Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαφάλντα – Η αιώνια 6χρονη αμφισβητίας [Διαμαντής Γιάννης, tanea.gr, 29/09/2021]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5057
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  5065
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιθετική και θρασεία η Μαφάλντα αναρωτιέται συνεχώς για την παγκόσμια κατάσταση, την ειρήνη και την κοινωνία και φέρνει συχνά σε αμηχανία τους γονείς και τους φίλους της.

 

 

01.thumb.jpg.9891a91a21bb1b9f2f882aafa96802e5.jpg

 

 

Σήμερα 29 Σεπτεμβρίου 2021, η Μαφάλντα, η αιώνια 6χρονη αργεντίνα με τις απολαυστικές υπαρξιακές και γεωπολιτικές ανησυχίες γίνεται 57 ετών. Ήταν 29 Σεπτεμβρίου του 1964 όταν ο δημιουργός της Κίνο (Quino), που πέθανε πριν από ακριβώς έναν χρόνο (30 Σεπτεμβρίου 2020), κυκλοφορούσε το πρώτο της κόμικ στριπ. Η εφημερίδα «ΤΑ ΝΕΑ» φιλοξένησε επί μακρόν τους προβληματισμούς της Μαφάλντα και η πρώτη της εμφάνιση έγινε τη Δευτέρα 24 Ιουλίου 1989.

 

 

02.thumb.jpg.f083abe2dc28e2dbf2d479bd31e16ab7.jpg

«ΤΑ ΝΕΑ», 24.7.1989, Ιστορικό Αρχείο «ΤΟ ΒΗΜΑ» & «ΤΑ ΝΕΑ»

 

 

Την ημέρα εκείνη «ΤΑ ΝΕΑ» συνέστησαν στο αναγνωστικό τους κοινό τη Μαφάλντα και τους φίλους της.

 

 

03.thumb.jpg.3f6a8ddd4dab8df745f2967dd2d9064a.jpg

«ΤΑ ΝΕΑ», 24.7.1989, Ιστορικό Αρχείο «ΤΟ ΒΗΜΑ» & «ΤΑ ΝΕΑ»

 

 

Όπως αναφέρουν «ΤΑ ΝΕΑ» της 29ης Ιουλίου 1994, «ήταν το 1962 όταν η εταιρεία οικιακών ηλεκτρικών ειδών Mansfield ήρθε σε επαφή με τον Κίνο και του ζήτησε ένα διαφημιστικό κόμικ όπου να πρωταγωνιστεί μια ομάδα παιδιών. Ο Αργεντινός σκιτσογράφος σχεδίασε τότε μερικές φιγούρες, μεταξύ των οποίων την ανεπανάληπτη Μαφάλντα. Η διαφήμιση δεν προχώρησε, αλλά δεν συνέβη το ίδιο με τη Μαφάλντα που έκανε την πρώτη εμφάνισή της δύο χρόνια αργότερα στο περιοδικό “Primera Plana” του Μπουένος Άιρες. Έξι μήνες μετά θα συνεχίσει τις περιπέτειές της στην εφημερίδα “El Mundo” και το 1967 θα περάσει στο περιοδικό “Siete Dias” όπου θα ζήσει μέχρι το 1973».

 

 

04.thumb.jpg.f9629b8ab8268fdc854429f4a9e8b77d.jpg

«ΤΑ ΝΕΑ», 29.7.1994, Ιστορικό Αρχείο «ΤΟ ΒΗΜΑ» & «ΤΑ ΝΕΑ»

 

 

Αμφισβητίας, επιθετική και θρασεία η Μαφάλντα αναρωτιέται συνεχώς για την παγκόσμια κατάσταση φέρνοντας σε αμηχανία τους γονείς της, ένα ζευγάρι πλήρως ενταγμένο στο κοινωνικό κατεστημένο. Οι καλύτεροί της φίλοι είναι ο Μανολίτο, ένα αγόρι με επιχειρηματικές ανησυχίες, η Σουζανίτα, ένα φιλόδοξο και εγωκεντρικό κορίτσι, και ο Φελίπε, αιώνιος ονειροπόλος. Η Μαφάλντα και η παρέα της είχαν παράλληλη πορεία με μια άλλη αγαπημένη παρέα κόμικ, τα Peanuts (φυστίκια), την παρέα δηλαδή του Σνούπι και του Τσάρλι Μπράουν που δημιούργησε ο σκιτσογράφος Τσάρλς Σουλτς το 1950.

 

 

05.thumb.jpg.ba3f5f74a76dc6ab8b3146ccf0406896.jpg

 

 

Μάλιστα ο σπουδαίος σημειολόγος, κριτικός λογοτεχνίας και συγγραφέας Ουμπέρτο Έκο είχε μελετήσει τις δύο αυτές παρέες. «Ο κόσμος του Σουλτς είναι εσωστρεφής, ψυχαναλυτικός, χωρίς ενήλικες, μη ιδεολογικός, ζει σε έναν κόσμο όπου ψηφίζουν λιγότεροι από τους μισούς πολίτες. Η Μαφάλντα αντίθετα, κατοικεί σε έναν κόσμο τελείως διαφορετικό όπου τα παιδιά ανακατεύονται με τους μεγάλους, προσπαθούν να τους μιμηθούν στο ντύσιμο και τις πολιτικές συζητήσεις, έναν κόσμο όχι γενικά λατινοαμερικάνικο αλλά χαρακτηριστικά αργεντίνικο και γι’ αυτό πολύ Ευρωπαίο».

 

 

06.thumb.jpg.af433c58171075ebbfa95f887817cdb1.jpg

«ΤΑ ΝΕΑ», 25.10.1990, Ιστορικό Αρχείο «ΤΟ ΒΗΜΑ» & «ΤΑ ΝΕΑ»

 

 

Όταν η Μαφάλντα έκλεινε τα 30 της χρόνια το 1994, ο Κίνο δέχθηκε την ερώτηση αν η Μαφάλντα θα ζει για πάντα. «Πιστεύω πως θα πάψει να ενδιαφέρει τα παιδιά όταν αντιληφθούν ότι δεν παίζει με τα κομπιούτερ και τα άλλα μηχανήματα που τους αρέσει να σκαλίζουν». Ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι ο Κίνο έπεσε έξω; Πόσα παιδιά σήμερα γνωρίζουν τη Μαφάλντα και πόσοι ενήλικες μοιράζονται σήμερα τους προβληματισμούς της;

 

 

 

 

Και το σχετικό link...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34731
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το έχω αναφέρει σε πολλά μέρη εδώ μέσα. Για εμένα η (παντελώς ) πλήρης συλλογή της Μαφάλντα που έχω είναι το κόσμημα της (όχι μικρής) συλλογής μου.

Δυστυχώς τα περισσότερα νέα παιδιά την αγνοούν. Τα μηνύματα της είναι διαχρονικά, πολιτικά, ευαίσθητα, σοβαρά, αστεία μα πάνω απ' όλα έξυπνα..

Σε ένα στριπάκι ο Quino λέει πράγματα που άλλοι πασχίζουν να τα πουν σε ολόκληρα βιβλία και δεν μπορούν. Τώρα μάλιστα που έχω ένα κοριτσάκι σε αυτή την ηλικία την εκτιμώ περισσότερο.

Κόσμημα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Το έχω αναφέρει σε πολλά μέρη εδώ μέσα. Για εμένα η (παντελώς ) πλήρης συλλογή της Μαφάλντα που έχω είναι το κόσμημα της (όχι μικρής) συλλογής μου.

Δυστυχώς τα περισσότερα νέα παιδιά την αγνοούν. Τα μηνύματα της είναι διαχρονικά, πολιτικά, ευαίσθητα, σοβαρά, αστεία μα πάνω απ' όλα έξυπνα..

Σε ένα στριπάκι ο Quino λέει πράγματα που άλλοι πασχίζουν να τα πουν σε ολόκληρα βιβλία και δεν μπορούν. Τώρα μάλιστα που έχω ένα κοριτσάκι σε αυτή την ηλικία την εκτιμώ περισσότερο.

Κόσμημα!

Ποιά είναι η πλήρης συλλογή για κάποιον που ξεκινάει την συλλογή του; Εκτός από το επίτομο με τα 12 τεύχη υπάρχουν κι άλλα για την πλήρη συλλογή;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34731
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

26 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Ποιά είναι η πλήρης συλλογή για κάποιον που ξεκινάει την συλλογή του; Εκτός από το επίτομο με τα 12 τεύχη υπάρχουν κι άλλα για την πλήρη συλλογή;

Ουσιαστικά η συλλογή είναι αυτή. Το επίτομο. Υπάρχει και ένα παλιό υπερσπανιο τεύχος της Βαβέλ του 1991 με διάφορα εξτραδακια που όμως δεν είναι κάτι φοβερό για κάποιον μη μυημένο. Και απο εκεί και πέρα κάτι μικρά έγχρωμα τευχακια που είναι όμως χρωματισμένα τα ασπρόμαυρα του επίτιμου. Αξίζει να πάρεις το επίτομο και αυτό. Είναι τέλειο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.