Jump to content
News Ticker
  • Ανακοίνωση:
  • Η νέα εμφάνιση του GC είναι έτοιμη, μπορείτε να την αλλάζετε άμεσα σε σκούρα με το κουμπί πάνω δεξιά. Επίσης το διπλανό κουμπί έχει πολλές χρήσιμες ρυθμίσεις (μέγεθος γραμμάτων, αλλαγή φόντου κ.λ.π.).
  • Recommended Posts

Το 2001 η Hasbro κυκλοφόρησε την disney edition της Monopoly, όπου οι ταινίες κινουμένων σχεδίων έχουν πάρει την θέση των ιδιοκτησιών, τα τέσσερα αεροδρόμια στο κέντρο της κάθε γραμμής έχουν αντικατασταθεί με φανταστικά οχήματα (άμαξα κολοκύθα Σταχτοπούτας, το χαλί του Αλαντίν) και οι κάρτες ΕΝΤΟΛΗ/ΑΠΟΦΑΣΗ έχουν γίνει ΜΑΓΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ/Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΡΧΙΖΕΙ. Αυτό όμως που μ'αρέσει περισσότερο είναι τα μεταλλικά πιόνια που απεικονίζουν γνωστούς ήρωες και είναι πολύ λεπτομερή για το μέγεθος τους (2 cm). Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει πως παίζεται η monopoly, οπότε θα αρκεστώ σε λίγο οφλαθμόλουτρο της περιποιημένης εκδοσούλας που έχω τιμήσει ουκ ολίγες φορές από τότε που την πήρα. :) Έψαξα να δω αν κυκλοφορεί πλέον, καινούργια δεν την βρήκα. 

1.jpg2.jpg3.jpg

Το συνοδευτικό βιβλίο. Εκτός από τους κανόνες του παιχνιδιού, περιέχει περιλήψεις των ταινιών-ιδιοκτησιών

IMG_1037.JPGIMG_1039.JPGIMG_1040.JPG

Το κουτί 

IMG_1042.JPG

Τα χρήματα. Όπως το 500ρικο, τα 5-10-20-50-100-200 είναι με το ίδιο σήμα του Σκρουτζ απλά αλλάζουν χρώμα

IMG_1043.JPGIMG_1044.JPGIMG_1045.JPGIMG_1046.JPGIMG_1047.JPG

Το ταμπλώ

IMG_1048.JPG

Οι ειδικές κάρτες

IMG_1050.JPG

Τα αντίστοιχα σπίτια/ξενοδοχεία που είναι το σπιτάκι της Χιονάτης και ο πύργος της Σταχτοπούτας

IMG_1051.JPGIMG_1052.JPGIMG_1053.JPG

Τα μεταλλικά πιόνια. Από αριστερά προς δεξιά: Ντάμπο, Ωραία Κοιμωμένη, Μόγλης, Χιονάτη, Λαίδη & Αλήτης, Αλίκη στη χώρα των Θαυμάτων, Πήτερ Παν, Πινόκιο

:beer:

• Like 19
    • 3 years later...

Διάφορες θεματικές Μονόπολυ από παιδικές σειρές όπως τα Pokemon και τους Simpsons αλλά και ταινιών της Disney. Μακάρι να κυκλοφορούσαν και στην Ελλάδα. 

• Like 1
    • Thanks 2

Όσον αφορά την Monopoly Disney και εγώ έψαξα την παλιά έκδοση, την οποία και είχα σαν παιδί αλλά χάθηκε σε μια μετακόμιση, αλλά δεν την βρήκα ποτέ. Αλλά εντελώς τυχαία πριν από μερικές μέρες και περνώντας έξω από ένα παιχνιδάδικο της πόλης μου είδα αυτή την DIsney Monopoly που δείχνω στο παρακάτω βίντεο.  

• Like 2

Μόλις τώρα την αγόρασα. Αν θέλεις όμως να την αγοράσεις στο βίντεο που έχω ανεβάσει στο youtube στην περιγραφή θα βρεις από ποιο κατάστημα μπορείς να την πάρεις. 

• Like 1

Πολύ ωραία παρουσίαση φίλε @pacono. Εγώ έχω τη Disney Monopoly που βρίσκεται στην αρχή του θρεντ και η οποία είναι εξαιρετική, έχει γίνει πανέμορφη δουλειά σε όλα τα επιμέρους μέρη της και ειδικά στα πιόνια και πραγματικά είναι απολαυστική για να κάθεσαι να παίζεις με τους φίλους σου για ώρες.

• Like 1

@nikolas12  μου ραγίσες την καρδιά γιατί αυτήν έψαχνα στα μαγαζιά και επέσα πάνω σε αυτή που παρουσιάζω. Την παλιά την ξέρω γιατί την είχα μικρός. Όντως είναι φοβερή η παλιά, και το ταμπλό της αλλά και τα πιόνια τα όποια ήταν χαρακτήρες της Disney αντίθετα με την τωρινή που τα πιόνια είναι κάποια αντικείμενα των χαρακτήρων. Δεν είναι και πολύ κοντά στην παλιά θα έλεγα ότι δεν έχει τόση λεπτοδουλειά για αυτό και είναι και φθηνότερη. Μόνο το πιόνι με το βάζο του Winnie αξίζει και το καπέλο από την Fantasia του Mickey.

• Like 1
    Posted (edited)
    6 λεπτά πριν, pacono είπε:

@nikolas12  μου ραγίσες την καρδιά γιατί αυτήν έψαχνα στα μαγαζιά και επέσα πάνω σε αυτή που παρουσιάζω. Την παλιά την ξέρω γιατί την είχα μικρός. Όντως είναι φοβερή η παλιά, και το ταμπλό της αλλά και τα πιόνια τα όποια ήταν χαρακτήρες της Disney αντίθετα με την τωρινή που τα πιόνια είναι κάποια αντικείμενα των χαρακτήρων. Δεν είναι και πολύ κοντά στην παλιά θα έλεγα ότι δεν έχει τόση λεπτοδουλειά για αυτό και είναι και φθηνότερη. Μόνο το πιόνι με το βάζο του Winnie αξίζει και το καπέλο από την Fantasia του Mickey.

Μη σε κάνω χειρότερα, αλλά και εγώ για τη δικιά μου δε θυμάμαι που ακριβώς βρίσκεται ξεχασμένη αυτή τη στιγμή :lol: Αν την ψάξω, μπορεί να την ξεσκονίσω, να ανεβάσω μερικές φωτό, αν και η παρουσίαση είναι λεπτομερέστατη :D

Edited by nikolas12
    • Like 1

@nikolas12 Μακάρι να υπήρχε ένα βίντεο να δούμε την παλιά λεπτομερώς παρόλο που οι φωτογραφίες μας καλύπτουν. Αν τύχει και την βρεις τράβα ενα βίντεο αν μπορείς και ανέβασε το να την δούμε. 

• Like 1

Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος, στην αρχή νόμιζα ότι θα δω κάποια συζήτηση για το μονοπώλιο της Disney στον κινηματογράφο :lol:

• Like 1
    • Respect 1
    • Funny 3
    9 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος, στην αρχή νόμιζα ότι θα δω κάποια συζήτηση για το μονοπώλιο της Disney στον κινηματογράφο :lol:

Επόμενο τόπικ: Η Marvel πληρώνει το Rotten Tomatoes για να εκθειάσει τις ταινίες της και να θάψει "αριστουργήματα" όπως το Batman v Superman και το Suicide Squad KAI ΞΥΠΝΑΤΕΕΕΕ Η DISNEY EIΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ :lol:

• Funny 4

Διάφορες θεματικές Μονόπολυ Disney 

• Thanks 1