Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ


zoo

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΑΝΤΑΣΜΑ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Seok Jeong - Hyun
Σχέδιο:
Seok Jeong - Hyun
Hμερ. έκδοσης:
07-2008
Εξώφυλλα:
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
204
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Νατάσα Μπαλτά
Lettering:
Αγγελική Φασίλη
Πρωτότυπος τίτλος:
The Demon
Προέλευση:
Κορεάτικη
ISBN:
978-960-6732-14-0

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15803
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

post-832-1216471412.jpg


ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ

Το Φάντασμα είναι
ο προπομπός σκληρών μαχών.
Είστε έτοιμοι να υποδεχτείτε το
Φάντασμα που θα οδηγήσει τις επόμενες γενιές?

Τιμή: 18,50 €

 

Στοιχεία Πρωτοτύπου
Τίτλος : The Demon
Εκδότης: GCK Book (Korea)
Ημ/νία Έκδοσης: 2006

 

tn_Fantasma_0001.jpg

 

Χρόνος: 7 Σεπτεμβρίου 2020. Τόπος: Κορέα, Κέντρο Αναδόμησης της Ανθρώπινης Κοινωνίας. Ανθρώπινος πληθυσμός ανά τον πλανήτη: 40% του πληθυσμού των τελών του 20ού αιώνα. Καλωσήλθατε στο μέλλον... Το υπόβαθρο του «Φαντάσματος» δεν είναι παρά ο κόσμος μας, 12 χρόνια από σήμερα. Φυσικές καταστροφές που θυμίζουν οργή Θεού ενάντια στην πολεμοχαρή φύση μας, αφανίζουν πάνω από τον μισό πληθυσμό της Γης και για πρώτη φορά από καταβολής ανθρώπου, ακούγεται η σιγή των όπλων: όλος ο πλανήτης υπογράφει μια διεθνή συνθήκη ειρήνης και η Κορέα, άλλοτε τηλεπικοινωνιακός κολοσσός, γίνεται το σημείο εκκίνησης μιας νέας Αναγέννησης. Η τηλεόραση καθίσταται άχρηστη, ελλείψει εμπόλεμων συμπλοκών, ενώ το internet γνωρίζει πρωτοφανή, τεράστια άνθιση... Μέχρι την πρώτη τρομοκρατική επίθεση, η οποία απειλεί τις ευαίσθητες ισορροπίες της Συμμαχίας των Εθνών. Η απάντησή τους: το δικαίωμα σχηματισμού ανεξαρτήτων πολιτοφυλακών. Όπως σε κάθε αναδυόμενη αγορά, οι εμπλεκόμενοι αναζητούν το μέγιστο κέρδος. Έτσι, οι πολιτοφυλακές υπογράφουν ιδιωτικά συμβόλαια με τα, μέχρι τότε ευνουχισμένα κανάλια, για αποκλειστικές αναμεταδώσεις των κατορθωμάτων» τους, σημαίνοντας μια, πλέον πλήρως συμφεροντολογική, αναβίωση της τηλεόρασης. Σε αυτά τα πλαίσια λειτουργίας, η πολιτοφυλακή Σέκι κλείνει μια συμφωνία με την κυβέρνηση, η οποία θα επιχορηγήσει την κατασκευή «ανθρώπινων όπλων», της νέας χείρας του νόμου, σε έναν βίαιο, αβέβαιο κόσμο, που έχει απολέσει κάθε ουσιώδη ηθική.

 

 

Από το Δελτίο Τύπου της έκδοσης

 

 

 

Το στόρυ του Φαντάσματος είναι σε δύο επίπεδα, ανάλογα με το πόσο θέλει να του αφιερωθεί κανείς. Το πρώτο είναι λίγο πολύ αναμενώμενο για όσους έχουν επαφή με SciFi manga/anime. Παρ'όλ'αυτά αρκετά ενδιαφέρον. Κινηματογραφική αφήγηση που στο σύνολό της θα μπορούσε να γεμίσει 1 ώρα ταινίας. Σε δεύτερο επίπεδο έχουμε πρωτοκλασάτη κοινωνική κριτική που καταπιάνετε με και καυτηριάζει στρατό, ΜΜΕ και άβουλα πλήθη, καθώς και μεταφυσικές αναζητήσεις ala ανατολίτικη φιλοσοφία.
 

Ένα Φάντασμα δεν είναι κάτι απτό. Ακόμα και όταν το κοιτάζουμε, δεν μπορούμε να το δούμε πραγματικά. Καθώς το ίδιο το φάντασμα δεν νιώθει τρόμο εξαιτίας της κατάστασής του, μόνο ο άνθρωπος που το αντικρύζει βιώνει φόβο και ανατριχίλα. Ένα φάντασμα παραπονιέται συνεχώς. Το μόνο που κάνει είναι να αφηγείται διαρκώς πώς έγινε φάντασμα. Ο διάλογος μαζί του είναι απίθανος, ωστόσο η παρουσία του μας απορροφά τελείως.

Το σκίτσο, ω θεοί το σκίτσο! Κάθε σελίδα είναι 3 πίνακες - ναι, τόσο καλό. Απίστευτος ρεαλισμός στις εκφράσεις, πολύ καλό παιχνίδι με χρώματα και φωτισμό, πραγματικά έργο τέχνης. Για όσους είχαν ερωτηματικά, όπως βλέπετε το εξώφυλλο είναι και μέσα :best:

Μετά το τέλος της ιστορίας (ναι, γράφει Τέλος..) υπάρχει συνέντευξη του δημιουργού για τη σύλληψη και κάποιες χρήσιμες αναφορές στις επηρροές του, καθώς και συλλογή σκίτσων που δεν χρησιμοποιήθηκαν τελικά στην ιστορία ή που απλά βοηθάνε στο να βιώσει κανείς καλύτερα την εμπειρία του Φαντάσματος.
Συγκεκριμένα έχουμε:
σελ 162 - Ο Κόσμος Του Φαντάσματος
σελ 170 - Concept Art
σελ 178 - B-Side Sequence


Το κύριο κακό που εντώπισα και οφείλω να αναφέρω είναι το lettering. Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, δεν έχω κάτι με τη letterer κα Φασίλη. Αλλά πολλά με ενόχλησαν ως προς αυτό. Κακή επιλογή γραμματοσειράς και αδικαιολόγητη ανομοιογένεια στο μέγεθος της (κυριώς για λόγους χώρου) που πιστεύω ότι μπορούσε να αποφευχθεί. Τέλος, ήχοι και κάποια επιφωνήματα - βασικά ό,τι δεν είναι σε μπαλονάκια - έχει μείνει αμετάφραστο από τα κορεάτικά. Καταλαβαίνω ότι είναι κομμάτι του κάθε καρέ-πίνακα, αλλά χωρίς να συνοδεύονται από μία ακουστική απόδοση είναι σαν να είμαστε κουφοί σε έναν κόσμο με ήχους μιας και δεν έχουμε ιδέα πώς προφέρονται οι κορεάτικοι χαρακτήρες.
Ψιλοπράγματα θα πείτε, αλλά σε μία τόσο απολαυστική και πλήρη έκδοση μόνο με τέτοια μπορούμε να ασχοληθούμε ;) - και τα ψεγάδια πρέπει να εντοπίζονται και να βελτιώνονται.

Tο δέσιμο είναι πολύ καλό, ειδικά για τόμο τόσων σελίδων χωρίς σκληρό εξώφυλλο. Σκοινί και κόλλα, πρέπει να φάει άσχημη συμπεριφορά για να πάθει κάτι.

... και πάντα χρειάζεται και ένα δεύτερο (τουλάχιστον) διάβασμα - χάνονται νοήματα με μόνο μία ανάγνωση...

Καλοδιάβαστο! :beer:

Εσωτερικό link:
Δελτίο Τύπου στο greekcomics

Εξωτερικό link:
Αναφορά στο site της Jemma: www.jemmacomics.gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ καλό και πολύ καλή έκδοση σε φοβερή τιμή.Το σενάριο μου άρεσε,χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο.Γενικά νομίζω οτι λόγω του οτι ήθελε να το κάνει γρήγορο δεν ανέπτυξε καλά τους χαρακτήρες.Πιο πολύ μου έδωσε την αίσθηση trailer και λιγότερο ταινίας.

Για την εικονογράφηση ότι και να πώ θα είναι λίγο.Απλά καταπληκτική.

Πάντως είναι κόμικ που αξίζει να υπάρχει στη βιβλιοθήκη σας.

Επεξεργασία από kKKK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

NA TO ΠΑΡΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κι εμενα σε γενικες γραμμες μου αρεσε αλλα δεν τρελαθηκα.Πολυ ωραια,ενδιαφερουσα και επικαιρη η ιδεα αλλα δεν την εχει αναπτυξει καθολου.Νομιζω οτι γυρω απο αυτο το κεντρικο θεμα θα μπορουσε να ειχε κανει 'παπαδες'.Επισης,παρα τα οσα λεγονται,διαβαζοντας το δεν μου ηρθε καθολου στο μυαλο το Ghost in the shell.

Στα υπολοιπα,θα συμφωνησω απολυτα με τον Zoo: Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο σχεδιο (και χρωματα),ενοχλητικη η μη μεταφραση των ηχων (δεν νιωθω "κουφος",οπως λεει ο Ζοο,νιωθω οτι κατι μου λενε,το ακουω μια χαρα,αλλα δεν καταλαβαινω γρι και ολο αυτο μου προκαλει αμηχανια) και τελος,η ανομοιομορφια στο μεγεθος της γραμματοσειρας,δεν ειναι τοσο ενοχλητικη αλλα ειναι εμφανης και αυτο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι καλο.Πιστευω οτι δεν πρεπει να σου τραβανε την προσοχη σε ενα κομικ πραγματα που ο δημιουργος δεν ειχε σκοπο να σου τραβηξουν την προσοχη.

Αυτα απο 'μενα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35625
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μμμμ... δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα αυτό που διάβασα. Ψιλοψαγμένο το σενάριο, αλλά εμένα δεν μου έκανε καμία αίσθηση. Το σχέδιο πάλι ήταν πάρα πολύ καλό, τόσο καλό που θαρρώ ότι ο δημιουργός του σχεδίαζε πάνω από φωτογραφίες - και πάλι όμως δεν είναι το είδος του σχεδίου που προτιμώ σε ένα κόμικ. Εκεί που θα υποκλιθώ είναι στην άψογη έκδοση. Πέρα απ' αυτό...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Φάντασμα το βρήκα σε παζάρι ένα καλοκαίρι με 2 ευρώ (!!!), γι'αυτό και το πήρα. Πριν κάνα χρόνο το διάβασα, θυμάμαι ότι το σχέδιο σε γενικές γραμμές μου άρεσε και μετά το τέλος της ανάγνωσης χάζευα ορισμένες σκηνές. Η κεντρική ιδέα οπωσδήποτε ενδιαφέρουσα και ιντριγκαδόρικη, άλλωστε τρελαίνομαι για τέτοια σενάρια, είτε σε βιβλία/κόμικς είτε σε ταινίες, η ιστορία όμως μου φάνηκε λίγο μπερδεμένη, τουλάχιστον στην αρχή. Θα έλεγα ότι είναι ένα καλό κόμικ, όμως σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα 15 ευρώ για να το αποκτήσω. Η ελληνική έκδοση πολύ ωραία και προσεγμένη, αλλά εδώ που τα λέμε δεν πληρώνεις μόνο για την εξωτερική εμφάνιση, αλλά και για το περιεχόμενο...

 

6.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.