Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΛΕΝΑΣ


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΛΕΝΑΣ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Andreas Gefe
Σχέδιο:
Jose-Louis Bocquet
Hμερ. έκδοσης:
04-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
21.0 x 27.5
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γκουίντο Τσιόφφι
Πρωτότυπος τίτλος:
Le chant des colonels
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-321-467-0
Ονομαστική τιμή:
9,80€

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tn_TragoudiThsLenas_0001.jpg tn_TragoudiThsLenas_0001z.jpg

 

 

Στο εξώφυλλο αναγράφεται πως πρόκειται για μια μικρή ιστορία στα χρόνια της χούντας, αλλά η αλήθεια είναι πως πρόκειται για αναπόληση, μια που ο "πραγματικός χρόνος" στο βιβλίο είναι σε μεταγενέστερη περίοδο. Αυτό δεν μειώνει σε τίποτα την ποιότητα του συγκεκριμένου κόμικ, που κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλό. Δεν έχω δει την ταινία "Lilly 's story" στην οποία βασίζεται (με πολύ χαλαρή σχέση όπως αναφέρεται σε εσωτερικό σημείωμα), αλλά οι Γάλλοι δημιουργοί που φιλοτέχνησαν αυτό το κόμικ πάνω στο σενάριο του γνωστού κινηματογραφιστή Ροβήρου Μανθούλη έκαναν εξαιρετική δουλειά. Πρόκειται για μια ιστορία ποτισμένη με τη θλίψη, τις ενοχές και τα χαμένα όνειρα ανθρώπων που βασανίστηκαν σωματικά αλλά και πνευματικά από τη χούντα των συνταγματαρχών. Κρίμα μόνο που αυτό το έξοχο κόμικ δε θα βρει την αναγνώριση που του αξίζει λόγω της μηδενικής προβολής και προώθησης από τη Μαμούθ (ως συνήθως). :sad1:

---

  • Το μέλος Σνούπης πρόσθεσε ΕΔΩ:

Η εισαγωγική ομιλία του Ροβήρου Μανθούλη :

 

Ο Μανθούλης για το κόμικ "Το τραγούδι της Λένας"

 

και το ποστ από το επίσημο site του καλλιτέχνη

http://manthoulis.wordpress.com/2009/04/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η εισαγωγική ομιλία του Ροβήρου Μανθούλη :

 

Ο Μανθούλης για το κόμικ "Το τραγούδι της Λένας"

 

και το ποστ από το επίσημο site του καλλιτέχνη

http://manthoulis.wordpress.com/2009/04/

Επεξεργασία από Σνούπης.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ δυνατό και ήσυχο κόμικ. Είναι άξιο αναφοράς το πως σου μεταφέρει τις συναισθηματικές και σωματικές φρικαλεότητες μέσω έλλειψης κειμένου και σκίτσων που μαρτυρούν πολλά αλλά δείχνουν λίγα. Όντως, το συγκεκριμένο άλμπουμ ειδικά στην εποχή που διανύουμε θα έπρεπε όχι μόνο να τύχαινε καλύτερης προώθησης αλλά να βρίσκεται σε κάθε σπίτι. Παρόλα αυτά θάφτηκε χωρίς λόγο (ή όχι; ). 

 

Η ταινία Lilly's Story παραγωγής 2002 είναι καλή αλλά θα ήθελα πραγματικά να την δω με την Μερκούρη στο ρόλο της Μελίνας. Κρίμα που ήταν οι συνθήκες τέτοιες τότε που την οδήγησαν στο χρονοντούλαπο. 

 

Έχω όμως μια αίσθηση αποδοκιμασίας από τον Μανθούλη. Μπορεί να είναι και ιδέα μου. Στο εισαγωγικό σημείωμα γράφει:

 

"Αυτοί που θα διαβάσουν το Τραγούδι της Λένας και έχουν δει την ταινία(ή έχουν διαβάσει το ομώνυμο βιβλίο μου) θ'αντιληφθούν ότι η διασκευή του σε κόμικς είναι αρκετά αποστασιωμένη από τις προθέσεις της ταινίας. Ήταν και η δική μου ανακάλυψη όταν είχε ήδη πραγματοποιηθεί η διασκευή. Και κυρίως, όταν είχε ήδη ζωγραφιθεί. Καμιά σοβαρή επέμβαση δεν έκανα από σεβασμό στην εργασία των άλλων."

 

Παράλληλα στην εισαγωγική ομιλία που παραθέτει ο Σνούπης, επιμένει να αναφέρει ότι πιάστηκε εξ'απροόπτου και ότι δεν επεμβαίνει στην δουλειά τρίτων είτε εγκρίνει είτε δεν εγκρίνει, παρά μόνο αν έχει πολύ σοβαρές αντιρρήσεις. Μου δίνεται έντονα η εντύπωση πως,χωρίς να το θεωρήσει κακό, δεν τον ικανοποίησε ούτε το αποτέλεσμα ούτε ο τρόπος με τον οποίο δημιουργήθηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΛΕΝΑΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.