείται, μας αναλύει όλες τις πλευρές της παραλογοτεχνίας σε όλο τον κόσμο. Αναλύονται εξίσου και οι 4 άξονες με ενδιαφέροντα στοιχεία και λεπτομέρειες. Ως προς τα κόμικς δεν ακολουθεί την αντιδραστική και περίεργη φωνή της εποχής ότι τα κόμικς είναι αντιπαιδαγωγικά ή περνάνε λάθρα έννοιες κακές στο χαρακτήρα των παιδιών. Ελάχιστα αναφέρεται στην ελληνική πραγματικότητα.

Ένα αρκετά καλό δοκίμιο γύρω από την παραλογοτεχνία, που αναλύει τις νόρμες και τους κανόνες που διέπουν τη δημιουργία έργων παραλογοτεχνικής υφής, το γιατί και το διότι της ζήτησης που έχουν από το ευρύ κοινό αλλά και τις συνέπειες (καλές και κακές) από την ανάγνωση αυτών των κειμένων.

 

Τα κείμενα διανθίζονται με βινιέτες από τη σειρά Thorgal των Rosinski-Van Hamme.

 

"Όπως γράφει ο συγγραφέας πρόκειται για ενα βιβλίο που αφιερωνεται σε αυτούς που νομίζουν πως ο Tintin είναι είδος παιδικής τροφής, πως ο Ιούλιος Βερν έγραψε τα μυθιστορήματα του Ασίμοφ και το όνομα Μάρλοου τους μοιάζει σαν μάρκα από ουίσκι...".

 

Σε εισαγωγικά είναι οι παρατηρήσεις του bonadrug. Ευχαριστώ τον bonadrug που μου δάνεισε το βιβλίο. :thanks:

 

 

ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΝΙΔΗ:

Η υψηλή τέχνη της απελπισίας:

http://www.greekcomi...?showtopic=2338

Κόμικς: τέχνη και τεχνικές της εικονογράφησης:

http://www.greekcomi...?showtopic=3606

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13225
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κριτική του Γιώργου Διζικιρίκη. ΔΙΑΒΑΖΩ τ. 69, 18/5/1983. Παραλογοτεχνικά είδη όπως οι εκδόσεις τσέπης αλλά και τα κόμικς αναφέρονται στο βιβλίο "Συνηγορία της παραλογοτεχνίας" (Αθήνα: Πολύτυπο, 1982) και κριτικάρονται από τον Διζικιρίκη.

 

post-4271-1249379619_thumb.jpg post-4271-1249379643_thumb.jpg post-4271-1249379667_thumb.jpg

 

post-4271-1249379697_thumb.jpg post-4271-1249379715_thumb.jpg

Επεξεργασία από rotagiatipino
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63363
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Περίεργο με φαίνεται που κανείς δεν έχει προσθέσει τη 2η έκδοση. Ας την προσθέσω εγώ (ή θέλει άλλο θέμα; ).

 

SCN_0062.jpg SCN_0063.jpg

 

Εκδοτική: ΥΠΟΔΟΜΗ
2ηΈκδοση: 1994
Σελίδες: 276
Μέγεθος: 17 x 21
 
Όπως αναφέρει και ο κ. Μαρτινίδης στον πρόλογο, η 2η έκδοση δεν έχει ουσιαστικές διαφορές από την 1η, εκτός από την προσθήκη ενός επιπλέον άρθρου σχετικού με την αστυνομική λογοτεχνία.
Επίσης υπάρχουν ελάχιστες εικόνες (από κόμικς μόνο ένα καρέ).
 
 
 
:pool:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104531
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

2η έκδοση είναι ή άλλη έκδοση; Βλέπω άλλη εκδοτική. Αν είναι έτσι χρειάζεται ξεχωριστή παρουσίαση.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63363
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η 2η έκδοση είναι άλλη έκδοση  :ballet:

 

 

Εδιτ 17.04.2013:

 

Και παρουσιάζεται εδώωω

Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για σας παιδια ειμαι και εγω φιλος της παραλογοτεχνειας αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα γυρω απο αυτο το θεμα τωρα με το φορουμ εχω αρχισει να ασχολουμε και βλεπω οτι απο μικρος που εχω διαβασει καποια κομικς τωρα καταλαβαινω οτι ανηκουν σε αυτο το ειδος.Που μπορω ομως να βρω τετοια κομικς αν μπορειτε να μου συστησετε καποια μαγαζια και τιμες βεβαια γιατι δεν ειμαι συλλεκτης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.